İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'ın günlük kârı 8 milyon dolar

salihk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google'ın günlük kârı 8 milyon dolar

Larry Page ve Sergey Brin'in şirketi Google kârıyla parmak ısırtıyor. Yılın ikinci çeyreğinde gelirlerini yüzde 77 artışla 2.5 milyar dolara çıkaran şirketin kârı 721 milyon dolar.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, rakipleri Yahoo ve eBay'in aksine ikinci çeyrekte çok iyi bir performans gösterdi. Google'ın kârı 2005 yılının aynı dönemine göre iki kattan fazla artarak 721 milyon dolara yükseldi ve piyasa beklentilerinin de üzerine çıktı.
Google'ın bir günde elde ettiği kâr ise 8 milyon dolar olarak hesaplandı.

İkinci çeyrekte gelirlerini yüzde 77 artışla 2.5 milyar dolara çıkaran Google'ın hisse başı kâr rakamı da 2.33 dolar olarak açıklandı. Bu rakam geçen sene 1.19 dolar seviyesindeydi. Google'ın rakipleriyle arasındaki farkı giderek açtığını belirten Pacific Growth analisti Derek Brown, şirketin gelir yaratma konusunda bir problemi olmadığını ve hisselerindeki yüksek performansın da sürmesini beklediklerini kaydetti.

'Modelimiz iyi çalışıyor'

Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ise düşük sezonda olmalarına karşın açıkladıkları kâr rakamlarının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Schmidt, kurdukları modelin her sezonda iyi bir şekilde çalışmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

'Türkiye'den reklam veren çok'

Google'ın Türkiye Ülke Müdürü Erem Karabey, ülke ofisinin Türkiye'deki internet reklam hacmini genişletmeyi amaçladığını söyledi. Türkiye'de 16 milyon internet kullanıcısının olduğunu ifade eden Karabey, Türkiye'den Google'a reklam verenlerin sayısının binlerle ifade edilebileceğini vurguladı. Karabey yakında online kitlenin özel ihtiyaçlarına yönelik kişiselleştirilebilen reklam içeriği sunacaklarını bununla Türk şirketlerinin Google-Türkiye'nin reklam kanalıyla internette görünme ve dünyaya internet üzerinden açılma olanağı yakalayacağını ifade etti.

Türkiye'nin internet altyapı yatırımına ağırlık verdiğine dikkat çeken Karabey, "Google da Türk kullanıcılarının hem internet deneyimini geliştirmeyi hem de satın alma öncesi araştırma ve online işlemler yaptığından e-ticareti büyütmeyi istiyor" diye konuştu. Google reklamveren şirketlere gerçek-zamanlı reklam izlenme raporu sunuyor. Google'ın Avrupa bölgesi sitelerinde 132 milyon kişi, her ay 30 milyar sayfa görüntülüyor.

Radikal

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Adamların girmediği sektör yok ki :) Her sektöre girdiler , internet mafyası gibi oldular internette microsoftu geride bıraktılar bence bu noktadan sonra microsoft ne yaparsa yapsın google ı geçemez..

MerTUraL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biz günde 5$ için yırtınalım adamlar üstümüzden 8 milyon $ kazansınlar iyi valla:D

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yakında bunlar işletim sistemi de çıkartır.Bill Gates amca da emekliliğe ayrılır :)

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
SaintOne' Alıntı:
Adamların girmediği sektör yok ki :) Her sektöre girdiler , internet mafyası gibi oldular internette microsoftu geride bıraktılar bence bu noktadan sonra microsoft ne yaparsa yapsın google ı geçemez..

bir zamanlar bir ICQ vardı,bir netscape vardı :D, onun içinde böyle şeyler söylendi. belki google biraz daha güçlü ama her büyüyen şirketi bill amcaya rakip göstermek adetten

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
BiLHost' Alıntı:
Yakında bunlar işletim sistemi de çıkartır.Bill Gates amca da emekliliğe ayrılır :)
Bill Amca zaten emekli oluyor yakında microsoft hisselerini ortağına veriyor..

Windows işletim sistemiyle bilgisayar kullanımını kitlelere yayan Microsoft’un başyazılımcısı ve Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates, kendini hayır işlerine adayacak. Gates’in Microsoft’tan ayrılmasıyla dünyanın en büyük yazılım şirketinde bir dönem sona erecek. Gates amacını dünyanın en büyük hayır vakfını kurmak olarak tanımladı. Gates, şirketin aktif yönetiminden çekilmesine karşın genel vizyonun tespitine katkıda bulunacağını belirterek, “Aslında Microsoft’u yüzüstü bırakmıyorum. Hisselerimi de bırakmıyorum” diye konuştu.
‘POST-GATES’ MICROSOFT’TA KİM NE YAPACAK
Gates, 2008’de Microsoft’un günlük yönetim işlerinden çekilecek. Gates’in işlerinin bir bölümünü Lotus Notes’un tasarımcısı Ray Ozzie devralacak veya diğer komitelere dağıtılacak. Ray Ozzie, Gates’in Başyazılımcı ünvanını 2008’de devralacak ve bu tarihe kadar Gates’le birlikte yazılım mimarisiyle ilgili olarak çalışacak. Teknik Müdür CTO Craig Mundie ise Araştırma ve Strateji Başkanı olarak Gates ile birlikte yazılımın ikinci önemli ismi olacak. Mundie ayrıca Brad Smith ile birlikte Microsoft’un fikir telifleri ve teknoloji politikaları konusunda vizyon belirleyici olacak.
Microsoft CEO"su Steve Ballmer ve Başyazılımcı Bill Gates.
Ray Ozzie, 1980’lerin başlarında VisiCalc adlı bir programı geliştirmişti. 1983 yılında Microsoft’un rakibi Lotus Development’a giren Ozzie, daha sonra iş yazılımları üreten Groove Networks adlı şirketi kurdu. Microsoft, Groove Networks 2005’te satın aldı ve Ozzie’yi teknik işlerden sorumlu yaptı. İş yazılımları konusunda uzman olan Ozzie’nin Microsoft’u bu konuda yeni açılımlar getireceği öngörülüyor.
Redmond merkezli şirketin üst düzey yöneticileri Gates’in görevlerini paylaştıracak. Şirket CEO’su Steve Ballmer, kurumsal yapının alt düzeylerdeki yöneticileri daha fazla sorumluluk ve yetki paylaşımı getirecek şekilde yeniden düzenleneceğini söyledi. Ballmer AP’ye verdiği demecinde şöyle konuştu: “Burada amaç Gates’siz bir Microsoft’ta kararları daha hızlı bir şekilde alabilmek. Tabii gerçekçi olmak gerekirse, Gates’in yeri doldurulamaz.”
GATES ŞİRKETİ ZOR ZAMANDA BIRAKIYOR
Gates’in çekilme kararı Microsoft için zor bir zamana denk geliyor. Dünyadaki masaüstü bilgisayarların yüzde 90’nında bulunan Windows işletim sisteminin yeni versiyonu Vista iki yıldır ertelendiği için piyasaya çıkamıyor. Bu yıl sonunda çıkacağı belirtilen Vista, son olarak gelecek yıla ertelenmişti. Batı ülkelerindeki yazılım pazarının doyuma ulaşması üzerine Microsoft, arama motoru ve kişiselleştirilmiş uygulamalar gibi internet hizmetlerine yönelmeye başlamıştı.
Bill Gates, birgün dünyanın en büyük yazılım şirketine dönüşecek olan Microsoft"u kurmak için üniversiteden ayrılmıştı.
Ancak MSN internet portalı pazarında, Yahoo’nun önüne geçemedi. MSN arama motoru da Google ile rekabet edemedi. Microsoft’un Xbox oyun konsolu da henüz Sony’nin PlayStation ürünün arkasında. Yazılım danışmanlığı firması Evergreen Strategic Growth Fund uzmanlarından Shannon Reid, Bill Gates’in işletim sistemi dışında yeni pazarlara girmeye çalıştığını ancak istediği başarıyı elde edemediğini “Belki de Gates her seferinde kafayı duvara toslamaktan yorulmuş olabilir” sözleriyle yorumladı.
GATES ARTIK ‘BAŞHAYIRSEVER’
ABD’de yayımlanan ekonomi finans dergisi Forbes’a göre Gates, 50 milyar dolar ile dünyanın en zengin insanı. Gates birçok kereler bu servetin kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini ve insanlığa hayır işleri yoluyla yardım etmek istediğini açıklıyor. Gates “Haliyle bu kararı vermek benim için çok zor oldu, ancak bunu emekli oluyorum gibi algılamamak gerek, yine gece gündüz çalışacağın ancak bu sefer yardım işleri için” diye konuştu.
Kendi ailesi adına kurduğu Bill & Melinda Gates Foundation adlı hayır vakfı, fakir ülkelerde çocuk sağlığı ve AIDS’le mücadele gibi konularda büyük yardım kampanyaları yürütüyor. Vakıf 29.1 milyar dolar ile dünyanın en çok finansman sahip olan yardım kuruluşu. Gates bunu sık sık “Dünyanın en büyük yardım kuruluşuna sahip olmak, en büyük şirketin sahip olmaktan daha gurur verici.”
GATES VE BALLMER ÜNİVERSİTEDEN ARKADAŞ
Gates, Harvard Üniversitesi’nden kaydını aldırarak Microsoft’u 1975 yılında çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte kurmuştu. Gates, şirketin tanınan yüzü olurken, Allen arka planda kalmayı tercih etmişti. Microsoft 1986 yılında halka arz yaptı ve Gates 2000 yılına dek şirketin CEO’su olarak çalıştı. Bu tarihte Gates Başyızılımcı olurken, üniversiteden arkadaşı ve şirketin ilk çalışanlarından Ballmer CEO’luk görevini üstlendi. ( from tahribat.com )

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
onurcakmak' Alıntı:
sadece çalışmakla olmaz. adamlar ilkti bundan sonra kim gelse geçemez.

ben bu konuya pek katılmadım.. onlar ilk diğildi sadece teknolojileri yeni idi.. burdan yola çıkarak eğer kendilerini geliştirmezlerse ve biri yenibir teknoloji bulursa buda onların sonu olur...

astraler

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Daha binlerce niche alan var, milyon dolarlık bence, arayıp bulmak lazım...

Ekshi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslan yaşlanınca tüğü dökülür. Microsoft, Google, Yahoo falan filan, bugün var yarın yoklar. Kullanıcılar daha nelerle karşılaşacak kimbilir.

Can

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
google in ilk oldugu falan yok, ondan once, Excite, Altavista vardi, ve herkes altavista icin su anda google a soylenenlerin aynisini soyluyordu, Altavistayi kimse gecemez..vs..vs, bak noldu, simdi kimse adini bile hatirlamiyor. Google in da sonu gelecek, ondan daha iyi arama hizmeti veren bi arama motoru gelecek ve Google da tarih olacak. Google'i yazilim sirketleriyle karsilastirmak da gereksiz. Kulvarlar tamamen farkli. Google su anda eski Altavista olma yolunda ilerliyor ve yanlis yapiyor, sirket cok fazla buyudugu icin zarar etmemek amaciyla ona buna, onlerine ne gelirse saldiriyorlar ve esas amaclari olan "arama" hizmetini unutup onun uzerine gitmiyorlar. Yakin gelecekte boyle devam ederse Google da gider.

ConAir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Nazar etme ne olur çalış seninde olur..

herşey zamanla olur arkadaşlar neden olmasin ki ?

Linux

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
4
Baba Calışana Herzaman Ekmek Var Kazanıyor Ama Harcamasınıda biliyor helal olsun bizim türkler hala otursun.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5