İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

google olmasa

hakimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Forumda genelde olan sponsorları okudum. bazılarına baş vurdum. kabul da edildim. çünkü ne kadar verdikleri hiç bir yerde yazmıyordu. Ancak kabul edildikten sonra değil reklamlarını koymak sadece bakmakla yetindim. Türkiyede bir firma hariç (o firma kendini biliyordur-onunda elindeki imkanlar kısıtlı bildiğim kadarıyla aramızdan bir arkadaşa ait) diğerleri web mastırları sömürmeye çalışıyor. utanmasalar şöyle bir tıklama verecekler 0.000010 falan gibi ama onu tabir etmeye YTL yetmiyor. düşünün bu google lı hali bir de google olmasa :)
tabi bu benim fikrim... :)

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Problem Türkiye'deki sponsor firmalardan çok Türkiye'de ticaret yapanların internete bakış açısı.

Şu anda kitle iletişim aracı olarak hala televizyon, radyo ve gazete temel olarak geçmektedir. Fakat, internet artık herkesin hayatının içine girmeye başladı.

Örneklersek, bugün günde 1000 tirajı olan bir gazetenin reklamlardan kazandığı parayı 1000 tekil hiti olan bir site kazanamamakta. Bunun sebebi, reklam verenlerin henüz interneti somut bir pazar olarak görememesi.

Birkaç yıl sonra, Türkiye'dede internet tam anlamıyla bir pazar alanına gelecek, büyük firmalar internete reklam vermeye başlayacak ve o zaman reklamdada bir rekabet olacak.

İşte o zaman Türkiye'de webmasterın yüzü gülecek, işte o zaman tıklama başına verilen fiyatlar yükselecek.

Ve işte o zaman daha ne adsenseler gelecek önümüze. :)

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Problem Türkiye'deki sponsor firmalardan çok Türkiye'de ticaret yapanların internete bakış açısı.

Şu anda kitle iletişim aracı olarak hala televizyon, radyo ve gazete temel olarak geçmektedir. Fakat, internet artık herkesin hayatının içine girmeye başladı.

Örneklersek, bugün günde 1000 tirajı olan bir gazetenin reklamlardan kazandığı parayı 1000 tekil hiti olan bir site kazanamamakta. Bunun sebebi, reklam verenlerin henüz interneti somut bir pazar olarak görememesi.

Birkaç yıl sonra, Türkiye'dede internet tam anlamıyla bir pazar alanına gelecek, büyük firmalar internete reklam vermeye başlayacak ve o zaman reklamdada bir rekabet olacak.

İşte o zaman Türkiye'de webmasterın yüzü gülecek, işte o zaman tıklama başına verilen fiyatlar yükselecek.

işte o zaman ....
bu ifadeniz hoşuma gitti.
ümit dolu, güzellik dolu cümleler kurmuşsunuz bu ifadeyle.

D

Derebeyi

Misafir

Bunlar harikla sözler bi anda gönlümü okşadı :)

S

Superadres

Misafir
atay kardeşimin yüreğine sağlık diyorum. Düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum. Sadece biraz sabredelim. İnanın uykusuz gecelerimizin emeğini fazlasıyla alacağız.

Phantasm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilk başta türk telekom fiyatları alçaltmalı ve sağlanan hizmette kalite stabil hale getirilmeli. yoksa bir tabir vardır -babayı almak- diye anca onu alırız... :)

anahtar türk telekom'da sonuç olarak.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
İşte o zaman biz ne yapmalıyız? İyinet gibi bir platform varken biz Türk webmaster toplanıp bir reklam networku kurmalıyız ve orada reklam verip hep beraber kazanmalıyız ama işte bu fırsatları hadi değerlendirelim denildiğinde malesef biz başkaları gibi organize olamıyoruz... Yapılacak o kadar çok şey varki... Misal hitlerin kaynağı google diyorsak ülkemizde hep beraber bir arama motoruna ama gerçekten bu işi hakkıyla yapan bir arama motoruna link dizinlerine değil, hep beraber yardım ederek bu tarz projelere destek olarak hiç değilse kendi ülkemizdeki pazarı kendimize bırakmalıyız... Böylece google dan gelen paralardan bile daha fazlasını kazanmak bence çok kolay ama dediğim gibi iyi bir organizasyon lazım arkamızda biz webmasterleride destekleyecek firmalar lazım... Mesela Aydın DOĞAN beyfendi microsoft ile anlaşacağına Türk pazarını iyi değerlendirip bizlerle anlaşsa hem kendisi hemde bizler daha iyi kazançlar elde ederiz ama nerde işte keşke olsa...

Metin77

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Suanda Turkiyedeki insanlar Interneti daha cok bir eglence araci olarak goruyorlar oysa dunyada bu degismis.
Dunyada Google TV, gazete, dergi vs den daha cok reklam aliyor.

Sokaktaki siradan insanlara sorun internet nedir diye...
Alacaginiz cevaplar su olur.
Kucuk bir kismi, yararli birsey diyecektir. Buyuk bir kismi ise TV de falan daha cok kotu yanlarindan bahsedildigi icin kotu birsey diyecektir.

Unutmayalimki Turkiye nufusunun sadece 20% si internet kullaniyor, oysa bu gelismis ulkelerde 50% uzerinde.
kaynak: http://www.internetworldstats.com/stats4.htm

Insallah ilerki yillarda alt yapininda duzelmesiyle daha iyi yerlere gelinecektir.

Suan Turkiyede internet gelismekte oldugu icin bircok gelismis ulkeden daha cok yapilabilecek is var.

Birde bizde su var bugun yapayim yarin kazanmaya baslayayim mantigi var, ileriye yonelik planli projeler yapmadikca Turkiyedeki internet dunyasi kalkinmaz.
Akilli webmastirlarimiza birde onerim olsun: gelismis ulkelerde yapilan basarili isleri Turkiyede uygularsak ilerki yillarda cok basarili yerlere gelir.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İşte o zaman, 1-2 sene icinde gelmeyecek. Çünkü 1-2 sene öncede bunu düşlerdik pek de öyle değişen birşey olmadı :)
Microsoft bile bir .Net teknolojisini 2000 - 2010 arası süre verdi. 1.1, 2.0, 2009 gibi 3.0 sürüm ile kapatacak sanırım görüldüğü gibi birşeylerin oluşması ne kadar zaman alıyor..
Ülkemizde de reklam olayının oturması 1-2 değil, uzun bir sürec gerektirir.
Kısacası, benim fikrimce 5+

qooqle

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gelecek 20 yılın en hızlı büyücek sektörü, internet reklam sektörü...Çalışmaya devam

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1-2 senede çoooook büyük gelişmeler beklemeyin ama çalışırken ;)
Çünkü askerlik bile 15 ay, askere gidip gelen bir arkadaşımıza gittin ve geldin görmeyeli gördüğün büyük değişimler nedir desek en iyi cevabı o vercektir

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Google adsense birkaç ufak kural dışında herkesin başvurusunu kabul ediyor, Türkiyeden bir reklam veren olarak bakarsanız var olan sitelerin sayısının yanında reklam verilebilecek site sayısı oranı çok az.
Dün google.com.tr de forum yazınca ilk sırada hangi site var diye baktım
forum.donanimhaber.com sitenin içerisine bakıyorsun, bir sürü w-arez paylaşım var, template monster, scriptler vs. vs.
Toplistlere bakıyorsun arkadaş olalım siteleri, yüzlerce forum kurulmuş site, yüzlerce dizin kurulmuş site ( bir directory script var ücretsiz, adam bilseydi türkiyeden bu kadar çok ilgi göreceğini eminim 5-10$ a satardı)
Reklam vermeye değer kaç site var ?

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tiva, katılıyorum.. Bu sebeble sadece Türkçe web projeleri üzerinde duruyorum, çünkü o kadar boşluklar var ki..
Herkesin toplist, hitlist, oyun, eğlence benzeri şeyler üzerinde yoğunlaşması hoş olmasada işime geliyor, ehe..

Metin77

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu boslugu kullanip yararli projeler uretenlerin ilerde karsiligini fazlasiyla gorecegini dusunuyorum.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16

muhalif olmak, karamsarlık yaratmak istemem ama örnek sanırım çok yanlış olmuş. Sitene giren 1.000 kişi, ne para veriyor, nede o 1.000 gazete gibi para kazandırıyor.

Türkiye deki sponsorlar şu andada para veriyorlar.Sorun şu.Biz ne zaman tam olarak kazanırız ? Gerçektende iyi siteler yapdığımızda, özgün içerik yapdığımızda.Hep sponsorları suçluyoruz ama çoğaldızı hiç kendimize batırmıyoruz.

hakimi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar herkez kendince bir şeyler yazmış her kezde de haklılık payı var. Ancak biliyorsunuz işi yapandan çok (üretenden) pazarlayan kazanır her zaman. Bu gün bazı sponsorların 0.0010 gibi rakamlar önermeleri bana aşırı komik geliyor. YTL ye çevirseler ya çevirebilecekler mi acaba. böyle bir para birimi yok.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
muhalif olmak, karamsarlık yaratmak istemem ama örnek sanırım çok yanlış olmuş. Sitene giren 1.000 kişi, ne para veriyor, nede o 1.000 gazete gibi para kazandırıyor.

siteye giren kişilerin para vermediğini kast ederken gazetelerin fiyatlarını baz alıyorsanız hatalısınız. gazetelerin kendi fiyatları aşağı yukarı olarak kağıt parası, matbaa ve basımdaki işciliğe denk gelmektedir. ve gazeteler kârlarını reklamlar üzerinden yapmaktadır.

asıl problem daha öncede dediğim gibi, üreticinin tüketiciye internet üzerinden ulaşabileceğine inanmaması.

bugün bir şirket, televizyonda yayınlatacağı reklamı, internette yayınlatsa hem tam olarak istediği kitleye ulaşabilir hemde daha ucuza getirir. fakat bunun olabilirliğine henüz türkiye'de net olarak güven yok. problemde buradan çıkıyor.

internet hala Türkiye'de tam anlamı ile bir "sektör" haline gelememiştir. size en basit örneğini vereyim. üniversite öğrenciyim, dün iletişim bilimi sınavım vardı. sorulardan biri "kitle iletişim araçları nelerdir, açıklayınız" idi. cevap olarak televizyon, radyo ve gazeteyi yazmak zorundaydım çünkü hocamız derste interneti kitle iletişim aracı olarak göstermemişti ve açıkladım. aslında şu anda internet kitle iletişim araçlarının arasında en çok kullanılanlardan biridir ama dediğim gibi, kast ettiğim şu internete hala reşit olmamış bir iletişim yöntemi olarak bakılmakta, tam anlamıyla herkes tarafından sektör olarak görülmemekte.

ne zaman ki internet Türkiye'de bir "sektör" olarak yer alırsa işte o zaman hak edilen reklam bütçeleri internete akacak ve Türkiye'deki webmasterlar bu işten rahatlıkla ekmeklerini çıkartabilecekler.

ve bu sektör olmada artık çok uzakta değil, herkes farkında.

son olarak, 15 yıl önce şaşal su satarak holding kurulacağını söyleseydi birileri kimler nasıl gülerdi... :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5