İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ha-cklink almamanız için en önemli 5 neden

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Haeklink bir sitenin linkini izinsiz bir şekilde başka bir web sitesinin görünmeyen bir kısmına ekleme faaliyetlerini kapsayan eyleme verilen isimdir. Spamdexingden en büyük farklı Haeklink arama sonuçlarını yasadığı olarak manipüle etmesidir.

Bu yazımda Haeklink almamanız için başlıca 5 nedene yer vermek istedim. Olayın etik olmayan tarafına çok fazla değinmemeyi tercih ediyorum.

1 - Haeklink illegal bir faaliyettir. Hiç de mahkemeler bu tarz dosyalarla dolu demeyin. Çok sinirlendirdiğiniz bir web sitesi sahibi bu işin peşini bırakmazsa aldığınız bir Haeklink size çok pahalıya mal olabilir. Hele bazılarının devlet sitelerinden Haeklink aldığı görülmektedir o da zaten kelle koltukta anlamına gelir.

2 - Google hiçbir şey yapmıyor gibi önyargı var. Google zaten bu sene yaptığı Penguen başta olmak üzere birçok güncellemesini bu tarz backlinklere savaş açmak amacıyla yapmaya başlamıştır. Haeklink alınan kişilere de filtreye takıldığında uyarı gidebilmekte ve arama sonuçlarında sitenize izinsiz bir kod eklendi anlamına gelen bir uyarı çıkmaktadır. Çalışmalara bu yönde devam edileceği kesindir.

3 - Haeklink alınan site sahibi bunu farkettiğinde linkleri kaldırır ve bu da arama sonuçlarını kısa sürede etkiler. Bunun yerine uzun vadeli yapılan doğal çalışmalar arama sonuçlarında daha uzun süre üst sıraların korumasını sağlar. SEO'da istikrar ve kalıcılık önemlidir.

4 - Haeklink ilk sayfa yada sıra garantisi vermez. Gerçi hiçbir backlink taktiği bunun garantisini veremez.

5 - Rakipleriniz Haeklink alarak sıralamada yükseldiğinizi farkederlerse hakkınızda web spam ekibine ve adsenseye şikayette bulunabilirler. Siteniz kalite yönergelerine uygun olmadığından dolayı hem aramadan hem de adsenseden ceza alabilirsiniz.

Haeklink bir siteyi ilk sıraya çıkarabilir mi? Siteye pagerank ve trust değeri katar mı?

Cevap evettir. Siteyi ilk sıraya da çıkarabilir, pr de katabilir. Sonuç olarak backlinklerin hala bir ağırlığı vardır algoritmada ve bu ağırlıktan dolayı alınan backlinkler sitenin sıralamasını etkilemektedir.

Haeklink ile spam linkler arasındaki fark ve ortak nokta nedir?

İkisi de etik değildir. Ancak Haeklink diğerinden farklı olarak yasadışıdır. İkisi de sitenin ceza yemesine neden olabilir. İkisi de black hat yöntemidir.

Benden bu kadar. İster kullanın ister kullanmayın. Siz bilirsiniz. Tavsiye etmiyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

alicanTR

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Devlet sitelerine bunu yapan insanların ceserateni tartışmamak lazım :D En güzeli kendi emeğinle yaptığın işin kazancıdır.Çünkü mesela Haeklink in var 1.sıraya yükseldin ama aklının bir köşesinde o site sayesinde yükseldiğin ve birgün bununla uğraşman gerekeceği vardır.Gidip parasını verip linklerini alırsın özgün olursun güncel olursun bütün bu riskler bu emek hırsızlıkları gereksiz kalır.Tabi bide Haeklink alıp takmayan insanlar unutmayın onun karşılığı sitenize kısa bir süreliğine iyi gelebilir ancak size uzun bir süre kötü ve maliyetli gelebilir ;)

Teşekkürler Adminem Makaleniz Güzel Olmuş.

May

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
Link linktir , bence haklinkte bir zarar yok

alicanTR

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Link linktir , bence haklinkte bir zarar yok

Millet emeğini versin hergün kendini o site için parçalasın adamın teki gelsin araya bir link yerleştirsin havadan link gelsin.Ohh ne rahat.

muratsal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
benim imzam haklink mi, oluyo şimdi

soulmy

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
8
Haklink ve mahkeme...

Bu kadar tehlikeli yani. Bunu bilmiyordum.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
izinsiz bir ekleme durumu yok.optimize edilmiş ve botlara açık olsaydı doğal olmayan bağlantı kategorisine giriyor olacaktı.

May

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
Millet emeğini versin hergün kendini o site için parçalasın adamın teki gelsin araya bir link yerleştirsin havadan link gelsin.Ohh ne rahat.

Ben haklink yapın demiyorum. Zararı yok diyorum. Etik açıdan tartışmaya kapalı bir konu zaten.

Tek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
14
Mahkemelik bir olay degil haklink sadece kim ekliyorsa ipden belki bi ihtimal suc duyurusunda bulunabilirler oyle olmus oslaydi iyineti haklinklerle dolduralim haberi olmadan gicikligina :) olacak ismi olmaz tabi :)

- - - -Güncellendi - - - - - -

baskasindan haklink almayacaksin yapabiliyorsan kendin yapacaksin :) ki rahatliga bakacaksin.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
BİLİŞİM SUÇLARI
TÜRK CEZA KANUNU MADDE 244 - Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

Türk Ceza Kanunu’nun 244/2 Maddesi bu konu ile ilgiidir:

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Hobi Alemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Haklinkçiler derki; kapıyı açık bırakanmı beni içeriye gitmeye zorlayanmı suçlu?
Sitenizin güvenlik önlemlerini alın, onlar girerse girsin.

Sahabilerden birisi sormuş, atımı kimse çalmaz artık dimi?
Hz.Muhammed cevaplamış; Sen onu kazığa bağla da sorumlusu sen olma.

alicanTR

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Haklinkçiler derki; kapıyı açık bırakanmı beni içeriye gitmeye zorlayanmı suçlu?
Sitenizin güvenlik önlemlerini alın, onlar girerse girsin.

Sahabilerden birisi sormuş, atımı kimse çalmaz artık dimi?
Hz.Muhammed cevaplamış; Sen onu kazığa bağla da sorumlusu sen olma.

Haklinkle alıntı yaptığın sözler iyiymiş :D:D

Seroktay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şu gereksiz işlerede bulaşmasa insanlar temiz bir internet ortamı olacak ama :) nerdeee? SEO yapacam diye didinsin adam, biri gelsin gizli kodla link yapıştırsın asalak bir yaşam tarzı işte :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5