İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Firma ve Markaların Uzantıları ve Türetilmiş Domainler

darXis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sürekli markalar ve firmaların domainlerini alıp bununla ilgili bir sorun olup olamayacağı soruluyor.

Bizde Antalya da bir firmanın adını kullanan şirket için domain aldık ve sitesini yapıp yayınlamaya başladık.

Hatta firma değil markalaşmış adı. Konu mahkemeye taşınmadan kapattık ve bu yüzden burada firma ve marka ismi kullanmayacağım.

Diyelim markamızın adı XXX olsun. Müşterimiz bizden xxxmobilya.com gibi bir domain istedi ve bizde bunu kayıt ettik.

Aradan bir ay geçtikten sonra müşterimiz telefon edip domainleri kapatmamızı istedi bizde domainleri kapattık. Firma avukatlarının müşterimizin avukatlarını aradığı ve tüm konuşmanın avukatlar arasında geçtiğini eğer web sitelerini kapatmazlarsa çok yüksek bir ceza ödeyeceklerini ve domainlerin mahkeme kararı ile yasaklanacağını söyledi.

Asıl olay bundan sonra başlıyor bu firma için en basitiydi. Firmanın bütün kartlarında vitrinlerinde afişlerinde her yerde xxxmobilya yazıyordu hatta insanlar o firmayı xxx mobilya diye biliyordu ama ilk duyulduğunda ilk akla gelen marka oluyordu. Firmanın bütün her şeyini değiştirmek zorunda kaldılar. Yani yeni şirket açmış kadar para ödediler. Ve siteyi yaptıran kişi siteyi yaptırttığı için işinden atıldı. 5 yıldır duran firmanın adını sanını değiştirmek zorunda kaldılar bizim yüzümüzden.

Sonuç : Domainleri kullanamazsınız, kullanırsanız mahkeme kapatır. Sizi bulurlarsa ağır ceza ödersiniz.

Not : Ayrıntıları yazmadım. Eğer ayrıntıları yazmaya kalkarsam 10-15 sayfa sürer.

Mesajında bahsi geçen XXX kısmı oldukça önemli. (jenerik olup olmadığını belirtmen de yeterli.)
İkinci önemli konu ise XXX markası bir mobilya markası mı?
http://www.yildirim.net/yellow-pagein-10-alan-adina-karsi-itirazi-yerinde-bulunmadi/ burda bir örnek var.

Bu 2 kısmı netleştirebilirsen görüşlerimi paylaşmak isterim.

Not:
"Sonuç : Domainleri kullanamazsınız, kullanırsanız mahkeme kapatır. Sizi bulurlarsa ağır ceza ödersiniz." demişsin...
Hiç bir Türk mahkemesi (erişim engellemesi konu ile alakalı değil) bu hakka sahip değildir. Bu hak sadece WIPO'nun elinde bulunmaktadır.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Mahkeme kararı ile domain el değiştirebilir.Ayrıca cezada ödenebilir.

Örnek vermek gerekirse avea.com avea tarafından hiç bir ihlal olmamasına hatta domain önce alınmasına rağmen mahkeme kararı ile avea ya verildi...

Ayrıca üsteki belirttiğim yeni yasalarda kafa karışıklığı giderilmesi için ayrıca madde olarak devlet tarafından belirtilmiştir.

Edit : ayrıca belirtmeliyimki avea.com yurt dışındaki bir kişiye aitti

darXis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mahkeme kararı ile domain el değiştirebilir.Ayrıca cezada ödenebilir.
Örnek vermek gerekirse avea.com avea tarafından hiç bir ihlal olmamasına hatta domain önce alınmasına rağmen mahkeme kararı ile avea ya verildi...
Ayrıca üsteki belirttiğim yeni yasalarda kafa karışıklığı giderilmesi için ayrıca madde olarak devlet tarafından belirtilmiştir.
Edit : ayrıca belirtmeliyimki avea.com yurt dışındaki bir kişiye aitti

Rica etsem, avea.com alan adı ile alakalı davaya yönelik link veya döküman varsa elinde paylaşabilir misin?
Düzenleme : Bir de www.avea.com adresine gir lütfen. Bana pek Türk Avea firması tarafından alınmış gibi gelmedi.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Ben bulamadım , baktım şimdi avea.com.tr ye yönlü değil .Okuduğumada emindim halbükü...

Ama farketmez

e) İşareti kullanan kişinin, işaretin kullanımına ilişkin hakkı veya meşru bir bağlantısı olmaması koşuluyla, işaretin aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde, alan adı, yönlendirici kod, anahtar sözcük veya benzeri biçimlerde kullanılması

Bu yeni kanunda açık olarak belirtiliyor...

Edit : Sanırıım davayı kazandılar ama domainin sahibi yurt dışında olduğu için sadece site engellenmişti.(mahkeme kararını bulamadım iyimi :D)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Marka tescili ve domain kuralları apayrı özellikler içeriyor. Hele içine birde ülkelerin yasaları girince iş tamamen şansa kalıyor neredeyse. avea.com örneği bizde geçerli olur sadece. Örneğin ben agu.com diye bir domain alsam, bir yıl sonunda kenyada adamın biri bu isimde şirket açıp o domaini benden hayatta alamaz. Böyle bir kanun yok çünkü. Ancak lokasyon içinde bir şirket ortaya çıkarsa bununda domain reg tarihine değil, öncelik olan marka tescil tarihine bakarlar. Eğer marka tescili yapmadan agu.com la ben faaliyette bulunuyorsam o zaman alırlar benden domaini. Yani bu tamamen lokasyonun yasalarıyla bağlantılı.
Aslında sağlam bir isim için marka tescili yapmak bence en önemli kıstas. Para kazandığınız, ticaret yaptığınız bir domain için 450-500 lira verip merka tescili yapmak domainin sizde garantide olmasını sağlar. Tabi bunları şirket ismi olabilecek, ya da jenerik olarak düşündüğümüz domainler için geçerli. Aksi halde herkes panelindekileri marka tescile götürse aptalca olurdu sanırım :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Gerçi şöle birşeyde var tabi eğer bir ülkede markanızın geçmesini istiyorsanız o ülkede tecillemeniz gerek(her ülke tecili farklıdır).Başka bir şirket tecillediyse onundur.Dominde sanırım yurt dışında bu yüzden pek karışılmıyor ama türkiyede türkiye sınırları içinde yakalarlarsa bırakmıyorlar:D

darXis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dominde sanırım yurt dışında bu yüzden pek karışılmıyor ama türkiyede türkiye sınırları içinde yakalarlarsa bırakmıyorlar:D

Lütfen mesajında bahsi geçen alan adlarından bir kaç örnek verir misin? Ben daha önce duymadım, oldukça merak ediyorum dava hakkında araştırma yapıp bilgilenmek isterim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Lütfen mesajında bahsi geçen alan adlarından bir kaç örnek verir misin? Ben daha önce duymadım, oldukça merak ediyorum dava hakkında araştırma yapıp bilgilenmek isterim.

Domain davası bulabileceğinizi sanmam çünkü davaya gidebilecek saflıkta olduklarını sanmıyorum.Marka ülke için çok jenerik ise üste belirtilen yeni kanunlarla ülkedeki birine dava açıp kazanmanız kaçınılmaz olur.

Dava değilde benzer durumlar için eski bir kaç yazı buldum

bu hürriyetin wipoya şikayeti

http://www.turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=21203

google gibi benzeri firmaların istedikleri zaman domainlere el koyabildiğini gösteren ingilizce bir yazı

http://en.wikipedia.org/wiki/Anticybersquatting_Consumer_Protection_Act

Görüldüğü gibi kötü niyete bakılmaktadır.Eskiden pek yazılı kanun ve yaptırım yoktu ama artık kesin çizgilerle belirtilmiştir.

Domainle ilgili bir dava gözüme çarpmadı (fazla araştırmadım).Ama yeni kanunlar 2009 da çıktığına göre zaten 2011 de anca etkisini gösteren mahekeme dosyaları çıkar...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bu tarz konularda illa belge vs. isteyen arkadaşlarda ayrıca marka tescili mevzuatını okuyup ardından bununla alakalı bir kaç marka ofisini ararsa yeterli bilgiye ulaşacaklardır.

toros

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Konu hala geçerliyse detay vereyim:
Tescilli Markalar diyelim ki xxxsu su ve su grubunun bulunduğu gıda yeme içme alanında adını tescil ettirebilir. Aynı şirket hadi elimde bulunsun diyerek suinşaat, sumakina, suiletişim gibi marka alanlarını tescil ettirmişse yapacak fazla bir şey yok. Burada önemli olan marka tescilidir.
Marka tescili yapılmış bir ürünün adını hiç bir şekilde kullanamayız. xxxotel eğer xxxmobilya alanında faaliyet göstermiyor ve mobilya sektörünün dahil olmadığı marka grubunda tescil yaptırmamışsa xxxmobilya.com net alayını kullanırsınız.
Bu konuda türkticaret net marka danışmanlarının önerilerini dikkate alırım iki markam tescil edildi, iki yıldır da kullanıyorum,

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
http://televidyon.com/p/2719/alan-adi-uyusmazliklari

Video ile ilgili detaylı bilgiler.

Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsünden gerçekleştirdiğimiz bu ikinci programımızda konuğumuz Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Bozbel. Programımıza değerli katılımları nedeniyle saygıdeğer hocamıza buradan da bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz.

Bu programımızda İnternet alan adlarında yaşanan hukuki problemleri konuşacağız. Son dönemlerde internet sitelerinin kullanımı hayli yaygınlaştı ve artık birçok şirket, kendisini internet sitelerinden tanıtıp, ithalat ve ihracat gibi faaliyetlerini yürütmektedir ve hatta tüm haberleşmelerini internetten gerçekleştirmektedir. Sadece şirketlerin değil, artık birçok kişinin de kendisine ait bir internet sitesi, bir blogu olmakta ve buradan dünyaya açılmaktadır.

Hal böyle olunca bu internet sitelerinin alan adları da hayli önem arzetmekte ve ortaya hukuki uyuşmazlıklar sıklıkla çıkabilmektedir.

Alan adlarının müracaat usulünde ve tahsisinde değişik model ve prensipler mevcuttur. Fakat biz bu programda en çok kullanılan .com, .org, .net, .biz, .tv, gibi uzantılı alan adlarında yaşanan uyuşmazlıkları hem marka hukuku hem de ticaret hukuku açısından hocamız Doç. Dr. Savaş Bozbel ile değerlendirmeye çalıştık ve kendisine genel olarak aşağıdaki soruları yönelterek cevaplarını almaya çalıştık.

1- İlk gen ilk alır prensibinin geçerli olduğu com, .org, .net, .biz, .tv uzantılı alan adlarında herhangi bir uyuşmazlık olduğunda Türk mahkemelerinin yetki alanı nedir? Bu tür alan adlarının uyuşmazlıklarında ayrı bir alternatif yargılama usulü mü vardır?

2- Örneğin ünlü bir kişinin adı ve soyadı alan adı olarak 3. bir şahıs tarafından alındığını varsayalım, bu halde adı ve soyadı kullanılan kişi, hangi hallerde ve ne şekilde o alan adını kendi üstüne devir alabilecektir.

3- Bir başka problem yaşanan alan da ticari şirketlerdir. İlk gelen ilk alır kuralının geçerli olmasından dolayı bir çok firma alan adını almakta geç kaldığından ötürü bir başka kişi veya şirketlere kaptırabilmektedir. Bu halde Örneğin marka korumasından faydalanan bir şirket bundan yararlanabilecek midir? Yani alan adını kendi üstüne devir alabilecek midir?

4- Ülkemizde 5833 sayılı kanununla Markaların korunması hakkındaki kanun hükmündeki kararnamede değişiklik yapılmıştır. 9/e maddesi alan adlarını ilgilendirmektedir. Yapılan bu değişikliği neleri içermektedir?

4- 5833 sayılı kanun hükmünde kararnamede yapılan bu değişiklik, ICANN tahkim usulüne ne kadar uygundur?

5- Tahkim usulünde alınan kararları iç hukukumuza nasıl uygulayacağız?

6- Marka korumasından yararlan(a)mayan bir şirketin ismi veya kendisinin çıkardığı bir ürünü alan adı olarak kullanıldığında, bu şirketin başvurabileceği yollar nelerdir? Alan adını alan 3. kişinin bu alan adını kullanma biçimi çok önemli midir? Örneğin; Sadece rezerve ederse durum ne olur? Rakip firma ise ve benzer ürünler satıyor ise durum ne olur?

8- Kamusal anlam ifade eden (örneğin: mugla.com veya kafkasya.net) gibi adresleri alan kişilerin belli bir süre boyunca alanı boş bırakması ya da alan adıyla ilgisi bulunmayan bir içerikle doldurmasının bir yaptırımı -aşamalı olarak da olsa- olamaz mı?

9- idn saldırısı yani uluslararasılaştırılmış alan adlarının karıştırılan karakter yapılarından kaynaklanan spoofing yöntemi karşısında hukuki bir çare var mıdır?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5