İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google - Zararlı İçerik ve Yasaklanma (MAKALE)

Bu makale size yeterince yardımcı oldumu?

• Kullanılan toplam oy
    36

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Foruma katılmadan önce Google benim için sadece bilgisayarımda açılış sayfası görevini üstlenen 6-7 yaşında bir çocuğun tasarımını andıran beyaz bir web sayfasıydı.

Sonra igoogle ile tanıştım ve hava durumu, son dakika habeleri, gmail kutusu gibi şeylerle Google'ımı özelleştirdim.
Artık daha çekici bir hal almıştı gözümde. Girdiğim sayfaların bile kayıt altına alıyormuş... Şaşırdım ama abartılacak birşey yok dedim içimden... Derken PR denilen sistemi öğrendim.

Google'ın bile kendi kendisine 10 üzerinden 8 verdiği saçma bir sistem dedim içimden...

Ama git gide gözümdeki Google çıtası yükselmeye başladı. Derken Google da beni sevdi. Tıp aramalarının tamamında birinci sayfada çıkmaya başladım... Üstelikte sitede henüz içerik bile yoktu.

Sonra aramız soğudu bir ara baktım ki artık benden vazgeçmeye başladı. Nedendir acaba diye merak ettim ve sinirlendim. Karşılıksız bir sevgiye döndü içimdeki aşk...

Derken birgün arkamdan bir hançer yemiş gibi oldum. Ne olduğunu bile anlayamamışken, olayın sıcaklığı geçtiğinde Google'ın beni terk ettiğinin farkına vardım.

Aramalarda sitemin altında bir not bulunuyordu.
"Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir."

google2.jpg

Arama sonuçuna tıklandığındada beyaz bir index ile karşılaştım.
"Uyarı- bu siteyi ziyaret etmek bilgisayarınıza zarar verebilir!
Zararlı web içeriği ve bilgisayarınızı nasıl koruyabileceğiniz hakkında StopBadware.org adresinden bilgi alabilirsiniz.

Öneriler:

* Önceki sayfaya dön ve başka bir sonucu seç.
* Aradığınızı bulmak için başka bir arama yapmayı deneyin.

Ya da, riski göze alarak http://www.mediclife.org adresine gidebilirsiniz.

Bu web sitesinin sahibiyseniz, Google’ın Web Yöneticisi Araçları ile sitenizin gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.
Tavsiye kaynağı, Google."

Peki neden önce terkedilip sonra aldatılmıştım.
Araştırmak istedim.

Google'a sordum. Cevap olarak bana;

Neden bazı arama sonuçlarımda "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" deniyor?

Kullanıcılarımızın web'de arama yaparken güvende olmalarını istiyoruz ve tehlikeli siteleri belirleyerek kullanıcılarımızın güvenliğini artırmak için sürekli çalışıyoruz. Bu uyarı iletisi bilgisayarınıza kötü niyetli yazılım yükleyebilecek siteleri belirlediğimizde arama sonuçlarında görüntülenir:

search_45449a_en.gif

Sonuç başlığını tıklarsanız, hemen söz konusu web sayfasına gitmek yerine aşağıdaki uyarıyı görürsünüz:

search_45449b_en.gif

Kendi tercihinizle siteye devam etme riskini almayı seçebilirsiniz. Ancak unutmayın, kötü niyetli yazılımlar genellikle siz bu siteleri ziyaret ettiğinizde sizin bilginiz veya izniniz olmadan yüklenir ve bilgisayarınızdaki verileri silen, şifre ve kredi kartı numarası gibi kişisel bilgileri çalan veya arama sonuçlarınızı değiştiren programları da içerebilir. Bu tür siteler hakkında daha fazla bilgi için lütfen StopBadware.org adresini (İngilizce) ziyaret edin

Bu sitelerden birisi bilgisayarınıza kötü niyetli yazılım yüklerse, lütfen bu siteleri rapor etme ve yazılımınızı sisteminizden kaldırma konusunda daha fazla bilgi için ek bilgi bölümümüzü okuyun.

Bu uyarı iletisiyle tanımladığımız bir sitenin yöneticisiyseniz lütfen Web Yöneticisi Yardım Merkezinde yer alan talimatları inceleyin.

Diyerek yanıt verdi. Sinirliydim ve çok kötü hissetmiştim kendimi.
Site bir sağlık sitesiydi ve hangi zihniyet ile yasaklanmıştı diyerek söylenmeye başladım.

Sonra Google'ı dinledim... Acaba basıl bir bahanesi vardı öğrenmek istiyordum.

Hemen Bu uyarı iletisiyle tanımladığımız bir sitenin yöneticisiyseniz lütfen Web Yöneticisi Yardım Merkezinde yer alan talimatları inceleyin.

Linkini takip ettim.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Linki takip ettikten sonra WEBMASTERS TOOLS (Webmaster Araçları) diye bir bölümle karşılaştım.

Kullanıcı adı ve şifre istiyordu. Google hesabınız var ise yeniden üye olmanıza gerek yok diyede bir alt not bulunuyordu.

Gmail hesabım olduğu için kullanıcı adı ve şifremi girerek sisteme giriş yaptım.

Karşımda sitem duruyordu.
Tıkladığımda sitenin benim olup olmadığına dair birkaç işlem yapılması gerektiği belirtilmişti.

Oluşturmamı istediği dosyayı oluşturdum ve dosyayı tarif ettiği şekilde FTP hesabıma attım.

Sitemin doğrulandığı işaretini gördüğümde tekrar sitemin üzerine tıkladım ve yeni bir sayfaya yönlendirildim.

Sitemin virüs/trojan yaydığı gerekçesi ile yasaklanarak fişlendiğini gördüm.
Trojan olan sayfalarıda ayrıntılı olarak yazmışlardı.

TRdownload'ın yardımı ile trojan denilen kodları o sayfalardan tek tek ayıkladım ve webmasters tools kısmından sisteme tekrar giriş yaparak duruma baktım.

Halen trojan yayıyor olarak gözükmekteydi site.

Sonra alt kısımda;

Yeniden değerlendirme isteği

Linkini takip ettim. Ve
"Zararlı olabileceğini tespit edilen sayfalarda gerekli bakım işlemi yapılmıştır.
Sitemin tekrar değerlendirilmesini rica ediyorum."

Şeklinde bir geri bildirim yaptım.

Ama Google'ı kızdırmıştım sanırım ve 3 saat sonra gelen geri bildirim raporunda;

"Halen kaldırılması gerekli tehtitlerin aktif olarak devam ettiğini görmekteyiz." Şeklinde bir cevap aldım.

Hemen tekrar kontrol ettim ve gözden kaçan diğer kodlarıda temizledim ve Google'ın kankası olarak kabullendiği stopbadware.org sitesini ziyaret ettim.

Site incelemesi bölümüne girerek;

"Hello; You have banned our web site for we have detrimental contents. So we are looking like detrimental website for google visitors.
And you have state I must reach with you by this forum. We have deleted from website all detrimental contents.
We are expecting you look over the website again and reopen the ban our website on google search enginees.
Cheers!!"

------------------------------------------------------------------------------------

"Merhabalar ; Web sitemizi zararlı içerik olduğu için google arama motorlarında fişlemişsiniz.Dolayısı ile google üstünden sitemize ulaşan kullanıcılar için şuan zararlı içerik bulunduran site konumundayız.

Ve web sitenizde bulunan yönergeleri takip ederek bu form aracılığı ile size ulaşmam gerektiğini belirtmişsiniz.Bahsedilen zararlı içerik niteliği taşıyan her türlü içeriği web sitemizden kaldırmış bulunmaktayız.

Web sitemizin son hali ile tekrardan gözden geçirilerek Uygunsuz içerik olmadığının tespitinin gerçekleşmesi vede Googledeki bu fişlemenin kalkmasını umuyoruz.

İyi çalışmalar."

Şeklinde bir geri bildirim yaptım.
Gün sonuna doğru tekrar webmasters tools'a girerek son duruma bakmak istedim.

Yeni bir iletimin olduğunu gördüm.

"Sitenizin tekrar incelemeye alınmıştır. Googlebot, ana sayfanıza en son 16.Oca.2008 tarihinde başarıyla erişti. Gerekli risk unsurları kaldırıldığı için sitenizin blokları tek tek kaldırılmaya başlanmıştır. Lütfen sabırlı olunuz. Tüm engellemeler şuanda kaldırılmaktadır."

Şeklinde bir mesaj aldım ve çok sevindim.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ve Google 15 dakika içinde tüm aramalarda fişlediği sayfaların bloglarını tek tek kaldırarak yeniden 30 dakika içinde de beni yeniden en üst sıralara attı.
Google'ın kankasıda bana bir mail atarak;

"We have received and processed your request for review of your website, www.mediclife.org. It appears that your site does not currently host or distribute badware. As such, the Google warning page for your site has either already been removed or should be removed shortly. In addition, if your site has been listed in our Badware Website Clearinghouse, we will be removing your site from the Clearinghouse list.

Sometimes website owners are confused about why Google placed a warning in the search results for their site. In many cases, a website run by an innocent site owner has been heked by a malicious third party, causing the site to distribute badware without the site owner's knowledge. If your site was distributing badware because it has been heked, then simply removing the bad code from your site is not enough to keep your site clean in the future. You will also need to work with your hosting provider to fix all security vulnerabilities associated with your site.

Please note that we will be retesting your website at periodic intervals in order to monitor that it remains free from badware. If we find that you are hosting or distributing badware in the future, the reviews process may take considerably longer than the original review.

Answers to commonly asked questions from site owners who are the subject of Google warnings can be found at: http://stopbadware.org/home/faq#partnerwarnings
For tips on keeping your website clean and secure, please visit: http://stopbadware.org/home/security

The StopBadware Team"

Dedi ve gönlümü aldı:)

Aramızdaki aşk yeniden başlamış durumda=)

İnternet'in tekeli olan Google beni asla küçümesemedi ve değer vererek ne istediysem gün içinde yerine getirdi.

Ve hatalarım konusunda beni ayrıntılı olarak bilgilendirerek çözüm yolları sundu.

Herşey tamamlandığında da zaman kaybetmeden o da karşılığını verdi.

Bu makale niteliğindeki yazıyı sizlerlede paylaşmak istedim çünkü;

Birçok webmaster forumunu gezdim bu sorunun kaynağını ararken ve kullanıcıların bu konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını gördüm.

Bir çoğu tavsiye olarak zamanla düzelir 2-3 ay sonra eski haline döner şeklinde tavsiyede bulunduklarını gördüm.

Ama sorun 1 gün içinde rahatlıkla çözüldü.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi ise yapmamız gerekenlerinin özetini veriyorum.

Öncelikle sitemiz fişlendiği gibi Webmasters Tools giriyoruz. Sonrasında eğer bir Google hesabımız bulunmuyorsa bir hesap temin ediyoruz ve yönergelere uyarak sitemizin bize ait olduğunu teyit ettiriyoruz.

İkinci adım olarak site istatiskliklerine giriyoruz ve sitemizin incelenmesini talep ediyoruz.
İnceleme talebi gün içinde elinize ulaşacaktır.

Üçüncü adım olarak siteniz incelendikten sonra zararlı olarak belirlenmiş linklerimizi FTP'den buluyoruz ve kodları inceleyerek içlerinde aslında olmasından şüphe ettiğimiz kısımları siliyoruz. (Bu işlemi yapmadan önce yedek almanızı tavsiye ederim.)
Yada bir biline danışıyoruz:)

Dördüncü adım olarak hepsinin temizlendiğinden emin olduğumuz da tekrar bir inceleme başvurusu açıyoruz ve gelen cevap eğer temiz değilse;
FTP'ye girerek Google'ın belirttiği yeni linklerin web sayfalarını tekrar gözden geçiriyoruz ve onlarıda arındırdıktan sonra Google'ın kankası olan stopbadware.org'a da bir geri bildirim yapıyoruz ve

""Hello; You have banned our web site for we have detrimental contents. So we are looking like detrimental website for google visitors.
And you have state I must reach with you by this forum. We have deleted from website all detrimental contents.
We are expecting you look over the website again and reopen the ban our website on google search enginees.
Cheers!!"

------------------------------------------------------------------------------------

"Merhabalar ; Web sitemizi zararlı içerik olduğu için google arama motorlarında fişlemişsiniz.Dolayısı ile google üstünden sitemize ulaşan kullanıcılar için şuan zararlı içerik bulunduran site konumundayız.

Ve web sitenizde bulunan yönergeleri takip ederek bu form aracılığı ile size ulaşmam gerektiğini belirtmişsiniz.Bahsedilen zararlı içerik niteliği taşıyan her türlü içeriği web sitemizden kaldırmış bulunmaktayız.

Web sitemizin son hali ile tekrardan gözden geçirilerek Uygunsuz içerik olmadığının tespitinin gerçekleşmesi vede Googledeki bu fişlemenin kalkmasını umuyoruz.

İyi çalışmalar."

Diyoruz.

Eğer sayfalarınız gerçekten temiz durumdaysa olumlu bir feedback (geri bildirim, emir tekrarı) alıyorsunuz ve herşey 1 gün içinde eskiye dönüyor.

Bilmeyenler olabileceğini düşünürek yazmak istedim başımdan geçtiği için.
Umarım bu durumda olup çözüm arayan arkadaşlar için bir çözüm yolu olabilirim.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyinet uyarı için teşekkürler. Sorun servis sağlayıcıdan kaynaklanıyor 654 sitede daha aynı sorun var. Servera birileri el atsa sanırım hiçte fena olmaz...
Ben bu gece taşınacağım zaten oyuncak değil bu.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Merak ettim ve şu olayı çözemedim . O resimde belirttiğin GOOGLE kendi sayfalarına zararlı içerikmi demiş yoksa ellemi yazılmış o yazılar :)
http://blog.onurpay.com/wp-content/uploads/2007/09/google2.jpg

girdim baktım site:google.com/intl/tr/ aramasında öyle bi uyarı yok. Kendi stenin eski google araması varsa onu görmek isterdim (ZARARLI içerik var uyarısını) ama sanırım koymamıssın.

Bence eğer ki stopbadware e email yollayıp temiz oluyorsa virüslü sitelere pekala kontrol vakti temiz sonrasında yine virüslü olabilirler. Bu durum sorun çıkarır ve google bu olaya sıcak yaklaşmaz gibime geliyor.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Sanırım ben de bu arada uyarıyı yanlış konuya yapmış oldum, umarım sorun yaratmamıştır MéDicLiFé

bigdump

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
2
arkadaşım ellerine sağlık çokişime yaradı

aliraci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadasim cok güzel yazmissin, sonuna kadar okudum, bilgileri icin tesekkürler

prestige

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benim de başıma geldi geçen hafta js kodu vermiş google zararlı kod blogu var gibi bişeyler yazıyordu indirip dosyaları taradım bulamadım tekrar inceleme isteği yolladım olmamış dediler :) WP dosyalarını değiştirdim indexlerim düzeldi ama arama sonuçları eskisi gibi değil. Hata benim, hızlı davranmadım süreç uzun sürünce toparlamak zor olacak sanırım

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5