İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Soru H taglarının (h1, h2, h3..) SEO açısından Önemi

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Az önce wmaraci.com sistemini incelerken, H tagları ile ilgili bir uyarı gördüm..

Sizce h taglarının (h1, h2, h3..) bir önemi var mi?

Google'ın bunlara dikkat ettiği konusunda kesin bir kaynağımız var mı? yoksa empirist mi yaklaşalım.

Not: <li> ve <ul> taglarının bir etkisinin olduğunu biliyorum. (5+ öğe diye arama sonucunda yazıyor. gibi)

Teşekkürler kolat gelsin.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Eskiden H1 tagi sayfada sadece 1 adet olmalıdır şeklinde bir söylenti vardı. Bu soru Matt Cutts'a sorulduğunda konuyu doğrulamadı, sayfada birden fazla H1 tagi olabileceğini belirtti. Bana kalırsa Hx tagleri yanlış kullanımda oldukça tehlikeli hale gelebiliyor, Penguen sonrası dönemde aşırı kullanımda sitelerin gerilere gittiğini görebiliyoruz. Yabancılar bir orandan sık sık söz etmekteler. Örneğin 150 kelime başına bir H2 olmalıdır gibi. Tabii bunun kanıtlanmış bir tarafı yok. Hiç kullanmamak da eksiklik olur. En iyisi aşırı kullanımdan kaçınmak.

adnan_ta

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Ya bu H1 ve H2 yi bir anlasam başka da bir şey istemiyorum biri bu konuda bana yardımcı olsun artık :)

by_karahan

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ben anasayfada 1 tane headerda site adının yazdığı yerde h1 kullanıyorum. Konu özeti başlıklarında (anasayfada 8 tane var) h2 kullanıyorum. Ve manşetteki linklere (4 tane var) h3 kullanıyorum.

Single.php içerisinde de 1 tane konu başlığına h1 ve etiketlere h3 veriyorum. Sidebarda bulunan benzer yazıların başlıklarına da (4 tane) h2 veriyorum.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Ya bu H1 ve H2 yi bir anlasam başka da bir şey istemiyorum biri bu konuda bana yardımcı olsun artık :)

Anlamak derken SEO acisindan mi yoksa HTML tagi kullanimi olarak mi?

- - - -Güncellendi - - - - - -

Eskiden H1 tagi sayfada sadece 1 adet olmalıdır şeklinde bir söylenti vardı. Bu soru Matt Cutts'a sorulduğunda konuyu doğrulamadı, sayfada birden fazla H1 tagi olabileceğini belirtti. Bana kalırsa Hx tagleri yanlış kullanımda oldukça tehlikeli hale gelebiliyor, Penguen sonrası dönemde aşırı kullanımda sitelerin gerilere gittiğini görebiliyoruz. Yabancılar bir orandan sık sık söz etmekteler. Örneğin 150 kelime başına bir H2 olmalıdır gibi. Tabii bunun kanıtlanmış bir tarafı yok. Hiç kullanmamak da eksiklik olur. En iyisi aşırı kullanımdan kaçınmak.

Sayilarla/oranlarla SEO yapmayi oldum olasi sevemedim hic. Muhakkak belli sayilar oranlar var fakat bunlar cok degisken. Bu bir kusu vurmak icin gunlerce hesap yapip ates etmeye hazir olunca kusu yerinde bulamamak gibi. Bu yuzden aylarca deney yapip bir orana ulassaniz bile daha ektiginizi bicemeden bu oran muhtemelen degisecektir.

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bilmeyen arkadaşlar için izah edeyim,
h tagları headling tags olarak geçer. HTML'de bir etikettir.
<h1>, <h2>, <h3>, <h4>, <h5>... webmaster css yardımıyla isterse <h10>'a kadar gider:)

Bu şekilde Kademelendirilmiş içerik yönetim taglarındandir. Eskiden kullanım alanı daha genişti ama şimdi css ile harfleri istediğimiz boyut stilde kullanabiliyoruz, ben birçok çalışmamda span ile yapıyordum, yani şöyle;

span .h1 {font-size:16px; ...}

sonrasında <span class="h1">Başlığım</span> gibi. Fakat tabi bende google alagoritmasını kodlasaydım, hx taglarının bir fonksiyonu olmasını sağlardım. <li> <ul> taglarının bir fonksiyonu olduğu gibi.

adnan_ta

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Bilmeyen arkadaşlar için izah edeyim,
h tagları headling tags olarak geçer. HTML'de bir etikettir.
<h1>, <h2>, <h3>, <h4>, <h5>... webmaster css yardımıyla isterse <h10>'a kadar gider:)

Bu şekilde Kademelendirilmiş içerik yönetim taglarındandir. Eskiden kullanım alanı daha genişti ama şimdi css ile harfleri istediğimiz boyut stilde kullanabiliyoruz, ben birçok çalışmamda span ile yapıyordum, yani şöyle;

span .h1 {font-size:16px; ...}

sonrasında <span class="h1">Başlığım</span> gibi. Fakat tabi bende google alagoritmasını kodlasaydım, hx taglarının bir fonksiyonu olmasını sağlardım. <li> <ul> taglarının bir fonksiyonu olduğu gibi.

Teşekkürler güzel açıklama olmuş.

Anlamak derken SEO acisindan mi yoksa HTML tagi kullanimi olarak mi?

Sayilarla/oranlarla SEO yapmayi oldum olasi sevemedim hic. Muhakkak belli sayilar oranlar var fakat bunlar cok degisken. Bu bir kusu vurmak icin gunlerce hesap yapip ates etmeye hazir olunca kusu yerinde bulamamak gibi. Bu yuzden aylarca deney yapip bir orana ulassaniz bile daha ektiginizi bicemeden bu oran muhtemelen degisecektir.

Yani anlamıyorum derken işte h2 150 kelimede bir kullanmak gerek, her sayfada 1 tane h1 kullanmak gerek tarzı açıklamaları anlamıyorum.
Mesela ben Boloff.com'a içerik girerken. h1 dediğiniz ne oluyor, h2 dediğiniz ne oluyor?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5