İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Günümüzde Seo ve Seo'dan Daha Fazla Verim Almak İçin Stratejiler

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Seo bilindigi üzre "Search Engine Optimization" diye nitelendirilen, türkçesiyle de "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelen bu terim; bir çoğumuzun pazarlama ve ticari potansiyeline güç katmak için kullanılan ve uygulanan en gelişmiş ve geri dönüşü yüksek olan yöntemlerdendir. Seo genel bir tabirle; arama motorlarında hedef kelimede yükselmek için yapılan yöntemler ve uygulanan stratejilerin tamamına verilen isimdir.

Peki Neden Seo?

İçinde yaşadığımız bilişim çağının gereksinimlerinden doğan bir yapı olup, özellikle online pazarlama sektöründe belirli bir kitleye (Potansiyele) ulaşmak için kullanılan yöntemlerin en başında gelmektedir. Bir örnekle size Seo'nun öneminden söz edeceğim.
xyzalışveriş.com gibi bir Online Alışveriş sitenizin olduğunu düşünün ve bu sitede; ayakkabı, telefon, sağlık malzemeleri, aksesuarlar.... gibi malzemeleri satışa (pazarlamaya) sunmuşsunuz. Sizin gibi bir çok web sitesi piyasada mevcut olacaktır. Sizin kullanıcılara sunacağınız hizmetlerin tamamını onlarda sunuyor ve sizinle aynı ölçüdeler.

Peki piyasada ki potansiyelin çoğusunu hatta tamamını nasıl yakalayabilirsiniz?

İşte burada altın yumurtlayan tavuk (SEO) devreye girecektir. Web Sitemizden Online Pazarlama yapıldığı için Arama Motorları üzerinden hedef kitlemize ulaşmamız, var olan topansiyelin çoğusuna ulaşma imkanımızı daha da yüksekseltecektir. Hedef kelimemizde üste çıktığımız zaman; arama motorlarında genellikle kullanıcılar "aranan kelimede ki" ilk sonuçlara (web sayfasına) tıklamaktadırlar. Hedef kelimemizdeki kullanıcı Potansiyeline sahip olmak için, hedef kelimemizde üst sıralarda yer almamız gereklidir.

Kısaca Seo'dan ve öneminden bahsettik. Şimdi'de seo'da var olan potansiyelimizi daha'da altırmanın yollarından bahsedeceğim.

Bir çok kurum, şirket ve bireysel girişimci arkadaşlarımızın istediğidir; hedef kelimelerinde üstte olmak ve piyasadaki kullanıcı potansiyelini sahip olmak. Hal böyle olunca ister istemez bir rekabet ortamı doğacaktır. Bir çok kişi ve kuruluş arama potansiyeli yüksek hedef kelimeye yoğunlaşacak ve rakiplerimiz çoğalacaktır. Bu rekabet ortamından maliyeti en azami veya karlı çıkmak istiyorsak Seo'ya alternatif çözümler üretmeli ve geliştirmeliyiz.

Sonuç böyle oluncada tek bir kelime üzerinde yogunlaşmak; maliyetli, zorlu ve rikslidir. Seçtiğimiz anahtar kelimemizine alternatif çözüm olarakta, Anahtar kelimemizle bağlantılı olan bir kaç kelime daha seçmeli ve o kelimelerede özen göstermeliyiz. O kelimelerdeki kullanıcı potansiyeline de sahip olmak için çalışmalı ve ana hedef kelimemizde istediğimiz yere gelmek için çalışırken, yan kelimelerinden gelen potansiyelden de verim alabiliriz.

Bir çok arkadaşımız sadece tek bi kelime üzerine yogunlaşıyor ve zaman öldürmekten başka bir şey yapmıyorlar çoğu zaman. Örnek verecek olursak: Sadece "Oyun" kelimesine yogunlaşmaktansa bunun yanında "Kız Oyunları" , "Araba Oyunları" , "Çocuk Oyunları".... gibi kelimelerede özen göstermek kullanıcı potansiyelimizi artırmak için önemlidir. Çünkü; Arama Motorların da kullanıcılar her zaman "Oyun" diye aratmaz, üstte örnek olarak sıraladığımız kelimelerinde aramalar yapılmada ve azımsanacak bi ölçüde de değildir. Burdan da anlaşıldığı gibi Hedef Kelimemize ulaşma yolunda ilerlerken Yan Kelimelerin, çoğu zaman Anahtar kelimeden daha fazla kullanıcı potansiyeli sağladığınıda göreceksiniz.

Yazının devamı, "vakit buldukça" getireceğim.

SeA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.:harika:

METAL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam öncelikle bilgiler için teşekkür ederim sormak istediğim bi husus var, mesela ben atıyorum "online dizi izle" kelimesinde backlink kasıyorum, peki bu kastığım backlinklerin diğer kelimelerime faydası varmı mesela titlede "dizi seyret" kelimeside yer alıyor yani demek istediğim bir kelimeye backlink kastığımız zaman Google sadece bu kelime de mi bize fayda gösterir yoksa az da olsa diğer kelimelerimizede faydası olur mu bu backlinklerin ?

EnkaZ

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
47
Hocam öncelikle bilgiler için teşekkür ederim sormak istediğim bi husus var, mesela ben atıyorum "online dizi izle" kelimesinde backlink kasıyorum, peki bu kastığım backlinklerin diğer kelimelerime faydası varmı mesela titlede "dizi seyret" kelimeside yer alıyor yani demek istediğim bir kelimeye backlink kastığımız zaman Google sadece bu kelime de mi bize fayda gösterir yoksa az da olsa diğer kelimelerimizede faydası olur mu bu backlinklerin ?
Kasılan kelimeler dışında diğer kelimelerede yarar sağlıyor.

seogokhan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Güzel makele bir kelimeye sabit kalkmaktansa aynı ve eş benzeri kelimeleri kasın rahatlıkla çıkarsınız.Bunu geliştirirseniz ilk sayfa değil hatta ilk 3 girebilirsiniz o kelimenin tüm eş anlamları ve o kelimenin tüm aranan ekleri nedir, nelerdir, çeşitleri gibi tarz makaleler yazarsanız o kelimede 1 sırada olmanız yükselir. Sonuç olarak google en iyi sonuçu göstermek için çabalıyor. Doğal olarak o kelimeyle alaka tüm özgün yazılar ve çeşitleri olunca sizi ilk 3 taşıyabilir. Birde kendim fikrim site içi linkleme yaparken sadece anahtar kelimeye link vermeyin eş anlamları ve çeşitleri gibi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5