İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Forexi biri bize anlatsın

nedium

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
herkese selam,
parayı başkasına verip verdiğim insanın batırmasındansa kendim batırırım daha ii. en azından katil olmam :)
Bu mantıkla borsada işlem yapıyorum, şu sıralar durum baya karışık ve tokatın nerden geldiği belli olmuyor. Dünya piyasalarındaki bu karışıklık döviz piyasasında güzel bi potansiyel yaratıroy. Bu açıdan forex cazip geliyor bana.
Nasıl işlem yapıldığını iyice öğrenip girmek istiyorum. burada yazılanları okudum, faydalı oldular.

benim sorum: bu işin jargonunu açıklayan bir yazı var mı elinizde?
"açığa sat" ne demek, kaldıraç ne demek? sinyallerde geçen kısaltmalar ne manaya geliyor?

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Temel Forex kavramları: AÇIĞA SATMA İŞLEMİ
Bakırköy'ün meydanındaki döviz bürosunun sahibi gazetesini hışımla sehpanın üzerine fırlattı. Siyah çantalı malüm müşteri yine dükkandan içeri giriyordu. "Bu adam bana uğursuz geliyor" diye düşündü. Siyah çantalı adam içeri girdi, alnındaki terleri sildi. "Bana 100.000.- İsviçre frangı lazım" dedi soğuk bir sesle. Dükkan sahibinin yüzüne bir gölge geldi, elinde hiç İsviçre frangı yoktu. Tam "Kusura bakmayın, elimde yok" diyecekti ki, gözü ışıklı tabelaya kaydı. İsviçre frangının karşısında "1.30" yazıyordu. "Aman tanrım ne kadar yükselmiş" diye düşündü. "Bir dakika lütfen" dedi müşteriye "bakayım o kadar varmı". Adam başını salladı. Dükkan sahibi hemen bilgisayarının başına geçip frank'ın istatistiklerine baktı. Doğru düşünmüştü. Frank son yılın en yüksek düzeyindeydi. Bu düzeyde tutunamaz, hızla düşerdi. "Biraz eksiğim var" dedi müşteriye "Buyrun siz bir kahve içerken ben paranızı hazırlayım". Siyah çantalı adam yine bezgin bir ifade ile olur anlamında başını sallayıp, arka bölüme geçip oturdu. Hemen önüne sütlü nestcafe ve gazeteler kondu. Bu arada dükkan sahibi istasyon caddesindeki bir iş hanın beşinci katında gözlerden uzak bir yerde hem tefecilik hemde çok büyük çaplı alım satım yapan bölgenin Ağa'sına telefon açtı. "Selam abi, hayırlı işler" dedi en sıcak sesi ile. "Bana 3 gün için 100.000 isviçre frankı lazım". "Olur hallederiz" dedi ağa, sesi kalın ve haindi. "Ama 3 gün için yüzde beş faiz alırım". "Tabi ağam" dedi dükkancı ve telefonu kapattı. Hemen 105.000 isviçre franklık bir çek yazdı, tezgahın arkasında yoldan geçen kızları süzen yeğenini yanına çağırdı, çeki verip ağanın yazıhanesine yolladı. 10 dakika sonra, siyah bir poşet içerisindeki 100.000 isviçre frangı tezgahın üzerindeydi. Nestcafesini henüz bitirmiş olan müşteriye "buyrun paranız geldi" dedi. Adam siyah çantası içerisindeki 130.000 Ytl'yi uzattı. karşılıklı paraları saydılar. adam iyi günler dileyip gitti.
Üç gün sonra, 1.30'a kadar yükselen frankın ateşi iyice sönmüş, 1.10 olan eski seviyesine inmişti. Dükkancı yiğenini bu sefer tahtakale'deki başka bir ağaya 105.000 frank alması için yolladı. Frankların karşılığı 115.000 YTL tutuyordu. Yaklaşık bir saat sonra yiğeni aldığı frankları Bakırköy'lü ağa'ya elden teslim edecek, borcu kapanacaktı. Kahvesini keyifle yudumlarken gülümsedi, bu işten 15.000 YTL kar etmişti....
Sanal döviz bürosu işinde elbette Bakırköylü yada Tahtakale'li ağalar yoktur. Ama sistemin kendisi AĞADIR. Örneğin, bir paritenin 1,30 olduğunu görürseniz ve bu fiyatın çok yüksek olduğunu düşünürseniz, o para elinizde yoksa bile "SAT" komutunu tıklayarak satabilirsiniz. Sonra düşmesini bekler, yine örneğin 1.10 seviyesine düşünce "AL" komutunu tıklayarak alıp, yerine koyarsınız. Aradaki fark, sizin kazancınızdır.

nedium

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@Uranus
abi bu ne dramatize edilmiş bi anlatımdır, çok faydalı oldu sağol. (+rep)

bi de standart sinyallerdeki kısaltmalarla ilgili bilgi alabilirmiyiz?
örneğin :
"GBP/USD Short (Sell) Open: 1.7870 Target: 1.7824 Stop-Loss: 1.7900" cümlesinin türkçe meali nedir?

veya: "Jan 03 buy USDJPY 117.24 SL 116.85 -39" ne manaya gelir?

mzk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
nedium' Alıntı:
örneğin :
"GBP/USD Short (Sell) Open: 1.7870 Target: 1.7824 Stop-Loss: 1.7900" cümlesinin türkçe meali nedir?

veya: "Jan 03 buy USDJPY 117.24 SL 116.85 -39" ne manaya gelir?

siterlin/dolar paritesinde 1.17870 seviyesinden pozisyon aç pozisyonda sell(short) olsun yani parite düştükce kazanaksın target:1.7824 e kadar geldiğin noktadan karlı satış noktan stop-loss ise 1.7824 e gelince zarardan sat çünkü daha fazla zarar etmemek için

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@uranus +rep

nerden oynuyalım nasıl oynuyalım ne kadarla başlıyalım 50 milyonla stress atabilirmiyiz? yoksa illa sermayemi lazım?

astraler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
En az 1000 usd ile guzel kazanclara cikarsiniz...
marketiva baslangic icin iyidir.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
marketiva yı öneririm zaten 5 dolar başta size veriyo illa çok parayla oynarım diyosanız 10000 lik oyun parası var o parayı 30000 e çıkarttıktan sonra gerçek parayla oynamanızı tafsiye edeim

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herkes forexci oldu çıktı yaw :D bu ne şiddet. hoşuma gitti dewam edin böyle ...

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
stormpay patlayıp 10 dolar koydugum ve 100 dolara çıkardıgım parama çökünce forexi düşünmeye başlamıştım çok yazılıp çizildi... ama bu kadar sağlam anlatım olmadıgı için korkmuştum şimdi açıcam bi hesap.. sanal olarak oynucam bişiyler yapaiblirsem girerim..

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sırayla gidelim...
Önce temel forex kavramlarını tek tek açıklayalım, daha sonra "temel forex taktikleri" ne geçeriz. Yani, forex'ten nasıl para kazanılır konusuna.
Bu forumda okumuştum, biri annesinin kullanmadığı bir kredi kartından 1.000.$ çekerek forex'e girmiş ve batmıştı. Bu beni gerçekten çok üzmüştü. Bir daha en azından benim çevremden kimsenin başına böyle bir şeyin gelmesini istemiyorum. Aynı zamanda 3 defa forex'te batmış biri olarakta bunun ne kadar üzücü olduğunuda biliyorum. Ben öğrendiğim herşeyi örneklerle bir sıra içerisinde yazacağım... Umarım bazılarınızın bu işi öğrenmesini sağlayabilirim.

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Temel forex kavramları: PİP nedir?
"tak taka tak... tak taka tak" yada "Beş para ver, beş para ver, beş para yoksa on para ver"...
Bazılarınız izcilerin yada yavrukurtların bu meşhur trampet ritmini duymuşsunuzdur. Bu tekerlemede adı geçen "para" nedir biliyormusunuz? Bilmeyenler için söyleyeyim. En küçük Türk para birimidir. Evet, en küçük para birimimiz "kuruş" değil, onun yüzde biri olan "para" dır. "Para" fiili olarakta 1950'li yıllara kadar kullanılmış. Hayal mayal hatırlıyorum. Ortası delik, koyu kahverengi renkli küçüçük bir paraydı. Hala kolleksiyocularda bulunabilir. Artık fiili olarak kullanılmasa bile, bir para birimi olarak işe yarıyor. Özellikle gazetelerde döviz fiyatlarına bakarsanız şöyle bir formatta olduklarını görürsünüz: Dolar=1.5365 Bu şu demektir. Dolar, bir lira, 53 kuruş ve 65 para değerindedir. Dolar 1.53 seviyesinden 1,54 seviyesine hooop diye çıkmaz. Önce "para" haneleri artar, 99 olunca dolar=1.5400 olur. Yada tam tersi, 1 "para" azalınca dolar=1.5399 olmuş olur.
Amerikalıların en küçük para birimi ise, cent'in yüzde biri olan "Pip"'tir. Ama bu minik para birimi sadece amerikan parasının değil, FX'te işlem gören tüm paritelerin ikincil yüzler hanesini tanımlamak için kullanılır. Forex'te hemen tüm pariteler Pip olarak yükselir, yada düşer. 1.2500 seviyesinden 1.2600 seviyesine çıkan bir para, "100 pip" yükseldi olarak nitelendirilir...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Marketiva gibi 1'e 100 kaldirac (leverage) oynanan yerlerde 1 pip - %1 degisime esit olur. 2500 dolar yatirdiginiz parite 1 pip yukseldiginde 25 dolar kazanirsiniz, veya tam tersi. Japon yeni gibi ne is yapacagi belli olmayan kurlarda gunluk %200'luk dalgalanmalar seyredilebilir. O zaman marketiva oder mi bilmiyorum.

nedium

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu tür konuları anlatırken ilgili herkesin anlayabileceği bir örnekten yola çıkmak ve neden-sonuç ortaya koymak çok faydalıdır. bu söylediklerimin hepsini karşılıyorsun, çok saol uranus...

benim gibi yeni giriş yapan ya da yapmaya hazırlanan arkadaşları için en kilit noktalardan biri de bu "kaldıraç" sanırım. Bu terimin ingilizce karşılığı ile beraber bi açıklama rica edebilir miyim?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Leverage, sermaye yukseltmek icin sirketlerin gidebilecegi yontemlerdeki borc, ozkaynak orani denebilir. Iktisatci biri varsa daha iyi tanimlar, muhendisten ancak bu kadar. Mantigi su olmali, 1:100 kaldiracta, 1 birim aktifinizle 100 birim kaynaginiz varmis gibi islem yapabiliyor olmaniz. Dolayisiyla gerceklesecek karda 100 kat daha fazla girdi, gerceklesecek zararda 100 kat fazla cikti olacak. Yuksek risk ile sermaye buyutmek, kaldiracin mantigi.

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Angelo' Alıntı:
Marketiva gibi 1'e 100 kaldirac (leverage) oynanan yerlerde 1 pip - %1 degisime esit olur. 2500 dolar yatirdiginiz parite 1 pip yukseldiginde 25 dolar kazanirsiniz, veya tam tersi. Japon yeni gibi ne is yapacagi belli olmayan kurlarda gunluk %200'luk dalgalanmalar seyredilebilir. O zaman marketiva oder mi bilmiyorum.
hocam marketivanın ödememesi gib bir durum sözkonusumu?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Zarar etmedikce degil bence. Islemleri nerede yaptiklari mechul, aciktan islem yapip, zararlarin karlardan daha fazla olmasini boylece parayi elde tutabileceklerini hesap etmeleri yuksek ihtimal. Marketiva genelde yeni insanlarin tercih ettigi dolayisiyla fazla para kaybettikleri bir yer. Bu yuzden hesaplari isliyordur simdi.

Ama dedigim gibi 5-6 tane cok tecrubeli oyuncu girip yuksek meblalar kazansa ne yapacaklarini gormek lazim.

cengizzz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Angelo' Alıntı:
Zarar etmedikce degil bence. Islemleri nerede yaptiklari mechul, aciktan islem yapip, zararlarin karlardan daha fazla olmasini boylece parayi elde tutabileceklerini hesap etmeleri yuksek ihtimal. Marketiva genelde yeni insanlarin tercih ettigi dolayisiyla fazla para kaybettikleri bir yer. Bu yuzden hesaplari isliyordur simdi.

Ama dedigim gibi 5-6 tane cok tecrubeli oyuncu girip yuksek meblalar kazansa ne yapacaklarini gormek lazim.
walla pek bişi anlamadım. Şimdi biz kazandıkca marketiva kaybediyormu? Öyle bir durum varsa ne karı var ki bu işin marketiva açısından...

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2250 $ vardı :) yalandan yatırdım 25 lot 250 $ tuttu 1 pip yükseldimi 25 $ kazanç elde edilebiliyordu... işler yoğunlaşınca forexi kapatmak zorunda kaldım... ertesi gün hesabı açtığımda 1500$ ım olduğunu gördüm 750 $ zarar ettikten sonra hesap otomatik kendini kapatmış... bu işlere girmek baya bi zormuş ve sıkı takip gerektiriyor... öle lapadanak atladık mı taklaya gelmek çok kolay... 5 dakikada 250 $ kazandırıyor 5 dakikada 250 $ yatırdıysan 750 $ zarar bile ettirebiliyor...

uranus bu arada gerçekten güzel anlatımlar yapıyorsun... yeni bilgilerini ve açıklamalarını bekliyorum. teşekkürler.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Kari su ki herkes kazanmiyor:)
Ben Forex araci kurumuyum diye site aciyorum diyelim. Getir bana yatir 100 dolarini, sonra al sat bir kac islem yap. Ben bunlari sanal yapti gosteriyorum veritabanimda sana. Sonra senin hesap dustu 60 dolara. 40 dolar para kazandim ben cunku sen geri cekmek istersen 60 dolar odeyecegim sana. Herhangi bir banka veya borsa uzerinden gercek para degisimi yapmadim. Herkes kaybederse ben dolar zenginiyim. Herkes kazanirsa sistem coker.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5