İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Gerçekler ve Sorunsallar WebHostingden Nasıl Para Kazanılır?

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1 GB webhostingin YILLIK 10$ a satıldığı günümüzde webhostingden nasıl para kazanılır? Bu tüm host firmalarının sorunu. Ben host satmıyorum ancak gerçekten bu işi yapan bu işten para kazanan arkadaşların gerçek bir sorunu bu? Yorumları bekliyorum. (Tasarımdan kazanan olablir bu hariç)

100 - 150$ a sunucu kiralayıp bu fiyata nasıl hosting satılır? Bu işten nasıl kar edilir :)

Fiyatların bu denli düşme nedeni nedir sizce?
Arada açılan düşük fiyatla parayı topladıktan sorna ortadan yok olan firmalarmı. Hatta .com.tr alıp kaybolanlarmı?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Webhosting'den site5,hostgator gibi büyümedikçe para kazanılmaz. Server satışında makinalar kendinizin değilse para kazanılmaz. Bunu herkes okusun, herkes bellesin, artık hosting sitesi açmasın. Şu anda hosting satma ilanı verenlerin kaç tanesi 2004 yılında bu işi yapıyordu, 2004 yılında bu işi yapanların kaç tanesi şu anda hala yapıyor? Bu soruların cevabını kendi içinizde verince, boşa uğraştığınızı anlayacaksınız. Bu arkadaşlar zaman ve paralarını daha katma değerli hizmetlere yöneltirse daha iyi olur.

Kurumsal çalışanları bu kümenin dışında bırakıyorum tabi.

Uzak444

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kaliteli bir makina kaliteli bir hat düşünelim aylık 200$ diyelim buna
müşteri hizmetleri içinde bir elemanı aylık 100$ dan çalıştıralım (bu kendimiz olsun)
50$ da ofis gideri koyalım etti 350$ varsayın ki bilgisayarınızı sokak ortasına kurdunuz çalışıyorsunuz bu sebeple kira giderlerini koymadım.
şimdi satalım 10$ dan hostingleri her ay 350 tane hosting satmamız lazım 350$ ı çıkarmak için satabilirsek
acaba ne kadar kaliteli bir hizmet verebilirsiniz ? geçiyorum burda müşteriyi acaba nasıl karnınızı doyurabilirsiniz ?
Angelo her zamanki gibi çok haklı ve yerinde cümlelerle açıklamış.
vergi levhası yok. belirli bir yeri yok. özür dilerim ama 1 gb lik reselleri alan LTD.ŞTİ oluyor bunuı hala anlamış değilim.
sanırım anlayamayacağımda malatya hayat pahalılığı yönünden en ucuz illerden birtanesi ve burda bir ltd.şti nin 1 aylık muhassebeci
masrafı 250 ytl aylık damga vergisi geçici vergi vs. vs. hiç birşeyi katmıyorum nasıl olunuyor bu ltd.şti
bu forumda yaptığım sadece 2 şey var belirli zamanlarda server fiyat listesi ekliyorum ve meslektaşlarımın düşüncelerini okuyorum
sorunları okuyorum hiç kötü yorum yazmadım kimseyi eleştirmedim. bu benim işim değil ama bu ltd.şti 'ni bir türlü anlayamadım sayılı
arkadaşlarımız var maliye kaydı olmayan ve kayıtlı bir çok firmaya hizmet yönünden toz attıran. lafım onlara değil.
hatayı ve sorunu kimsede aramadan önce herşeyin sorumlusu olarak kendimi görüyorum. bu şekilde yola çıkıyorum kaliteyi artırıyorum yurtdışından
cpanel linux server almak istemiyorum trde bu işi yaptığını söyleyen cpanel makina sunduğunu söyleyen herhangi bir yerede inanmıyorum.
benim olsun sağlam olsun diyorum müşteri ekmek teknem onun eline bakıyorum diyorum. 5 kuruş fazla olsun tatmin edici birşey olsun diyorum çekinmeden alıyorum
(cpanel sadece basit bir örnek) ve bu şekilde hizmet veren onlarca meslektaşımı tanıyorum her ay potansiyelleri karşılaştırıyoruz müşteri artışı varmı düşüşmü yaşıyoruz
müşterimi kaybediyoruz bu ayki sorunlar üzerine teknik destek talebi dahamı çok neden çoğaldı sorun nereden kaynaklanıyor derken gün akıp gidiyor.
diğer taraftan kesin olarak bildiğimiz reseller üzerinden ltd.şti gibi görünen ama cafeden yada evindeki pcden girip hosting satan adamın potansiyeli bizi katlamış
acaba sorunumuz vergimizi verip ltd.şti olamamakmı yoksa vergiye tabi olmadan kısa yoldan ltd.şti olmakmı bu konuda çözüm üretemedik.
sözlerim bir yada bir kısım arkadaşı kızdırabilir yada üzebilir. özür diliyorum ama durum gerçekten işler acısı türkiye piyasasında en çok dolandırıcı ve hayali
şirket olan en büyük sektör bizim sektörümüz. ve bir türlü çözüm üretemiyoruz üretilecek gibide görünmüyor. bu sektörü bir ağaç olarak düşünün ve hiç bir firma (istisna hariç) bu ağacın dalı olduğunu kabul etmiyor.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Kafasını dolandırıcılığa değilde işine çalıştıran para kazanır. Sadece hosting domain satışı yapmazsın.

Kurumsal müşteriler bulursun. Çoluk çocuğa yıllık 30 dolardan değil gidip bir şirkete yıllık 500 dolardan tasarımıyla paket satarsın. 150 dolara makina aldın diyelim. Yıllık 1800 dolar, ek yazılım aldın diyelim toplamda 2000 dolar. 4 tane yukarda bahsettiğim paketten sattın mı bir makina masrafını karşılarsın diğer sattıklarında ekmek paran.

LTD ŞTi , A.Ş. bunlar hikaye. Ayklık gelirin 3-4 bin YTL olana kadar hali hazırda bir PC şirketiyle ortak çalışıp onların üzerinden fatura kesersin. Gerçekten yukarda dediğim geliri yakaladın mı ofisini tutar eleman alıp büyürsün.

Ama, tasarım scripting yada diğer ek katma değerleri bu işe katamayacaksan, bu iş emlakçılık değil, 250 GB hardiskli makina alıp 250 müşteriye 1 GB yer satmakla bu iş yapılmaz.

Reseller paketiyle hosting satılmaz diye bir şey yok satılır ama para kazanamaz 1 yıl sonra vazgeçer kaparsın.

Forum barındırarak para kazanılmaz batarsın

2 Sene para kazanmadan çalışmayı göze almıyorsan batarsın

Büyük firmalara rakip olmaya çalışrısan batarsın, kendi çevreni bağlaman lazım, Malatya'da mısın bağlarsın Beydağı'nı Zafer'i, Esenlik'i ondan sonra o referansla esnafla iş yaparsın. (Örn veriyorum Nazarweb :p Malatyalıyım bende ama İstanbulda yaşıyorum )

Ama yok ben fatura kesmeyeceğim, çoluğa çocuğa lisansız vbulletin barındırtacağım, crack wa rez serbest olacak diyorsan, zaten batmışsındır...

Uzak444

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
düşünce olarak güzel msn ni verde sana referans listesi göstereyim
sadıkoğullarından tut zafere süper44 e çağlara megaya tvm ye malatyadoğalgaza sayamadıklarımla beraber bak sana ne referanslar çıkaracağım. referansla işi çözebileceksen:) sevgili hemşerim :)

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bu frmaların hepsini tanıyorum bunların hangisine 500 dolara paket satabilirsin? :D Satamazsın çünkü webden para kazanmıyorlar, malatyahaber.com ??? web geliri ve gideri ne kadar sence ? zafer diyorsun o siteden zafer kaç lira kazandıki sana bu kadar paa versin?

ben geçen sene bir otomobil firmasına web sitesi yaptım. hostinginide sağladım. adamların google optimizasyonu ve PR içinde baya çalıştım. bir senede 25 otomobili webden bunları bulup gelen ziyaretcilere sattıkları için bana sene başı aldığım para dışında 2500 dolar para teklif ettiler ama almadım...

beni bilen bilir, fazla atmam, sallamam, ama para kazanmak isteyen bu işten çok kolay şekilde "katmadeğer" katarak kazanır, sırf hosting vererek, sabancı'nın tüm şirket siteleri sizde olsa hiçbir işe yaramaz...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
iş değil inanınki.6 yıldır bu işteyim

hostbank24 adı ile 6 ay olmadı bile.

ama bu tamamen çevre meselesi.çevre yaparsanız insanlar kendileri gelir.

ama bu saatden sonra bu işe girenler için çok çok zor.

kurumsal girilebilir onun içinde kanımca iyi bir sermaye olmalı yatırım yapılmalı.

yoksa bu kadar insanın olduğu bir piyasada çok zor.

10dolar felan hikaye.

yıllık 30 ytl ye 50 mb alan satıyorsunuz.inanın sadece 1 yıl boyunca o insanla uğraşmanızın değeri bile bence 500ytl dir.

aylık ödenen paketlerimin minumum fiatı 30 dolar .

50 mb filan kaldırdım.uğraşılcak gibi değil.forum almayın.forumcu insan ne para kazanır ne de kazandırır.

hele vbulletin se yandınız.bir seo yapar sunucu çakar.bir eklenti kurar servisler düşer.

bu kadar stresli bir iş daha yokdur herhalde

Uzak444

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
malatya harici bunu tartışabiliriz;
1 nisan 2006 tarihinde istanbulda Chip dergisi ve BilgeAdam iş birliği ile hazırlanan tasarım seminerine katıldım. il dışındaki tasarımcılarla ilk karşılaşmamdı. bir kaç kişi ile konuşma fırsatı buldum. 1000$ dan başlayan fiyatlarla web tasarımı vet hakkı budur.
umarım birgün Malatya'da karşılaşırız. bir kaç firmaya gideriz senle bak ne diyorlar vereceğin 500 ytl fiyata çünki ara bir sokakta bir cep telefoncu site çalarak 75 ytl ye tasarım hosting herşeyi sağlıyor (çalıntı dediğim template değil template olsa diyecek lafım olmayacak) bak aynı konuya döndük yine problem aynı. Malatya'ya gelirsen mutlaka beklerim.

Ekstra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hostingcilerin Hangisi Programlamadan Yada Tasarımdan Anlıyor Forumda ?
Hangisinin Doğru Düzgün Sitesi Var?
Hostingi Tek Satarsan Para Kazanamazsın Tabiki.
Kendimden Örnek Veriyim Bir Site Yapıyorum 100 mb hosta yıllık 100 ytl alıyorum.

winsock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Angelo gibi Good by Turkey yapmaktan baska care yok sanirim

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ben tam olarak sorunu anlamadim. Reseller'dan host satıyorlar dıye ınsanlara kızıyorsunuz. Reseller = Bayii değilmidir? Her hosting firması sitelerinde resellerin açıklamasında sizde bayimiz olun host satarak para kazanın diye yazılar koymuyorlar mı?
Reseller'dan satış yapanların ne kadar profesyonel ve kaliteli hizmet verdikleri tartışılır? Tercih edilip edilmemeleri gerektiği tartışılır ama satıp satmamaları tartışılmamalıdır.
Siz işinizi kaliteli yapıyorsanız emin olun müşteri dönüp dolaşıp size gelecektir. Bazı arkadaşların dediği gibide 100mb alandan yıllık 500 ytl kazanamazsın zaten ekstra verdiğin hizmetler ( Web Tasarım - Kurumsal Kimlik Çalışmaları ) gibi yan hizmetler ile gelirini katlayabilirsin.
Ve işin en önemli kısmı Web işi yapanların bazı durumları kabul etmesi gerekiyor. İnternet Fırsat Eşitliğidir. Pazara girmek çok kolaydır. Herşeye hazırlıklı olmayı gerektirir.

Zamanla bu işler daha da zorlaşacak. Daha kaliteli ve daha çeşitli hizmetler verilmesi gerekecek.

x7even

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çevre olayına %100 katılıyorum su an sitemi hazırlıyorum dukkanımı kiraladim hafta sonu badana boya vs derken hayirlisiyla olcak birseyler :) bu kadar eksigim oldugu halde cevre etkeninden para kazanıyorum. Sırf cevremdeki insanlarin veya onlarin araciligi ile gelen kisilere webhosting genellikle reseller veriyorum bu kisilerin geneli webmaster ve kendi sitelerini barindiriyorlar ayri olarak kurumsal siteler var kazancım sukurler olsunki + yonde ilerliyor. Forumlarda geziyorum senelik 20ytl 30ytl lik hosting paketlerini gorunce midem kalkıyor. 100 Mb web alanı + 5 gb trafik aylik 10$ veriyorum. Ama musterilerime kesinti yasatmiyorum donanimsal sorun olmadikca. Maalesef piyasa içler acısı benim su anki hedefim forumlarda host satmak degil cevremdeki kisilerin taleplerine karsilik verebilmek bu sekilde kazanilabilir diye dusunuyorum tabi cevrenize bagli.. Ayrıca senelik 20 30 ytl host veren insanlarin dusunce yapilarini anlayamiyorum 20 30 ytl 1 senelik hizmet vermek gercekden zor iş... Ben bu ücretlere veremem açıkcası.

Mohti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
istatistik tutmak lazım. Günde kaç tane host firması ( firma yada değil ) Açılıyor acaba. Cok merak ediyorum.. :)

Uzak444

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben tam olarak sorunu anlamadim. Reseller'dan host satıyorlar dıye ınsanlara kızıyorsunuz. Reseller = Bayii değilmidir? Her hosting firması sitelerinde resellerin açıklamasında sizde bayimiz olun host satarak para kazanın diye yazılar koymuyorlar mı?
Reseller'dan satış yapanların ne kadar profesyonel ve kaliteli hizmet verdikleri tartışılır? Tercih edilip edilmemeleri gerektiği tartışılır ama satıp satmamaları tartışılmamalıdır.
Siz işinizi kaliteli yapıyorsanız emin olun müşteri dönüp dolaşıp size gelecektir. Bazı arkadaşların dediği gibide 100mb alandan yıllık 500 ytl kazanamazsın zaten ekstra verdiğin hizmetler ( Web Tasarım - Kurumsal Kimlik Çalışmaları ) gibi yan hizmetler ile gelirini katlayabilirsin.
Ve işin en önemli kısmı Web işi yapanların bazı durumları kabul etmesi gerekiyor. İnternet Fırsat Eşitliğidir. Pazara girmek çok kolaydır. Herşeye hazırlıklı olmayı gerektirir.

Zamanla bu işler daha da zorlaşacak. Daha kaliteli ve daha çeşitli hizmetler verilmesi gerekecek.

reseller alıp hosting satmalarına birşey dediğimiz yok. sanırım olayı yanlış algıladın reseller alıp ertesi gün nasıl LTD.ŞTİ oluyor konu bu

hekimce

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim anladığım hosting işi yapanlar bir serverdaki alanı çok sayıda kişiye satıyorlar. mesala 250 gb lık serverı varsa 1 gb lık hosting paketini 250 kişiye değil de örneğin 1000 kişiye satıyorlar. nasılsa 1 gb lık alanı dolduran müşteri sayısı fazla olmayacağından müşteriler herhangi bir sorun yaşamıyorlar veya durumu anlamıyorlar.

benim merak ettiğim bir sunucuda kaç adet site barındırıldığını anlamanın bir yolu var mı?

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sunucusunun cok iyi islemcisi ve rami varsa 1000 siteyi bile host eder. Cok dusuk ozellikteki bir makinede host etmeye kalkarsa siteler cook yavas acilcaktir. Hatta gocecektir sık sık. Bunları cok fazla dert etmemek lazım. Müşteri salak değil. Yavaş bir host sağlayıcısı ile bir daha çalışmayacaktır. Hepimiz biliyoruz ki sadece bir kere host satmak ile bu değirmen dönmez keza piyasada kaliteli hizmet verenlerin kaldıgını Herkeze bir kere "kakalasam" zihniyeti ile satış yapanların silinip gittiğini biliyoruz.

Reseller olayını gelince tabiki resellerdan ciddi miktarlarda host satışı yapmak imkansız gibi bişidir. Genelde de insanlar kendi sitelerini host etmek için reseller alırlar. Ama LTD.ŞTİ olmanın yükümlülüklerini devlet belirlemiştir. Bu yükümlülükleri yerine getiren isterse resellerdan da host satar ( haddini bilerek ) Bir çok şahısda firma havası yaratmaya çalışıyor olmadıkları halde onlaraa zaten bir yorum dahi yapmıyorum.

Stain

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herşeyin tamamiyle kontrolu sizde olduktan sonra ancak gerçek anlamda para kazanabilirsiniz.

(Kişisel)Bırakayım deseniz bırakılmıyor çünkü çoğu müşteriniz yani neredeyse tamamı 1yıllık hizmet almış, sizde ya sunucuya 1yıl cepten vereceksiniz yada toz olup kaçacaksınız ki şahsen göremiyorum sunucunun ücretini cepten 1yıl karşılayacak(istisnalar kaideyi bozmaz).

(Firma)Tabi şurası var ciddi anlamda bi hosting firması olmak kolay değil herkez bu sıfata erişemeyebilir bi sermayenizin ve bazı yatırımlarınızın olması gerekiyor. Hosting işi sanıldığı kadar hafife alınacak ve her önüne gelenin yapabileceği bir iş değil. Firma iseniz battığınızda olaylar tam anlamıyla değişiyor şikayetler+davalar işin içinden çıkılmaz bi durumdasınız.

Uzun lafın kısası bu işten gerçekten para kazanmak isteyen sermayesini konuşturuyor ve yatırımını yapıyor.
tşkler..

A

arsende

Misafir
Hostingcilerin Hangisi Programlamadan Yada Tasarımdan Anlıyor Forumda ?
Hangisinin Doğru Düzgün Sitesi Var?
Hostingi Tek Satarsan Para Kazanamazsın Tabiki.
Kendimden Örnek Veriyim Bir Site Yapıyorum 100 mb hosta yıllık 100 ytl alıyorum.

Genelleme yapmanız yanlış anlayanlar var elbet emin olun.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5