İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

google "duplicate" mantığı üzerine teoriler

soundofvtec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google "duplicate" mantığıyla ilgili bildikleriniz nelerdir
ben birçok makale okudum bunla ilgili
sizin bildikleriniz varsa burada tartışabiliriz

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bu forumda neden önce bir konu hakkında fikirler yazılıp bizden okuyup katıldığımız veya katılmadığımız noktaları yazmamız istenmiyorda, başlık yazıp hep fikir isteniyor. Birçok makale okudum diyorsun yaz bakalım önce birkaç paragraf.

soundofvtec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
forum amaçları arasında soru sormak öğrenmek de var
zira zaten bu başlık altında bildiklerimi yazıcam tabi ki

bu konuyla okuduğum her makale neredeyse aynı mantığı içeriyordu
googledaki "duplicate" mantığı sanıldığı kadar doğal bir kavram değil(miş)
yani ortada bir % oranı kesinlikle yok(muş)
hatta legalpara ettiklerine göre adamlar bu algılama sistemi için zeka üstü bi sistem kurmuşlar, nasıl olduğundan bahsedilmiyor, yani en azından ben okumadım.

yani "makaleyi al copy paste yap" bunu zaten geçtik de
"makaleyi rewrite yap ekle"; bunun da çok etkili olmadığını belirtiyorlar bi anlamda, ki rewrite oranları çok yüksek olabilir

soundofvtec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tabi burada konu "ingilizce"
piyasada milyon tane rewrite sistemi mevcut hatta çok etkili olanları var
hepsinin mantığı aynı, bazıları daha ince düşünülmüş ama şu ana kadar rewrite yapıp sitesinde bunları yayınlayıp zengin olan birini görmedim

adamların rewrite yaptığı article orjinaliyle arasında %20 lik bir benzerlik kalıyor ama google bunu anlıyor bi şekilde, çünkü rewrite mantığı(yani adamların kurduğu otomatik rewrite yapan sistem) synonym leri bulup değişmek(işte isimdir, bağlaçtır, paragraf girişidir, sonuçtur...)

soundofvtec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hatta rewrite tan sora http://www.copyscape.com adresinden, rewrite sonucunda ortaya çıkan yeni makalenin unique olup olmadığı test ediliyor ve "hard rewrite" yapılan yani %60-70 değişime uğramış bi makale genelde unique çıkıyor http://www.copyscape.com adresinin sisteminde

not: http://www.copyscape.com adresinde sınırlı sayıda arama yapmak mümkün, fazlası için premium üyelik istiyorlar

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dublicate olayını altetmek çok zor değil, ancak orjinal içerikle bile göze girmek çok zor. Çok komplex SERP algoritmasında yüksek oranda kurunun içinde yaş da yanıyor. Yani tam olarak sezarın hakkını sezara veren bir algoritma olduğunu düşünmek imkansız.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Google nin daha çok önem verdiği durumlar var arkadaşlar, duplicate tabiiki çok önemli bunları aşabilirsiniz ama daha önemli kavramlar var bunları aşmak zor ve vakit istiyor...
Şimdi örnek verelim, google konusunda bir makale yazılmış bu makalenin genel içeriği google nin bilmem kim tarafından nerede nasıl kuruldu nasıl gelişti vs. bu yazıyı kopyalayacak site sayısını hayal bile edemiyorum... Biraz değiştirip yayınladığında ne değişiyor? Hiçbirşey...
Peki o yazıyı ilk yazan sitenin kodlaması, pagerank değeri, aldığı backlinkler vs. benim sitemden daha düşük ise benim sitemden kopyalamış gibi görecektir google... Yani bana kalırsa o iş yaş.
Bazı içeriklerin hatta senelerdir kullanılan bazı sitelerin aynılarını copy/paste edip yayınlayan ve google arama sonuçlarında üst sıralarda gördüğüm o kadar site varki...
Bence en son düşünülecek kavramlardan biridir bu... Bunun öncesinde sitenin belirli bir konusu, azda olsa bir içeriği, hatasız kodlaması orta düzeyde aldığı karşılıksız backlinkler var ise o sitenin google tarafından sevilmemesi için hiçbir sebep yoktur. Bunlar yapılmıştır, aramalarda üst sıralarda çıkmak istediğiniz kelimeye bakarsınız rakiplerinize bakarsınız ne eksiğiniz var zaten herşey ortadadır.... Adamın 500 içerik sayfası var ise sende o derecede içerik hazırlayacaksın ve bekleyeceksin başka yapacak birşey yok...

Kolay gelsin

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google'ın duplicate content penalty denen cezalandırma sisteminin cogu zaman kapali oldugunu dusunuyorum. en son denememde 40 tane aynı db'yi kullanan siteyi indexlettim. 30 gun icinde icinde sadece 2 domain ceza aldı, digerlerine bir sey olmadi. cok ekstrem durumlarda sanırım bu ceza fonksiyon kazanıyor. templatemonsters, dmoz olayı gibi..

deeper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunu nasıl anlıyor peki, diyelim bir cümle var.
"My name is deeper." orj. metinde bu ve varsayalım bu bir turizm sitesinden yazı :) "my name is in turkey deeper" bunla değiştirdik. bunu duplicate mi sayar? Neticede bu adam yanlış yazmış indexlemem diyecek hali yok ya ? ;)

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İLK olmak;
Makaleyi google'ye kim önce gösterirse makele onundur (teori)
Geç kalan kişi sahibi bile olsa bile kopyacı durumuna düşer.

google PR değeri yüksek ve sıkca güncellenen siteye ekleme varmı diye daha sık kontrol edecektir. dolayısı ile gerçek sahibi Yüksek PR ve sık update edilen bir site değilse orjinal makalesini kaptırabilir.

bu noktada orjinal bir içeriğiniz varsa 15-20 gün sadece google IP lerine gösterebilirsiniz; zaten Cache den bakılabilecek durumdaysa o makele çoktan sizin sitenize ait olmuş olacaktır.

(yazılanların hepsi yazanın Teorisidir gerçeklik açısından google ile alakası yoktur)

trichnosis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
kopya içerik denince benim aklıma gelen şeyler biride dmoz klonu olan siteler

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben de son 2-3 gündür bunu düşünüyordum. hatta dmoz geldi aklıma. yaptırırm uygulandı dedin.

ben googleun boyle sanıldıgı kadar süper zeka üstü bir algoritma yazdıgını hic mi hic sanmıyorum ! . o mühendisler gercekten süper zeka üstü algoritma yapabilselerdi googla gerek kalmazdı..

tek cozum: bahsedilen şeyin ilk kimin tarafından google'a cache ettirildiğidir. bu yüzden diger cache edilenler kopya sayılıyordur.

e tabi degistirenlerde olabilir. bunuda ufak fonksiyonlarla, çeşitli filtreleme yazılımlarıyla yapıyorlardır zaten

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bahsedilen seyin ilk kimin tarafindan google a cache ettirildigi olayını bizzat yasadim. bir konuda yazdıgım makaleyi ilk kendi sitemde indexletmeme ragmen diger siteler aramada hep uste cıktı. yani pr etkisi, cache etkisini yendi :p

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Makaleyi olduğu gibi sorgu yaptıracağını hiçmi hiç sanmıyorum. Düşünsenize sayfalarca dolu kelimeleri nasıl bu hızda sorgulattırabilir ki ? bu kopyamı diye. Fakat bu ilk paragraflar veya bir sınırı olabilir. Ayrıca ben kopya içerik diye bir yaptırım olduğunuda sanmıyorum çünkü doğrusunu söylemek gerekirse belli bir süre önce bir spam sitesi yapmıştım ve tüm sayfaları indexlettim. 1-2 say sonra benim spam sayfalarımın tümün başka bir domain tarafından çalındığını gördüm. Bana gelen tüm hit kelimelerimin üstüne çıktı ve beni hep altlara attı. Ben bu örneği gerçekten yaşamış biri olarak veriyorum.

Peki beni neden alta attı benden sonra o sayfaları indexleten domaini üste attı ? o benden dahamı iyi optimizasyon yapmıştı ? Hayır. Tek fark sitenin pr si idi ve benden çok altığı backlink.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Unutmadan google bigdaddy DC i açtıkdan sonra bir çok optimizasyonunu değişti. İçli dışlı olan bilir. Benim verdiğim örnekte bu dc açıldıktan sonradır.

KamU

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bana kalırsa makale orjinalliği ile üst sıralara çıkmak mantığı şöyle siz kendiniz bi makale yazi vs yazmışsanız benzeriniz yoktur dolayısıyla siz hep en üstte olursunuz tabi biri bu makaleyi almışsa ploop un yaşadım dediği gibi google sıralamasında üstte çıkma kriterleri devreye giriyordur bence bilemem yanılıyormuyum :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5