İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Gene Yaptı Yapacagını - Göremeyenler için internet sitesi

Permission

0
İyinet Üyesi
Katılım
11 Aralık 2004
Mesajlar
6,458
Reaction score
3
Konum
izmir
Google görme sorunu yaşayanlar için internette çığır açıyor...

İnternet devi Google, körler ve görme sorunu yaşayanlar için Web’de daha kolay bilgi bulmaya yardımcı olan bir arama sistemini test etmeye başladı. Accessible Search isimli hizmet, Google’ın geleneksel sayfa sıralama sisteminin yanı sıra her bir sayfanın görme özürlüler için kullanılabilirliğini ölçüyor.

Arama devi Google, görme özürlüler için hazırlanan bir arama sistemini test etmeye başladı. Accessible Search isimli hizmet, Google’ın geleneksel sayfa sıralama sistemine ilaveten her bir sayfanın görme özürlüler için ne kadar faydalı olduğunu bir dizi işlemle ölçüyor. Bu işlemler arasında her bir sayfanın sayfa düzeni, tasarım kalitesi, bilginin organizasyonu sınıflandırılması yer alıyor.

Görme özürlüler tarafından sıkça kullanılan okuma yazılımları Web’de dolaşırken pek çok fayda sağlıyor. Fakat bu yazılımlar bilgiyi tanımlayamadığı için, bazı sayfalarda bulunan gereksiz ve uzun yazılar kullanıcı için zaman kaybı yaratabiliyor. Aynı şekilde, bazı karmaşık sayfaların, görme zorluğu çeken kullanıcılar tarafından kullanılan büyüteç yazılımları ile izlenmesi zor olabiliyor. Accessible Search, çeşitli kriterleri göz önünde bulundurarak görme engelliler için bu tür sayfaları eliyor.

Accessible Search, arama sonuçlarını özel ilgi alanlarına göre sıralayan Google Co-op çatısı altında geliştirilmiş bir teknoloji üzerine kurulu bulunuyor. Google yetkilileri hizmeti, Google Laboratuarları’nda hala geliştirilen bir “erken dönem deneyimi” olarak tanımlıyor. Projenin mimarı ise, Web ve etkileşim üzerinde önemli araştırmalar yapmış ve IBM Research’de de çalışmış bir bilim adamı olan T.V. Raman.

Deneme aşamasındaki Accessible Search hizmetine http://labs.google.com/accessible adresiyle ulaşılabiliyor
 

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Katılım
21 Ağustos 2005
Mesajlar
1,845
Reaction score
0
gelecek hala sisli....

reklam veren diyor ki:
Reklam vermek istiyorum lütfen sitenizin:
PR = link popülerliği
PA = görme sorunu yaşayanlara uygunluk değeri
PO = Sitenin yayın süreklilik puanı
PS = Sitenin yüklenme puanı
değerlerini yazınız.

reklam almak isteyen de bu değerleri yazar ....
:)
 

ruen

0
İyinet Üyesi
Katılım
4 Mart 2006
Mesajlar
2,019
Reaction score
1
Konum
Kocaeli UNI
gerçekten kalite her zaman para kazanmak için yapılan zekice yatırımlar değildir.
bazı GSM operatorleri örneğin para kazanmak için her türlü üçkağatçılığı yapıyorlar.Her zamanda cevapları oluyor.
Ancak googleın bu tarz hizmete dayalı kaliteli hizmetleri göz dolduruyor.Her gün biraz daha kalitesi bizimde onlara saygımız artıyor
 

blink

0
İyinet Üyesi
Katılım
20 Mart 2006
Mesajlar
1,246
Reaction score
1
Bunlar kazanç için değil Prestij içinde yapılan hizmetler.. Allah Google'ı ve insanlığa en ufak hizmet yapan herkesi korusun.
(Kendimi amerikan filmlerinde sandım :p)
 

redbaron

0
İyinet Üyesi
Katılım
12 Mayıs 2006
Mesajlar
675
Reaction score
0
bill gates 1-2 önce böyle bir projeden bahsetmişdi görme engelliler için işletim sistemi bence google bu konuda geride kaldı
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst