İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google'nin Tarihi,Gelişimi,Hataları, Projeleri Ve Yararları.

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Google'nin tarihi,gelişimi hataları, projeleri, yararları.
ile ilgili bir makale yazdım ve sizinle paylaşmak istiyorum.
Konu başlığında yardımcı olan 11seconds 'a teşşekurler.

Arama motorların en meşhuru en hitlisi Google İlk google ile ilgili bahsedelim
attachment.php

Google Tarihi - Gelişimi

Google Inc. bir arama motorunun ve geliştiricisi olan şirketin adıdır.

Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google'ı 1998'in 27 Eylül gününde 1 milyon dolar[kaynak belirtilmeli] yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya'da bulunur ve tüm dünyada 20,000 civarında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital'ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı şirketlere özel web arama çözümleri de sunuyor.Google'ın piyasa değeri 2009 yılı itibariyle 163 milyar Amerikan dolarıdır.Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir.2005 yılı sonu ise değeri 114 milyar dolardı.

Tarihçesi ve gelişimi
İlk Google 1998

Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti bölümlemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, interneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları tanınmaya başladı. Google başlangıçta google.stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larry’nin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da tasarılarını ticari hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.

Yahoo’nun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır.David onlara tasarılarını geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etmeye karar alırlar. Ama bu seferde veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları başlarına dert olmaya başlar.

Bu sırada Sun Microsystems'in kurucularından Andy Bechtolsheim kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998 de bir arkadaşlarının garajında Google'ı kurarlar. Aynı yıl PC Magazine adlı derginin Google’ı en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi arama motorunun tanınırlığını katlamıştır.
Teknolojisi
Google'ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google'ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar sözcük veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır.

PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A'dan Sayfa B'ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A'dan Sayfa B'ye bir "oy" olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.

Google'ın karışık ve kendine özel arama yöntemleri, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

Yönetimi Kurucu ortaklar Larry Page (Ürünlerden Sorumlu Başkan) ve Sergey Brin (Teknolojiden Sorumlu Başkan), Eylül 1998'de Google projesini hayata geçirdiler. O günden bu yana, şirket, dünya genelinde 20.000'den fazla çalışana ulaştı ve sektördeki en deneyimli teknoloji uzmanlarından bazılarının yer aldığı bir yönetim ekibine sahip oldu. Eric Schmidt, Google'a 2001 yılında başkan ve CEO olarak katıldı.

Kaynak:wikipedia

Google Hataları:

Google'nin hataları olarak en çok bilinen google translate
attachment.php

Çeviri hataları çok oluyor bir kelimeyi bile doğru düzgün çeviremiyor...

Sizinde bildiğiniz hatalar varsa lütfen söyleyin.

Google Projeleri:

Şuanda googlenin yenilediği - beta olarak sunduğu 3 projesi var
Beta olarak sundu:Google+ (Plus)
Yenilediği:Google Clendar (Tavkim)
Yenilediği:Google Gmail - Yenileme Site Arayüzü

Google Yararları:

Google 'nin aslında para konusunda hit konusunda bayağı yararı var
Hit konusunda mesela bir kişi bir şey arıyacaksa google 'ye kayıt olan sitelerden indexlenmiş siteleri buluyor siteye giriş yapıyor +1 hit :)
Para konusunda adsense şu aralar adsanse biraz acayip bir hal almış olsada yinede para kazandırıyor tıklama başına...

Yazan:Emir Karuç​

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Google translate aslında çok başarılı, batı dillerini birbirine güzel çeviriyor. Türkçe-ingilizce olarakda kelime bazında pek hatasını görmedim, kısa cüleler kurarsanız sıkıntı yaşamazsını pek. Bide kafayı kullanıp "ben markete gidiyorum" cümlesi yerine "ben gitmek market" gibi Türkçe yazıp sonra çevirirseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz.

konuralpd

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Bence google translate düzgün çalışıyor bu seneki almanca ödevimi full translateden yaptım hoca önem verir böyle proje ödevlerine bir baktım 100 almışım seviyorum google translateyi

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Ama forumda görüyoruzki sıkıntısı olan kişiler var çeviri ile ilgili
Ben çekiyorum. :)

11seconds

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
örnek hata:
merhaba arkadaşlar, bu akşam yemek yicez.
arada virgül olunca bozuluyor çeviri. kısacası tüm makaleyi çeviremiyoruz.(%60i anca, oda bozuk bozuk.)

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Arkadaşlar zaten kusursuz çeviri yapsa ücretsiz olmaz. Ben 1-2 bin tl verebilirim kusursuz çeviri yapan bir program için.

Begginner seviyesinde ingilizceniz varsa çok güzel faydalanabilirsiniz.

Eğer ingilizceniz hiç yoksa, o zaman "Merhaba arkadaşlar, bu akşam yemek yicez" yazmak yerine "merhaba arkadaşlar. biz yemek yemek bu akşam birlikte" yazarsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz (Kısa cümleleri daha doğru çeviriyor aradaki nokta önemli virgül yerine).

İngilizceden-Almancaya çevirirseniz %90 başarılı çeviriyor. Türkçe biraz daha farklı bu dillerden, o yüzden kusursuz değil.

Bu arada "yicez" yazarsanız bir karşılık alamazsınız. Muhtemelen Türkçe'yi hatalı kullandığınız için çeviride sıkıntı yaşıyorsunuz.

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Arkadaşlar zaten kusursuz çeviri yapsa ücretsiz olmaz. Ben 1-2 bin tl verebilirim kusursuz çeviri yapan bir program için.

Begginner seviyesinde ingilizceniz varsa çok güzel faydalanabilirsiniz.

Eğer ingilizceniz hiç yoksa, o zaman "Merhaba arkadaşlar, bu akşam yemek yicez" yazmak yerine "merhaba arkadaşlar. biz yemek yemek bu akşam birlikte" yazarsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz (Kısa cümleleri daha doğru çeviriyor aradaki nokta önemli virgül yerine).

İngilizceden-Almancaya çevirirseniz %90 başarılı çeviriyor. Türkçe biraz daha farklı bu dillerden, o yüzden kusursuz değil.

Bu arada "yicez" yazarsanız bir karşılık alamazsınız. Muhtemelen Türkçe'yi hatalı kullandığınız için çeviride sıkıntı yaşıyorsunuz.
Haklısın abide işte biz direk türkçeleştiriyoruz doğru söylüyorsun.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5