İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Google Inc. Kendisi Anlatmış

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Biraz araştırma yaparken gördüm. Google nasıl arama motoru optimizasyonu yapmamız gerektiğini anlatmış biri :D Türkçeye çevirirse ingilizcesi olmayan arkadaşlar içinde çok iyi bir kaynak olur.

Arama Motoru Optimizasyonu
Sitenizin arama konusundaki performansını geliştirin [PDF]

Ben kısa özetliyim.

1. Sayfanızın Title ı.
2. Sayfanın Description u.
3. Sayfanızın URL adresi. http://forum.iyinet.com/ google-optimizasyon- ve-sandbox/ 116510-google-arama-motoru-optimizasyonu- search-engine-optimization- google-inc-kendisi- anlatmis.html bunun gibi olursa daha iyi ouyormuş.
4. Web sitenizin hiyerarşisi. Dosyaların ve sayfaların yerleşimi. Site dizinlerinin önemi yani.
haber
haber/temmuz
haber/agustos
forum
forum/web
forum/konular
gibi
5. Sayfanıza yazmış olduğunuz içerik ve sayfanızda verdiğiniz linklerin önemi ve uygulaması.
6. Başlık etiketlerinin önemi h1 h2 h3 h4 h5 h6 etiketlerinin.
7. img etiketindeki alt="" özeliğinin önemi.
8. Resim dosyasının isminin önemi. 1.jpg yerine sahil_manzarasi.jpg kullanın.
9. robots.txt dosyasının önemi.
10. nofollow un ne işe yaradığını biliyormusunuz?
11. google Web master araçlarını kullanın ? Mesela sitemap oluşturun.
12. Sitenizi istatistiğini tutmuyorsanız :D zaten bu işi neden yapıyorsunuz. buyrun google analystic.

bunu ben yorumladım :D bunları yap bir numara ol hadi kolay gelsin. Temel 11 madde.

jokrs

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyide bunlar seo nun temeli zaten :D bide sonraki aşamaları var ;) bunları herkes yapıyor, misal sitemap kullanmayan varmıdır sence? veya Title, Description'u ? herkesin yaptığı ilk seo aşaması bunlar :)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
iyide bunlar seo nun temeli zaten :D bide sonraki aşamaları var ;) bunları herkes yapıyor, misal sitemap kullanmayan varmıdır sence? veya Title, Description'u ? herkesin yaptığı ilk seo aşaması bunlar :)

Bunları google yazmış yeni başlayan için ideal.description her siteye yarar sağlamıyor. Kullanılıp kullanılmayacağı siteleride bilmek lazım.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Temel alınacak kuralları aslında google daha önceden koyuyor, bunları çok açık bir biçimde de yerleştiriyor yoksa kulaklarınızı çekebilirim diyorda hatta. Ama seo işi ile ilgilenen kişilerin yaptığı işi tam olarak kavramış değil bizim ülkemizdeki piyasa.
Örneğin yeni yeni büyük şirketler seo konusunda uzman kişileri işlere alıyor, ancak bunun altında yatan sadece 3-5 seçim değil, google' nin yada "internet ahlakının" gerektirdiği işleri doğru bir şekilde yapacak kişileri arıyorlar seo dediğinde ülkemizde herkez seocu zaten ama bana kalırsa seo işi yapan kişilerin en az bilmesi gereken kavramlar şunlardır.

1. İyi ve kötü içeriği ayırt edebilmeli, kompozisyon becerisi çok iyi olmalı iyi cümleler kurabilmeli.
2. Html bilgisi pek çok firma tarafından "temel bilgi" olarak aransada bence en can alıcı noktalardan biridir, html/css bilgisi son derece yüksek olmalı ve yeni çıkan html/css güncellemeleri konusunda da sürekli bir araştırma içinde olmalı.
3. Brovserlerı son derece yakından takip etmeli.
4. Optimizasyon yapacağı konu hakkında aranacak kelimeleri bilmeli, bu konuda araştırma yapabilmelidir, arama yapılacak kelimeler, arama yapacak kişilerin yaşları, yaşadıkları yerler, gelir düzeyleri konusunda bilgi edinebilmeli.
5. Web programlama dillerine hakim olmalı, sunucu tabanlı işlemleri yürütebilmeli, genel internet mantığını çözmüş olmalı örneğin Türk kullanıcısı için Türk ip adreslerini seçebilecek kadar mantığı olmalı.
6. Herşeyi bir anda yaptım oldu bitti mantığıyla değilde sabırla, yavaş ve dikkatli bir biçimde işleyebilecek bir kabiliyeti olmalı, çalışma prensipleri çok önemli burada hızlı olmayabilir ama kuralcı olmalı.
7. Herkesin seo diye konuştuğu kavramları yemiş yutmuş olmalı

gibi uzar gider...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5