İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Sık Sorulan Sorular

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google arama kısayolları

site:www.example.com/ - Indexli sayfalarınızı gösterir
allinurl:www.example.com/ - sitenize link verenleri gösterir.
link:www.example.com/ - sitenize link veren sayfaları gösterir
cache:www.example.com/ - google'ın sitenizi en son indexlediği halini görürsünüz
info:www.example.com/ - elde edebileceğiniz bilgileri görüntüler
related:www.example.com/ - benzer sayfaları görmeye yarar.

Sitem neden MSN ve yahoo'dan çok hit alıyor, Google'dan alamıyor?

Bütün arama motorlarının algoritması farklıdır. MSN ve Yahoo genel olarak sayfa başlık ve içeriğine bakarlar (on-page factors), Google ise bunlarla beraber gelen linkler gibi faktörler (off-page factors) ile de ilgilenir.

Sitemin PR değerini nasıl öğrenebilirim?

http://www.sitelerim.info adresinden pr değerinizi öğrenebilirsiniz.

PR değerleri ne sıklıkta güncellenir?

PR değeri her an günceldir, yani her an oynamalar olabilir. sadece bunun tollbar'a yansıması aşağı yukarı 3 ayda bir olmakta.

PR değerimi nasıl arttırabilirim?

Sayfanıza gelen kaliteli linkleri arttırarak, PR değerinizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Sitemin PR değeri www'li yazınca daha yüksek çıkıyor?

Google, sitenizin www'li ve www'siz halini farklı birer site gibi görür. Bu yüzden www'siz linkler pr değerinizi olumsuz etkileyebilir. bu sorunu aşmak için 301 sayfa yönlendirmesi kodunu kullanabilirsiniz.

Kod:
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^(www\.|$) [NC]
RewriteRule ^ http://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Arama motorlarının sayfamı indexlemesini nasıl engellerim?

robots.txt dosyanızda değişiklikler yaparak bu engellemeyi gerçekleştirebilirsiniz. ayrıntılı bilgi: http://www.robotstxt.org/wc/robots.html

Kullanmış olduğum domaini değiştirdim, PR değerini nasıl aktarabilirim?

301 yönlendirme ile bu mümkün. aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklerseniz sorun çözülecektir.

Kod:
RedirectMatch 301 ^/(.*) http://www.siteadiniz.com/$1

PR değerim/arama motoru sıralamam aniden düştü?

Bu sizi google'dan banlandım düşüncesine itebilir. Fakat eğer bunu haketmiyorsanız, büyük bir ihtimalle banlanma diye bir şey olmayacaktır. Tabi ki spam ve benzeri şeyler yapıyorsanız, banlanmanız normaldir. Genelde PR güncellemelerinde bu tür düşüşler meydana gelebiliyor. Fakat daha sonra bu sıralamalar tekrar oynuyor ve eski yerinize gelebiliyorsunuz. Peki ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi Google'a mail atmak, fakat alabileceğiniz en iyi cevap, otomatik cevap olacaktır :p Ayrıca yeni sitelerde bu tür şeylerin doğal karşılanması lazım, google yeni sitelere pek ılımlı yaklaşmıyor çoğunlukla (bkz. sandbox)

PR değerini yükseltmek için text link alabilir miyiz?

Optimizasyon için çoğu webmaster bu yolu kullanıyor. Yüksek PR değerli sitelerden alınacak bir linkin değeri bazen 1000$'ı bile geçebiliyor. İçerik olarak benzer ve yüksek PR değerine sitelerden link almak tabi ki yararlıdır siteniz için. fakat google bunu farkederse, cezası ağır olur bunu da unutmamak lazım.

"rel=nofollow" ne işe yarar

2005 başlarında piyasaya sürülen bu kod link verilen siteye PR değerinizin etki etmemesini sağlar.

Google'da nasıl yükselirim?

- Hangi kelimede yükselmek istiyorsanız o kelime ile link alın.
- İçeriğiniz copy/paste olmasın.
- title bölümünü içeriğinizle alakalı yapın. (66 karakteri geçmemeli)
- Başlık taglarını mutlaka kullanın (h2,h3..)

Google neden sitemi indexlemiyor?

Siteniz yeniyse, Google'ın sitenizi tam olarak indexlememesi normal. Bununla beraber düşük PR değerleri de Google bot'un sitenize uğrama sıklığını düşüreceği gibi, indexlenen sayfa sayınızı da azaltacaktır. Ayrıca sitenizde kullanılan Session ID'ler ve dinamik sayfalar da, indexlenmenizi yavaşlatır.

Not: Sitepoint'in google faq kısmının çevirisidir. eksik bulduğunuz yerleri bildirirseniz eklerim.

turkmale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.htaccess hiç kullanmadım. aslında ne olduğunu da tam bilmiyorum. windows sunucularda da aynı şeyler geçerli mi?

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
turkmale' Alıntı:
.htaccess hiç kullanmadım. aslında ne olduğunu da tam bilmiyorum. windows sunucularda da aynı şeyler geçerli mi?
bildiğim kadarıyla asp sunucularda htaccess yok. server ayarlarından optimize yapılabiliyor.

code_Select

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
emegine saglik. tum yararli bilgiler bi arada tekrar okumak ii oldu..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5