Google kırık linkler (Broken Link) neden tehlikeli?

marasli-baskan

Onaylı Üye
Katılım
4 Ocak 2019
Mesajlar
98
Reaction score
32
Konum
Erzincan
Google ve diğer büyük arama motorları, bağlantısı kopuk (linkleri kırılmış) olmayan bir web sitesini tercih edecektir. Bozuk bağlantılar (Broken Links), artık geçerli olmayan, değiştirilmiş ve güncellenmemiş ya da sadece ölü olan bağlantılardır. Bu kopuk bağlantılar, link tıklanırsa web sitenizin ziyaretçilerine "bulunamadı" (not found) hata sayfasını gösterir.

Web sitenizdeki kırık linkler, web sitenizin ziyaretçileri için kötü bir kullanıcı deneyimine yol açacaktır. Bu ölü bağlantıları web sitenizde bulundurmak, arama motoru optimizasyon stratejinize (SEO uyumlu web sitesi formatınıza) zarar verecektir. Bununla mücadele etmek için, Broken Links Finder aracını kullanarak sorunu web sitenizin sıralamasına zarar vermeden çözebilirsiniz. Kırık bağlantı bulucu ya da diğer bir ifade ile Broken Links Finder araçlarını Google üzerinden arama yaparak bulabilirsiniz. Genellikle ücretli lan bu aracı, ücretsiz sunan siteler de vardır. Daha önce kullanıp da çok beğendiğim bir kırık link bulucu vardı bunu aşağıda sizler için paylaşacağım. Makale olsun torba dolsun diye yazmak istedim uzun uzun. Zamanınız yoksa okumayın direkt aşağıdaki linki kullanın.

Web sitenizdeki bağlantıların kırılması birkaç şeyden kaynaklanabilir:
  • bağlantı verilen web sitesi sayfası silinmiş
  • bağlantı verilen site kapanmış
  • bağlantı verilen web sitesinin bağlantı yapısı değişmiş ya da
  • bağlantı verilen web sitesi şu anda kapalı olabilir.

Ücretsiz kırık link bulucu, sitenizdeki kırık linklerin durumunu belirleyecek ve web sitenizdeki tüm linklere bakacaktır. İnternetteki birçok web sitesi binlerce kaynağa bağlanır, böylece hepsini manuel olarak kontrol etmek neredeyse imkansızdır.

Aşağıda paylaşacağım kırık link bulucu kolay ve ücretsiz, bu nedenle kırık linkleri kontrol etmek elde etmek için saniyeler sürer. Bu ücretsiz bağlantı kontrol aracı, hangi bağlantıların kötü olduğu konusunda sizi bilgilendirir, böylece web sitenizde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Kırık link bulucumuz internetteki en iyisidir çünkü hızlı, iyi kodlanmış ve kullanımı kolaydır. Hepsinden öte, ücretsizdir, bu nedenle web sitenizdeki kötü bağlantıları bulmak için kullanabileceğiniz pahalı araçlar için ödeme yapmanız gerekmez.

Kırık linkler SEO'ya neden zarar verir?

Web sitenizdeki bağlantıların kırılması kötüdür çünkü web sitenizin ziyaretçilerini artık mevcut olmayan bağlantılara gönderir. Bu, ziyaretçilerinize ölü bağlantıları tıkladıklarında hata mesajı verir. Bu, değerli web sitesi trafiğini kaybetmenize neden olabilir; bu nedenle, sorunu olabildiğince çabuk gidermek her zaman en iyisidir.

Web sitenizdeki kopuk bağlantılar, ziyaretçilerinizin rahatsız edilmesine ve potansiyel olarak asla web sitenize dönmemesine neden olur. Kötü bağlantıları kontrol etmiyorsanız, kullanıcılar bağlantı verdiğiniz web sitesini veya bilgileri bulamaz. Bu durumu yaşayan agresif kullanıcılar sosyal medyada sitenizle ilgili olumsuz yorumlar yapabilirler. Bu da sitenizin itibarına gölge düşürür. Ek olarak, sitenizdeki kırık bağlantılar yüzünden sayfanıza Google, Bing, Yahoo ve internetteki diğer arama motorlarında düşük puanlar verebilir.

Kırık bağlantıları bulduğumuzda ne yapmalıyız?

İnternet her geçen gün daha da büyüyor. Web sitenizde bağlantı kurduğunuz herkesi takip etmek zor. Web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını veya bağlantı URL’lerini değiştirirseniz, iç bağlantıları yönetmek bile zor olabilir. Siz veya başkaları, bağlantı yapınızın herhangi bir bölümünü değiştirdiğinde veya sildiğinizde, içeriğinize bağlanan web siteleri için sorunlara neden olabilir.

Şu andan itibaren, web sitenizde bulunan kopuk bağlantıları otomatik olarak güncelleyen hiçbir araç yoktur. Buna rağmen, zaten web sitenizde bulunan kopuk linkler hakkında ihtiyaç duyulan bilgilere erişebilirsiniz. Bu bilgilerle donatılmış olmak, bağlantıyı tamamen güncellemenizi veya kaldırmanızı sağlar; böylece ziyaretçileriniz bir 404 "bulunamadı" hatası almazlar.

Bağlantı verilen bir web sitesi değiştirildiğinde, silindiğinde veya başka bir sahibine satıldığında kırık bağlantılar da olabilir. Bu bağlantılar, arama motoru optimizasyonu için genel stratejiniz söz konusu olduğunda size büyük zarar verebilir. Bu ölü bağlantılar, birçok nedenden ötürü olabilir, ancak bunlarla nasıl başa çıkacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Neden kırık link bulucuya ihtiyaç duyarız?

Özellikle manuel alışma yapıyorsanız, web sitenizde hangi sorunların bulunduğunu belirlemek zor olabilir. Bir web sitesini herhangi bir süredir yönetiyor veya işletiyorsanız, muhtemelen diğer web sitelerine binlerce bağlantı oluşturdunuz. Bağlandığınız kaynakların hala etkin olup olmadığını görmek için her bağlantıdan geçen ve tıklayan sıkıcı bir işlem olabilir. Kırık Link Bulucu web sitenizin sahip olduğu ölü linkleri listelemek için web sitenizdeki paspal durumdan kurtulacaktır.

Kırık link bulucuyu kullanma

Web sitenizin internetteki varlığı sırasında, muhtemelen binlerce web sitesi olmasa bile, yüzlerce bağlantıya geçersiniz. Bütün bu bağlantıları kendi başınıza takip etmek tamamen imkansızdır. Bunu yapmak için web sitenizin sayfasını sayfalara göre incelemeniz gerekir - başlangıçtan başlayarak - böylece kullandığınız her bağlantının canlı ve düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

Aşağıda vereceğim kırık link bulucu, sitenizdeki ölü bağlantıları tamamen otomatik bir şekilde tarayacaktır. böylece web sitenizde yüzlerce sayfa arasında gezinme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Kırık link bulucumuzu kullanmak için, kontrol etmek istediğiniz web sitesinin URL'sini yazmanız yeterlidir.

Google kırık link bulucu
https://www.deadlinkchecker.com
 

kulturelbellek

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
14 Kasım 2011
Mesajlar
249
Reaction score
32
Daha önce bu konu google en yetkili isimlerinden birine soruldu. Bu durumun doğal olduğunu kırık linklerin siteye herhangi bir zararın olmadığını ve arama sonuçlarını etkilemediğini söyledi.
 

marasli-baskan

Onaylı Üye
Katılım
4 Ocak 2019
Mesajlar
98
Reaction score
32
Konum
Erzincan
Daha önce bu konu google en yetkili isimlerinden birine soruldu. Bu durumun doğal olduğunu kırık linklerin siteye herhangi bir zararın olmadığını ve arama sonuçlarını etkilemediğini söyledi.
Onu duymadım. SEO açısından olumsuz etkisi olmaması imkansız. Kullanıcı bazlı SEO etkisi var. Örnek olarak ben siteye girdim ve tıkladığım sayfa kırık çıktı. Hemen sayfadan çıkarım. Bu da sayfada kalma süresini azaltacağından dolaylı siteye olumsuz etki edecektir.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst