İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'dan önce.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
altavista.com kullanırdım acıkcası google.com altavistandan önce acıldı ama ben google 16-17 yaşından sonra keşvettim zaten internete başlama yaşım :) her yerde int. cafe yoktu

+ yahoo.com ( ilk mailimi oradan almıştım )

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yahoo ve aol.com kullanırdık ama bunlar türk arama motoru degildi.
türk olarak tnn.net in yaptığı basit birşey vardı onu kullandığımı hatırlıyorum

AydinOZD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
turkiyenin ilk ve tek arama motoru vardı tasarımı içeriği çok güzeldi archive.org dan bakabilirsiniz turkvista.com cem kozanoğlu diye birisine aitti yanlış hatırlamıyorsam

bi yerden duymuştum doğuluk payını bilmiyorum

izmitte yaşayıp büyük depremde vefat etmiş sitesi kapandı domaini düştü alanda türk duşmanı bi adam o adresi almak için çok uğraşmıştım ondan biliyorum :)

Şıh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben türk arama makinesi hiç kullanmamıştım. Türkiye'de internetin ilk çıktığı yıl, popüler arama motorları olarak, Lycos, Hotbot, Altavista ve Excite vardı, onları kullanırdık. Bunların içinde en abuk subuk olanı ise Altavista'ydı ama adının Türklere hoş gelmesinden ve Türkçe karakterleri göstermede sorun çıkartmamasından dolayı Türkiye'de en çok bu kullanılırdı.
O yıllar arama motorlarına alt sayfaları tek tek el ile eklerdik. Üstelik bu eklediğimiz sayfalar bir süre sonra silinirdi ve tekrar eklemek zorunda kalırdık. Webmasterların gününün yarısı site yapmakla, diğer yarısı da arama makinelerine tek tek sayfa eklemekle geçerdi.
Otomatik alt sayfa taramayı ilk Lycos başlattı. Zaten google açıldığında lider arama makinesi Lycos du. Google liderliği ondan kaptı.

İşin komik yanı; google ilk açıldığında Türkçe ana sayfasını gördükleri için, onu çoğu insan Türk sitesi sanıyordu. Üstelik google ilk açıldığı yıl bile en iyi arama makinesi olmayı başarmıştı fakat Türk sitesi zannedildiği için ve adının da meşhur olmamasından dolayı en iyi makine olduğu halde Türkler tarafından uzun bir süre kullanılmadı.
O sıralar Türkler genellikle arama makinesi sandıkları superonline aramasını kullanıyorlardı. turk.net den servis alanlar ise turk.net in arama makinesini kullanıyorlardı. Bunu yapanlar arama makinesi deyince onu sanıyorlardı. Çünkü açılış sayfaları kendi servis sağlayıcılarının ana sayfasıyla açıldığı için, arama makinesi denen şeyin de o sayfadaki arama kutusu olduğunu sanıyorlardı. Google açıldığında arama makinesinin ne olduğunu bilenler ise; çoğunlukla adının popüler olmasından dolayı Altavista kullanırdı.
Velhasıl google, Türkiye'de hak ettiğinden 6 ay-1 yıl geç popüler oldu. (en iyisi olmasına rağmen)
Ben google'u tesadüfen bulmuştum. Bulduktan sonra ise asla başka bir arama makinesi kullanmadım. Hala da kullanmam.

Saygılar, sevgiler.

Noxious

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
ben ilk netbul.com ile arama yapıyodum daha yeni tanışmışım internet falan bilmiyorum tabi. birgün oradan baktım google yazıyo nedir nan bu dedim sonra baktım daha sade ve kullanışlı sonra ordan devam ettim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5