İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Herşey.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S

SonsuzOl.Com

Misafir
Arkadaşlar forumdan takip ettiğim kadarıyla google hakkında arkadaşlarımızın bilgisi çok az.Bunu övünmek gibi yada siz bilmiyorsunuz diyormuşum gibi algılamayın.
Buradan google indexlenmesi - page rank - ilk sıralarda çıkma yolları gibi istediğiniz herşeyi sorun yazayım.
Bildiğimin ispatını çoğu arkadaşım bilir.
www.paylasalim.com diye yaptıgım siteyi açtıktan 15 gün sonra google indexlemişti.o zamanlar hemen nasıl indexler diye düşünüyordum ve çözdüm.
Sonsuzol.Com sitemi register ettim.15 dakika sonra domain yonlendi.yaklasık 6.5 - 7 saat sonra google indexlediç
www.paylasalim.com sitem 15 gün sonra google tarafından indexlendi.Ancak google page rank guncellemesi yapmadıgı döneme denk gelmişti ve herkez gibi bende 0 da kalmıştım.Ancak bana kurban bayramı kelimesinden 9000 hit gelmişti.Bu hitten sonra beni banladı.Toplam hitim 23.000 küsur olmuştu ve cogu toplistte 3-4. sıradaydım.Haliyle msn dolmuştu :) ARtık bunlardan bıktım ve her webmsater a yardım etmek için bu başlıgı açtım.
Sorun anlatayım.Hit patlaması yapın.

S

SonsuzOl.Com

Misafir
bu arada yazmayı unuttugum birşey var.iyinetin yaptıgı sub domainleri herkes yapmaya calısıyor.boşuna ugraşmayın.iyinette 100 bin sayfadan fazla var ve page rankı 6 . o yüzden ilk sırada cıkıyor diye düşünmek tamamen hatadır.
benim page rankım 0 hitimde 1500 tekildi.bayram geldi 23 bin oldu.hani rank onemliydi ?
yeterki sorun.
aklınıza gelecek herşey olabilir.hitim neden düştü.taktik ne falan filan.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim bir sorum var.. sonsuzol.com un neden tek sayfası index'li.. (bende de öyle gözüküyor olabilir laf sokmak için yazmadım google'a güvenemiyorum bu aralar) yani madem biliyorsun o zaman neden çok güzel bir şey yapamadın ya da yaptın ben sabaha karşı olduğu için mi saçmalıyorum.. ben de taktım bu aralar seo'ya da iyi oldu başlık açman..

S

SonsuzOl.Com

Misafir
hemen cevap vereyim.
alt sayfa indexlemesi için hile yapmak mümkün değildir.eğer direk rank almış olsaydık o zaman mümkün olurdu.site cumartesi günü açıldı .ve o gün google indexledi.ancak alt sayfa indexlemesi tamamen ana sayfadan alt sayfalara verilen linkler ile önemlidir.bunun önemide page rank ile olur.bu süre 1 hafta olur en geç.bunu çok kere test ettim.
6.3 rankı olan sitem vardı.oranın içeriğini tamamen silip sıfırdan yaptım.google 1 günde indexledi 4 günde alt sayfaları aldı. google bu gece saat 03:40 da ( genelde bu saatte gelir her siteye ) siteye geldi ve alt sayfaları taradı.site açılalı 4.gün olacak salı itibariyle.sanırım yarın veya en geç perşembe alacak.
unuttuğum şey : alt sayfalarınıza o içerik ile ilgili sitelerden link almanız gerekir.buda çok önemlidir.ornegin sevgi.htm bölümüne google da sevgi sitesi olarak kayıtlı olan bir siteden link almanız gerekir.

T

TurkishDomains

Misafir
Sitenizin PR si düşük olduğu halde "kurban bayramı " kelimeleriyle google da birinci sayfada çıkmasının tek sebebi olabilir. O alanda PR si yüksek, optimizasyonu iyi size rakip bir site yoktur. İyinet anasayfasına "kurban bayramı" kelimelerini koysa sizin sitenizin üstünde çıkar. 10 tane PR si yüksek, optimizasyonu iyi iyinet gibi sitenin "kurban bayramı" kelimelerini ciddiye alıp sitelerine eklediklerini düşünürsek, o zaman sizin siteniz aramalarda ikinci sayfaya düşer vb. Forumda defalarca tartışıldı. SERP i etkileyen birçok faktör var. 1. PR, 2. optimizasyon 3. sitenizin içeriği. Bu üç faktörü bir arada iyi kullanabilen kişi, Google dan en iyi verimi alır diye düşünüyorum.

Bu arada bu başlığı iyiniyetle açtığınızı tahmin ediyorum ve eklenecek yorumlarla webmaster arkadaşlara yardımcı olmasını diliyorum.

S

SonsuzOl.Com

Misafir
keşke print screen almış olsaydım.anlatmak istediklerimi daha iyi anlardınız.
bağkur kelimesinden günlük 280 civarı hit alıyordum.
sayfa 1 , sıra 1 olarak cıkıyordum.
bunu msn deki birçok kişiyede gösterdim ve hepsi hayret etmişti.
normalde bagkur ile ilgili ilk cıkması gerek http://www.bagkur.gov.tr/ dir.
ancak bu olay tamamen title ve meta tag olayına baglıdır.
her zaman iddia ederim. page rank ı 10 olan site bir htm dosyası yapsın.içine meta yazsın.bende bir htm dosyası yapayım ve içine meta atayım.benim rankımda 0 veya 1 olsun.
1 hafta sonra bilemediniz en geç 1 ay sonra üstünde cıkarım.
buradaki önemli olan nokta seçtiğiniz meta ve title ile sayfanızda yazan yazı arasındaki uyumun en üst seviyede olması.
yani iyinet kurban bayramı yapsaydı.eğer benim seçtiğim meta dizilişini yapmaz üstüme çıkması imkansızdır.
kaldıki kurban bayramı mesajlarında 1. sırada hazirmesaj.com 2.sırada sevginehri 3.sırada linkci.com cıkıyordu.ben ilk başta 3.sayfadan girmiştim.bayramdan 2 gün önce ise 1.sayfaya cıktım.bayram sabahı ilk sıradaydım.bunlar yukarıda belirttiğim gibi meta dizilişine bakar.
birisi kurban bayramı mesajı yazar ben kurban bayramı mesajları yazarım.
bu 2 kelime arasında dağlar kadar fark vardır.
son olarak. iyi niyetle açtım bu başlıgı.herkezin sorusuna cevap vereceğim ve yardımcı olacagım.

S

SonsuzOl.Com

Misafir
hangi gazete.marka vermen lazım.:p gazete en çok kullanılan kelimelerden biri.
tek yolu var.gazeteler.com veya gazete kelimesi geçen bir domainden link alman lazım.
onun haricinde gazete ile ilgili en çok aranan kelimeleri bilmeniz gerekiyor.onlarıda veririm isteyen olursa.

S

SonsuzOl.Com

Misafir
gazeteler.com dan link alabilirsiniz mesela.onun haricinde google un aramalarda cıkarttıgı siteler şu sıraya göre gider.yani ilk önce hangisine bakar.
1 - domain
2 - sub domain
3 - html uzantısı
4 - title
5 - meta
bunları denetledikten sonra siteler arasında hangisini üstte cıkaracaksa onların page rankına bakar.ornegin ranklarda aynı ise.o siteye link veren gazete sitelerine bakar.
yani şu anki duruma göre gazetelerde 1.cıkabilmek için öncelikle gazete domaini.eğer normal bir portal sayfa ise.gazeteler kısmını sub domain olarak açmak ve benim vereceğim kelimeleri yazmak en iyi yoldur.
sub domain dikkat edilmesi gereken hususta şu . gazeteler.site.com gibi olmamalı.
en cok aranan kelime mesela ulusal gazeteler.o zaman ulusal_gazeteler.site.com gibi olmalı
neden _ kullandın diye soracak olursanız.
google un en çok sevdiği şey _ ve html dosyalarıdır.

.Onur.

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
<meta http-equiv="Content-Language" content="tr">
<meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 6.0">
<meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document">
<TITLE>Güzeller Galerisi Komik Resimler Komik Videolar Komik Flash Animasyonlar Bayanlara Özel Cep Sms Logo Melodi Flash Oyunlar Astroloji Tıp Sözlüğü Hazır Mesajlar Duvar Kağıtları Önemli Linkler</TITLE>
<META NAME="keywords" CONTENT="Güzeller Galerisi Komik Resimler Komik Videolar Komik Flash Animasyonlar Bayanlara Özel Cep Sms Logo Melodi Flash Oyunlar Astroloji Tıp Sözlüğü Hazır Mesajlar Duvar Kağıtları Önemli Linkler">
<META NAME="description" CONTENT="Güzeller Galerisi Komik Resimler Komik Videolar Komik Flash Animasyonlar Bayanlara Özel Cep Sms Logo Melodi Flash Oyunlar Astroloji Tıp Sözlüğü Hazır Mesajlar Duvar Kağıtları Önemli Linkler">
<META NAME="abstract" CONTENT="Güzeller Galerisi Komik Resimler Komik Videolar Komik Flash Animasyonlar Bayanlara Özel Cep Sms Logo Melodi Flash Oyunlar Astroloji Tıp Sözlüğü Hazır Mesajlar Duvar Kağıtları Önemli Linkler">
<META NAME="revisit-after" CONTENT="1 days">
<meta name="robots" content="all">

Şimdi senin sonsuzol.com un metaları bunlar. Sadece bunlar seyesinde mi o kadar hit alıyorsun?

O zaman ben niye uğraşıyorum ki PageRank'dir, SEO'dur, aman Google çok sayfamı indekslesin, aman DMOZ'dan link alayım, aman link değiş tokuşu yapayım..? :(

S

SonsuzOl.Com

Misafir
ben bu siteyle hit alıyorum demedimki.bu siteyi yeni açtım. paylasalim.com ile hit alıyorum dedim.bu site yeni indexlendi ama yinede hit gelmeye başladı.perşembe cuma belli olur.

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
onur hocam burası Türkiye unutma,
Herkez sanatçı,
Herkez futbol otoritesi,
Herkez hakem,
Herkez webmaster,
Herkez Seo dahisi,

Sen bildigin yolda yürümeye devam et.Türkiye aramalarını amatör küme olarak
görüyorum ben.çok dandik 2 optimize ile istedigin kelimede birinci olursun kısa zamanda.Önemli olan Dünya ligindeki maçlar.
Bugün bir business kelimesi 3 milyon aranması var günlük.
Bu kelimede ana sayfada çıkmak mesele işte.
Kurban bayramında 1 olsam ne olurr olmasam ne olurr :p

S

SonsuzOl.Com

Misafir
business üzerine yaparsanız çıkarsınız .yani hiçbirşey imkansız değildir :) kurban bayramı sayesinde 6 7 tane reklam aldım ama.en azından 300 milyon tl para kazandım.küçük reklamlar olsada.1 ayda yinede iyi kazanmış oldum.
Kaldıki hiçbirşey yapmamaktansa bu tip kelimelerle birşeyler yapıp azda olsa para kazanmak iyidir.Para olmadan business gibi işleride yapmak imkansızdır zaten.

Şimdi ... Milligazeteler. Güzel domainin var ancak metalar yanlış.Yazdığın metalar google en çok arananlarda son sıralarda.O yüzden çıkmaman normal.Birinci sebep bu.
2. Ve önemli bir sebep.Herkezde olan metalar.Senden önce biri o metayı yazıp google da indexlenmişse değerin düşer.Bu yüzden kendine meta yapman lazım.
Sana en çok aranan 10 metayı yazıyorum.Bunu hemen ekle.başkası görüp eklerse ve senden önce indexlenirse hitin azalır.
kelimelerin :
gazeteler
günlük gazeteler
ulusal gazeteler
gazeteler com
www gazeteler
yerel gazeteler
www gazeteler com
türkçe gazeteler
yabancı gazeteler

gazete ile ilgili dünyadan en çok aranan 10 kelime.tabi fazlasını yazman lazım.Şimdilik bunları yaz yeterli.

Şimdi hatalarını baştan yazıyorum dikkatli oku :)

1 - title hatalı
2 - meta hatalı
3 - alt sayfan yok rankın maximum 3 ( 4 veya 5 olursa şaşma .Çünkü geçici olur.Bir veya iki kontrol sırasında 1 e bile iner.
4 - Title da spor siteleri yazar.Banlanma sebebi.İçerikle alakası yok.
5 - Title ve meta sistemin yanlış. www.sonsuzol.com daki sistemi al.
6 - www.milligazeteler.com/robots.txt yok. google sitene haftada bir ugrar.Oda ayıp olmasın diye.
7 - Ana sayfan hiç güncellenmeze ve başka sitelerden link almazsan rankı ve ön sıralarda çıkmayı unut.

Bugün yazdıgım 15. mesaj sanırım.Hepsi bu şekilde uzun.Parmak masajı yaptırcam birazdan :p

S

SonsuzOl.Com

Misafir
META NAME="keywords" CONTENT="abc
<META NAME="description" CONTENT="abc">
<META NAME="abstract" CONTENT="abc
kısmı yani.title ile buralar aynı olsun.
Neyse arkadaşlar ben 12.45 de pc başından kalkacagım ve izmite gideceğim.akşam trene yetişirsem 21.15 de yetişemezsem 23.30 da evdeyim.o zaman mesajlara cevap yazarım.
Yalnız son olarak birşey söylemek istiyorum.7 8 kişinin meta taglarını 1 ay önce düzenlemiştim ve şu anda rankları 3 den 5 e cıktı.cogunun 2 -3 idi.ve hepsi 5 şu anda.bu arkadaşların isimleri gizli.
cumartesi günü bir arkadaşıma yardım ettim.5 tane meta hazırladım 5 sayfası için.o 5 sayfadan 0 hit alıyordu .ama dün 1447 hit almış.
artık birşey demiyorum . o arkadaş gelipte yazarsa bakarsınız artık.ben ismini vermiyorum ayıp olur.

bronze

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
keywords tagını özellikle sordum, eğer Google hakkında konuşuyor ve meta keywords'den bahsedebiliyorsanız, bu öncelikle sizin "Google Hakkında" yanlış bilgilere sahip olduğunuzu gösterir.

T

TurkishDomains

Misafir
Bundan birkaç ay önce, bir sitemizin hiti 3000+ idi. Site adı : cafeturk.com, sitenin içeriğini bir arkadaşım hazırlıyordu, populer kültürü hedefleyen bir içeriği vardı, mesajlar, aşk, meşk, sevgi vs. Kandiller, bayramlar, yılbaşı geldiğinde hit 10 bine vuruyordu. Hiçbir şekilde bu site Google düşünülerek optimize edilmedi. Bu domaini sedo.com a ekledik, o zamanlar high traffic bölümünün 10 da 10 ununu Türkler oluşturmuyordu :p Domaine 2. gün teklif geldi. Bir hafta içinde satışı tamamlandı. Bir süre sonra domainin yeni sahibi, Kanadalı imiş, bana mail attı, domainin hitleri düştü abey, neden dedi :p Yeni sahibi domaini bir sponsora yönlendirmiş, googledan da haliyle hit gitmiyor. Öneri de bulundum, en azından meta tagleri şu şekilde değiştirin dedim, kandil mesajlari, yilbasi mesajlari, bayram mesajlari. Sonra kurban bayramının ikinci günü bu adamdan tekrar mail aldım. Mailde bana teşekkür ediyordu, hatta bir cümleyi tam Türkçeye çeviremedim, sanırım ayağını öpeyim abi, hitler tavana vurdu yazıyordu :D Yani domainin PR si 2 idi o zamanlar ama bu kelimelerle aratıldığında birinci sayfada çıkıyordu. Hatta meta tagları yeni sahibi değiştirmemiş, hala duruyor. Google da kandil mesajlari diye aratın hala birinci sayfada çıkar. Ama eminimki adam hitteki dalgalanmayı çözememiştir hala :p (kandilin bayramın ne olduğunu ve hangi zaman dilimlerinde olduğunu nereden bilsin)

Kısaca sizin anlatmaya çalıştığınız şeye biz optimizasyon diyoruz ve forumda mod arkadaşlar da dahil bu konuda birçok bilgiler verdiler biz de kendi çapımızda birkaç şey öğrendik. Ancak optimizasyon kriterlerden sadece bir tanesidir. Page rank faktörünü önemsememek büyük hatadır. Türkiye koşullarında henüz önemli olmayabilir ama ilerleyen zamanlarda insanlar PR nin değerini kavradıkça, sitelerini iyi optimize ettikçe işler bu kadar basit olmayacaktır, ne cafeturk.com kandil mesajlari diye aratılınca birinci sayfada çıkacaktır, ne de sizin siteniz kurban bayramı diye aratınca birinci sayfada çıkacaktır.

S

SonsuzOl.Com

Misafir
peki .ben yanlış biliyorum :)
işte zamanında salaklık yapıp log tutmadım.
refererımda google 18 bin yazıp zirve 100 den atıldıgımı kayıt etseydim şimdi kullanırdım.neyse söylediklerimin faydasını gören arkadaşlar buraya yazar kısa zaman sonra.anlarsınız demek istediklerimi.
şu google türk sitelerine desteği kessede herkezin gerçek hiti ortaya çıksa.
bakalım o zaman ne yapacaklar webmasterlar. :)
neyse sorusu olan yazsın , yorum yapmayalım konu dagılıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5