İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ftp programı ile yedekleme sorunu

elektro

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Upload için ayırdığım bir klasor var. Bu klasordeki dosyaların tamamını kendi bilgisayarımdaki bir dizine kopyaladım.

Şimdi haftada 1-2 kere girip, cuteftp de F11 tuşuna basarak, son yedeklemeden sonra yüklenmiş dosyaları seçiyorum ve onlarıda bilgisayarıma yedekliyorum.

Sorun şu, serverdaki dizinde bulunan dosya adedi 2000 üzerine çıktı ve cuteftp 2000 üzerini göstermiyor.

sorun şu satırdan kaynaklanıyor sanırım
"226 Output truncated to 2000 matches"

Bunun bilmediğim bir ayarımı var acaba, varsa nerden?
Yoksa da yukarıdaki gibi her hafta, sadece o hafta içinde yüklenen dosyaların yedeklerini alabileceğim başka bir yok varmı?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
En iyi yedekleme yöntemi rsync'dir. Rsync'nin çalışma teknikleri çok zengindir. Değişen dosyaları yedekleyeceğiniz gibi sadece belirli tarihlerdeki dosyaları da yedekleyebilirsiniz.

En kullanışlı yöntemlerden birisi değişen dosyaların yedeklenmesidir. Dosyaları bir kere download veya upload ettiğinizde hergün aynı dosyaları yedeklemenize gerek kalmaz, aralarından değişenleri yedekler zamandan ve band genişliğinden tasarruf etmenizi sağlar.

Rsync bir Linux servisidir ama windows içinde olan sürümü var.

Kullanımı:
Linux veya Windows makineden yedeklenecek alanlar belirlenir ve konfikurasyon dosyasına yazılır ve bu şiekilde yedeklenecek alanlar belirlenmiş olabileceği gibi root erişiminiz varsa istediğiniz dizini doğrundan yedekleyebilirsiniz.

rsync web sitesi;
http://samba.anu.edu.au/rsync/

Windows versiyonu;
http://www.gaztronics.net/rsync.php

Kullanmayı düşünürseniz daha ayrıntılı olarak anlatırım.

elektro

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tam istediğim şey Bahadır, makinada linux.

Ama benim sadece hosting hesabım var, Bu programı kullanabilirmiyim?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
elektro' Alıntı:
Tam istediğim şey Bahadır, makinada linux.

Ama benim sadece hosting hesabım var, Bu programı kullanabilirmiyim?

Server admininden resync hesabı isteyebilirsin. Yedeklemen gereken yerleri kendilerine iletirsen sanırım yapabilirler.

/etc/rsync.conf dosyasına şu şekilde bir girdi yapılması yeterlidir ve servis çalışmıyorsa start edilmelidir.

[yedeklenecek]
path = /home/benimhesabım

Ondan sonra sizin yapmanız gereken şeylere bakarız.

Bazı ftp programları tarih ve dosya değimilerine göre upload/download yapabiliyor ama pek başarılı değillerdir ve kullanımları sorunludur.

elektro

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslında ilk mesajda dediğim gibi cuteftp'nin resync özelliği benim işimi çok rahat görüyor ama tek bir dizin içinde 2000 den fazla dosya olduğunda sadece ilk 2000 dosya ile işlem yapıyor. gerisini göstermiyor. Bu sayısı server yöneticisi arttırabilirmi?
"226 Output truncated to 2000 matches"

Bide bu isteyeceğim resync hesabı ile kendi bilgisayarımdaki bir klasor ile resync yapabilcem dimi?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
cuteftp'nin rsync özelliği yok veya şöyle diyebiliriz tam olarak mirrorlama özelliği değil.

rsync localdei bir makine ile netteki bir makine arasında veya netteki makineler arasında file senkronizasyon yapabilir.

Başta'da dediğim gibi çok fazla işe yarar özelliği var. En çok'ta yedekleme amaçlı olarak kullanıyorum rsync'yi.

Bir kere kullandınız mı bir daha bırakamıyorsunuz, zaten başka bir alternatifi de yoktur bildiğim kadarıyla benzerleri olsa da.

elektro

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir teşekkür ederim yanıtlarınız için.

bakalım hosttan resync hesabı istiyelim, açıcaklarmı. Açarlarsa başını ağrıtırım yine :)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Web Sunucularımın script ve db'lerini düzenli olarak yedek bir server her gece rsync ile yedekliyor.

Sunucularda en kötü ihtimalle bir sorun olduğunda bir gün öncesin e dönme şansın olabiliyor.

DB'leri de rsync ile yedekliyorum ve her seferinde yüzlerce mb dosyayı yedeklemek zorunda kalmıyorum. Tabloların diferansiyel farklarını alıyorum ve örneğin bir ka. yüz mb db'yi bir db'yi bir kaç dakikada başka bir makineye aktarma imkanım oluyor.

EDIT : Eklemeler
Örnek Linux sunucudaki bir dizini başka bir sunucuya mirrorlamak isteyelim;

rsync -avuzH --delete yedekleneceksunucu:/budizin yedekalansunucu:/budizin

Daha açık bir örnek;
rsync -avuzH --delete 1.1.1.1:/budizin 2.2.2.2:/budizin

Ayrıca rsync ile ssh kullanarak güvenli yedekleme yapmak mümkün.
rsync -avuzH --delete ssh [email protected]:/budizin 2.2.2.2:/budizin

Rsync ile local bir sunucudaki dizinleride birebir yedeklemek mümkün;
home dizinini yedek içewrisine yedeklemek için;
rsync -avuzH /home /yedek/home

Not : burada kullanılan --delete parametresi; yedeklenen dizinden bir dosya silinirse yedeklendiği yerden de o dosya silinir ve bu şekilde iki dizin içeriğide birebir aynı olur.

rsync parametrelerini görmek için Linux konsolundan man rsync komutunu kullanabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5