İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

form'dan post edilen bilgiyi $degisken olarak gormuyor?

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
formdan post ile gönderdiğim bilgiyi $degisken olarak değil $_POST['degisken']; seklinde goruyor.

bu sorunu roottan nasıl düzeltebilirim, biri ayrıntılı olarak anlatabilir mi acaba?

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
whereis php.ini

php.ini nin olduu yeri al

pico php.ini nin olduu yer

CTRL+W register_globals = OFF

bunu ara sonra OFF yerine ON yap

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
+
# service httpd restart
ile apache yeniden baslatilmali.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
evet, başlatmadan olmamıştı, onuda ben hayal gücümden şettirdim sağol yeniden :)

K

kepche

Misafir
register_globals degerinin on olması durumunun güvenliğin için büyük sorun olabileceğini de söyleyeyim, içimde kalmasın :)
eğer hazır script çalıştırmak istiyorsan, değiştirmeye üşeniyorsan, (ki hazır script lerin kodlarını başkaları da bulabilir muhtemelen) tehlikeli olabilir.
eğer hazır script kullanmıyorsan, kendi yazdıgın kodlarda tavsiyem off olarak kullan, $_POST['degisken'] , vs. gibi al değişkenlerini.
php.net de register_globals ve tehlikeleri hakkında bir yazı var, hatta google dan register globals ve security kelimelerini yanyana aratırsan, olası tehlikeler ve çözümleri hakkında fikir sahibi olabilirsin.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Artik bu register_globals = Off olayina alisin.
PHP 6 ile birlikte artik register_globals diye bir direktif kalmayacak. Ve butun degiskenler super-globaller ile kullanilabilecek. (2007'de kararli surumu cikacak buyuk ihtimal - su anda deneme surumleri var)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
ne gibi bir tehlikesi var register_globals'ı açmanın ?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Scriptte kullandigin butun degiskenleri basit bir get ile degistirebilirsin cunku. Mesela check degiskeni herhangi birseyi kontrol eden mekanizma olsa senin scriptinde,

if ($check == 1) {
// kontroldan gectin
}
else {
// kaldin
}

index.php?check=1 diye cagirdim. Ne oldu simdi?:)

---

mysql'e query yolluyorsun post'tan gelen. ama register_globals acik.

mysql_query("SELECT * FROM kullanici WHERE user='$user' AND password='$password'");

Ben o sayfaya post yapmiyorum, get yapiyorum
action.php?user=xxx&password=' OR 1=1

1=1 kosuluna uyan datayi cekebilirim, yani butun datayi kisaca.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
evet, sakat bişeymiş en güzeli scripti düzenleyip, bu fonksiyonu kapatmak ;)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
register_globals 'i kapattım ama şimdi farklı bi problemim var ve sanırım o özelliğin kapalı olmasından kaynaklanıyor.

- admin2 ve pass2, formdan gelen bilgi.
- admin ve pass 'da conf daki bilgi (gerçi buna gerek yokta yazıyım dedim :p)

<?
extract($HTTP_GET_VARS);
extract($HTTP_POST_VARS);

include ("ayar.php");
setcookie ("mha[admin]", $admin2, time()+3600);
setcookie ("mha[pass]", $pass2, time()+3600);
echo $mha[admin];
echo $admin2;
echo $pass2;
/*if ( ($admin == $admin2) && ($pass == $pass2) )
{
header("location:yonetim.php");
}
else
header("location:index.php");
*/
?>

bilgi geliyor mu diye denediğimde $admin2 ve $pass2 gelen değeri echoluyor fakat, $mha[admin] değeri yansıtmıyor.

sanırım, register_globals kapalıyken farklı bir şekilde cookie attırmak gerek ama nasıl ?

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
$HTTP_COOKIE_VARS kullanmak gerekiyormuş, çözdüm.

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
hdogan' Alıntı:
Artik bu register_globals = Off olayina alisin.
PHP 6 ile birlikte artik register_globals diye bir direktif kalmayacak. Ve butun degiskenler super-globaller ile kullanilabilecek. (2007'de kararli surumu cikacak buyuk ihtimal - su anda deneme surumleri var)
ben şu an php öğreniyorum. php6'da bu superglobal'in kalkacağını nereden öğrendin/takip ediyorsun.cahil kalmayalımda :)

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
OnurSqL' Alıntı:
ben şu an php öğreniyorum. php6'da bu superglobal'in kalkacağını nereden öğrendin/takip ediyorsun.cahil kalmayalımda :)
PHP gelistirme e-posta listeleri (php.net'in) ve gelistiricilerinin (Andrei, Zeev, Derick, Rasmus, vs) toplanti notlarindan. Ve tabiki PHP6'nin deneme surumunden ;)

dsgnr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
biliyordum :D en sonunda benim dediklerimi yapacaklarını biliyordum sefiorum onları :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5