İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

FTP ile ilgili genel bir soru

GuvenliHosting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar, olayı kısaca özetleyeyim ve lütfen yol gösterin...

Bir site üzerinden 3 tane FTP kullanıcısı açmak istiyorum.

1. Root, yani asıl kullanıcı
2. Reklam kullanıcısı : Bu kullanıcı direkt reklamlar klasörünü görecek, hem okuma hemde yazma izni olacak.
3. Reklam1 kullanıcısı : Bu kullanıcı da direkt reklamlar klasörünü görecek ve sadece okuma izni olacak...

Şimdi gelelim sorunuma.
Plesk'te böyle bir özelliğin olmadığını yani çoklu ftp hesabı açılmadığını söylediler.
Bende cpanel var ben çoklu kullanıcı açıyorum ama, yazma, okuma vb. izinleri vermiyorum...

Bu sorunu nasıl çözebilirim... Veya ne şekilde yapabilirim...

Gelelim bir diğer meseleye...

Bu sorunu nasıl çözeriz arkadaşlar. Bu ip'deki makine linux. Sorundan kastım şu. FTP adresini yazınca niye böyle bir hata veriyor da, direkt kullanıcı adı şifre sormuyor...

Gizlen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1. root hesap bilgileri verceksin Tüm siteleri görebilcek
2. sine ise reseller yada user hesabı açıp onun bilgilerini verceksin.
3. sune ise sen root olarak klasör izinlerini ayarlıcaksın, düzenleme sadece root tarafından yapılacak sekılde izinleri düzenliceksin.

Cpanel ve Directadminde panelleri sitelerde bu dediklerim mevcut.

4. sorun ise, benim bildiğim windows makinalarda FTP ye Browser ile erişim mümkün, linuxlerde olmuyor sanırım belkide ek. bir ayar gerekbilir ama ben bilmiyorum.

Yazdıklarımı kendi deneyimlerimle sağladım, yanlışım varsa kusura bakma.

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu işlem pleskte yapılmaz diye birşey yoktur sonuçta plesk baya bir gelişmiş paneldir..

benim bildiğim noktada o pleske subdomain acabilirsin..

ona özel şifre verebilirsin ve böylece sadece açtığın ftp gorur site kodlarını göremez..

GuvenliHosting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ama plesk'te açtığın sub domain'e 2 tane FTP ekleyebilirmisin? ben ya göremedim ya benim baktığım panel kısıtlıydı...

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iki tane ftp derken anlamadım..

ama mesela siteadi.com ana domain..

denem.siteadi.com diye bir subdomain açabilirsin.. Buna özel ftp şifresi verebilsin.. ve ftp baglanmak istediklerinde deneme.siteadi.com olarak girerler normal sitenin ftp sini yani dosyaları goremez bir depo aracı olarak kullanabilirsiniz..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5