İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Resimleri Görüyor mu?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Özgünlükten bahsederken genelde hep yazıların özgünlüğünden bahsediyoruz. Yazılarımızda resimleri hem görsel açıdan güzel hale getirmek, hem resimlerden hit sağlamak, hem de resimlere anahtar kelimemizi ekleyip sayfamıza artı sağlamak için kullanıyoruz.

Günümüzdeki tekniklerle artık resimlerin özgün olup olmadığı kolayca belirlenebiliyor. Google'ın bunun için hangi tekniği kullandığını bilmiyorum ama, en basit örneği aşağıdaki siteye özgün olmayan bir resim yüklediğimizde internette yüklediğimiz resmin benzerlerini bulabiliyor:

http://www.tineye.com/

Buradan kaliteli bir sitenin resimlerini de özgünleştirmesi gerektiği sonucuna varabiliriz.
Yukarıdaki sitede yapılan denemeler sonucu resimlerin boyutunun, renginin, isim değişikliğinin, dönüşümünün işe yaramadığı ortaya çıkmıştır.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
hakikaten buluyor.

Boyut değişikliği ile;
karartma / parlatma ile;

ve isim değişikliği denedim farketmedi. aynı sonucu veriyor yine bende.

bulamadıkları, özgün gösterdikleri var. sebeplerini bulmak lazım..

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Ben de şimdi deniyorum, bakalım hangisi başarılı olacak.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Gif , Jpg veya Png değişikliği ile;
denedim bir tane algılamadı. (png-jpg) bunu kontrol edelim.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Flip horizontally yaptım işe yaramadı çünkü benden önce bu yöntemi tam 29 kişi denemiş :) Maddelerimi editliyorum, daha etkili yöntemlere ihtiyaç olacak.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
fotoğrafçılar bilir, bazı resim scriptleri de fotoğraf bilgilerini verir. adını hatırlayamadım iof bilgisi gibi birşeydi. oradan çıkartıyor olabilir belki.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bir de Google'ı düşünün :)

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
Ama bu çok saçma. Camp Nou stadyumuyla ilgili bilgi veren bi makale için tabi ki bi yerlerden resim bulmalıyız, Barcelona'ya gidecek halimiz yok ya..

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Türkiye'de bu servisi kızın resminden ismini bulmak için kullanıyorlarmış :)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Eskiden hızlı yüklensin diye HTML ye resimleri 9-12 parçaya kesip yüklerdik. Kesilmiş her resim ayrı parça olarak isimlendirilirdi. O yöntemde bu taramaya yakalanmama durumu var. Ama bir hayli zahmetli. Belki bu işi otomatik yapan başka yöntemler bulunmuştur bile.

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Özgün resim bulmak çok zor...
Google dan kaçmaz...

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
2 resmi birleştirmeyi denedim. ikisini de ayrı ayrı buldu :)

resmin %50 sini görmesi yetiyor sanırım.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
oha. bu site bunu nasıl yapıyor

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Çocukken hep polis filmlerinde yüz taraması yapıp adamın kim olduğunu nasıl buluyorlar diye merak ederdim. Tineye de aynı teknikleri kullanıyor sanırım. Sistem örümcekleri internetteki tüm resimleri tarıyor, yeni resim girildiğinde resmin yapısal özelliklerini analiz ederek veritabanına kaydettiği diğer resimlerle karşılaştırıp benzerlerini çıkarıyor. Renk körü olduğunu düşünüyorum, siyah beyaz yapılan resimleri de buluyor, bence renklerle pek ilgilenmiyor.

xclever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
son günlerde ben de bunu araştıyordum jpeg dosyalarını wordpad ile açıp içindeki kodlara bakıyordum acaba google anlayabiliyormu veya nasıl anlayabiliyor diye

son bir haftada toplam arama sayısı 6,500 tıklama 1,600 olan bir resim var onu her yönden incelemeye aldım ama fikir yürütemiyorum resmi kullanıcılardan biri başka siteden copy paste yapmıştı ç(alıntı) resim özgün değil resimin adresi anahtar kelime ile aynı
yani aranan resim "mavi sakallı dede" diyelim resimin yüklü olduğu sitenin ismi mavisakalli.com en sağlam ipucu da bu

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5