İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Gelin buradan yakin Aylik 40$ ye dedicated(mis)

D

Dejin

Misafir
simdi arkadaslar lifenic.com diye bir webadresinden hosting satislari yapilmaya baslanmis.
sunucu ozellikleri
AMD 3700
2 GB RAM
2x300 GB HDD
Windows 2003
100 mbit unmetered
Aylik masrafi 40$ mis.

Bu adamlar birde sirketmis! Aylik 40$ ye bu makina nasil oluyor? O baglantiyi nasil veriyor?

Sizin akliniz alabiliyor mu?
Ve 10 gb alan i bu adam yillik 145 ytl ye satmaya kalkiyor!

O datacenter nasil datacenter da bu serveri aylik 40$ ye veriyor?

Ne telefon verebiliyorlar ne birsey...
ilginc geldi 10 undan sonra diyorlar!
Musterimiz ol verelim diyorlar, suanda sadece cep verebiliriz diyorlar...
Ben pek birsey anlamadim ya siz?

O degil, Bizim polonya da kendi datacenterimiz var aylik 37.000$ den fazla masrafi var. Toplam 97 adet server bulunmakta! Ozel anlasma olmasina ragmen cok pahalli. Bu datacenter boyle ise o zaman butun dunyayi eline alacak! Turkiye icin sirket degiliz henuz. Turkiye ye hizmet icin ABD den kiraladik. 98 server eder. O zaman bu 98 serveri hemen oraya alalim, aylik 40$ , aylik 3920$ eder! Oh mis! Vallahi nerede 37.000$ + aylik masraf nerede 3920$ aylik!Bu sekilde suanda 1 aylik odedigimiz parayla bu datacenter da 1 yil odenir! Nasil is aklim ermiyor!
Akli eren var mi?
Anlamadigim nokta bu serveri almaya kalsan 2000$ vereceksin. Evinde bu ozellikleri almaya kalksan.
Lisans ucretlerini saymiyorum bile.
Bu nasil datacenter da aylik 40$ ye hem makina masrafi, hem lisans masrafi, hem baglanti masrafini cikariyor.
Kaldi ki bu datacenter bir SIRKET!!!! CALISANLARIN MASRAFLARINI NASIL ODEYECEK AYLIK 40$ ile?
SERVERLARI USTELIK FULLY MANAGED!!!! Onlari kontrol edenler aylik 1 server basina 10 saat icin en az 100$ istiyorlar ya...
Server Almanya da en ucuz yer orasiymis.. Hadi tamam ucuz da 40$ ye bu makina????? VPS bile vermezler 100 mbit unmetered! Fully managed :p
Akli eren varmi tekrar ediyorum... Aklim ermiyor... Bu is boyle ise biz birakalim bu isi arkadaslar...
Cidden enayimisiz... Aylik 37.000$ den fazla baglanti ucreti vererek 1.5 yildir cok buyuk enayilik etmisiz! Vallahi bugune kadar sadece baglanti icin verdigimiz parayla + server a verdigimiz parayla +lisans ucretleriyle bu datacenterdan 40 yil karsilardik!
Eger boyle ise... Sanirim bir cogumuz Turkiye den cekilecek, ya da oradan server satin alacak, hosting alacak... Kendi sitelerini host edecek ya da yurtdisina acilacak! Bakalim...
Hala aklim ermiyor yahu!

L

LifeNIC~

Misafir
$40 makina maliyeti size demiştim bunu. Neden lafları çarpıtıyorsunuz? sizin 100e yakın sunucunuz olduğu zaman % kaç indirim alıyorsunuz merak ediyorum :)

Bu arada size dediğim gibi şu an 1000 YTL vereceğim desenizde sunucu veremem çünkü sipariş sistemi ve sitemiz aktif değil. Santralımızda kurulmadı. Ben demedim size gelin dedicated vereyim diye, siz eklediniz bende dedim ki biraz bekleyin tamamen otursun sistem.

Neyse reklamımızı yaptınız sağolun :) Hemen şirket bilgilerini geçeyim, telefonuda web sitemizden alırsınız eylül ayının ortasında.

Postunuzdaki birkaç çarpıklığı açıklayayım hemen:
* Sadece cep verebiliriz demedim. Şirket sahibinin cep numarasını verdim, sabit vermem/veremem demedim.
* Bu adamlar birde sirketmis! değil, zaten şirketiz vergi numaralarımızı verdik, araştırdınız.
* Polonya ile Almanya aynı değil madem bu işin içindesiniz bilmeniz gerekir

BM Bilgisayar Sarf Malz. ve Elektronik San. Tic. ltd. şti.
Vergi no: 178-046-3732

Telefon vs vermiyorum evet ama zaten satışta yapmıyoruz, sitemiz açıldığında daha detaylı bilgiyi alırsınız.

LifeNIC Int. Hizm.

must11

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
satıs nasıl yapılmıyor yalana bak allah askına ayrıca 40 dolar yanlıs cok ucuz imkansız bu fiyatın olması

must11

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
satıs yapılıyor arkadasım sizde yalan soylemeyin bari

L

LifeNIC~

Misafir
Pardon birşey daha gözüme çarptı,
makina konfigürasyonu ve fiyatı yukarıda sallandığı gibi değil, aşağıda doğrulandığı gibidir.

AMD 3700+
1024 RAM
2 * 160 gb hdd
100 mbit unmetered band
Fully Managed
w2K3, CentOS, Suse Debian
6 IP

135 YTL /Ay.

D

Dejin

Misafir
Cep telefonu veren arkadasimdi, sizden zaten almadim!
Polonya da bu isin icindeyiz ama nerede 37.000$ den fazla aylik ucret nerede sizin datacenterinizin verdigi fiyat?
Bu datacenter nasil gecinir? Nasil lisans, makina, calisan ucreti oder? Fully Managed bu fiyata nasil verir?
Sirket dediginiz su sekilde calisir, 1 aylik gelir 4 e bolunur, 1. hafta kira, giderler odenir -fatura haric-, 2. haftalik gelir ile faturalar odenir, 3. haftalik giderle calisanlarin ucretleri odenir, 4. haftalik gider sizin karinizdir, direk cebinize kalir. Tabii haftadan haftaya aktarma olabilir.
bu durumda 40$ bir serverdan alindiginda (Fully managed)
1. hafta sirketin baglanti kirasi (server basina 10$!!!! -nasil harcadigi trafigi 10$ ile karsilayacak bilemiyorum artik), 2. hafta sirketin faturalari (Elektrik faturasi, klima bakimi, server bakim masraflari( 1 defa 1 server aylik 10 $ den fazla elektrik yer!) 3. hafta calisanlarin ucreti (eveeeet Fully managed 1 serverdan Almanya 10$ aylik oduyor calisanina o da 8 Euro makina basina yapar aylik!) 4. hafta sirket sahibi ya da sahipleri server basina 10$ kar yapiyor.

Simdi o sirkette calisan server adminini dusunun, ya da bakim yapan kontrol eden her kimse... Aylik 1 makinadan 8 euro aliyor!! Yandi adam!! Kirasini nasil odeyecek? Ah pardon datacenter da uyuyor! Hatta adam uyumuyor kendisini gecindirmek icin ayda 1000 makina ile mesgul olmasi gerek 1 kisinin! ki 8000 Euro alsinda iyi sayilacak bir yasanti sursun Almanya sartlarinda!
Kaldi ki server yoneticisi icin 8000 Euro almanya sartlarinda para degil!!!
Ben Microsoft da stajer programci iken bana aylik 1000 Euro oduyorlardi!

Elektrik faturasina gelelim.... Klimalar cok elektrik yiyecektir, odayi sogutma amacli olarak, serverlar cok elektrik yiyecektir ve 40$ bile aylik verdiginiz ucret elektrik masrafini bile zor karsilar! Cunku sadece sizin server elektrik harcamayacak bir de klimalar var.
Internet baglantisi, ya da 1 serverin aylik 3 TB trafik harcasa... Ne kadar verecek, elektrigini kendi uretiyor, sogutmasinida elle gazete yelleyerek yapiyorlar sanirim klima bakim masrafi da olmasin diye...
Bu fiyata nasil karsilar ve birde fully managed?
Akli alan?

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Araya girmek istemem de,

AMD 3700+
1024 RAM
2 * 160 gb hdd
100 mbit unmetered band
Fully Managed
w2K3, CentOS, Suse Debian
6 IP

135 YTL /Ay.

deniliyor.40$ değil yani :)

L

LifeNIC~

Misafir
Hala olayı çarpıtıyorsunuz,
Bahsettiğiniz makina satışta değildir, satacağımız makinanın bedeli 135 YTL'dir,
40$ nerden çıktı yahu?

bu arada şirket yönetiminize hayran kaldım 1 haftada şu yapılır 1 haftada bu yapılır.. :)

D

Dejin

Misafir
Genel olarak bolunur, ki sorun cikmasin herkesin yonetimi farkli olabilir.
Biz 4 e boler, haftalarla aktarma yapariz cunku sirketlerle calisiyoruz sadece.
Sirketlerin makina bakimlarini, network ve serverlarini biz ustlendigimiz icin haftalik olarak ucretimizi aliyoruz. Bu sistem bu sekilde daha iyi gidiyor. Aylik olarak calisilsa bile bir plana oturtmaniz gerekiyor. Haftalik ya da degil.

Siz 40$ serverin aylik maliyeti dediniz. MSN den konusurken....
Yapmayin Allah askina!!!

MSN de konusurken Server ozelliklerinizi sordum
bana
AMD 3700
2 GB RAM
2x300 GB HDD
100 mbit unmetered

dediniz, bende bu server en az aylik 300$ - 400$ eder siz nasil 10 GB alani yillik 145 ytl ye bir sirket olarak veririsiniz (cunku sirketlerin masraflari var) diye sordugumda siz bana
aylik server maliyetimiz 40$ dediniz!!!
Arkadasim burada yapmayin Allah askina... Siz dediniz bunu!

L

LifeNIC~

Misafir
Ben anlamam özür dilerim şirket yönetiminden sadece satış yapıyorum.

Tamam 40$ maliyet dedik bu doğru ama 40$'a satacağım demedim ki ve o konfigürasyonun 40$ olduğunu söylemedim. Bunları kavradığınız zaman sorunda çözülecektir. Yoksa siz maliyetine mi satıyorsunuz?

40$'a sunucu alabilmek için 200$ kurulum bedelide ödüyoruz bunuda ekleyeyim dipnot olarak ama biz bunu müşterimizden almıyoruz.

size iyi çalışmalar ben sitemiz ile meşgulüm biraz yanıt yazamayacağım.

D

Dejin

Misafir
Tamam zaten benim dedigim nokta o, satisiniz beni ilgilendirmez ki!
Hostbix.com | Hosting Ateşi says:
AMD 3700
2 GB RAM
2x300 GB HDD
100 mbit unmetered
bu serverin aylik ucreti en az 300$ -400$ dir
....
....
....
LifeNIC ~ says:
aylik server maliyetimiz 40$.
Simdi bundan ne anlasilir? Ben size baska server ozellikleri yazmadim ki bana baska serverin maliyetini soyleyesiniz.
Kafa karistiran olaylar:
1.) 200$ kurulum hemen vereyim, hatta size msn de dedigim gib 98 serverida oraya alacagim, hepsi icin kurulum ucreti 200$ mi isteniyor, pesin 1 gunde odeyecegim. (20.000$ diyelim tutacak kurulum, 40$ ayliktanda 4000$ aylik de yine 24.000$ edecek bedava vallahi)
2.) 200$ kurulumdan sonra 40$ aylik ucrete tamam hadi size %50 indirim yaptilar, anlasmaniz var 80$ ye sattigini dusunun yine bu ozelliklerde fully managed k-a-r-s-i-l-a-m-a-z!!!
3.) Size verdigi fiyat 40$ ise diyelim 100 server aldiniz. O datacenter BATAR. Ya da uptime orani %10 olur, surekli down ve offline neden? Fazla trafik yemesin!!!
Fully managed,
100 mbit unmetered,
AMD 3700 makina
2 adet 300 GB HDD
2 GB DDR RAM...
Windows 2k3
E birde panel gerekecek Plesk diyelim....
Boyle bir makinayi bana 100$ ye verin, uptime orani %99 olacak en az.
Hiz testinde sinifta kalmayacak...
98 adet hemen aliyorum!

Hostmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dejin, Datacenterım Var Diyorsunuz İmzanızdaki Sitelere Whois Çektiğimde Serverın FDC'de Bulunduğunu ve 208.53.158.186 IP Numarasına Sahip Olduğunu Gördüm.Ya O Siteler Sizin Değil, Ya da Siz Kendi Sitelerinizi Başka DC'de Barındırıyorsunuz..

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
forumdaki insanlara anlatılıcak birşeyiniz varsa kanıtları ile sunmanızı bekliyoruz.. eğer amacınız kişisel bir tartışma ise lütfen özel mesaj yolu ile hallediniz.. kişisel tartışmanız topic içinde sürücek olursa üzgünüm ama kilitlemek zorunda kalıcağım...

D

Dejin

Misafir
@Hostmaster:
Datacenter a sahibiz. Polonya da. Hostbix tamamiyle farkli. Bir kac arkadas bir araya gelip Polonya da bu isi baslattik. Sirketlerle anlastik v.s. Takimda ki tek Turk benim, Turkiyenin bu tarz seylere acik olacagini soyledim, tartistik ve acma karari aldik. Fakat herhangi bir sekilde mp3 barindirilmayacagindan dolayi, avrupa yerine ABD yi sectik. Turkiyeden bi kac kisiye sordum bana avrupa yerine ABD den kirala dendi. Kiraladik, Turkiyeden bir arkadasda grubumuza katildi. Olacagina dair sinyal almaya basladik, Turkiye icinde sirket kurabiliriz. Isterseniz foruma yazdigim IP mi kontrol edebilir ve Turkiyeden olmadigini gorebilirsiniz. Bu da yeterli degilse makinami paylasima acar, ip mi veririm baglanirsiniz... Bu sekilde ispatlarim ya da farkli yollarla fark etmez.

@firar:
Bu forumda uye olan bir arkadas gelip bana sordu, bende gorustum kendileriyle, bana msn de yazdiklarini daha onceki basliklarda belirttim ve sadece sordum, akliniz aliyor mu ya da boyle bir sey mumkun mu?
Cunku kendi datacenterimiza baglanti icin, elektrik ve sogutma icin verilen aylik paranin haddi hesabi yok! Lisanslardi, server parcalariydi, server yoneticileriydi tamamen ayri bir dert ve masraf.
Sirket kurduk hala ogrenciyiz, Computer Science okumaktayiz. Once datacenter a sahip degildik, sirketlerle anlasma yapip iyi miktarda para alinca bu ise yatirdik ve inanin dunyanin masrafi yapildi bu yuzden merak ettim 40$ ayliga verilebiliniyorsa nasil? Hadi oluyorsa bizim burada ki butun serverlari oraya yollayacagim :)
Mantikli birseyse cidden arkadaslarla konusup oraya tasir burada ki datacenterdan elektrik, sogutma, baglanti, server yoneticilerine aylik doktugumuz paradan kurtuluruz :)

Sadece bir soru.. Akli alan var mi? Bu is mantikli mi?
Sayet bu dogruysa biz datacenter i kapatiyoruz, oraya tasiyoruz :) Hic olmazsa musterilerde memnun olur. Daha az para oderler aylik!

L

LifeNIC~

Misafir
Dostum hala 40$'a nasıl verilebiliyor diyorsun helal olsun.
Bir ara at gözlüklerini çıkarınca yeniden görüşelim olur mu :)

(Çünkü $40'a veriyoruz demedim)
Bu almanların çalışma mantığıdır. 12-24-36 aylık sözleşmeli alırsın, yüksek kurulum bedeli ödersin, opteron'u bile $40'a alırsın.

Almanyada ve birçok ülkede, DataCenter'lar donanımları kiralayarak kullanıyorlar. Netdirekt'in sahibi ve reseller'ları starhosting bile doğruladı bunları. ayda 10 euro gibi bir rakamla (3 yıllık sözleşmeli) Opteron146 makinayı kiraladıklarını söylemişlerdi.
+ zaten bandwidth'in en ucuz olduğu ülke almanya'dır bunu herkes bilir. 10 euro'a 30mbit hat veriyordu Strato (DSL idi ama server bağlantısıda çok ucuz) ne yaptı 20 euro...

Peki geri kalan 20 euro 1 datacenter'i doyurmaz mı? onbinlerce makinan olduğunu düşün -ki madem sen datacenter çalıştırıyorsun(muşsun) daha iyi bilirsin benden-

Neyse sitemizi bir açalım, nasıl satılıyor hep beraber görelim. Forum kirliliğine yol açmamak adına sipariş alana dek yazmama kararı aldım,

iyi geceler

D

Dejin

Misafir
Dostum, Almanya da nasil bilemem ama burada server yoneticileri baktiklari makina basina ucret aliyorlar. Bu da oldukca pahalliya denk geliyor. Geri kalan 20 Euro nun icine ben elektrik, sogutma, server yoneticisi masrafini koyacagim, birde o 20 eurodan kar mi yapacagim?
Elektrigimi kendim uretir, klimalarin bakimini kendim yapar, birkac tane dunyadan haberi olmayan server yoneticisi alirim yanima.... 5 euro bir makinadan cebime kalsin. Cunku o kalan 5 euro ya da telefon faturalari calisanlara verilen cep telefon ve ozel hatlarin odemelerini v.s. v.s. odeyecegim.
Ha belki bende 97 adet makina var (Polonyada) belki o yuzden yapamadik o kadar. Bir kac yuz bin koyalim. -Hos sanki makina sayisi arttikca baglanti masraflari, elektrik, server yoneticilerine verilen masraflar artmayacak-

Bu arada dostum MSN den bana dedin 40$ aylik masrafi diye. Yoksa ben bos yere tutturmam! Size magliyeti 40$ imis bana kendiniz oyle dediniz.

Ben arkadasa da burada yazmasini rica ederim o da yazar. O soyledi diye sizinle konusmaya basladim zaten ben.

Eger durum dediginiz gibi ise, biz Almanya dan bir sirketle anlasacagiz. Yanimizda olsun, hemen mudahale edelim gerekirse kendimiz yapalim dedik. Ee tabii daha 2 yillik bir sirketiz, onun heyecanina geldik demek ki. Olmadi Almanya ya aldiracagiz.
Zaten baslikta da dedim akliniz, mantiginiz aliyor mu? Cunku bizim verdigimiz paranin haddi hesabi olmayinca... Faturalar calisan maaslari v.s. v.s. Aylik kazandigimiz para 50.000$+, ama faturalar, kiralar, calisan maaslari odendikten sonra cebimize kalan (kisi basi), 1200$ yi gecmez! Burada ogrenciyiz hepimiz. Dedigin olursa ben burada 6 ay icinde ev alirim, 2. 6 ayda da yeni 0 araba cekerim. :)
Tartisma yinede hos oldu. Almanyayi daha bir iyi arastiralim bakalim. Ne de olsa komsu ulke, German Wings en son 18 euro istiyordu ucak biletine, Polonya dan Almanyaya... 18 euro gidis donus parasi.... Vallahi para degil!

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5