İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Yeni Arama Sistemi Search Wiki (Dandik Siteler Yerin Dibine Girecek)

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Evet bir çok yerde okumuşunuzdur forumda hiç tartışılmadığı için sistem hakkında bir kaç örnek vereyim. http://search.wikia.com/search.html#bul burdaki sisteme benzer bir özellik taşıyacak olan yeni google arama sistemi Search Wiki sayesinde kullanıcılar arama sonuçlarından istedikleri siteleri çıkarabilecekler.

Diyelim forum diye arama yaptılar ilk üç site 1-frmtr 2-r10 3-iyinet oldu. bu aramayı yapan kişilerin %50 si frmtr si arama sonucundan sildiği zaman otomatik olarak normal arama sonuçlarındada 3-5 sayfa geriliyecek. iyineti bir üste aldı diyelim kullanıcıların %40'ı yani iyinetin ilk sırada çıkmasını istiyorlar google algoritmada forum sonucunda iyinetin ilk sırada çıkmasını sağlayacak ve ilk üç 1-iyinet 2-r10 3-forum 150-frmtr şeklinde sıralanacak. Bu sistemle hep spam yapan sitelerin hemde sadece reklam için kurulmuş yada içerik ile ilgili alakalı olmayan sitelerde otomatik olarak diplerdeki yerini alacak.

Örnek çalışma sistemi hakkında bilgi ve videoyu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://googleblog.blogspot.com/2008/11/searchwiki-make-search-your-own.html

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
inşallah çakma içerikli bloggerlarda ortadan kalkmış olur bari :D

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu yukarı aşağı hareketler sadece sizin profilinizi etkiler, diğer kişilerin arama sonuçlarını değil

Balkan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ama googleın en doğru arama sonuçları için toplu bir değerlendirme yapacağı da açık

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bahsedilen farklı birşey mi tam çözemedim ama GOOGLE uzun süredir kullanıcıya göre arama sonuçlarını sıralıyor. HESABINIZa giriş yaparak arama yapın örneğin alt sıralardaki bir siteye tıklayın. Bir veya birkaç tıklamada google hesabınıza giriş yapmış iseniz o site o aramada ilk sıraya yükseliyor. Tıklanma sayısına göre sıralanıyor siteler.

Fakat Bu özel seçimleri genel aramalarda kullanacağını sanmıyorum google ın - belirtildiği üzere suistimale açık.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ayrıca kullanıcıya göre oylayacak olsa bu kadar sistem niye var? Bir de herkesin zevki farklıdır, ben basketbol yazdığımda karşımda beğeneceğim şey farklı, sizinki farklı olabilir. Konu ile alakasız olduğunu veya aşağı düşmesi gerektiğini göstermez bu.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
wikia nın google ile bir alakası yok (olarak biliyorum), yukarıdaki yazıda neden google arama ifadesi geçiyor ?
Gerçi google adsense kullanmış

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
wikia nın google ile bir alakası yok (olarak biliyorum), yukarıdaki yazıda neden google arama ifadesi geçiyor ?
Gerçi google adsense kullanmış

evet bir alakası yok örnek olarak google ın arama bölümünü aradım bulamadım bu yüzden search wiki yi örnek gösterdim. Sanırım özellikleri benzediği içinde google da ismini Seacrh Wiki diye duyurmuş sanırım.

Aşağıdaki video dan kullanımı daha detaylı görebilirsiniz. Ben google ın örnek arama sistemini bulamadığım için orayı örnek olarak gösterdim.

http://googleblog.blogspot.com/2008/11/searchwiki-make-search-your-own.html

Gur.Kem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ayrıca kullanıcıya göre oylayacak olsa bu kadar sistem niye var? Bir de herkesin zevki farklıdır, ben basketbol yazdığımda karşımda beğeneceğim şey farklı, sizinki farklı olabilir. Konu ile alakasız olduğunu veya aşağı düşmesi gerektiğini göstermez bu.

Katılıyorum ...

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
zaten bu sistem uygulanıyor.google.com da arama yaparak görebilirsiniz.

postçuluk gibi işlere yeni bir iş daha eklenmiş olur.

100 kişilik grubumuzla üst sıralara çıkartılır :)

aXzel

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
efekentli sende 100 kişilik grup var sen hala burdamısın :D

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Google sen nelere kadirsin...
Bir de yabancı dil - türkçe çeviri yapabilseydin!

erdjan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Benim bildigim su anki anlatmis oldugunuz google uyguluyor. Eger yaniltici webmasterlarin isinin zor olacagini dusunuyorum..

En azindan sahte yazilar vs. cop olur gider.

Google nihayet kaliteli olmaya karar vermis gibi gozukuyor.. Bakalim hayirlisi..

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Arkadaşlar bu sitem anladıgım kadarı ile sadece google hesabına giriş yapanlara favori arama veya düzenleme gibi bir sistem yani bu sistemi kullanan sadece bilinçli ziyaretci zaten begenmediği siteyi silen o siteye girmiyorki listede görünmese ne olur.

Çöp sitelere girenlerin hepsi bilinçsiz kullanıcı anlık arama yapan kişi yeni mp3 cıkar onu arar yeni klip arar yok bedava ne varsa ona bakar işi bitince cıkar. Ertesi bakmışsın o adam mankenlere bakar vss... Bilinçli kişi zaten çöp siteyi farketip siteye girmiyor ve hit saglamıyor.

Ben her gün "bedava oyun" gibi bir kelime aramıcam ki bedava oyun aramasını düzenleme geregi duyayım.

Ve unutmayın internet cafelerde cogunluk deepfreze programı kullanıyor. Diyelim internet cafe sahibi bir hesap acıp bütün makinesine kendi belirleidği siteleri ön plana cıkartır ve o sekilde deepfreze acar. Ama bu yaptıgı sitelere aynı ipden girilmiş cogul yaratır sıralamada siteleri etkilemez.

efekentli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
efekentli sende 100 kişilik grup var sen hala burdamısın :D

100 olur 200 olur, o kolay iş:D Skype ile hindistandan adamda toplarız :)

benim demek istediğim pek sağlıklı bir sistem olmaz, zaten bunu şuanda uyguluyor ama genele yayılmadı. kendisi önce sonuçları görmek istiyor, ondan sonra tüm dünyada aynı sistemi kullanacak google . fakat gruplar oluşturarak siteler üst sıralara çıkartılabilir demek istedim.

eğer her kullanıcıya özel bir iş ise hiç bir zararı olmaz, faydası da olmaz. işim gücüm yoksa sıralamalarla mı uğraşıcam :)

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bu direkt olarak arama sonuçlarına etki etse ve başlı başına "üst sıra alt sıra" faktörü oluştursa google arama motorununda bir anlamı kalmaz o zaman herkes bir arama motoru yapar hemde google'dan daha kaliteli...
Şahsi kanımsa Angelo'nun dediği gibi arama sonuçlarına direkt bir etki etmez fakat çok ufakta olsa bir faktör oluşturabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5