İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'dan gelen para için vergi ödemek.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
firmaların reklam giderleri adı altında harcama yapabilecekleri bir ödenek var. Ve buda yıllık ödeyecekleri vergiden düşülen bir tutardır. Örneğin siz yıl sonu 375k vergi verecekseniz, faturanlandırdıgınız takdirde bunun büyük bir bölümünü reklam gideri olarak gösterebilmeniz mümkün. Katalog olur, broşür olur, tv reklamı olur, radyo reklamı olur, kartvizit olur olurda olur yani...Çünkü mantık gayet basittir.
Vergi ödeyecek bir kazanca sahipsen bu kazancı elde ederkende bir takım harcamaların oluyor ve devlette bunları senden düşüyor. Bu harcalaramalara nakliye ücretleri, benzin, telefon giderleri vs. bir çok şey giriyor. Öncedende dedim, bir mali müşavire danışırsanız şayet aldığınız dona kadar vergiden düşebiliyorsunuz.

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Diğer taraftan tam mükellef gerçek kişilerin peşin vergileme sistemine ilişkin Gelir Vergisi Kanununun 94. maddesinde “Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” hükmü yer almış tevkifata tabi ödemeler maddede bentler halinde tadadi olarak sıralanmış internette reklam maksatlı site ziyaretçilerine ziyaret sürelerine ilişkin yapılan ödemeler üzerinden tevkifat yapılacağı hüküm altına alınmamıştır.

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu hüküm ve açıklamalara göre mükellef tarafından reklam veren müşteriler için oluşturulan web sitelerine internet aracılığı ile sanal ortamda belli bir süre bağlanmaları için üyelik mukabili gösterecekleri banka hesaplarına belli bir tutarı aşması halinde çekme hakkına karşılık site ziyaretçilerine yapılan ödemelerin tevkifata tabi olmadığı gibi bu ödemeler karşılığı reklam veren müşterilere komisyon ve masraflar karşılığı düzenlenen fatura mukabili tahakkuk eden tutarların gelir unsuru olarak, belli bir tutarı aşması halinde site ziyaretçilerine mükellef tarafından yapılan ödemelerinde belgelendirilmesi halinde (banka havale veya EFT dekontu) maliyet unsuru olarak dikkate alınması olanaklıdır.

Bilgi edinilmesi ile söz konusu dilekçede Müdüriyetinizi ilgilendiren hususlarında cevaplandırılarak görüşümüzle birlikte mükellefe bilgi verilmesini arz ederim.

belirli miktar nedir burda?

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
vergi dairesine dilekçe yazarsak bilgi edinme kanunu kapsamında cevap yazmak zorundalar yazalım alalım cevap onlarda kendi işlerini yapsınlar

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bunu muhasebeci yapiyor mukteza mi ne diyorlar adina oyle bir olay oluyor.
benim muhasebeci olayi pek bilmiyordu da o muktezalardan biraz ogrendi ama hala bilmiyor, resmi olarak aldigim reklamlara yada işte fatura isteyen kazanc ortakliklarina filan fatura kesip onlari gosteriyorum kazanc olarak ayrica tabi programlama işleri de faturali.

ama adsense olayi sanirim biraz baska bir durum, adsense e fatura kesemeyiz ki bu nedenle belgelendirme de olmayacagindan vergi odemek de mumkun olmaz, birkac ay once boyle bir konu actigimda forumda herkez uzerime yurudu nerdeyse

adsensensin yani google in fatura kabul ediyor olmasi gerekir ki biz vergi odeyelim

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Google fatura kabul ediyor, yani diyorki hükümetiniz yada yasalarınız fatura kesmenizi gerektiriyorsa kesin ve gönderin fakat(!) her gönderilen faturayı işleme alacağımızı sanmayın...
Yani fatura kabul ediyor google... Kendi yasalarımızı bilsek aslında tam olarak çıkarırız ortaya ama bilmiyoruz işte...
Ama ben kendi adıma konuşacak olursam fatura kestiğim ve reklam yaptığım firmalar var örneğin x sitesine reklam alınmış ve buna fatura kesilmiş, bu gibi işlemlere fatura kestiğime göre hosting vb. işler içinde faturalı yerlerden faydalanmaya azami ölçüde dikkat ediyorum, domain, hosting vb. faturaları muhasebecimin aldığınıda biliyorum yani işleniyor... Eğer google' yi işin içine sokarsak o sitelerimiz içinde harcadığımız paralar için fatura bulmamız gerekir bu çok zor bir iş...

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ayrıca diyelim ki yabancı yerlerden hosting hizmeti alıyoruz adamların online invoice leri bizim burda nasıl işleme sokuluyor oda çelişkili bir durum, kesilen faturanın başka bir yerde işleme giriyor olması da gerekiyor ayrıca sen fatura kesersin ama kimse bu faturayı gider olarak filan da kullanmıyor görünürse de hoş bir durum değil, olay sanırım google nin Türkiyede vergi veren bir kurum olmamasından dolayı.

aynı şekilde reklam almak ve kazanç sağlamak fatura kesmeyi gerektirir bu konuda sorun yok zaten tabii reklam veren de ülkemizde ise sanırım, durum aslında sadece google için geçerli değil herhangi bir yurtdışı faturasının yada yurtdışına kesilen faturanın geçerli olup olmamasıdır.

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu konudaki son gelişmeler neler acaba?

Bazı site sahipleri google adsense vergisi ödüyorlarmış sanırım?

varyemez

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Ufak çapta kazananların yanş 500 dolar altının vergi ödediğini pek sanmıyorum. kurumsal websiteleri vergilerini ödüyorlardır bence..

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Ben biryerde okumuştum yurt dışından "hizmet" olarak ülkeye sokulan gelirler vergiden muaf oluyormuş. İşte bu yüzden google' dan kazanılan paradan vergi alınmıyormuş. Ama işin komik tarafı bu para ülkemize girmiyor, ülkemizden çıkıyor. Google milyonlarca dolar parayı götürüyor sadece birazcık ülkeye bırakıyor :p bunuda devlet büyükleri göremiyor.

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o muaf olayının linkini bulabilirmisin?
ayrıca vergi ödemek için fatura kesmek gerekiyor, google a nasıl fatura nasıl kesilecek burası da muamma?

i.ari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Arkadaşlar kazanç yurt dışında oluyor.
Ayrıca her şeyi yurt dışında yapan kişi her hangibi bir para vermez.

Örnegin host yurt dışında site ingilizce gelen kişiler ingilizce.
Kazançta kazanılan kişilerde yurt dışında bu yüzden sorun yok

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çeşitli maliye forumlarında bu konuda mali müşavirler vergi ödenmeli diye görüş bildirmişler...

i.ari host yurtdışında siteler hem ingilizce hem türkçe para tr a odeniyor bu durumda ne olacak?

çok muallakkta bir konu açıkçası?

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Adsense Amerika dışındaki ülkeler için vergi ödemesi yok.

Vergi ödeme diye bir şey var arkadaşlar. Bireysel hesaplarda gider pusulasını kesmek zorunda googlede bu giden paraların hesabını vermek zorunda yoksa şirketlerin gelir giderini tutması zor olur.

Her kazanılan paradan devlet sizden para alır (belli bir limitten sonra) Normalde Adsense türkiyede bir ofis acıp oradna tr ödemelerini yapsaydı devlet bu şirketten ödediğin paraların hesbaını sorcaktı nerede faturalar diye fatura kesemeyenden gider pusulası kesip bana gönderceksin derdi.

Amaki türkiyede sadece adwords oldugu için suan için Adsense için vergi söz konusu degil şimdilik :)

DijitalSanat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çeşitli maliye forumlarında bu konuda mali müşavirler vergi ödenmeli diye görüş bildirmişler...

i.ari host yurtdışında siteler hem ingilizce hem türkçe para tr a odeniyor bu durumda ne olacak?

çok muallakkta bir konu açıkçası?

o mali müşavirlerin kaç tanesi yurtdışına çıkacak parayı ülkeye getirmişte vergi ödenmeli diyorlar. Neticede bu reklamı ben kullanmasam ingilterede yaşayan bir Türk 'te aynı benim gibi bir site yapıp benim alacağım parayı ingilterede alabilirdi. Yani bizim ülkeye girecek para yurtdışına çıkıyor olacaktı.
Ben gayri safi milli hasılaya katkıda bulunacağım bir de vergi ödeyeceğim.
Zaten donumuza kadar vergi ödüyoruz memurlarımızı memnun etmek için bir de yurtdışından getirdiğimiz paralara da vergi ödeyelim de memurlar kral bizde köle olalım. Yok öyle yağma!...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5