İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google.com un nasıl kurulduğunu biliyormuydunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

umut00

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google.com u iki tane bir gün kimsenin aklına gelmeyecek çok zor ve çok uzun süren bir script yazarak kurmuş.Bu siteyi açtıktan belli bir süre sonra hitleri iyiye gidince bunlar üniversite okuduğundan dolayı başlarına 40 yaşlarında bir yönetici oturtmuşlar.Daha sonra site iyice büyümüş ve bugünlere gelmişler.Şimdi google ın binası koskocaman bir gökdelen.Yani ne olduğuna değil ne olcağına bakıcaksın...+Rep

HighVoltage

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Başka bir tahminde: bu google'ı aslında Üniversitedeki kütüphanenin bilgisayarları arasında arama yapmak için yapmışlar yani sadece network olarak daha sonra bunu internete taşıyalım demişler ve öyle olmuş ...

N

nomak78

Misafir
google ı büyüten skandal ofis oval ofiste yapılan bir asker-sivil-iş dünyası görüşmesidir. dikkat ederseniz google birden bire hayatımıza girdi. yavaş yavaş girmei. internetin kontrol altına alınması bu toplantıda görüşüldü. bunun için sunulan birkaç alternatif projeden biri google'dır. bir diğer projede asp.net tir.

T

tahtakale

Misafir
Bunlar bu sistemi daha önce Yahoo'ya teklif etmişler, adamlarda ilgilenmemişler ve bunlarda gidip Google A.Ş.'yi kurmuşlar :) Ne kadar doğru bilemem, birara net'te okumuştum.

M

mfk_1868

Misafir
Backlink algoritmasını geliştirdiler. Bu da cok buyuk hız verdi gelişmelerine.

A

ASUSHOST.COM

Misafir
google, standford üniversitesinden mezun olacak olan 2 öğrencinin final projesidir... proje çok beyenilince standford üniversitesinde site içi aramalarda kullanılmıştır... sonrası mâlum.

N

nomak78

Misafir
haklısın mesele sonrasında zaten. sonrasında bu proje interneti kontrol altında tutmak için önceki mesajımda bahsettiğim oturumda bir proje olarak sunuldu. işte asıl sıçrama tahtası budur.

K

Kerasus

Misafir
Google'a ilk olarak BackRub ismini taktılar sebebi ise sayfaların seçimini backlink e bakarak yapmasıydı.

İstihbarat konusuna gelince zamanında NSA (National Security Agency) teroristleri bulmak için Google'i mi kullaniyor diye sorulmuştu :)

Nostalji
http://web.archive.org/web/19971210065417/backrub.stanford.edu/ 97
http://web.archive.org/web/19981202230410/http://www.google.com/ 98

Konu ile İlgili Kaynaklar
http://www.google.com/intl/en/corporate/history.html
http://www.submittoday.com/history_of_google.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Google

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
amma sallamışlar israillimişte falanmışta filanmışta.

Larry Page (Lawrence "Larry" E. Page, Doğum yeri 1973 Ann Arbor, Michigan) ve Sergey Brin (Doğum yeri moskova 1973, Rusya)

Sergey in anne ve babası NASA da üst düzey mühendis ve yöneticiler.(Rusyadan amerikaya göç etmişler daha sergey küçük yaşta iken)
Ellerindeki imkanlar daha çocukluktan beri çok fazla.
Adamlar gözlerini unix ile açmışlar.İkiside farklı üniversitelerden mezun olup standfordda yüksek lisans yaparken tanışmışlar.Aynı yurt odasında kalırken,
önce birbirlerinin bilgisayarındaki dökümanları aramak ve bulmak için bir yazılım geliştirdiler ortada sadece iki bilgisayar var daha sonrada geliştirdikleri bu yazılımı daha iyi yerlere getirmek ve daha iyi test edebilmek için hocalarındanda destek alarak okul kütüphanesindeki dökümanlarda arama yaptırmak için izin alıp çalışmaya başladılar, (GoogleBot işte bu kütüphanedeki kitapları indexlemek için yazıldı. kullanılan programlama dili C dir.Asıl işi, ilk yazdıkları program yapmaktaydı.GoogleBot sadece veri getiriyor, gelen verilerin analizini ilk yazdıkları program yapıyordu.)
kütüphanedeki kitaplardan arama yapmak için yazılmış yazılımlarındada,hocalarını tatmin eden bir başarı yakalayıncada, hocalarının tanıdığı iş adamlarından destek alarak (aldıkları paraları daha çok bilgisayar almak için harcadılar.Alınan bilgisayarları paralel baglayıp süper güçlü bilgisayarlar haline getirdiler.)
bugünkü yerlere geldiler.Hocalarına 30milyon dolar teşekkür hediyesi verdiler daha sonraki yıllarda. Google için alınmış ilk paralı yazılım Linux Redhat tır.
Hocaları olmasaydı google bugun sadece bir üniversite projesi olarak kalırdı.

N

nomak78

Misafir
amerikan hükümetleri, pentagon, wma, cia, red, csi ve diğer bütün intelligence servisleri üniversitelerle iç güdümlü çalışırlar. bir ihtiyaç doğduğunda mesela "interneti kontrol etmek" gibi, bunu bu kurumlara danışırlar. elinizde bununla ilgili veya bunu başarabilecek bir proje var mı? eğer yoksa hazırlayabilirmisiniz? hazırlayabilecekseniz bu ne kadar zamanınızı alır? gibi birkaç soru bu kurumlara verilen önergelerin temelini oluşturur. bir süre silikon vadisinde nörokimyasallar uzmanı olarak çalıştım. bize gelen taleplerin hepsi bu şekildeydi. eğer intelligence servisleri birşeyin gerekliliğine inanıyorlarsa üniversiteler ve bilim-araştırma merkezleri buna gerekli cevabı öncelikle bir rapor şeklinde sunarlar. google'da oval ofiste yapılan bir asker-sivil-iş dünyası görüşmesinde bahsettiğin üniversite hocaları tarafından bir proje olarak sunuldu ve masaya yatırıldı. demekki proje onaylandı gereken fon ayrıldı ve google bugün internetin patronu oldu.

N

nomak78

Misafir
"herkes" derken dikkat edelim. bu tip yönlendirmeli özneler kul hakkı gaspetmenize neden olur.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
nomak78' Alıntı:
"herkes" derken dikkat edelim. bu tip yönlendirmeli özneler kul hakkı gaspetmenize neden olur.
Benim söylemek istediğim bu konu ile ilgili değil. Daha önceleri çok kez açıldı bu konular. Herkes ayrı birşey söyledi yine. Kesin birşey hiçbirzaman olmadı..

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1 Konuyu dağıttımı sanmıyorum, eğer konu Google'ın nasıl kurulduğundan açılıp kul hakkına geldiyse zaten dağılmıştır.
2 Sitende aşık olan, flört eden, parkta el ele dolaşanlara namusuz diyorsun. Bu iftiradır. Trextra genelleme yapınca alınıyorsan, seninde genelleme yapmadan önce düşünmen gerekir.
3 1. cevaba bak.
4 Dün açtığın konuda uzun uzun yazdım, isteyen okur.

caper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ne oluyor ya mesajım siliniyor, alıntı yaptığım mesaj siliniyor. Bu rası forum değil mi? Kimin isteklerine göre yorum yapıcaz!

N

nomak78

Misafir
caper' Alıntı:
1 Konuyu dağıttımı sanmıyorum, eğer konu Google'ın nasıl kurulduğundan açılıp kul hakkına geldiyse zaten dağılmıştır.
2 Sitende aşık olan, flört eden, parkta el ele dolaşanlara namusuz diyorsun. Bu iftiradır. Trextra genelleme yapınca alınıyorsan, seninde genelleme yapmadan önce düşünmen gerekir.
3 1. cevaba bak.
4 Dün açtığın konuda uzun uzun yazdım, isteyen okur.

ben o site yüzünden çok düşman edindim. sorun değil benim için. emin ol 1000 destek maili geliyorsa, 1 tane eleştiri maili geliyor. sessiz kitleler bu fikri destekliyor. sorun ne biliyormusun:

1) konuyu dağıtman
2) sende isyankarerkek.com nedeniyle düşmanlarım arasına katılman ve artık her bahaneyle bana sataşacak olman
3) umrumda olmaman
4) cevabın sitemde var. sitemle o kadar ilgileniyorsan açar bütün yazıları okursun

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar konu dışı tartışmadan dolayı mesajlarınızı ben sildim. Kötü örnek teşkil ettiğinden dolayı ve konuya yoktur açıklık getirerek başka mesaja ihtiyaç kalmadığı için konuyu kilitliyoırum.

Kolay gelsin herkese..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5