İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Forumda bağış sistemi olsa..

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,

Sabahın köründe çalışırken şöyle bir durum oldu, web işinde yeni olan bir arkadaşıma bazı bildiklerimi anlatırken bana nasıl öğrendin bu kadar çok şeyi diye sordu. Çok fazla bilmiyorum tabi ki ona öyle geliyor ama ne cevap vereyim diye düşünürken "püf noktası" olarak öğrendiğim birçok şeyi de burada sizlerden öğrendiğimi fark ettim. Bilmiyor muydun derseniz, biliyordum belki ama bazen farkındalık oluşmuyor insanda o soru sorulana kadar.

Her neyse, demek istediğim şu ki; bundan asırlarca önce bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum dendiğine göre, bugün bilgi çağı denen zamanda bilgi aldığınız her yer, paradan öte, sağlık kadar, güvenlik kadar önemli ve hayati. Ben de yapılanların karşılıksız kalmaması için şunu öneriyorum..

Bir çoğumuz bağış yapmıyoruz herhangibir yere öyle değil mi? Evet yapanlar mutlaka vardır eminim, ama yine eminim ki esas çoğunluk yapmıyor. Neden yapmıyor? "Bilmem ki, yapmak lazım aslında ama işte.." veya "Maddi durumum olsa yaparım" veya "Kime yapıcam hiçbirine güvenmiyorum o kurumların" gibi cevapların gelmesi muhtemel.

Ben forumda böyle bir sistem kurulup, en güvenilir, başta eğitim ve çocuklar ile ilgili kurumlara iyinet üzerinden bağış toplanmasını, paranın belli bir kısmıyla da belli periyodlarda(1 ay-3 ay vs) bağış yapan bir kişiye sembolik bir hediye alınmasını(dvd vs) ve bunun yapılan bağış miktarı, bağış yapılan kurumlar vb. gibi her ay ilan edilmesini öneriyorum. Foruma yeni üye olanların da ufak bir miktar bağışla(1-5 ytl arası) kabul edilmesi söz konusu olabilir, böylece yeni gelecek olanlar sadece mevcut üye filtresinden geçmemiş olur,l bu sistemle gerçekten gelmeye hevesli olup olmadığı da görülür, hem de güzel bir katkısı olur. Bağışın miktarı hiç önemli değil, 1-2 YTL'ye satılan bilekliklerle milyonlarca dolar bağış toplanmıştı, az veya çok farketmez herkes gücü yettiğince, isterse 1 ytl ile de katılabilir. İçtiğiniz sigara, oynadığınız yasakparain 10da biri kadar yapsanız muhabbetlerine girmiycem çünkü bu bir gönül işidir onlarla mukayese kabul etmez, bu manevi duygularla yapılır, getirisi de iç huzuru ve özsaygıdır.

"Olmaz öyle şey" "kimse katılmaz" vb. diyen olursa, evet belki de öyle olur, ama şu var ki bağış yapmak tüm dinlere göre büyük bir sevap olmasının dışında, çok da asil bir davranıştır, forumda sürekli vuku vulan tartışmalar baktığımda hep bir "sen benle ... olamazsın" "sen benim kim olduğumu bilmiyorsun" gibi sürekli bir kendini farklılaştırmaya, bilinmezliğe derin anlamlar yüklemeye, 'seviyesinin yüksek olduğu'na dair göndermeler var, 'son lafı ben söyledim öyleyse ben galibim', veya susmak asalettir mantığıyla her tartışmada 'ilk ben sustum öyleyse galibim' anlamı çıkan postlar oluyor, halbuki asalet laf değil iştir. Burayı da Türk internet'inin ileri gelen, önde isimlerinin dahil olduğu bir organizasyon olarak bu tip bir oluşumla prestijini de artıracağını düşünüyorum.

Olabilir mi olamaz mı bilmiyorum, aklıma bu geldi, siz de görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Kolay gelsin.

Hostmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bağış kelimesi yasal olarak sorun yaratabilir.Siteye destek vb. ismiyle bu anlattığını yapmak daha iyi olur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5