İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Forex hakkında bir soru! başlangıç

s.onurocak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba ben forex sistemine küçükten bir adım atmak istiyorum forumlarda birkaç yazı okudum ancak aklıma takılan şey kaldıraç meselesi ornek verecek olursam 100 usd yatırıyorum 1:100 kaldırac var ise 100 dolarım 100 ile carpılıyor 10000 usd lik alım yapabiliyorum ama işler ters gitti ve ilk oyunumda diyelimki misal 3000 dolar kayıp ettim kaldımı 7000 usd ben 100 usd yatırdıgım için sanırım bu zarar sirketin zararı oluyor şirket benden bunu talep ediyormu yani sana sanalda 9900 usd veriyor al kullan diyor ama zarar edersem bunu benden talep ediyormu yoksa olan sadece benim 100 usd yemi oluyor?

biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkurler

lordsandman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dostum verdiğin örnek üzerinden konuşacak olursak, 10000usd'lik işlem yaptığında 100usd kaybedersen işlemin otomatik olarak kapanır. sadece yatırdığın 100usd'yi kaybedersin, senden ek bir ödeme yapman asla istenmez. hatta 100usd kaybetmeden kapanır hesabın. buna free margin denir, her firma için farklıdır %10 gibi mesela. bu şu demek yatırdığın paranın %10una düşersen hesabın kapanır. yani 90usd kaybedersen işlem direk kapanır.

madem yenisin sana öncelikle demo hesaplarda pratik yapmanı öneririm en az 3 ay. bunu hafife alma ciddiye al. sonra kendine sağlam bir aracı kurum bul. mutlaka iyi bir denetime tabi olsun. iyi denetim apan birkaç ülke var. amerikada NFA, ingilterede FSA iyi denetim yapar. hesabın güvencede olur. gidip de vegascu off-shore bankaların forex firmalarına para kaptırma. hele ki kıbrıs menşeili firmalardan uzak dur. çok avantajlı gibi dururlar ama sana karşı pozisyon alıp hesabını yutar. kaşıkla verip kepçeyle alırlar.

bu işin teknik kısımları da çok her firma farklı şekilde çalışıyor (marker maker, STP vs.) biraz araştırma yap bence hesap açmadan. FXDD, Alpari-UK, MIGbank başlangıç için önerebileceğim firmalar.

s.onurocak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yani bu şumu demek oluyor ben yatırdıgım paradan fazlasını zaten kaybedemiyorum o nedenle şirket beni borclu cıkaramıyor. yani ben bunu anladım tam olarak soylediginiz bumu ve her forex şirketi için bu boylemi? sonra bize 3000 dolar borclusun demesinler :eek:ha:

lordsandman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet doğru anladınız. hatta yatırdığınız paranın tamamını isteseniz bile kaybedemezsiniz, işlem kapanır hesapta az miktarda kalacaktır. borçlu çıkmazsınız merak etmeyin. ben çok hesap sıfırladım bu şekilde kendimden biliyorum :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5