İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Caffeine Gözlem

T

trgy

Misafir
Google Caffeine ile ilgili yazılar yazacağım. Dış kaynaklarda okuduğum kadarıyla bir kaç bilgi daha ekliyeyim.

Özellikle bloglarda Caffeine olayı çok tartışılıyor. Şimdi ne yapacağız gibi düşüncelere kapılıyor millet. Fazla birşey olduğu yok, kısaca Google sadece güncellenmeyen sitelerin önemini düşürmeye başladı ve ekstra bir kaç şeye daha dikkat edecek.(ilk gözlenimlerim)

Bunu bazı arama sonuçlarında farketmeye başladım ben açıkçası. Sabit bir sayfa ile backlink alarak üst sıralara çıkan sitelerin alt sıralara gerilediğini gördüm.

Genelde kurumsal sitelerde gerileme var, bunun nedeni ise içeriklerinin sabit olması. Hatta bazı içerik siteleri bile ilgili kelimelerde üst sıralara çıkmış.

Kurumsal site sahiplerine önerimi sunayım. Bir adet ana sayfanız olsun fakat mutlaka bir de blog kurun ve sattığınız pazarladığınız ürünlerle ilgili ayda 1 bile olsa içerik girin. Sitenize ziyaretçi gelmesini hedeflemeyin içerik eklerken, sadece google amaçlı düşünün ve güzel bir yazı ekleyin.

Güzel yazıdan kastım ise şudur. Hosting firması sahibisiniz diyelim. VPS nedir gibi bir yazı yazıp detaylıca aralara da kendi linklerinizi vererek yayınlayabilirsiniz.

dipnot: Bu yazı 4 günlük bir incileme sonrasında yazılmıştır. Takip ettiğim bir kaç yerde bu durumla karşılaştım ve belirttim. Fikir olur olmaz fakat içimde kalmasın dedim.

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Güncellik sürekli tartışılırdı. Çünkü güncel olmayan kurumsal sitelerde genelde en üstlerde çıkardı, güncel olan siteler ise aramalarda orta seviyelerde ilerleme katederlerdi. Cafeinle gelen en büyük yenilik sanırım bu gibi gözüküyor şu etapta. Güncel değilseniz, aramalarda da önde çıkma şansınız düşüktür demektir.

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
valla artık işten soğuttu beni bu google ne olduğu ne yapılacağı belli olsada artık bizde ona göre yön çizsek

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bir yanım diyorki telaş yapmayın bi numara yok, çoğu şey aynı tas aynı hamam gidecek hatta yaptığınız çalışmalarda artık güncelleme beklemek zorunda bile kalmayacaksınız. Telaş yapmadan çalışmalarınıza devam edin.

Öbür yanım diyorki, herkes bıraksın herkes :p webmaster kalmasın, google webmasterleri diskalifiye ederek daha çok kazanacağını anladı o yüzden artık kimse site yaptırmayacak kazanç olmayacak... Ben kazanacağımmmmmmmmmmm! Hangisine inanırsanız artık.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
valla sürekli güncel tuttuğum ve belli bir anahtar kelime grubunda yükseltmek için kastığım bir sitem var. her güncelleyişimde siteyi site gerilere gidiyor. 3. sayfa 1. sıradan 3.sayfa sonuncu sıraya düştü. bakalım ne olacak :(

sultanomar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sabah açtığım bir blogun bir kaç saat önce indexlenmesi Google'ın yeni düzeninin henüz oturmamış olmasından mıdır?(Hiçbirşey yapmadım sadece sitemap yolladım, konu açtım, pingledim.)
Bir sorumda güncellik hakkında olacak. Şimdi eski konuları ayda birde olsa güncelleyin demişsiniz, sonradan açılan bir konuda o eski konuya link versek aynı şey olmuş olur mu?

Misafir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Sabah açtığım bir blogun bir kaç saat önce indexlenmesi Google'ın yeni düzeninin henüz oturmamış olmasından mıdır?(Hiçbirşey yapmadım sadece sitemap yolladım, konu açtım, pingledim.)
Bir sorumda güncellik hakkında olacak. Şimdi eski konuları ayda birde olsa güncelleyin demişsiniz, sonradan açılan bir konuda o eski konuya link versek aynı şey olmuş olur mu?

Sitenizde sitemap generator varsa, devamlı güncellenen WP Bloglar genelde 10 saniye içinde indexlenir.

Eski konulara link vermek onun güncellendiği anlamına gelmez. Fakat o konunun yorum alması güncellendi anlamına gelir ve daha üst sıralarda çıkma şansı artar :)

winkan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ben de tam tersi herhalde, 1.5 hafta önce açtım blog, bazı kelimelerde ilk sırada çıkıyor.

sultanomar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Wp değil Blogger ama sanırım almış olduğum bir link yüzünden öyle oldu diye düşünmeye başladım. Link aldığım sitenin pr değeri 7

emreba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yeni google cidden acayip seylere sahit oldu :D 20k tekil sitem 1k'yi zor gorur oldu saka gibi :D

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bir gözlemim var ama ne kadar gerçekçi veya ne kadar doğru bilemiyorum. Vereceğim rastgele bir örnek üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Çöp site diye tarif edilen ( Birçok kategoride yazı içeren ) bir sitemiz olsun ve bir şekilde güncel tutuyoruz ( Özgün veya değil farketmez ). Ancak konular açarken sitemiz de ağırlık olarak tekrar edilen kelime "indir, yükle ..." gibi kelimeler oluyor. Yani bir nevi program indirme sitesi gibi oldu. En çok içerik "onu indir, bunu indir, şunu yükle, bunu yükle" gibi başlıklar içeren konular açıyoruz.

Bu şekilde giden uzun bir süreç sonunda sitemizin istatistiklerine baktığımız zaman google'dan "indir, yükle" gibi kelimeler içeren aramaların ağırlıklı olduğunu görüyoruz.

Bu arada bu kelimelerde ki "backlink" oluşturmanın yapılmadığını düşünüyoruz.

Bu olayın son zamanlarda ağırlık kazandığını görür gibiyim.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Evet bu sayede de daha çok çöp, daha çok spam, daha çok boş içerik internette yerini almış oluyor :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5