İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Caffeine İle Kafeinli Geceler

T

trgy

Misafir
Bildiğimiz gibi Google Caffeine kısa bir süre önce tam olarak uygulamaya konuldu. Peki Caffeine’in en önemli özelliği nedir, biraz bunu tartışalım ve henüz çok yeni olan Caffeine ile ilgili temel bilgiler üzerinde durup nasıl hareket etmemiz gerektiğini yorumlayalım.

Google Caffeine ile başlıkta da yazdığım gibi bizi uzun ve bol kafeinli günler bizi bekliyor. Nescafe bardaklarımız durmadan dolacak ve boşalacak. Nedeni ise Google’ın bu uygulamasında güncellik çok büyü önem kazanması. Herkesin söylediği “sitenizi güncel tutun” olayı şimdi uygulamaya geçti. Eski yazılarımızla zirveye oynuyorsak artık bunların da modası geçti. O konu hakkında kim taze bilgiye sahipse Google Caffeine uygulaması onu zirveye taşıyor. Diyelim ki “teknoloji” kelimesinde alt sayfadaki bir konunuzla zirvedesiniz. O konu hakkında yazı yazan ve daha yeni bilgi sahibi bir site yine aynı kelimede sizi geçme olasılığı artıyor.

Caffeine’in getirdiğin en önemli özellik diyebiliriz güncellik için ama elbette Caffeine ile beraber bir çok soru işareti de cevaplanmak için bekliyor. Şimdi bunlara kısaca cevap vermeye çalışalım.

Caffeine ile hit kaybı yaşamam mümkün müdür?
Google Caffeine yüzünden hit kaybı yaşamanız mümkündür ama hit kazanma şansınız da mümkündür. Google Caffeine sizi botlara bağlı olarak değil, site sahibine bağlı olarak sıralamaya koyuyor. Sitenizdeki eski yazılarınızı gözden geçirin ve o yazılarınıza ekstra birşeyler ekleyin. Daha da öteye geçerek o yazınızla ilgili bir ikinci yazı yazın ve yeni yazınızdan eskisine bağlantı verin. Son olarak ise size önerebileceğim, bir yazı yazdığınızda o konu ile ilgili benzer yazılardan da yazılarınızın içinde bahsedin.

Caffeine ile sosyal ağlar arasında bir bağlantı var mı?
Google bildiğindiği gibi sosyal ağlardaki etkinliğini artırmıştı. Caffeine ile bunu bir adım daha ileri götürerek Twitter‘ı etkili bir şekilde takip etmeye başladı. Bunun en güzel örneğini büyük sitelerin Twitter sayfalarını takibe alarak görebilirsiniz. Twitter’da yayınlanan bağlantı ile yayınlanmayan bağlantı arasındaki indeks zamanı farkını görebilir, hatta bazı büyük gelişmeleri Twitter sayfasında yayınlayan gazetelerin, Twitter sayesinde Google’da üst sıralara çıktığını görebilirsiniz.

Sonuç olarak; Herkes kendini bol kafeinli kahvelere ve uykusuz gecelere hazır etsin çünkü bizi uzun bir maraton bekliyor. Caffeine’in neler getirip neler götüreceğini zamanla çok daha iyi anlayacak ve bu gelişmelere ayak uydurmak için oldukça fazla çalışmak zorunda kalacağız. Herkese şimdiden kolay gelsin.

Kaynak: http://www.yakuter.com/google-caffeine-ile-kafeinli-geceler/

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Birşey sormak istiyorum ve çok merak ediyorum. Bu sistemin aktif olduğunu nereden biliyoruz veya bu yazıyı kaleme alan arkadaş nereden biliyor ?

Google'daki tecrübeleri baz alarak mı yoksa resmi bir açıklamadan yola çıkarak mı ?

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Açıkcası ben buradan tam olarak bunu anlamadım. Olan şu, google'nin kendi ticari kaygıları nedeni ile her zaman yaptığı gibi arama ve sonuçlandırma konusunda kendisini çağ'a uydurması. Yani yeni yazıların sitelere hit getireceği konusuna tam olarak katılmıyorum, benim anladığım şu, eski sisteme göre;
  1. Botlar siteleri ziyaret eder ve çeşitli bilgiler toplar
  2. Tüm web bu şekilde tarandıktan sonra belirli periyodlar ile hangi arama sonucunda hangi kaynakların üst sıralarda çıkacağı konusunda tüm botların topladığı bilgiler bir araya getirilir ve sonuçlar oluşturulmaya başlar.
  3. Bu sonuçlar web'e yansır.
Bu işlemin uzun sürdüğü ve artık arama ve sonuçlandırma konusunda daha yeni daha stabil sonuçlar ortaya çıkarmak istedikleri yani, web kümeler halinde taranarak anında sonuçlara etki edeceği konusudur. Örneğin bugün milliyet gazetesinin sitesinde haber olan bir siteniz varsa botların o konularda daha iyi sonuçlar elde edene kadar siteniz arama sonuçlarında daha iyi yerlerde olabilir, aynı şekilde sıralamada gerileyebilirsiniz. Ancak bu konunun tamamen içerikle alakalı olduğunu düşünmüyorum, elbette yüzlerce sıralama faktöründen bazıları hatta büyük çoğunluğu içerik ile alakalı olsada üstteki yazının tamamen içerikle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Zaten uzun zamandır webmasterlerin "seo" konusunda uyguladığı şeylerin daha kısa zamanda sonuç sayfasında gösterileceği konusudur bu. Yani bizler için iyi bir haber, benim anladığım bu.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Gayet güzel oldu artık iyi ile kötü net şekilde ayrılacak, biz para verelim dizlerin canlı bölümlerini v.s kaydettirelim birisi çıksın bizden botla çeksin 20 sn de sonra bizle o kelimede yarışmaya kalksın ama artık o iş bitecek gibi.Umarım daha sağlam birşey gelir kısa zamanda.

T

trgy

Misafir
Gayet güzel oldu artık iyi ile kötü net şekilde ayrılacak, biz para verelim dizlerin canlı bölümlerini v.s kaydettirelim birisi çıksın bizden botla çeksin 20 sn de sonra bizle o kelimede yarışmaya kalksın ama artık o iş bitecek gibi.Umarım daha sağlam birşey gelir kısa zamanda.

Bence artık dizi olayında da ilk ekleyen değil zamanında ekleyen kazanacak. Millet 10 bölüm sonrasını bile ekliyordu. :)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Aslında çok basit gibi görünüyor. Fakat arka planda aşırı karışık ikinci bir pr süzgeci olduguna eminim. Çünkü yeni bilgi her zaman doğru bilgi değildir. Hatta spamcılar için müthiş bir getiridir. Heleki yorumlarla zıplatılacak içeriklerin ayrışımını nasıl yapacaklar onuda çözmek lazım sanırım.
Belkide gecenin bu saatinde durumu çok anlamadım bilemiyorum, ama bence faydadan çok zarar getirecek gibi duruyor.

ElektroNikotin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Çok yararlı bir makale olmuş.Şu anda kafeine acil ihtiyacım var yoksa monitöre bakarak uyuya kalıcam :)

T

trgy

Misafir
Aslında çok basit gibi görünüyor. Fakat arka planda aşırı karışık ikinci bir pr süzgeci olduguna eminim. Çünkü yeni bilgi her zaman doğru bilgi değildir. Hatta spamcılar için müthiş bir getiridir. Heleki yorumlarla zıplatılacak içeriklerin ayrışımını nasıl yapacaklar onuda çözmek lazım sanırım.
Belkide gecenin bu saatinde durumu çok anlamadım bilemiyorum, ama bence faydadan çok zarar getirecek gibi duruyor.

Sonuna kadar haklısın yanlış bilgiler kol gezecek artık. Gelecek yazımda da zararlarından bahsedeceğim bu sistemin. Açıkçası ben pek bir yararlı yanını göremedim. Spam sitelere yol açıyor.

Sen günlerce yaz emek ver en üstte dursun 1 hafta daha sonra birisi 1 adet etiket ile geçsin seni. Olay buna dönüşecek. Eski sitelerin pek bir anlamı kalmayacak artık. Yeni site açıp adam backlink alacak biraz index alması için, daha sonra basacak etiketi ve bir sürü hit yakalayacak. Çok fazla hile aklıma geliyor şu an için bile.

Türkiye'nin arama motorunu yapmak gerek. Şu önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde güzel bir ekip oluşturularak yapılabilir aslında, biz webmaster olarak bu işin içinde olduğumuz için kaliteli bilgi içeren siteleri az çok biliyoruz mantıklı işler çıkabilir.

Güzel bir ekip oluşursa askerlik ve evlilikten sonra bu işe el atmayı planlıyorum. Büyük bir hedef olabilir ama, iyiara.com olsa güzel olmaz mıydı? :p

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Sonuna kadar haklısın yanlış bilgiler kol gezecek artık. Gelecek yazımda da zararlarından bahsedeceğim bu sistemin. Açıkçası ben pek bir yararlı yanını göremedim. Spam sitelere yol açıyor.

Sen günlerce yaz emek ver en üstte dursun 1 hafta daha sonra birisi 1 adet etiket ile geçsin seni. Olay buna dönüşecek. Eski sitelerin pek bir anlamı kalmayacak artık. Yeni site açıp adam backlink alacak biraz index alması için, daha sonra basacak etiketi ve bir sürü hit yakalayacak. Çok fazla hile aklıma geliyor şu an için bile.

Türkiye'nin arama motorunu yapmak gerek. Şu önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde güzel bir ekip oluşturularak yapılabilir aslında, biz webmaster olarak bu işin içinde olduğumuz için kaliteli bilgi içeren siteleri az çok biliyoruz mantıklı işler çıkabilir.

Güzel bir ekip oluşursa askerlik ve evlilikten sonra bu işe el atmayı planlıyorum. Büyük bir hedef olabilir ama, iyiara.com olsa güzel olmaz mıydı? :p

Turgay gene orijinal fikir bir daha. Düşünülürse elimden geleni yaparım.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54

Ama işte yıllardır "pr sıralama etkilemez" savıda çürüyecek gibi duruyor. Bundan bir kaç yıl öncesinde spam sitelere savaş açan google değilmiydi? Eh bu durumda spamcıların karakterlerini azda olsa etüd etmiş olmalı. Yıllar önce bu temizliği yaptıysa şimdi o çöpleri başımızdan aşağımı dökecek?

Hiç sanmıyorum. Ya geleneksel pr dengesini sıralamadada kullanacak, ya da pr benzeri ikinci bir sistemi süzgeç sırasında kullanacak. Belki bunu bizlere göstermeyecek bile. Aksi halde iyi ile kötü arasındaki denge kesinlikle kurulumaz gibi duruyor.

Tabi sadece sesli düşünüyorum. Şu an için hiç bir net fikrim yok bakalım nelerle karşılacağız :)

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bence konu yanlış algılanıyor daha farklı birşey bu. Spama falanda yol açacağını ben sanmıyorum.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Peki okuduklarını yorumlarmısın? Gözümden kaçan bir şeyler olabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi