İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Geri kafalımısın yoksa yenilikçimisin

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Biraz önce bir konuya cevap yazarken aklıma geldi orayada yazmıştım burdanda devam edelim dedim.

Hepimiz hatırlıyoruzdur bir kaç yıl önce geri kafalı kelimesi çok sık kullanılırdı.

Saat 9 da dışarı çıkılmaz, iki günlük tatilmi olur, Erkeklerle sokakta gezme, kulağına küpe takma, saçını uzatma, top sakal bırakma, yırtık kot giyme, atletle sokağa çıkma, erkek adam şortmu giyer, erkek adam terlikle gezmez,erkek adam sakız çiğnemez vs. vs.

Neredeyse hepimiz onlar eskide kaldı artık moda var elektrik var sokaklarda vs. deyip neden bizi anlamıyorsunuz gibi laflar etmişizdir hatta şu anda bile kendinizden bir kaç yaş büyük insanların bile bazen ne kadar geri kafalı olduğunu düşünürsünüz.

Yani ana fikir yenilikçilik yeni şeylere açık olmak ve yeni şeyleri kullanmak. Peki bu yenilikçiliğinizi bilgisayar ortamında yada internet nasıl kullnıyoruz. mecbur kalmadan bir şeyler yapıyormuyuz.

:) bir kaç basit soru

vista kullanıyormusunuz ?
ie8 i denemeyen varmı ?
Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ?
Kullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ?
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz?
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken :) şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz?
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz?
Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz?

:) baya bir uzayıp gidiyor neyse sonuç olarak bende baya geri kafalıymışım. Geçte olsa bazı şeyleri kullanıyorum ama mesela notebook u aldığım günden beri format atıp xp kurdunmu diye soranlar var sanırım daha çok soracaklar.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
:D o soruyu soranlardan bir tanesi de benim galiba...

Valla bana soracak olursan ne gerikafalıyım ne de yenilikçiyim.
o programlardan hangisi işimi en iyi şekilde görüyor ve hangisinde daha rahat çalışıyorsam ondan yanayım.

Bazen geri kafalıyım, bazen de yenilikçe.
En iyisi galiba ortada olmak :D

Herşeyin fazlası zarardır.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bazı konularda seninle hem fikirim bazılarında değilim, microsoft bile vistanın tam bir hüsran olduğunu dile getirip windows 7 yi beklememiz gerektiğini telaffuz edebiliyorsa Vista için durup düşünmek gerekir.. Hem gereksiz yere sistem kaynaklarını tüketen bir yazılımı kullanmak ne kadar akıllıca.. Yagmayok a katılıyorum, işimi ne en iyi görüyorsa ona devam.. Ben genel olarak yeni şeylere karşı dikkatli olmayı kendime alışkanlık etmişimdir. Sürekli yedeğini alabildiğim veya benim için çok çok önemli olmayan bir sistem üzerinde yeni yazılımları denemişimdir hoşuma gitmiş ise onda devam etmişimdir.

Hem atladığın bir husus daha var, win98 ardından WinME çıkmıştı, vista gibi değildi tabi, ME tam saç baş yolduran tipde birşeydi, zaten tutulabilir birşey olsaydı konuda telaffuz ederdin :)

Her yenilik iyi değildir. Kulağa küpe takmakda o kadar yeni değil, yavuz sultan selim'de takmış, mazeret moda değilde anlam yüklü bir davranışın geçmişte sergilenmiş olmasıda olabilir..

Person

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
Tedbiri elden bırakmadan yeniliklere acık olmak herzaman fayda saglamıştır..

İlk internetle windows 95 ile tanıştım ama ozamanlar amacım sadece cine5 de maçları bedava izlemekti..

Şimdiki aklım olsa son bir yılda ticari baktıgım bu yenilige ozaman baksaydım keşke..

Yenilikten bahsediyolardı, gazetelerde, televizyonlarda ilerde alanadı kalmayacak deniyordu.. Hiç dikkate almadık cok yeniydi cünkü, birde amacım sadece eglenmekti..

Daha sonraları edindigim tecrübe yenilikler hem insanın ufkunu acıyor hemde fazlasıyla bilgi sahibi oluyor, ticari getiriside artı deger katıyor..

Kısaca yeniliklerin herzaman faydası olur..

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
vista kullanıyormusunuz ? hayır
ie8 i denemeyen varmı ? denedim, firefox devam.
Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ? denedim, firefox..
Kullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ? yarısından biraz fazlası.
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz? evet
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz? 98 > xp dediğin gibi olmuştu ama vista için aynı şeyi söyleyemem:) xp.
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz? alternatif sıkıştırma proglamlarını yüklerim genelde.
Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz? hayır.

benden bu kadar :eek:

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
vista kullanıyormusunuz ? hayır
ie8 i denemeyen varmı ? denedim ie5.5 ve üstü tüm sürümlerini kullanıyorum, kullanmam gereki
Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ? Chrome, firefox, opera ve daha fazlası bilgisayarımda yüklü
Kullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ? genelde çoğu
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz? evet
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz? 98 > xp bile bazen beni kanser ediyor geçenlerde sırf denemek için 98 kurdum sadece 3 dakika sürdü ve bu bile bana büyük keyif verdi :p ileride kendi işletim sistemimizi (dosya sistemi dahil) düzenleyebileceğimiz zamana kadar sanırım microsofta mecburuz
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz? winrar ile tanıştığımdan beri winzip saçma geliyor
Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz? evet

axl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
toplumsal davranışlar ile bilgisiyar alışkanlıkları arasındaki geri kafalı mantığını birleştirmen çok garip geldi ve alaka kuramadım :)

vista hariç tüm yazılımların en yenisini kullanmak isterim
ama birinci faktör işimi en hızlı yapabilecek versiyondur

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
vista kullanıyormusunuz ? Şuan kullanmıyorum ama ilk çıktığında 1,5 yıl kullandım.
ie8 i denemeyen varmı ? Kullanıyorum.

Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ? Bikaç defa denedim ama şuan yüklü değilKullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ? Her zaman son sürüm program kullanırım.
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz? Evet yaparım. :p
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz? Yok. Hangisi işime gelirse onu kullanırım. Windows 7 çıksın çıktığı ilk gün indirip kurucam.
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz? Winzip kullandığımı hiç hatırlamıyorum. Winrar daha makul.
Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz? İşim olmayan bir program olduğu için kullanmıyorum.

Millet ne derse desin. Bu dünyaya 1 kere geliyoruz. Her şeyi yaşamak lazım. Kendimizi kısıtlamak kendimize eziyetten başka bişeye yaramaz.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
toplumsal davranışlar ile bilgisiyar alışkanlıkları arasındaki geri kafalı mantığını birleştirmen çok garip geldi ve alaka kuramadım :)

vista hariç tüm yazılımların en yenisini kullanmak isterim
ama birinci faktör işimi en hızlı yapabilecek versiyondur

Bilgisayar ve internet ortamında yazmıştım zaten. Yeni programlara ne kadar çabuk adapte oluyoruz. Her kes benim gibi önce bir kaç kişi kullansın eğer bir zarar gelmezse bende kullanırım mı diyor?

Loi yede katılıyorum win me konusunda sanırım 98 den XP ye geçmek için arada kullanılan yada arada kalan bir işletim sistemi olmuştu. Bunun yalnış ve doğrularına göre XP çıkmıştı ortaya sanırım şimdi aynı şey vista için geçeli. XP ile bir sonraki işletim sistemi için arada geçiş sağlayacak işletim sisteminin temelini oluşturuyor. Yanlışları ve doğrularına göre daha iyi bir sistem çıkacaktır ortaya özelliklede bu koruma sistemi her şeyi engelliyor :) kendi yazdığım programlar için bile bir sürü ayar yapmam gerekiyor çalıştırmak için.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Zaten çoğumuz gerikafalıyız bence.

Eğer bir şeyi sevdiysek, yenisi çok güzel olsa bile bir yerden eskisi aklımıza takılıyor.

Mesela şu an Vista'yı kullanan birinin XP için "ıyyyy... iyi ki vista çıkmış" dediğini zannetmiyorum, dışardan bakılınca teknoloji çok çabuk gelişiyor zannediliyor ama biz kullananlar için durum aynı değil.

Mesela ben yaklaşık 2-3 ay vista kullandım, ı ıh..

Aynı şekilde, mesela ben hala Messenger 7.0 kullanırım, Winamp'ın sürümlerini takip bile etmem, virüs programım 2 senedir aynı sürümde...

Aslında yenilikçilik her zaman iyidir, en azından bunu düşünmek.

Ama bizler biraz üşeniyoruz sanki.

Sosyal işlerimiz, kendi web sitelerimiz, oyumuz buyumuz....

İşimizi gördüğü için kısa vadede değiştirmiyoruz ve bazılarından geri kalıyoruz.

Ama bunun adı "gerkafalık" değil, "üşengeçlik" bence :)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
vista kullanıyormusunuz ? ohoo win7 çıktı sen uyu hala :)
ie8 i denemeyen varmı ? betadan beri kurulu
Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ? sırf marjinal olucam diye yükleyemem işe yaramayan bir şeyi. bu geri kafalılık değil ondan üstün tonla browser var.
Kullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ? Hepsi
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz? Hayır. çünkü uyumsuzluklar olabiliyor. özellikle laptopuma stabil olanları kuruyorum müşteri karşısında rezil olmamak için.
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken :) şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz? Vista dandik abi. 1gb ramle çalışan sisteme sistemmi denir allahaşkına.
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz? o kadar uzun olduki hatırlamıyorum bile :)
Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz? Hiç kurmadım ki...extensionlar vs ilgimi çekmiyor. FP kullanıyorum kendimi bildim bileli ancak gelişmiş bir text editörde işimi görebilir FP dede başka birşey yapmıyorum çünkü sadece yazıyorum.

Ona buna sallama olayları bizde çoktur. Ben bunu geri kalmışlık olarak değilde kısmanmakla eş değer tutuyorum. Kendinde var olmayan ya da yapamadığı birşeyi başkası yaptığı vakit kıskanclıktan sallayan insanlar topluluğu...17 likken saçlarım biraz uzun diye sallayan oflu bi abim vardı. Şimdi Volkan Konak hayranı :D yani bu işler böyle...

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
vista kullanıyormusunuz ? Evet
ie8 i denemeyen varmı ? Evet ama ie7 daha iyiydi.
Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ? Yüklü, özellikleri çok kısıtlı ama sörf için çok çok stabil ve hızlı, marjinallikle alaka kuramadım. ie, ff, opera halt etmiş..
Kullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ? Çoğu
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz? Genellikle
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz? 98'i 5 sene kullandım :D
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz? Evet
Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz? Hayır, işyerine kurmuştum ama cs4'e yükselttim hemen. 8 ve cs4 arasında dağlar kadar fark var.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
İlk önce başlığı okuduğumda acaba hatunlarla ilgili bir konumu diye dedim, tıkladım sonra ne görüyüm. Tipik piyasada temel bir bilgisayar bilgisi olmayan kişilerin kulaktan kulağa söylemleriyle yayılan sorular kafilesi. (Formatlayıp xp kurdun mu sorusu :))

Kızıldereli mantığı ile yaklaşmayı yeylerim ama her zaman yeni ürünleri ilk test etmek bilişim sektöründe çalışan bir kişi için idealdir. Performans , görsellik , işletim vb. tartışılır bunlar..

Normal sektörlerde ki kişiler için "kendilere göre en iyisi" her zaman tercihleridir zaten..

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
vista kullanıyormusunuz ? = hayır (işim olmaz)
ie8 i denemeyen varmı ? = İlk cıktıgından beri kullanıyorum.
Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ? = 1 ay önce kurdum deneme amaçlı
Kullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ? = cogunlugu...
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz? = Evet
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz? = XP diyorum başka bişi demiyorum..
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz? = Hayır.Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz? = Onu hiç kullanmadım....

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
vista kullanıyormusunuz ? evet
ie8 i denemeyen varmı ? hayır
Bilgisayarında Chrom yüklü olmayan varmı ? yükledim ve sildim
Kullandığınız programların kaç tanesi son sürüm ? hepsi diyebilirim
Hiç korkmadan bir sistemi yada programı terfi ettire biliyormmusnuz? hepsini değil ama evet
98 den xp ye geçmek ne kadar zor olmuştu her kes için her şey başka yavaş hatalı krallar gibi 98 im var demedinizmi xp varken şimdide vista için ben xp den vaz geçmemmi diyorsunuz? hayır demiyorum,en iyisi ne ise odur.
Winzip kullandığınız ve hiç ayrılamadığınız günleri unuttunuzmu bazı kişiler dosyalarının uzantılarını zip değilde rar yaptıkları için mecburiyetten winrarımı kurdunuz? winrar tercihim
Hala dreamwaver8 mi kullanıyorunusuz? DW son sürüm kullanıyorum

;)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Ben o sorulara :D aslında cevaplayın diye yazmamıştım ama konu o yolda ilerliyor. Yorum yapalım tartışalım diye yazmıştım. Her şey blink in suçu o başlatmış :D

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ben o sorulara :D aslında cevaplayın diye yazmamıştım ama konu o yolda ilerliyor. Yorum yapalım tartışalım diye yazmıştım. Her şey blink in suçu o başlatmış :D

:p bir kişi hata yapmışsa herkesin hata yapmasımı gerekir ? :) Bizim insanımızda bu özellik çok var yahu. Kırmızı ışıkta biri geçiyor mesela diğeri ışığa bakmadan yeşil yandığını zannedip geçiyor (=

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
vista ne kullancam. ie 8 i napim opera var. dreamwaver mi ? 9 yıldır kod yazıyorum hiç ihtiyacım yok. elim gitmez ona. son sürüm ? legal çalışan adamlar bir daha neden para vereyim desin. olmamış iyi çalışma değil :p

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
:p bir kişi hata yapmışsa herkesin hata yapmasımı gerekir ? :) Bizim insanımızda bu özellik çok var yahu. Kırmızı ışıkta biri geçiyor mesela diğeri ışığa bakmadan yeşil yandığını zannedip geçiyor (=

Hata nerde tam olarak? Bence daha iyi oldu bu şekilde yön vermek, ölü bi forumda en azından interaktiviteyi öne çıkardı. Hata falan değil amannnn pırttt :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5