İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Gelecek...?

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
Gelecek dediğimiz zaman, aklımıza direk olarak ne geliyor?

Ne kadar uzak düşünüyoruz?

Aslında benim için gelecek diye birşey yok! Niye mi?

Çünkü farkeder iseniz, az önce benim için gelecek olan, şimdi siz bu yazıyı okurken geçmiş oldu. Bu mantığı yavaş yavaş anlıyacaksınız esasında. Yazımda ilerledikçe, farkedersiniz ki az önce ki cümlelerde geçmiş oldu...

Gelecek derken, ne kastediyoruz bilmediğimiz geleceği mi?

Yoksa..

Elimizde olan geleceği mi? Geleceğin olmadığını çürütücek olan bir mantık daha ise geleceğin herkese göre farklı olduğunu ve herkesin geleceğinin, kendini bağlı olduğunu. Hayat, tıpkı bir real-time strateji oyunu gibidir. Hayat denen oyun çoğu seçeneklerden mahrum kalır. Örnek olarak, bizim oyunumuzda "save" yoktur, load yoktur, quit yoktur ve hiçbir zaman için hile yoktur. Oyununu oynarsın, ama sana yardım edecek iki üç satır, yada bir ipucu yoktur.

Hayatta sana yardım edecek olan tek şey kendi aklındır. Aklınızı, kendi aklınız olarak göreceğinize bir arkadaş olarak görün. Siz kalp ve arkadaşınız beyin, danışa danışa belkide çok başarılı bir hayat sürdürebilirsiniz. Siz diye hitap ediyorum çünkü bu yazıyı okuyan bir kişi değil. Belki bir vücut olabilir, ama bir kişi asla. Aklımızı kullanmak insanların en yüce kabiliyetlerinden biridir.

Düşünsenize, aklımız olmasaydı ben bunu burada yazar, sen bunu orada okur olurmuydun? Düşünebilirmiydik..? Hissedebilirmiydik..? Konuşabilirmiydik..? Sevebilirmiydik..? Hayır.. Bu cevabı elde etmek o kadar zor olmayabilir.

Bir sorulan sorunun cevabını herkes bulur, önemli olan sorulan soruyu anlamaktır. Verilen cevap hakkında düşünmektir. Evet, ben belki o sorunun cevabının "Hayır" olduğunu biliyorum ama, gerçekten biliyormuyum?

Birşeyi bilmek demek aslında ne demek? Biri size gelir hiç bilmediğiniz bir konu hakkında birşey söylerse, siz o konu hakkında ki yorumları kullanaraktan o konu hakkında bir bilgi sahibi mi olursunuz? Yoksa, o kişinin söylediklerinin doğru olduğuna mı inanırsınız? Seçim sizindir ki aslında, seçim her zaman sizindir. Sizin yerinize bir yerde karar veriyor olabilirler ama sonuçta bunu unutmayın ki, sizi oraya götürende sizin seçiminizdir. Kendinizi yoksun bırakmayın bütün güzelliklerden...

Bazı şeyler vardır sadece belli zamanlarda yaşanır ve belli şartları vardır:

• Kız arkadaşına sarılmak, elini tutmak.
  • Bol para kazandığın zaman onu doya doya ve gerekli şeylere harcamak.
  • Canın sıkıldığı zaman eline güzel bir kitabun geçmesi ve o kitaptan zevk alman.
  • Bir yerde müzik çaldımı tempo tutabilmen.

İşte bunlar en basitleri. Bunları yaşayabilmek, hissebilmek için bazı şeylere gerek duyarız. Siz kendinizi mahrum bırakmayın hiçbir şeyden. Her zaman herşeye açık olun, herşeyi yaşamaya bakın.

Sonra zamanı gelir.. şimdiden "Gelecek" diye baktığınız şey, işte o zaman gerçekten "Geçmiş" olmuştur. Şunu unutmayın ki, son pişmanlık hiçbir zaman bir işe yaramaz...

O zaman benim sorumun cevabını hepimiz bulacağız.

Gelecek, aslında nedir...?

Evet arkadaşlar düşüncelerinizi görmek isterim bu konuda.

Olur ya eğer birşeyleri fark etmenizi sağladıysam, ne mutlu bana :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Benim cevabım imzamdaki sözlerimde zaten var bunu üzerinde daha birşey söyleye gerek görmüyorum.

Gelecek, yine gelecek ve gidecek.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Yok kurtarma olarak değil de, çok fazla geleceği düşünmüyorum, daha doğrusu genel anlamda "gelecek"ten kastedilen anlamıyla düşünmüyorum. Misal 1-2 sene sonrasını düşünürüm ama ondan sonrası? Bilemiyorum yani, Çok uzun vadeli bir planım yok açıkçası. Küçüklüğümden beri bunaltıcı gelmişti çok uzun geleceği düşünmek. O yüzden önüme bakıyorum, en fazla 1-2 seneyi düşünüyorum. Bilmem anlatabildimmi.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Geleceği düşünmeden yaşamakta yanlış.
Geleceği düşünüp planlayıp bir yandan da anı yaşamak, ondan tat almayı bilmek mühim olandır.

Black : Farkındayım.

Oğuz

2
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Yok kurtarma olarak değil de, çok fazla geleceği düşünmüyorum, daha doğrusu genel anlamda "gelecek"ten kastedilen anlamıyla düşünmüyorum. Misal 1-2 sene sonrasını düşünürüm ama ondan sonrası? Bilemiyorum yani, Çok uzun vadeli bir planım yok açıkçası. Küçüklüğümden beri bunaltıcı gelmişti çok uzun geleceği düşünmek. O yüzden önüme bakıyorum, en fazla 1-2 seneyi düşünüyorum. Bilmem anlatabildimmi.

Evet anladım , öyle uzun vadeli düşünmekte pek doğru değil benim için , kimsenin yarın'a garantisi yok . Uzun bir yaşam olmadıktan sonra , uzun vadeli planlar projeler olsa ne fayda

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Geleceği düşünmeden yaşamakta yanlış.
Geleceği düşünüp planlayıp bir yandan da anı yaşamak, ondan tat almayı bilmek mühim olandır.

Black : Farkındayım.

Gelecek? Hangi gelecek? 2 saniye sonrası da gelecek, 20 yıl sonrası da. Senin "gelecek"ten kastın en az kaç yıl yagmayok?

Mesajı bana mı yazdın bilmiyorum ama ben geleceği düşünmüyorum demedim. Çok fazla geleceği düşünmüyorum dedim. Yani geçen gün bir arkadaş anlattı, emekli olduktan sonra Finlandiya'ya gidecekmiş. O da gelecek benimki de gelecek :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bahsettiği gelecek 2 sn sonrası olabileceği gibi 50 sene sonrası da olabilir.
Bahsettiğim gelecek ilerde yaşamını etkileyebilecek her türlü unsur. 50 sene sonra emekli olmayı başabilmek gibi, 20 sene sonra bir araba alabilecek noktaya gelebilmek gibi, 2 sn sonra sağlıklı olmak için sigara içmekten vazgeçme kararını alabilmek gibi...

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
benim gelecek anlayışım;
sarı kırmızı yeşil mavi haplarla beslendiğim
arabaların artık havayla çalıştığı
ışınlanma teknolojisiyle moleküllere ayrılıp tekrar birleşmek
pikniğe gider gibi marsa gidebilmek
sevgililer gününü ay da geçirebilmek
liste uzar gider aslında
eğer bunlar olursa bilin ki gelecek gelmiştir

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
benim gelecek anlayışım;
sarı kırmızı yeşil mavi haplarla beslendiğim
arabaların artık havayla çalıştığı
ışınlanma teknolojisiyle moleküllere ayrılıp tekrar birleşmek
pikniğe gider gibi marsa gidebilmek
sevgililer gününü ay da geçirebilmek
liste uzar gider aslında
eğer bunlar olursa bilin ki gelecek gelmiştir

Böyle bir geleceği ben şahsen istemem.
Hatta aksine 80'li yıllara geri dönsek keşke derim.
Dolayısı ile zaman geçtikçe mertlikte bozuluyor galiba :D

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
ben filmlerdeki gibi bir hayat istiyorum, teknolojik açıdan gelişmiş bir dünya istiyorum, ama öyle bir şey olmayacak (bence)
gerçi susam sokağını da özledim, kafam karışık sanırım ne istediğimi bilmiyorum

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Böyle bir geleceği ben şahsen istemem.
Hatta aksine 80'li yıllara geri dönsek keşke derim.
Dolayısı ile zaman geçtikçe mertlikte bozuluyor galiba :D

Galiba değil aynen öyle. Şimdiki klavye delikanlılarını 20 sene önce göremezdik heralde... En kötü ihtimal adamın arkasından konuşurlardı, bilgisayarın-klavyenin-kabloların arkasından değil. Geleceğe gelince, geldi bile... Zamanın izafiyetini de mi katsak olaya biraz ne? :)

BlackThorn

1
İyinet Üyesi
Reaction score
49
ben filmlerdeki gibi bir hayat istiyorum, teknolojik açıdan gelişmiş bir dünya istiyorum, ama öyle bir şey olmayacak (bence)
gerçi susam sokağını da özledim, kafam karışık sanırım ne istediğimi bilmiyorum

Mesela The Matrix filmindeki gibi bir yaşam olsa, evet mi dersin yani?
Gitmez böyle yaşam ya sanmam çok.
Susam sokağı gibisi de yok.

Galiba değil aynen öyle. Şimdiki klavye delikanlılarını 20 sene önce göremezdik heralde... En kötü ihtimal adamın arkasından konuşurlardı, bilgisayarın-klavyenin-kabloların arkasından değil. Geleceğe gelince, geldi bile... Zamanın izafiyetini de mi katsak olaya biraz ne? :)

Ya 20 sene önce sokakta yürürken bile kafası öne eğik yürürmüş insanlar. O şekilde saygı ve edep kavramı varmış yani. Ama şimdi nerede... Gelecek geldi ama geleceği orijinal yaşayamayınca pek tadı da yok sanki. Ne bileyim öyle düşünüyorum. Mesela en bariz örnek verecek olursam, Mac OS kullanıcısı olmak istiyorum ama ABD'de sudan ucuz olan Mac OS, Türkiye'de resmen ateş pahası.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5