İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'a karşı Quaero geliyor!

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google'ın her geçen gün büyümesi yeni bir devin doğmasına neden oldu...

Avrupa ile Amerika arasındaki yüzyıllardır süren çekişme ve rekabet bu kez teknoloji arenasına taşınıyor. Google'ın örümcek ağı gibi tüm dünyayı sarmasından rahatsız olan Avrupa cephesi, Google'a karşı koyacak yeni bir dev oluşturmak için kolları sıvadı.

İnternet arama motorları arasında bir dönem, Altavista ve Yahoo'nun baskın rolü vardı. Google hızlı bir tırmanışla, rakiplerini alt etti ve sektörde hâkim konuma geldi. Artık 'İnternet=Google' diyecek duruma gelmiştik. İnternette neye ihtiyaç duysak, Google'da arıyor; ona danışıyorduk.

Google'ın büyümesi, her şeyde olduğu gibi bu alanda da bir tedirginliği doğurdu. Google'dan başka internete giriş noktası tanımayanlarda 'google bağımlılığı' bir 'rahatsızlık' olarak literatürde yer alırken, Google'ın görmediklerinin gözardı edilmesi ya da sansürlenmesi gibi kötü bir sonuç doğdu.

AB'Lİ ŞİRKETLER ŞİKÂYETÇİ
Google'ın indekslemediklerinin ciddi bir sorun olmasının yanında, ABD şirketlerinin arama sonuçlarında üst sıralarda listelendiği yönündeki iddialar, Avrupalı şirketlerin karşı refleks geliştirmesine neden oldu.

Avrupa, Quaero adlı bir arama motoru geliştirilmesi için kolları sıvadı. Quaero, Latince 'arıyorum' anlamına geliyor. Fransa ve Almanya'nın desteklediği proje, öncelikle Fransızca ve Almanca olarak hazırlanacak. Kelime aramasının yanısıra, resim, video gibi arama seçeneklerinin de bulunması planlanan Quaero hakkında şimdilik fazla bilgi verilmiyor.

NAMI DİĞER EUROGOOGLE
Ancak bilinen şu ki, Jacques Chirac'ın "Rakiplerimizin meydan okumasına karşı koymamızın zamanı geldi." cümlesi, 'Eurogoogle' olarak nitelendirilen 'Quaero'culara ilham oluşmuş durumda.

Dünya genelinde şu anda ABD'li arama motorlarının ezici üstünlüğü var. Google'ın yanısıra, Yahoo, Altavista, MSN ve AskJeeves gibi pek çok arama motorunda arama sonuçları listelenirken ABD'li şirketlerin ön sıralarda yer aldığına yönelik iddialar Avrupa'da ciddi bir rahatsızlık kaynağı. Avrupalı şirketler, Google'da ABD'li rakiplerinin ürününü tesadüfen de olsa ilk sırada görmeye tahammül edemiyor.

2 MİLYAR AVROLUK BÜTÇE
Fransa devlet başkanı Jacques Chirac'ın desteklediği ve başlangıç olarak 2 milyar Avro bütçe ayrılan Quaero projesine, Thomson, France Télécom, Siemens AG, Thales, Bertin Technologies, Exalead, Jouve, Synapse Développement, LTU Technologies, Vecsys ve Empolis şirketlerinin yanı sıra, Inria, CNRS, Clips Imag, RWTH Aachen, University of Karlsruhe gibi enstitüleri katkı sağlıyor. Chirac, proje için Başbakan Dominique de Villepin'in de desteğini almış durumda.

Yeni Şafak
Melih Bayram DEDE

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google yi yenme baya zaman alıcak ama yenilmicek rakip yoktur ama ne zaman onu bilemyiz.. Google en az 10 yıl daha liderliğini koruru derim.

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Altavista veya Yahoo içinde 5 sene önce en az 25 yıl korur diyorduk, quaero'yu görmeden paçayı sıvamayalım :)

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
valla önce kullanıcının beynini degiştirmen lazım ama yanai şimdi nete giren kime sorsam bişi aramak için nereye gieresizn diye bir bakıyorum google diyorlar msn, yahoo ben hiç duyamdım

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Permission' Alıntı:
valla önce kullanıcının beynini degiştirmen lazım ama yanai şimdi nete giren kime sorsam bişi aramak için nereye gieresizn diye bir bakıyorum google diyorlar msn, yahoo ben hiç duyamdım

türkiye için doğru ancak yurtdışında yahoo ve msnde kullanılıyor (en azından bizim ülkemizdeki oranlaran daha dengeli...)

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
ama unutma google tr kullanıcısı ile büyümedi.. sonucta yabancıalrda bagımlılık yaptıgı için orada tutuldu

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
once Quaero.com domainini satin almalari gerekecek :D

Borte45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Her zamanki gibi sonuçsuz kalacak bir haber. Google'ı geçmek bu saatten sonra imkansıza yakın bir olasılık. (Tabii Google tembellik yapıp sekteye uğramazsa)

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
bence Microsoft boşun acabalıyor.. Zamanında yapılması gereken girişimlerdi google büyümeden önlemlerini alacakalrdı şimdi büyüdü geçmek istiyor yok öle şey ya googlede bunun altında klamyıp kendini geliştirecektir..

cınaroğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla işin içine kullanıcıya para vermek olsun bakın nasıl büyürler:)

mk++

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
microsoft rahatlıkla gecer dıye dusunuyorum bu butce varken parada verırı sponsorlukta saglar herseyı yapar sımdı live.com la zaten buyuk bır atılım yapacagına ınanıyorum ve bu sıstem wındows vısta ıle gelıstırılıyor yanı entegre zamanla herseyı goreceksınız

R

Reignman

Misafir
Eğer bu hayatta kesin olan tek bir şey varsa, eğer tarih bize tek bir şey öğretebildiyse, o da herkesin alt edilebileceğidir ;)

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İnteraktif reklamcılıkta Google liderliği uzun zaman elinde tutacaktır. Ekibin profesyonelliği, araştırma güçleri, dehalar.. Hepsi Google'da.

live.com google ile rekabet edebilmek için kurulmuş bir sistem. Tasarımın sadeliğinden bunu çıkartabilirsiniz.

Desktop programlarda Microsoft her zaman bir adım öndedir. Fakat interaktif reklamcılıkta piyasayı bir an önce toplayamazsa, Google Microsoft'un alanına da el atacak :)

Arama motoru işinde fazla büyük olmak başa beladır. Bir kaç sitenin daha büyümesi Google'ın işine gelecektir diye düşünüyorum. Ki, düşündükleri stratejik birşeyler var, bu kadar zamandır sessizler, küçük işlerle aktifliklerini koruyorlar.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google bir işletim sistemi çıkarmya hazılanıyor zaten. Yavaştan desktoplara yüklettirdiği programlarda yazılım şirketlerini korkutuyor.

Ama şunu herkes bilmeliki her sektörde tekel kırmak imkansız gibi birşeydir...

Türkiye de aleni tekeller

İletişim > Turkcell
Arama > Google
Yazılım > Microsoft
Basın > Doğan H.

Ama şunuda unutmamak lazım... Web sektörler arasında en kaygan olanı.. Helede paranız varsa... Microsoftun MSNi windowsa koyması ICQ'yu bir yılda sildi piyasadan... ICQ numaralarının satıldğı zamanları bilrim ben.. Her version çıkmasına nasılda sevnirdik :D Ondan öncede Internet Explorer windowsa eklendi ve Netscape silindi piayasadan... Arama motoru olarak live.com vistaya entegre edilirse Google tahtı sallanır..

Yoksa AB nin falan 2 milyar değil 20 milyar avrosu yetmez bu işi onlar eğlensinler kendi aralarında...

A

Airborne

Misafir
Viyana Teknik Üniversitesinde katildigim bir seminerde Prof yeni gelistirilecek search algoritmalari üzerine konustu. Bir ara laf google ve live.com a geldi. Prof Vista ile google in ilk basta cok sallanacagini sonra live in rahatlikla google i gececeginden bahsetti. Cünkü cok farkli bir algoritma kullanacaklarmis.

mk++

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
demekkı ben gelecegı proftan ıyı goruyorum size soyluyorum mıc. paravar huzur var o adamlar ılerde google ı satın alırsa hıc sasmayın zaten aralarında calısanlar arasında transferler donuyor bılgıler sızıyor tabı kı bılgıler paranın cok oldugu yere sızıyor bana gore sız atılımınızı yapın ve msn search ıle aranızı ıyı tutun avrupayı yer bıtırır tek bır sırket bende soylemesı

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5