İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Gösterim çok Tık az diyorsanız

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Adsense gösterim çok tık yok/az diyorsanız, yani CTR (TO) oranınız düşükse incelemeniz gereken konular aşağıdakilerdir:

• Websitenizin yapısı: Reklamlarınız ziyaretçinin ilk göreceği yere/yerlere konulmuşsa başarılı bir yapılandırılma sayılır. (Heatmap kavramı ile tanışın)
  • Renkler: Sitenizin ve reklamlarınızın rengi çok önemli bir faktördür. Reklamları sitenizin renkleri ile uyumlu yapabilirsiniz. Bu profesyönel bir görüntü sağlayacaktır. Ve tıklamaları artırmaya katkıda bulunacaktır. Diğer taraftan farklı taktikleri denemeniz de size başarı sağlayabilir. Örneğin; linklerin klasik rengi mavidir, linkleri mavi yapmanız tık oranını artırabilir.
  • Reklamların yerleştirildiği yer: En ideal yerleşimi bulmanın yolu aslında denemeler yapmaktır. Genel olarak blog siteleri için önerilen yerleşimler mevcuttur. Ama bu standart her site için geçerli olmayacaktır. Kanallar aracılığı ile sonuçları takip edip siteniz için en ideal yerleşimi seçmelisiniz.
  • Reklamların boyutu: Bir diğer önemli konudur. Geniş dikdörtgenler genellikle başarılı birim olarak görülmektedir. Sitenize göre bu durum değişebilir.
  • Sitenizi konusu: Bazı pazarlar diğerlerine göre daha yüksek TO'ya sahiptirler.

Adsense reklamlarını ne zaman yerleştirmeli?
Çoğu kişi yeni sitelere reklam yerleştirmez. Aslında bunun çok büyük bir önemi yoktur. Önemli olan gösterimi çok arttırıp tıklamayı düşüren reklamlardan kaçınmaktır. Kanallar aracılığı ile takip edip gösterimi artırıp tıklama almayan reklamları kaldırmak gerekir.

Konu ile ilgili başka yorumu ve önerisi olan bu başlık altından yazarlarsa bu konuda kaynak oluşturma açısından yararlı olabilir.

Orlando Jack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bende sadece adsense için sağlık ile ilgili bir blog açmayı planlıyorum.Sağlık alanında türkçe içerik ile sizin yukarda özel yöntemleri uygulayarak aylık 500$ kazanmak mümkün mü ?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bende sadece adsense için sağlık ile ilgili bir blog açmayı planlıyorum.Sağlık alanında türkçe içerik ile sizin yukarda özel yöntemleri uygulayarak aylık 500$ kazanmak mümkün mü ?

Orlando Jack yukarıda anlattıklarım çok özel yöntemler değil. Bilinen ve yapılması gereken olağan şeylerdir.

Sağlık blogu konusunda soruyu tam adamına sordun. Çünkü Serdar arkadaşım askere gitmeden beni sağlık blogu admini yaptı ve bu konuda eskiye göre daha fazla araştırma yaptım.

Öncelikle şunu söyleyeyim; sağlık alanında para kazandıran kelime "sağlık" değil. Bunu çok iyi anlamak ve analizlerle seçimleri ona göre yapmak gerekir.

Türkçe bir sağlık sitesinin aylık 500 dolar kazanması çok zordur. Bunun için günlük 15-17 dolar kazanması gerekir. Yapılmaz demiyorum ama şu şekilde düşünmek lazım, yeni bir site açıp bu rüyayı her gün gören yüzlerce webmaster var. Onlarla rekabet etmeye hazır mısın?

İngilizce sitelerin Türkçe sitelerden daha çok kazandırdığı doğrudur. Bu nedenle ingilizce site yapmak da iyi bir seçim olabilir.

Karar verilmesi gereken küçük bir niche site mi açmalıyım? yoksa otoriter bir blog mu? konusudur. Bu konuyu iyi düşünmek ve dediğim gibi diğer webmasterlerin rüyalarını da işin içine katmak gerekir.

Orlando Jack

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İşin içinde rüya varsa zaten o iş olmaz. Herkes ingilizce site diyorda ingilizcen var mı diyen yok;) Bu gün bir spin. yaptık bir gün sonra sandbox düştük , bu durumda ingilizce site hayal ya da the best spinner ile yapılır mı bilemem.
Sağlık alanında hangi reklamların cok döndüğü ppc yüksek olduğu tesbit etsek belki konu seciminde bir ipucu yakalarız.
Yalnız kimden duydum bilmiyorum ama çok yüksek paralar kazanan sağlık siteleri var deniliyor.Türkçe içerik ile

Ekleme: Sizin İmza kısmında siteye değil de yazının title'sine backlinks veriyorsunuz değil mi ?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
Renkler: Sitenizin ve reklamlarınızın rengi çok önemli bir faktördür. Reklamları sitenizin renkleri ile uyumlu yapabilirsiniz. Bu profesyönel bir görüntü sağlayacaktır. Ve tıklamaları artırmaya katkıda bulunacaktır. Diğer taraftan farklı taktikleri denemeniz de size başarı sağlayabilir. Örneğin; linklerin klasik rengi mavidir, linkleri mavi yapmanız tık oranını artırabilir

Bence bunu bir daha düşün Eif. Google zıt renkler kullanmamızı söylüyor çünkü

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Haklısın depresan. "Diğer taraftan farklı taktikleri denemeniz de size başarı sağlayabilir." derken bunu kastetmek istemiştim. Aynı renkler mi zıt renkler mi bu konuda denemeler yapılmalı.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
Yani çok tıklama getirmeyebilir zıt renkler, google bunu kural olarak belirlemiş, yanıltıcı reklam tipine giriyor.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Google'ın bu konuda açıklaması şu şekildedir:

Siteniz için başarılı olacak renk paletlerini tanımlamak için kullanabileceğiniz üç tekniği kısaca tanımlayalım:

Harmanlamak için, reklamlarınızın arka planını ve kenarlıklarını, reklamın yerleştirileceği sayfanın arka planının rengiyle aynı yapın. Sitenizin arka planı beyazsa ve reklam renklerini seçmek için çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız, önceden tasarlanmış Açık Hava paletimizi kullanmanızı tavsiye ederiz.
Blend.jpg

Tamamlamak için, sitenizde zaten mevcut olan renkleri kullanın ancak arka planı ve kenarlıkları reklamların yerleştirileceği yerinkilerle tam olarak eşleştirmeyin.
Complement.jpg

Kontrast oluşturmak için, sitenizin arka planı üzerinde belirgin biçimde görünecek renkler seçin. Kontrast oluşturma yalnızca arka planı koyu olan siteler için tavsiye edildiğinden, beyaz arka planlı, beyaz kenarlıklı ve mavi döşemeli bir palet kullanmanızı tavsiye ederiz.
Contrast.jpg

Çoğu renk tekniğinde, reklam metniniz ve bağlantılarınız için sitenizde zaten mevcut olan renkleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, sitenizdeki bağlantıların tümü yeşilse ve metniniz siyahsa, reklamlarınızda da yeşil bağlantılar ve siyah metin kullanın. Çoğu kullanıcı mavi renkleri görmeye alışık olduğundan, mavi rengi kullanmayı da deneyebilirsiniz.

http://www.google.com/support/adsense/bin/answer.py?hl=tr&answer=17957

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
google bunu zamanında açıklamıştı, yazıyordu adsense de, ozaman ben neden kontrast renk kullanıyorum ki, doğru bildiğim şeyi yanlış yapıyormuşum meğer, link yapısı, renk yapısı, yerleşimini ben siteme göre yapayım bakalım bi ne olacak
tşk ettim

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111

Ayda öyle bir rakama ulaşabilmek için genel bir sağlık sitesi ve bir çok hastalık isminde ilk 3 sırada çıkman lazım. Hitin 6-7K seviyesinde olursa, %2 CTR, 0.08 cent CPC ile, günde 16 ayda 480 dolar kazanırsın.

Yerleşim ile CTR yükseltmek bir yere kadar. Reklam çıkıyor mu doğru düzgün bu önemli. Böbrek taşı ameliyatı aramasıyla ulaştığım şu sitede http://video.tedavirehberi.net/bobrek-tasi-ameliyati-izle çıkan reklamlar burun kırma, estetik cerrahi, omurilik hasar tedavisi ve ingilizce kursu. Bunlardan hangisi böbrek taşı ameliyatı ile ilgilenen birinin tıklayacağı reklam? Tabi ben Türkiye'de değilim, sizde direk güzel şeyler çıkıyorsa bilmiyorum. Bir örnek vermek istedim.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
sayfanın böbrek taşıyla title dışında ilişkisi yok çünkü.
angelo trye dönmemişsin anlaşılan. "seo birinicisi" sıfatın olmuş. maaşallah.

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
Sayfanın tümü "böbrek taşı" ile alakalı (ağırlıklı) olmalı. Ama bu linkte içerik bile yok. (Bunun dışında: "Böbrek Taşı Ameliyatı İzle Ameliyat Videoları").

"Dizi İzle" falan çıkıyo, "Doktorlar" kelimesine reklam vermiştir büyük ihtimal ondan.. :D

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bi daha bak istersen..
Bak "burun kırma" ile alakalı bi tanesini söyliyim mesela:
Etiketler: Burun
:p

tüm linkleri de sayalım diyorsan 2 burun 40 bobrek tasi.

ama bu sonucu değiştirmez. böbrek taşı reklamının çıkmamasının nedeni değil.

akahaita

0
İyinet Üyesi
Reaction score
38
tüm linkleri de sayalım diyorsan 2 burun 40 bobrek tasi.

ama bu sonucu değiştirmez. böbrek taşı reklamının çıkmamasının nedeni değil.

Hiç çıkmaması gibi durum yokki, mesela demin baktığımda çıktı.
Adwords'e reklam verenlerin, reklam için kullandıkları kelimeler sayfa içerinde geçiyorsa reklamları çıkar. Bi reklamın, bi sayfadaki gösterim oranı o sayfadaki kelimelerin yoğunluğuna göre değişir.
Ayrıca reklam verenler tek kelime üzerinden reklamlarını yayınlamıyolar, bunu da hesaba katın..

Ekleme: 40 böbrek taşı? Hani? :p

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Adsense ile ilgili söylediklerin doğru. Ama bu sayfada ilk girildiğinde direk 2-3 tane böbrek taşı reklamının çıkmasını sağlamak gerekir. Çıkmıyorsa bu konuda çalışma yapılmamış anlamına geliyor.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
sınav mı yapıyorsun anlamadım Eif :)

adsense basitçe: 2 xx kelimesi 1yy kelimesi geçiyorsa sayfada performansa göre sadece biri, sadece diğeri veya ikisi ile ilgili reklamlar çıkartabilir.
tek tek kelimelerin etki alanları da önemli. böbrek ve sağlık kelimeleri geçiyorsa performansa göre 1 böbrek reklamı çıkartıyorsa, sağlık altında birden fazla farklı kelimeleri çıkartır.
gösterim, site kalitesi gibi birçok faktöre göre de reklamlar değişir.
mantık bu kadar basit.
herşeyi derinlemesine inceleyip yorumlamak güzel olabilir ama herşeyin altında birşey aramaya gerek yok.
o sayfada böbrek taşı reklamı çıkar, çıkar ama gösterimler arttıkça ne böbrek taşı kalır ne diğeri. dağılır gider o sayfa yapısında. doğru kurulmamış sayfa.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5