İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Googlede düşen efektip cpm

F

fdiker

Misafir
Merhaba,
Google sitemi kabul ettiğinde ve ilk istatistiklerimi gördüğümde "yırttık abicim yırttık" demiştim ama tam bir ayın sonunda efektif cpm 0,55 centelerden 0,09 centlere kadar geriledi, ortalama tıklamalarım aynı seviyede olmasına rağmen bunun sebebi ne olabilir.

Majestic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
O zaman düşünebileceğimiz tek şey kalıyor reklam verenlerin google'a ödediği ücret azalmış bu yüzden google'da bize verilen komisyonları indrimiş olabilir..

CPM olarak 0.09'da gerçekten düşük bir rakam.. belki sitenin title ve keywordleriyle oynarak sitende çıkan reklamları değiştirirsen yararına olabilir..

bedavaonline

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son zamanlar da Türk reklamları oldukça azaldı.Yabancı reklamlarda ise aksine daha da bir artış var.Türk sitelerinden 1 haftada kazandığımı, yabancı sitemden 1 günde kazanıyorum.

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sitenizdeki reklamların görünür yerde olması vb. optimizasyon teknikleri tabii önemlidir .

ama Majestic'in dedikleri çok doğru, title ve keywordler ile reklamlar çeşitlendirilmeli.

hergün aynı reklam çıktığında sitenize insanlar daha önce girmiş ise bu reklamlara neden tıklasınlar. sadece yeni kullanıcılaar ile daha önce dikkatt etmemiş olanlar gördüğünde tıklayabilir.

Bir kaç önemli unsuru da ben ekleyeyim:

1. alt kategori başlıkları ve keywordler ayarlanmalı.

2. sitede değişen bir içerik olmalı. mesela yi bir haber başlıkları kodu sitenizde ntv haber başlıkları olursa bu da etkiliyebilir. böyle bir kaç menü olursa reklamlar yenilenebilir. sayfada hiç yazı olmaması da köötü sadece linkler ile bir kaç amaç dışında web sitesi olmaz..

3. DAha orjinal keyword-metatag belirleyici çözümler. yani sitenizdeki içeriğe uygun başlık atayacak bir script. bu olay biraz zor da olsa sanırım adsense için en iyisidir.

F

fdiker

Misafir
sitenin günlük sayfa gösterimi yaklaşık 17bin ve en çok hareket alan sayfalarda dahil olmak üzere title keyword'leri konu başlığı ve bu başlığı asp replace ile parçalayarak oluşturuyorum dolayısıyle genelde site ile ilişkili reklamlar çıkıyor ama örneğin makina geçen yerlerde bazen fotoğraf makinası ile birlikte inşaat makinaları gibi alakasız konularda çıkmıyor değil benim kişisel fikrim, google bu kadar çok siteye reklam verdittiririyor ancak aynı başarıyı en azından Türkiyede reklam almada başarı sağlayamıyor ve genelde Türkçe karakterlerdeki reklam ücretlendirmesi düşük sanırım belli bir süre geçmesi lazım, ortada güzel bir pazar var ve google bu pastada söz sahibi ürünü çok iyi satabiliyor Türkiyedede zaman içinde rakamlar yerine oturacaktır diye düşünüyorum/düşünmek istiyorum/arzuluyorum....

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5