İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'a ait bazı IP'ler “hukuksal nedenlerden dolayı” erişimi engellenecek..

sakila

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google'a ait bazı IP'lere (Internet Protocol Address), “hukuksal nedenlerden dolayı” erişimin engelleneceği öğrenildi.

Bazı ADSL firmaları ve servis sağlayıcılar tarafından abonelerine gönderilen bilgilendirmeye göre, erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla Google'in bazı uygulamalarına erişememe veya erişimde yavaşlık yaşanması bekleniyor.

Bilgi notunda, sınırlamayla Google internet sitesine erişimde sorun yaşanması, reklam gibi analiz verisi için internet sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya internet sitelerinde erişimin yavaşlayabileceği uyarısı yapıldı, Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere, internet siteleri dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama olabileceği ifade edildi.

Firmalara ait Google uygulamalarıyla entegre veya Google Search'e dayalı bazı uygulamaların bu erişim kısıtlamasından etkilenmesinin de söz konusu olabileceği duyuruldu.

Bu arada uzmanlar, TİB'in kararının, Google'a ait eski Youtube IP'leri ile ilgili olabileceğini değerlendirdi.

HABER3

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Google bir Youtube gibi olmaz. Google'ı engellersen eğer bi çok webmaster mağdur olur. Aramızda google'dan yararlanmayan varmı ki ?

Bu kararın değişceğini umuyorum ben. Yoksa gerçekten hiç iyi olmaz bizler için. Bu işten ekmek yiyen bi ton insan var.

Lider

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Böyle yasaklar sadece Türkiye'de olur zaten :). Elalem gider Mersin'e biz gideriz tersine. Saçmalık...

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
beyler bir düşünsenize adsense hesabına erişmek için ktunnel falan kullanıyormuşuz :D işin şakası bir yana yaşadığımız ülkenin neresi olduğunu anlamakta güçlük çekmeye başladım artık.

Bence internette toplu bir boykot olmalı. ama öyle kıytırıktan değil.
ortaklaşa önde gelen sitelerin yapacağı birşey olmalı bu. iyinet,r10,shiftdelete,donanimhaber,pc dergileri vs..vs..

yolumuz yol değil..sessiz kalmamalıyız bence !

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
neymiş şu hukuksal nedenler acaba

penguen-google-yasak-karikatur.jpg

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Penguen güzel yapmış :D Dediğim gibi Google Olmazsa olmaz bu işler. " Sonunda internet komple yasaklandı ".

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
ya analytics gibi bir servisi başka nerede bulacağız beleşe bilmiyorum. ve bu ülkenin google ile nereye kadar inatlaşacağını merak ediyorum. insanın keyfini çıkaran mutlaka yeni bir olay çıkacak illa ki ! biraz monoton bir hayatımız olsun, danimarka,isviçre, norveç gibi. basında, sağda solda yer almayalım !!

şimdi kim bilir kaç tane yurt dışı kaynaklı, prestijli internet siteleri nasıl haber edecek bizi allah bilir !

erdjan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ya analytics gibi bir servisi başka nerede bulacağız beleşe bilmiyorum.

şimdi kim bilir kaç tane yurt dışı kaynaklı, prestijli internet siteleri nasıl haber edecek bizi allah bilir !

Simdi baska bir rakip çikartmiyorlar nedense.. Çiksa çok iyi olur hem biz webmasterlari hemde rekabeti...Tek olunca iste böyle oluyor..

Diger taraftan analytics diyorsun birçok bedava var... Istersen söyle bir ara...

sakila

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilginçtir analyticse girebiliyorum ama ziyaretçi sayılarında düşüş var :S sanırım onlarda opendns vb. kullananlar..

Değerli Abonemiz;
3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan tüm internet servis sağlayıcılara iletilen duyuru ile, yasal nedenlerden dolayı Google'a ait bazı servislere erişimin kapatılması kararı alınmıştır. Bu durum Google analytics, maps, translater gibi tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan diğer servislerin de yavaşlamasına veya erişimin yasaklanmasına sebebiyet vermektedir.

Bu engelleme ile etkilenebilecek google servisleri aşağıdaki gibidir;
. Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,
. Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,
. Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişim,
. Web siteleri dahilinde Google Search kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,
. Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search'e dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi, gibi sorunlar söz konusu olabilecektir.
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından iletilen, smile adsl olarak yasal sorumluluğumuz nedeni ile uymak zorunda olduğumuz bu karar neticesinde yaşanabilecek erişim ve yavaşlık probleminden en az seviyede etkilenmeniz için konuyu bilginize sunarız.

Saygılarımızla,
smile adsl

ugrboz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Şu dnsleri kullanabilirsiniz.
156.154.70.22
156.154.71.22

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5