• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

    deneme bonusu veren siteler cratosroyalbet pubg uc smm panel smm panel

Google-Pagerank-Backlink Mantığı Ve İpuçları

Bilgiler
Katılım
2 Ekim 2006
Mesajlar
12
Reaction score
0
Puanları
0
207 Aydır Üye
PageRank Mantığı Nedir? Hangi Faktörler Pageranki Etkiler?

Pagerank çoğu kaynakta Türkçe karşılığı olmadığı legalpara edilsede kelime bazında baktığınızda Türkçe Anlamı "Sayfa Değeridir".
Bu sayfa değeri (PR) dediğimiz olgunun asıl mantığı ise Websayfasının içeriğinin özgünlüğü vede diğer websitelerinin bu websayfasına verdiği linklerdir.
Eğer bir websayfasındaki içerik özgün ise (sağdan soldan alıntı olmayan) bu bahsedilen içerikler sadece o websayfasına ait olacağından dolayı yapılan aramalarda mantıken bahsedilen websitesi üst sıralarda yer alacaktır.
Bunun yanında içeriğiniz özgün vede kaliteli ise diğer websiteleride sizin içeriğinize link vererek doğrudan sizi desteklemiş olurlar ve dolayısıyla websitenizin Google Mantığıyla karşılaştırıldığında üst sıralarda yer alması kaçınılmazdır.
Sanırım buraya kadar hepimiz Pagerank (sayfa Değeri) olgusunun mantığını kavradık.

Pageranki Hangi Faktörler Etkiler?

1.Sitenizin İçeriği
2.Title (sitenizin başlığı)
3.Meta Keywords (anahtar kelimeler)
4.Meta Description (site açıklaması)
Temel olarak Googlenin baz aldığı unsurlar bunlardır tabi bunların yanında sitenizin genel Tasarımındaki kodlama yapısı gibi faktörlerininde etkisi vardır.Biz sadece
temel ve en önemli olan unsurları inceleyeceğiz.Yukarıda bahsettiğimiz unsurları tek tek ele alalım.

1.SİTE İÇERİĞİ

Çok fazla açıklama yapılması gereken bir unsur değil çünkü sanırım herkes bahsettiğimiz unsurun ne olduğunu biliyor.
Özetlemek gerekirse;
Sitenizde yer alan içeriklerin diğer websitelerindeki içeriklerle birebir aynı (kopya) olmaması daima sizin yararınıza olacaktır.
Kendinize özgü yazılarınız yada içerikleriniz ile googlede daha popüler olmanız mümkün.

2.TİTLE (Sitenizin Başlığı)

Sitenizin içeriği ile kullanacağınız site başlığınız orantılı olmak zorundadır.Yani diyelim siteniz eğlence-mizah içerikli olsun.Bu durumda kullanacağınız Site başlığıda buna bağlı olarak
"Eglence ve Mizah Portalı" gibi bir başlık alabilir.Tabi bunu türetip alternatifler yaratmak sizlerin yaratıcılığınıza bağlıdır.

3.META KEYWORDS (anahtar kelimeler)

Adındanda anlaşılacağı gibi bu kelimeler siteniz için bir anahtar konumundadır.Daha Türkçesi sitenizi tanıtan sihirli kelimelerdir diyebiliriz.
Peki bunları nasıl seçeceğiz? Aslında bir üstteki Title açıklamamızı iyi kavramış arkadaşlar için bunu anlamak çok daha basit olacaktırki kısaca sitenizin içeriğinde en çok kullanılan yada sitenizin içeriği ile biebir örtüşen kelimeler kullanmaktır
Yine üstteki örnekteki gibi siteniz eğlence ve mizah ağırlıklı bir içeriğe sahip ise meta keywords (anahtar kelimeler) yine eğlence,mizah,komedi,gırgır,şamata gibi kelimelerden oluşmalıdır.Buradaki önemli bir nokta ise anahtar kelime sçeiminizi yaparken en dğru kelimeleri seçin ve beliryeceğiniz kelime sayısı çok fazla olmasın.Belirli bir rakam vermek gerekirse kelimelerin toplam karakter sayıları 200-400 karakteri geçmemeli.

4.META DESCRİPTİON (Site Açıklaması)

Meta Description (site açıklaması) da meta kelimeler kadar ciddi öneme sahiptirler.Arama Botları sitenize geldiğinde sitenizin açıklaması konumunda bulunan meta açıklamaları (site açıklamasını) ön belleğe alır.
Kısaca Meta Description sitenizin kimlik kartı gibidir.Site çaıklamanızı yazarken mümkün olduğu kadar kısa ama özetleyici bir açıklama seçin Ve açıklamanız 200 karakteri geçmemelidir.
Bunların dışında önemli olan bir diğer hususta sitenizin kodlamasındaki fazlalık kodlardır yada yarım kalmış kapatılmamış kodlardırki bunların en belirgin örnekleri tablo kodlarıdır.
Bizim farkedemediğimiz hataları tarayıcılar farkeder ve bu hataları düzeltmeye çalışırlar düzeltemedikleri durumlarda ekranın sol alt köşesinde Hata yazısını görebilirsiniz.İşte bu hatalar sitenizin açılma hızını düşürür ve dolayısıyla
hızlı erişime sahip websiteleri ile açılma hızı düşük websiteleri sıralamalarda belirli kritelerden sonra birbirlerinden ayrılırlar.Kısaca kodlama yapısı ve sitenizin hızıda bu konuda önemli olan noktalardan biridir.

BACKLİNK NEDİR? NEDEN BACKLİNKİM OLMALI?

Backlink kısaca diğer websitelerinin size doğrudan verdiği linklerdir.Fakat çok fazla backlink size iyi sonuçlar getirmeyebilir.Backlink alırken dikkat etmeniz gereken 2 önemli husus vardır.
Bunlardan birincisi Backlink aldığınız (size link veren) websitesinin içeriğiyle sizin sitenizin içeriğinin aynı olması yada birbirine yakın platformda yer alması gerekmektedir.Bir diğer önemli husus ise
backlink aldığınız websitesinin Pagerank'ı (sayfa Değeri) sizinkinden düşük olmamalıdır.
Diğer bir yandan şunuda belirtmekte fayda görüyorum.1000 tane PR=0 yada PR=3 siteden backlink almaktansa 10 tane yada 5 tane PR=6-7 sitelerden link almak size çok daha fazla getiri sağlayacaktır.
Sitenizin anasayfasında çok fazla baclink barındırırsanız Google yada diğer arama botları sitenizi Spam Website olarak görür ve geçici olarak banlanabilirsiniz.Buda ilk satırda bahsettiğim fazla backlink iyi değildir teorisinin bir sonucudur.

ARAMA MOTORLARINDA ÜST SIRALARA ÇIKMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİM?

Aslında bu çok geniş kapsamlı bir soru olmasına rağmen bu makalemizdeki uygulamaları yaptığınızda herhangi extra bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.Ama yinede bu konuda bikaç özet çıkartmakta fayda var.

1.Makalenin bu kısmına kadar olan tüm husus ve önerileri uygulamaya çalışın.
2.Sitenize aldığınız backlinkler asla yönlendirilmiş kodlar yada iframe kodları olmamalı.
3.Site içeriğinde asla spam içerik bulundurmayın.
4.Site içeriğinizde mümkün olduğu kadar linkler kullanmaya çalışın.Korkmayın başka sitelere link vermekle siteniz aşınmaz yada üye kaybetmez (üye kaygınız var ise tabi:) Zaten kaliteli bir içeriğe sahip websitelerinin asla link yada üye kaybı gibi takıntıları yoktur.
5.Eğer makale vb ağırlı bir siteniz var ise eklediğiniz yada yazdığınız makaleler kısa fakat etkileyici içerikte olsunki botlar tarafından en önemli kelimeleri yada önemli kısımları önbelleğe kolayca alınabilsin.

Evet arkadaşlar bu makalemizde Google-Pagerank-Backlink-Arama motorlarında üst sıralarda yer almanın temel kavramlarını ve açıklamalarını öğrendik.Bu bilgiler ilk etapta bize yeterli gelebilir ama unutmayalımki BİLGİ SINIRSIZDIR VE PAYLAŞTIKÇA ÇABALADIKÇA ARTAR.

Elimden geldiğince açık ve sade olarak anlatmaya çalıştım.Kaynak belirterek dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Saygılar

Yazan: HaYLaZ
http://www.haylazturk.com
 

Zanza

0
Bilgiler
Katılım
15 Eylül 2006
Mesajlar
1,761
Reaction score
2
Puanları
0
208 Aydır Üye
Makale için teşekkür ederiz ama... Benim görüşlerime göre bir takım yanlışlar var. Örneğin PageRank'i etkileyen faktörlerin neredeyse hiç birini kabul etmiyorum. O bahsettiğin şeylerin hiçbiri PR'yi etkilemez Onlar Googleda üst sıralarda çıkmada etkili olabilir. Belki sadece özgün içerik extra pr değeri katabilir. bunun dışında deneyimlerimle sabittir ki sadece diğer sitelerden aldığın linklerin değerleri toplamı senin PR'ni etkiler.
Yine backlinlerin aynı içerikli siteden alınması zorunluluğu yok sadece sana verilen değeri etkiler. Yine çok sayıda backlink kötüdür diye birşeyde yok. sadece kısa sürede yaratılan backlink "google bomb" etkisi yaratıyor. uzun zamana yayılmış yüksek backlink mutlaka fayda sağlar.

benimde yanlışlarım varsa arkadaşlar düzeltirler..
 

Mehmet

0
Bilgiler
Katılım
30 Eylül 2006
Mesajlar
2,415
Reaction score
0
Puanları
0
Şube
Zaağane
207 Aydır Üye
Şöyle bir örnek veriyim;

PageRank "web sayfalarına" özgü bir kavram değildir. Yani linklenmiş bir pdf belgesinin, word dokümanın, hatta içi boş bir klasörün de PR'ı olabilir. Bu tip dosyaların da SEO anlamında da sayılan hiçbir özelliği yoktur.

http://www.yok.gov.tr/tez/tez_teslim_kilavuz.pdf PR4

İçerik PR almaya değil, almamaya etki edebilir, o da farklı bir algoritma, ceza vs.
 

osahin

0
Bilgiler
Katılım
8 Ekim 2006
Mesajlar
4,978
Reaction score
34
Puanları
51
Şube
kalbinizden :p
207 Aydır Üye
Aslında şöyle bir durum var Mehmet, google sitelerin açıldıkları andan itibaren köklü değişikliklerini sürekli takip ediyor ve buna göre o sitelere olumlu yada olumsuz sonuçlar getirebiliyor, pagerankda bunlardan biri örneğin sadece webmaster konulu bir sitemiz var iken bunun içine 5 konu ve o konularla ilgili 100 sayfa daha eklediğimizde pagerank değeride buna göre düşüyor, bunun içinde benim tahminim şuki site içeriğinin sahip olduğu tüm konulardan almış olduğu bağlantı ve alakalı sitelerin vermiş olduğu bağlantılar olarak gelişip gidiyor...
Ama işin seo tarafına baktığımızdaysa pagerank değerinin seo için artık sadece bir isim olarak kaldığını görebiliyoruz... Benim izlenimlerime göre şu an google' da o kadar çok haksızlık varki pagerank ve backlink algoritmaları gibi basit algoritmalar bunları önlemeye yeterli değil, ancak bu yinede google' nin farklı algoritmaları olmadığını göstermiyor sadece biz webmasterler bu mantıkla çalıştığımız için problem oluşuyor...
Kişisel görüşüm pagerank değeri yüksek olan sitelerin tek getirisi güncelleme ve indexlenme hızının artmasından başka bir işe yaramıyor...
 

tiva

0
Bilgiler
Katılım
20 Eylül 2003
Mesajlar
2,741
Reaction score
4
Puanları
0
244 Aydır Üye
Google da çalışan tek algoritma para kazanma algoritması, bunun haricinde doğru çalışan hiçbirşey yok, ne kadar saçma bir sistemdir ki, interneti çöplüğe çevirdi. Yılbaşından önce aldıkları spam sayfaları engelleme patentinin ne zaman aktif olacağını merak ediyorum. Bir sürü çince marez sitede 2,3 senedir google adsense yayınlanıyor, google a para kazandırıyorsan, senden iyisi yok, tek mantık bu, gerisi webmasterların üreteceği zamanı boşa harcamasına sebep olan kurallar silsilesidir.

Sen istediğin kadar özgün içerik yap, adam seni spam sayfalarla geçiyor.
 

osahin

0
Bilgiler
Katılım
8 Ekim 2006
Mesajlar
4,978
Reaction score
34
Puanları
51
Şube
kalbinizden :p
207 Aydır Üye
Evet o konuda haklısın tiva ama sonuçda spamdan kurtulabilmenin tam manası ile bir yolunun olduğunuda sanmıyorum belki kararlı davranılırsa örneğin aramalardan ilgili url silindiğinde birdaha aktif edilmemesi gibi... Buda bir ihtimal ama tabi bunları yasal zorunlulukları ile birliktede düşünmek gerek misal bir bmw davası vardı kurallarını bozdurmak zorunda bırakmıştı googleyi... Gerçi sonuçtada adwordse tonla para kazandırıyordur bmw :p
 
Bilgiler
Katılım
2 Ekim 2006
Mesajlar
12
Reaction score
0
Puanları
0
207 Aydır Üye
Makale için teşekkür ederiz ama... Benim görüşlerime göre bir takım yanlışlar var. Örneğin PageRank'i etkileyen faktörlerin neredeyse hiç birini kabul etmiyorum. O bahsettiğin şeylerin hiçbiri PR'yi etkilemez Onlar Googleda üst sıralarda çıkmada etkili olabilir. Belki sadece özgün içerik extra pr değeri katabilir. bunun dışında deneyimlerimle sabittir ki sadece diğer sitelerden aldığın linklerin değerleri toplamı senin PR'ni etkiler.
Yine backlinlerin aynı içerikli siteden alınması zorunluluğu yok sadece sana verilen değeri etkiler. Yine çok sayıda backlink kötüdür diye birşeyde yok. sadece kısa sürede yaratılan backlink "google bomb" etkisi yaratıyor. uzun zamana yayılmış yüksek backlink mutlaka fayda sağlar.

benimde yanlışlarım varsa arkadaşlar düzeltirler..

Düşüncen için teşekkürler arkadaşım.Elbetteki bu bahsettiklerimiz genel itibariyle pagerankin temelleri değil.Ben bunu kastetmedim zaten makalede benim anlatmak istediğin sitenizi en iyi optimizasyona getirdiğiniz taktirde index sayınız artar ve doğal olarakta bir süre sonra pagerankınızda artar.Bunun içerisinde site içeriğinizin kaliteli olmasından tutunda meta kelimelere kadar hepsinin etkisi vardır.Sanırım bu konuda hem fikiriz.Makalenin geneline baktığınızda bir sitenin tanıtımının ve anahkar kelimelerinin önemini vurgulamaya çalıştım.Öyleki kimse meta kelimelerin varlığını yok sayamaz diye düşünüyorum yada meta kelimeler önemsizdir ben kullanmıyorum diyen biriine ben hiç rastlamadım
Şöyle bir örnek veriyim;

PageRank "web sayfalarına" özgü bir kavram değildir. Yani linklenmiş bir pdf belgesinin, word dokümanın, hatta içi boş bir klasörün de PR'ı olabilir. Bu tip dosyaların da SEO anlamında da sayılan hiçbir özelliği yoktur.

http://www.yok.gov.tr/tez/tez_teslim_kilavuz.pdf PR4

İçerik PR almaya değil, almamaya etki edebilir, o da farklı bir algoritma, ceza vs.

Elbetteki pr sadece web sayfalarına ait değildir.Benim anlatmak istediğim normal standartlardaki bir websitesinin optimizasyonu için yapılabilecek belli başlı kriterler.Sitenizin googledeki tanımı ve tanıtımı optimizasyon için çok önemlidir.Açıklamasız,başlıklıksız yada saçma sapan içerikli bir web sitesi ile her yönden birbiriyle uyum sağlamış bir websitesini aynı kefeye koyamayız değilmi.Sonuç itibariyle benim yazdıklarımda sizin yazdıklarınız aşağı yukarı aynı sonucu doğuruyor.
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst