İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google ın okunus Meselesi

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
w0w' Alıntı:
google'ye değil google'a kolay gelsin.

Sn. Referxchange;

konu buradan dagılmış, besturk benim arkadasım. Sizin dediginiz, izin verdiginiz üzere sadece takılma mewcut. Ama uyarıda ben gösterildim. :(

p.s: insanların hatalarını yapıcı bi sekilde gostermek, pek de kötü bir davarnıs olmasa gerek. Öğretim kurumlarımızda insanlara yaptıklarının yanlıs ise bu davranısta bulunmamaları salık veriliyor. Uyarın deniyor...

-Çimlere basmayın yazıyorsa: Ve basıyorlarsa uyarın diyorlar
-Yerlere çop atmayın, Ve atıyorlarsa uyarın diyorlar
-Sigara icilmemesi gereken yerlerde sigara icenleri uyarın diyorlar

bunların pek cok ornegi var... ingilterede bunlardan birini yapsanız ve sizi gorseler aforoz ederler....

ingilterede insanlar otobuse binemek icin otobus durakları onunde uzayıp giden bi kuyrukta beklerler... bazen gercekten cok uzun olur bu kuyruklar.
ve benim kanımca bu uygulama mantıksızdır. sonucta herkese yetecek kadar yer vardır otobuste. Ancak sizi gercekten nazik sekilde uyarırlar, tekrarlarsanız hos bakmazlar, yerlere cop atarsanız, yanlıs park ederseniz ya uyaırılar ya da polise sikayet ederler.

Burda wow arkadasımız, 1 cumlede 1 yanlısı fark etmis ve uyarmıs. Tesekkur edilmesi gereken bir durum iken. Ve konu aslında orda acılmıs iken örenekte gosterilen isim ise konu mankeni benim :)

ben sunu belirtmek istiytroum...

biz tahammul edemiyoruz. bizim toplumumuz yanlıslarının gosterilmesine tahammul edemiyor. ve demokraside yasadıgımız soyleniyor.

bence demokrasi bize cok fazla

Saygılar

C

c4®

Misafir
Bencede öyle , eminim ki yazarken bende çok hata yapıyorum. TDK'ya kaç kişi uyabilir ki hele bu kadar sıkışık zamanda , bir çok yazı yazarken...
Ama bazı şeylerin bence hatırlatılması yanlış olamaz , esas yanlış olan bizim insanımızın , hataları gösterildiği zaman çok fevri davranılması..

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
TDK çalışanlarının türkçe öğrenmesi lazım öncelikle. Garip garip kelimeleri, garip garip şekillerde türkçeleştiriyorlar. Çokta önemli değil. Bu saatten sonra kimseye dilbilgisi öğretemeyiz..

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
trextra' Alıntı:
TDK çalışanlarının türkçe öğrenmesi lazım öncelikle. Garip garip kelimeleri, garip garip şekillerde türkçeleştiriyorlar. Çokta önemli değil. Bu saatten sonra kimseye dilbilgisi öğretemeyiz..

önemli olan birinin kafasına vura vura bu dogru demek degil zaten.
biz en basit konularda dilimize sahip çıkmazsak, dilimiz elden gidiyor demeye de hakkımız olmaz degil mi??

otobus orneginde de oyle,

seni uyarırlar dinlemezsen, dinlemezsin özgürce kararını verir hangisi hosuna giderse onu uygulamaya devam edersin. Ama uyaran da uyarılan da fevri davranmaz. Demokrasi ve gercek saygı bu olsa gerek.

60 yasından sonra üniversiteden mezun olan adamlar var. Bu saatten sonra kimseye bisy ogretemeyiz lafı- bu ornekle ne derece dogru kaldı simdi :)

A

altar

Misafir
gogıl, gogle, gagıl, geygıl, gıgıl, gooogle (uzatılıp söylenir)

işte benim favorilerim :p

bunu adsense'de de yapıyorlar, mesela adam yazıyor; adsenseye üye oldum :p

F

fenerli

Misafir
Arkadaşlar hiç değilse bu bölümde google dan bahsetmesek boşverin

Bakın liselerde mezuniyet hediyesi olarak estetik operasyonlar veriliyormuş :D

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gogıl ya da gagıl diye okunması ingilizce bilgisindendir türkçe dilbilgisi ile alakası yok yani..

cpa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet ben de bu yanlış okunuş ve yanlış yazılışlardan oldukça rahatsız oluyorum fakat ters tepki alacağımı bildiğim için uyarmıyorum. Siz de uyarmayın ne halleri varsa görsünler.

A

altar

Misafir
cpa' Alıntı:
Evet ben de bu yanlış okunuş ve yanlış yazılışlardan oldukça rahatsız oluyorum fakat ters tepki alacağımı bildiğim için uyarmıyorum. Siz de uyarmayın ne halleri varsa görsünler.

haklısın, ben ingilizceyi hiç sevmem ama öyle olması da hiç güzel durmuyor, ayrıca sinir olduğum bir konu var ona hiç girmiyorum ;) şu her yazılarında 3 nokta olayına girenlere acayip sinir oluyorum, boş boş yazılar yazıp 3 nokta koyuyorlar, sadece gülüyorum :p

W

w0w

Misafir
cpa aynen katılıyorum sana. Çokta .ikimde yani naparsa yapsın. Birdaha herhangi bir konuda uyarırsam vs ne oliyim. Google'ye havale ediyorum onu. yarın öbürgün burda yazdığı gibi bi arkadaşına söyleyince alay konusu olursa anlar demek istediğimi. Bana biri öyle dediği zaman konuştuğun lafın okunuşunu bil diyorum. Ya bil ya konuşma. Bende Türkçe konuşuyorum diye heryerde küfür yazayım biri uyarırsa benim Türkçe'm bu diyim sanane diyim görüntü kirliliği denen bir olay vardır. Ben burda okurken o yazılan google'ye yazısı benim gözümü rahatsız ediyor. Hele de bu kadar yazılıp çizilen birşey hala anlamıyorsan yorum bile yapmıyorum. Ha anlayıpda hala böyle yazıyorsa bu arkadaşlar kendileri bilirler. Bide forumda "L" harfini her mesajında büyük yazan bir arkadaş var evli olduğunu falan söylüyordu. Bana her zaman bu L harfini cümlenin neresinde olursa olsun büyük yazma olayı çok çocukça gelmiştir ve kötü gözüküyor onuda burda belirteyim çünkü bir daha hiçbir yazım yanlışı konusunda mesaj yazmicam herkes istediği gibi katletsin kelimeleri. İyi savaşlar size..

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
w0w' Alıntı:
hiçbir yazım yanlışı konusunda mesaj yazmicam herkes istediği gibi katletsin kelimeleri. İyi savaşlar size..

bende mumkun oldugunca takılmayacam bile insanlara...boyle konularda.

,

B

besturk.net

Misafir
arkadaşım eleştiriye katlanamamayla alakası yok.
Ne yaptım ben ya sıranızımı kaptım alalala
google'ye yazdım ne var bunda.
Ben türkçe okuyorum aynen böyle => gogle
gugıl diye okumak istemiyorum ingilizcemde 1'idi.
Sevmiyorum ingilizceyi alalala

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
besturk.net' Alıntı:

yaw, salla buyutme olayı hacı ya :D

A

altar

Misafir
besturk.net' Alıntı:

ama senin sitenin adı ingilizce be dostum :)

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
ne olursa olsun Türkçeyi kötü konuşmanın mazereti olmamalı!
bilinmeyebilir ama doğrusu gösterildiğinde de tepki göstermek hem şık durmuyor hem de saçma oluyor..

M

Maxi

Misafir
drstranger' Alıntı:
Sn. Referxchange;

konu buradan dagılmış, besturk benim arkadasım. Sizin dediginiz, izin verdiginiz üzere sadece takılma mewcut. Ama uyarıda ben gösterildim. :(

p.s: insanların hatalarını yapıcı bi sekilde gostermek, pek de kötü bir davarnıs olmasa gerek. Öğretim kurumlarımızda insanlara yaptıklarının yanlıs ise bu davranısta bulunmamaları salık veriliyor. Uyarın deniyor...

-Çimlere basmayın yazıyorsa: Ve basıyorlarsa uyarın diyorlar
-Yerlere çop atmayın, Ve atıyorlarsa uyarın diyorlar
-Sigara icilmemesi gereken yerlerde sigara icenleri uyarın diyorlar

bunların pek cok ornegi var... ingilterede bunlardan birini yapsanız ve sizi gorseler aforoz ederler....

ingilterede insanlar otobuse binemek icin otobus durakları onunde uzayıp giden bi kuyrukta beklerler... bazen gercekten cok uzun olur bu kuyruklar.
ve benim kanımca bu uygulama mantıksızdır. sonucta herkese yetecek kadar yer vardır otobuste. Ancak sizi gercekten nazik sekilde uyarırlar, tekrarlarsanız hos bakmazlar, yerlere cop atarsanız, yanlıs park ederseniz ya uyaırılar ya da polise sikayet ederler.

Burda wow arkadasımız, 1 cumlede 1 yanlısı fark etmis ve uyarmıs. Tesekkur edilmesi gereken bir durum iken. Ve konu aslında orda acılmıs iken örenekte gosterilen isim ise konu mankeni benim :)

ben sunu belirtmek istiytroum...

biz tahammul edemiyoruz. bizim toplumumuz yanlıslarının gosterilmesine tahammul edemiyor. ve demokraside yasadıgımız soyleniyor.

bence demokrasi bize cok fazla

Saygılar
w0w' Alıntı:
cpa aynen katılıyorum sana. Çokta .ikimde yani naparsa yapsın. Birdaha herhangi bir konuda uyarırsam vs ne oliyim. Google'ye havale ediyorum onu. yarın öbürgün burda yazdığı gibi bi arkadaşına söyleyince alay konusu olursa anlar demek istediğimi. Bana biri öyle dediği zaman konuştuğun lafın okunuşunu bil diyorum. Ya bil ya konuşma. Bende Türkçe konuşuyorum diye heryerde küfür yazayım biri uyarırsa benim Türkçe'm bu diyim sanane diyim görüntü kirliliği denen bir olay vardır. Ben burda okurken o yazılan google'ye yazısı benim gözümü rahatsız ediyor. Hele de bu kadar yazılıp çizilen birşey hala anlamıyorsan yorum bile yapmıyorum. Ha anlayıpda hala böyle yazıyorsa bu arkadaşlar kendileri bilirler. Bide forumda "L" harfini her mesajında büyük yazan bir arkadaş var evli olduğunu falan söylüyordu. Bana her zaman bu L harfini cümlenin neresinde olursa olsun büyük yazma olayı çok çocukça gelmiştir ve kötü gözüküyor onuda burda belirteyim çünkü bir daha hiçbir yazım yanlışı konusunda mesaj yazmicam herkes istediği gibi katletsin kelimeleri. İyi savaşlar size..
drstranger' Alıntı:
bende mumkun oldugunca takılmayacam bile insanlara...boyle konularda.
Imam ve cemaat ilişkisi. Bilmem anlatabildim mi?
(Benimde yazı hatalarım olabilir.)

cpa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
altar' Alıntı:
haklısın, ben ingilizceyi hiç sevmem ama öyle olması da hiç güzel durmuyor, ayrıca sinir olduğum bir konu var ona hiç girmiyorum ;) şu her yazılarında 3 nokta olayına girenlere acayip sinir oluyorum, boş boş yazılar yazıp 3 nokta koyuyorlar, sadece gülüyorum :p

Ayrıca altar burada bana çaktırmadan laf sokmaya çalışmışsın ama o yazılarımın altındaki 3 nokta imzamın 3 noktası. Eskiden orada bir url vardı fakat bazı kendini bilmezler yüzünden kaldırıp 3 nokta koydum. Sanırım bu açıklama yeterli olmuştur.

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
İsteyen istediği gibi okusun ya, boşverin :) Ama yinede beni adsense'in Türkçe okunuşu gıcık ediyor; -örn. Adsense'ye üye oldum.-

W

w0w

Misafir
Maxi' Alıntı:
Ah güzel kardeşim ah sen Türkçe'yi hakkaten bilmiyorsun. Yapmayacağım kelimesi yapmicam olarak yazılabilir veya okunabilir neyse senle bunu tartışmicam = tartışmayacağım!

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Maxi' Alıntı:

biz kelime hatalarından daha dogrusu acele ile yazılmıs, baska bi deyisle "typo" denilen hatalardan söz etmiyoruz burada...

bir kere daha okursan ne oldugunu bulacaksın!

örnek: adsense'ye üye oldum
örnek: herkez
örnek: google'ye

hele herkez lafı daha oncede belirttim, tam manası ile sinir bozucu bi olay...

herkes dediklerimi yapsın (dogrusu)

herkez dediklerimi yapsın

dogru sanılanın asıl anlamı :" her defa dediklerimi yapsın"

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5