İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Gülümse!

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Gayet hoş...
ama bu tür hikayeleri nerden buluyorlar hiç bilmiyorum. Aynı konuyu geçen yıl sır kapısı tarzı bişide izlemiştim herkes birilerinden çalıyor :)
Ama yazarken aklıma geldi :D

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Burada videoyu en pratik nasıl alırım (kendime)
yazmak istediğim bir konunun sayfasında bu videoyu vermek istiyorum.
linkler zamanla ölebiliyor sürekli kontrol gerekiyor o yüzden ....

tşk

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gayet hoş...
ama bu tür hikayeleri nerden buluyorlar hiç bilmiyorum. Aynı konuyu geçen yıl sır kapısı tarzı bişide izlemiştim herkes birilerinden çalıyor :)
Ama yazarken aklıma geldi :D

Böyle şeylerin çalınması iyidir :)
iyiliğin nereden döneceğini izlerken tahmin edilebiliyor bazı seyirciler. Bu açıdan senaryo biraz daha kaliteli olabilirdi; (ileriki sahne tahmin edilememesi = kalite)

chacha

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gerçekten çok güzel bir kısa film olmuş. paylaşım için teşekkürler...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Anlatmak istediği gerçekten çok güzel. Ayrıca senaryoda çok güzel hazırlanmış, çok güzelde çekilmiş bir kısa film. Bunlara diyeciğim fazla birşey yok. İzlerken duygulandım da...

Ancak ben bu filmi ile bir eleştiride bulunmak istiyorum.
Senaryo gereği küçük bir kızdan bir selpak satın alınıyor. Kızımız daha çok küçük. Onun o yaşlarda parklarda arkadaşları ile oyunlar oynayıp, çevresine o mutluluğu gülümsemesi ile dağıtıyor olması gerekli. Ancak kızımız malüm sebeplerden (Parasızlıktan) dolayı çalışması gerekiyor. Hatta bazı kızlarımız ebeveynlerinin kalpsizliğinden dolayı çalıştırılıyor !

İşte bu noktada sizlere şunu sormak istiyorum.
Bu kızlarımız neden sokaklarda selpak,sakız vs... satıyorlar. Hiç bunu kendinize sordunuz mu ? Belki bir çoğun(m)uz parasızlık, fakirlik diyeceksiniz. Bu yüzden onları her gördüğünüzde, onlar için, onlardan bir selpak,sakız alacaksınız. Onları mutlu edeceğinizi düşüneceksiniz. Evet, akşam eve gittiklerinde ondan aldığınız para ile evine ekmek götürecek veya onu çalıştırana parayı verecek. Peki bu kızımız yarın neden yollara düşüp gene selpak, sakız satacak, okuluna gitmesi gerekirken, parklarda oyunlar oynaması gerekirken... ? İşte sizin o verdiğiniz para yüzünden !
Yani bu kızlarım neden sokaklarda selpak, sakız satıyorlar sorusunun cevabı sizin o verdiğiniz paradır.

Buradan sakın neden alışveriş yapıyorsunuz şeklinde bir söylem ile sizleri yadırgadığımı lütfen çıkarmayın. Eminim ki iyiniyetle alıyorsunuz. Bundan hiç şüphem yok. Ancak bu onları bir sonraki gün için tekrar yollara dökmek için bir neden oluyor.

Bu çocuklarımızdan alışveriş yapmak bir çözüm değil !

Yıllardan beri, hiçbir şekilde bu çocuklarımızdan en ufak birşey dahi almamışımdır..

Saygılar.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
@yagmayok;

Ama almazsak bu sefer akşam anne babası onu satamadığı için dövecek.

Yani satsa yarın gene satacak; mutsuz olacak. Satmasa akşam dayak yiyecek; yine mutsuz olacak.

Her türlü mutsuz oluyor. Bu çocukları bir şekilde bu işten kurtarmamız lazım.

Filmde kelebek etkisi kurgusu var. Birgün yaptığınız en ufak, en büyük şeyler yine size, çevrenize geri dönecektir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
@Rexrot şu gerçeği unutmamak lazım. O çocuklar bu şekilde para kazanabildikleri için sokaklardalar, olmamaları gereken yerdeler ! Bu açıdan bakıyorum. Yani olayın mutlu olup olmamasının ötesinde.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Ama onların yapabilecekleri başka birşey yok ki. Aileleri de bunun farkında. Ne yapsın bir muhasebe bürosunda mı çalışsın? Bir sanatçının kostüm dekoru mu olsun? 10-15 yaşındaki bir çocuk başka ne yapabilir? Burda suç en başta ailelerde. Gerçi onların da bir suçu yok; suç onları bu duruma getiren dünya düzeninde. Onların parası yoktu, okuyamadı. Çocukları oldu, okula gönderemediler sokakta mendil sattırıyorlar. Bunlar büyüyecek çocukları olacak, çocukları da sokaklarda... Ve bu böyle devam eder. Aslında suç hiç kimsede değil!

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Galiba Rexrot demek istediklerimi tam olarak size anlatamadım. Çünkü bu yazınızda ". Ne yapsın bir muhasebe bürosunda mı çalışsın?" diye bir soru sormuşsunuz. Bunun üzerine yazımdan bir alıntı yapim.

Onun o yaşlarda parklarda arkadaşları ile oyunlar oynayıp, çevresine o mutluluğu gülümsemesi ile dağıtıyor olması gerekli. Ancak kızımız malüm sebeplerden (Parasızlıktan) dolayı çalışması gerekiyor.

Herhalde hepiniz o yaştaki çocuklarının çalışmaması gerektiğini düşünüyorsunuzdur. Peki o çocuklar para kazanabildikleri için çalıştıklarına veya çalıştırıldıklarına göre, onlardan alışveriş yaparak, sizin deyiminizle o suça ortak olmuş olmuyor muyuz ?

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Ben o çocuklardan alışveriş yapmalıyız demedim ki. Bu durumun vahimiyetini açıkladım. Yani alışveriş etsek de etmesek de o çocuk bu işi yapmaya devam edecek dedim. Demek istediğinizi ben gayet anladım da, benim demek istediklerimi siz anlamadınız sanırım?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Para kazanamadığınız bir işte çalışmaya devam eder misiniz ?

Söylemeyi unuttum. Bu konuda herkesi daha duyarlı davranmaya davet ediyorum...

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Kısa filmi bende izlediğim de etkilendim.Hatta üşenmeyip kendi blog sayfama da ekledim.Ancak tabi ki ufak çocukların çalıştırılması,ülkemizin kanayan yarasıdır.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Benim de demek istediğim şey bu zaten. Para kazanamadığı için akşam "niye para getirmedin" diye yine dayak yiyecek.

Yani biz para vermezsek mutsuzluğu devam edecek.

Para versek, akşam "oh.iyi iyi yarın da bunun gibi istiyorum" diye yine çalışacak, yine mutsuz olacak.

Anlattıklarım gayet açık. Niye bu kadar büyüttünüz?

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
@Rexrot
Sizinle hararetli bir tartışma içinde olmadığımı bilmenizi isterim. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Burada değinmek istediğim, çocuklardan alışveriş yaparak mı onları mutlu ederiz, yoksa yapmaz isek mi değildir. Onların çalışmalarının doğru birşey olmadığını ve istemeyerek de olsa onları bu yollara sürüklediğimizi dile getirmektir.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Yok benim de amacım tartışma yaratmak değil.

Ben de sizinle aynı fikirdeyim. Normalde hiç kimse istemez o çocukların o durumlarda olmasını. Ama işte yaşam şartları böyle. Burda da benim bahsettiğim "alışveriş yapsak mı yapmasak mı" konusu devreye giriyor. Ben de bunu söylemeye çalıştım. İkimiz de aynı şeylerden bahsediyoruz aslında.

Neyse bir gülümsemeyle interneti kapatayım biraz da maça bakalım :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5