İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Penalti vs Filtreler

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
[Gunelleme]: Filtre zaman asimlariyla ilgili guncellemeler yapildi ve bir iki yardimci bilgi eklendi.

Google'un web sitelerinin kalite olcumlerine yonelik guncellemeler yaptigi son donemlerde penalti (ceza) ve filtre kavramlari havalarda ucusuyor. Cogu kisinin direkt aradaki farki bilmedigi icin ikisini ayni anlamda kullandigini cok zaman gordum. Bu yuzden bununla ilgili olarak bildiklerimi sizinle paylasmak istedim. Temelde penalti ve filtreler ayri seylerdir. Daha iyi anlasilabilir olmasi icin aradaki farklari asagida madde madde yaziyorum:

PENALTILAR
* Google'da uzman kisilerin incelemesi sonucu zararli icerikli, spam yapan (liste artirilabilir, detaya girmeyecegim) fakat filtrelere takilmayan siteler tespit edildiginde elle mudahale yapilmasidir. Bunun sonucu olarak site Google uzerinde tum ya da kismi olarak indeksini kaybedebilir ya da en azindan arama sonuclarinin dibine demir atar.

* Belli bir expiration (sure dolumu) suresi mecvuttur. Bu sure bittiginde ceza da kaldirilacaktir. Bu surenin ne kadar oldugu muhtemelen ceza nedenine gore degisiklik gosteriyor.

* Ilgili site icin sorunu giderdikten sonra tekrar degerlendirme basvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda Google'da bir ya da birden fazla kisi siteyi inceler ve eger aykiri durum ortadan kalkti ise penalti aninda kaldirilabilir. Aninda diyorum cunku eger penalti konusu cok muhimse (mesela zararli icerik virus gibi, illegal p*rn vs) bu "aninda" gerceklesmeyebilir. Boyle durumlarda penalti hafifletilir ama sizi uzun bir sure yine gozonunde tutarlar. Eger cezaya konu olan aykiri durum birden fazla ise sadece duzeltilmis aykiri durum cezasi ortadan kalkacaktir. Google bu durumda size cevap olarak "sitenizle ilgili baska aykiri durumlar mevcut lutfen onlari da duzeltin" gibi cok jenerik bir mesaj atacaktir.

* Eger tekrar degerlendirme istegi gonderecekseniz mutlaka degerlendirme isteginizde sorunun ne olduguna (sorunun ne olduguna inaniyorsaniz onu yazin; sonucta sadece tahmin eidyorsunuz) ve sorunu gidermek icin ne yaptiginiza yer verin. Cok genel olarak yazilmis "sitem ceza almis ben bugun duzelttim tekrar degerlendirir misiniz?" gibi jenerik istekler hedefine ulasmayacaktir.

* Penaltilara konu olan aykiri durumlar uzerinde calisildiktan sonra eger otomatiklestirilebiliyorsa filtre olarak tanimlanabilir. Mesela yeni bir spam turu tespit edildi ve bir sure elle siteler cezalandirildi diye dusunelim. Eger siteleri tespit ve inceleme sureci otomatiklestirilebiliyorsa bu penaltidan bir filtre yapilir ve artik asagidaki filtre maddeleri gecerli olur.

FILTRELER:
* Bir sitenin fislenmesi icin gercek bir kisi tarafindan inceleme ya da elle mudahale gerektirmez. Akilli monitor uygulamalar sayesinde spam, zararli icerik vs ile ilskilendirilen siteler/sayfalar otomatik olarak isaretlenir.

* Filtre sonucu olarak site Google uzerinde tum ya da kismi olarak indeksini kaybedebilir ya da en azindan arama sonuclarinda rank kaybeder.

* Ceza durumunun sona ermesi icin ilgili ceza konusunun duzeltilmis olmasi ve bu duzeltmeden sonra filtrenin tekrar calistirilmasi gerekir. Filtre turlerine gore filtrelerin ne zaman calistirilacagi degisiklik gosterir; bu 1 hafta da olabilir 1 ay da olabilir (bazi filtreler keyfi olarak elle calistiriliyor). Filtre calistiginda filtreye konu olan durum ortadan kalkmis ise sitenin/sayfanin da cezasi kaldirilacaktir.

* Sorun giderilse bile tekrar degerlendirme istegi atmaniz bir fayda saglamaz. Rank olarak tekrar eski gunlerinize donmek icin Google tarafindan duzeltmenin gorulmesi ve akabinden filtrenin tekrar calistirilmasi gerekir.

* Eger cezanin kaldirilmasi icin Google'a basvuruda bulurnursaniz "elle mudahale bulamadik" gibi bir cevap alirsiniz.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
20 gunce oncesinde onemli bir guncelleme gormedim. Eger tam bir tarih soyleyebilirsen sayac istatistiklerinden daha iyi olur.
Filtre soruna cevap vermek zor ancak en azindan faydam olsun diye siteyi hizlica inceledim.

* Direkt gozume carpan su: cok fazla boya/badana uzerine link spami var. Bence ise once bunu duzeltmekle baslayin.
* Bunun yaninda toplistlerden bayagi backlinki var sitenin. Bu linkler yarar saglamaz ustune zarar da verebilir.
* Google indekslerine bakinca birbirinin kopyasi sayfalar goruyorum. Mesela "hakkimizda site:yesilbahcetemizlik.com" ile ayni sayfanin 3 kopyasi geliyor. Muhtemelen bu site ici linkleme hatalarindan kaynaklaniyor. Bir goz atsan iyi olur.

adem123

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
öncelikle zaman ayrıdığınız için ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim düzeltmeye çalışacam

egulcemal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba
google sitemden çok daha fazla sayfa gösteriyordu.ancak 2 hafta kadar önce birden sayfaların sayısı azaldı.
acaba sitemde bir filtre varmı?bunu nasıl görebilirim? düzeltmek için ne yapmalıyım?
çokmu fazla seo sayfası yaptım acaba?

- - - -Güncellendi - - - - - -

sitem: filmupyapim nokta kom

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Sayfa sayisina nasil bakiyorsun? Eger "site:" seklinde ise bununla gelen rakam cok saglikli degil, bu sadece tahmini bir degerdir. En dogru degeri Google Webmaster Tools'dan alabilirsin.

onrsyksl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yönettiğim saatturk.com sitemde de aynı sorun oldu. Saat kelimesinde 2. sayfada çıkıyorken 17 sayfaya geriledik. Neden olmuş olabileceği hakkında bilgi verebilir misiniz.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Yönettiğim saatturk.com sitemde de aynı sorun oldu. Saat kelimesinde 2. sayfada çıkıyorken 17 sayfaya geriledik. Neden olmuş olabileceği hakkında bilgi verebilir misiniz.

Bu konu filtre ve penaltilar ile ilgili genel farklari anlatiyor. Konuyu dagitmamak adina yeni bir konu acarsaniz yardimci olmaya calisirim.

vic_tor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam, tam olarak sitenin filtreye girdiğini nasıl tespit edebilirim. Sitem, Asıl hedeflediğim kelimede aramalara hiç katılmıyor. 2.cil derecede önem verdiğim kelimelere ise aramalara katılmış durumda. Bu bir işaret olarak kabul edilebilir mi. Yoksa beklemek mi lazım.

Not: Site 1 aylık.

Eudaimonist

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar ben sitemde mobil reklam ağlarından biri olan rek.mobi'nin reklamlarını yayımladım ve bir ay sonra Google sitemi banladı. Sebep olarak da "gizli yönlendirmeler"i gösterdi. Tabii benim bu sorunun oluşacağından haberim yoktu. O nedenle reklamları yayımlamaya devam ettim. Fakat şimdi site banlanınca mobik reklamları da kaldırdım ve Google'a yeniden değerlendirme talebi gönderdim. Sizler de bu tip mobil yönlendirmeli reklamlar kullanıyorsanız dikkatli olun bence. Google her an sizi de banlayabilir. Bir dost :)

tokomanya

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Gecmis olsun

Sent from my Discovery II Mini using Tapatalk

SeoCanavari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google çok dikkatli, bilgi için ayrıca teşekkür ederiz. Fazla illegal yollara kesinlikle bulaşmayın tavsiye etmem. Özellikle hit sağlamak için bot yönlendirmeyin sitelere aşırı zararlı

www.arcelikbekoizmirservisi.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5