İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Haber bloguma bir avukattan mail geldi

Bach

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyi günler arkadaşlar,

Haber blogumda bazı sitelerden alıntı yapılmış içerikler bulunuyordu.
Daha önce hiçbir uyarı almadım zaten uyaranların içeriğini kaldırıyorum.

Merhaba.

Sitenizde yaptıgımız uzun incelemeler sonucu edinilen bilgilere göre tüm içeriginiz diger site (Hak sahiplerinden çalıntı) ile alınmış oldugu tespit edilmiştir bu sebep ile hakkınızda ben Aykut Kabasakal (Avukat) ve diger 4 site sahibi ile birlikte hakkınızda dava açmayı uygun gördük siteniz üzerinde bulunan tüm çalıntı içerigin kopyası tarafımızca alınmış olup ileride kanıt niteligi taşıdıgı için aleyhinizde delil olarak kullanılacaktır.

İyi günler Aykut Kabasakal (Bilişim Suçları Dairesi Üyesi Avukat)

Böyle bir yorum yazmıs bir içeriğe.

başka bir yorumda kanunda yazılan şeyleri yazmış haklarını falan.

Sizce bu doğru olabilir mi? Adamın mail adresi bu [email protected] . Sanırım böyle bir mail adresi alınmıyor?

Sitem : www.yokbilevar.com

important_61

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Avukatlar böyle bir uzantıya sahipler orası öyle. Site adresini özel mesaj yoluyla iletirmisiniz ?

T

trgy

Misafir
Site adresin nedir? En fazla kapattırma uygulayabilirler adresine adli ceza ya da para cezası almazsın tabi yazıları tescillenmediyse.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Telefon yokmu

Atma gibi , maille iletişimmi olur...

Ayrıca farklı sitede de olsa içeriğin onun olduğunu kanıtlamalı.Yinede dikkatli davran.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Site adresin nedir? En fazla kapattırma uygulayabilirler adresine adli ceza ya da para cezası almazsın tabi yazıları tescillenmediyse.

Nasıl yani turgay ? Eğer yazılar tescilli değilse site kapattırılabilir mi ? Eğer öyle ise hangi kanıtlar, gerekçeler ile...

important_61

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Eğer içerikleri gerçekten aldıysan silmende fayda var.Avukat eğer şikayet üzerine harekete geçmişse ilk olarak alıntı olayını tescil ettirir sonrada ihtar çeker sana.Sonrası aşikar..
Line arkadaşım'ın ne demek istediğini bilgimden ötürü anlamıyorum fakat böyle birşey olma olasılığına karşılıkta bilgili arkadaşlara başvur.Sonuçta (ç)alıntı ta yapmış olsan ortada bişey yoksa boşuna veri gitmesin sitenden.

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Eğer içerikleri gerçekten aldıysan silmende fayda var.Avukat eğer şikayet üzerine harekete geçmişse ilk olarak alıntı olayını tescil ettirir sonrada ihtar çeker sana.Sonrası aşikar..
Line arkadaşım'ın ne demek istediğini bilgimden ötürü anlamıyorum fakat böyle birşey olma olasılığına karşılıkta bilgili arkadaşlara başvur.Sonuçta (ç)alıntı ta yapmış olsan ortada bişey yoksa boşuna veri gitmesin sitenden.

Bazı siteler sayesinde istediğiniz mail adresinden mail atabiliyorsunuz.

Bazıları rakiplerini alt etmek için bu yöntemi kullanıyorlar..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Tecil ettirir ama yazı sitede yayınandıktan sonra tecil ettirmesi bir işe yaramaz.Karışık durumlar ama fake gibi geldi .Siteyi görmedende bişi sölemek doğru olmaz...

important_61

1
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Ben (ç)alıntı yapılan sitedeki bilgilerden bahsediyorum, daha sonra silinme ihtimaline karşı siteye eklenen bilgileri tescil ettirebilir zaten tescil ettirerek delil haline getirmeyi planlar avukat.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Yani ekran görüntüsümü alır , anlamadım valla:D

Hani yazıları tecil ettirip saldırır anladım .Oda saçma olur her yazıyı tecil ettirseler ohoo, en fazla saldırmadan önce tecil ettirir oda bi işe yaramaz.

T

trgy

Misafir
Nasıl yani turgay ? Eğer yazılar tescilli değilse site kapattırılabilir mi ? Eğer öyle ise hangi kanıtlar, gerekçeler ile...

google cache ile bakılıp webarchive den bakılıp deliller sunulup marka kopyalamadan dolayı kapatılabiliyor. isim vermiyeyim ama ünlü bir site bunu yaptı ve domaine mahkeme kararı geldi.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
google cache ile bakılıp webarchive den bakılıp deliller sunulup marka kopyalamadan dolayı kapatılabiliyor. isim vermiyeyim ama ünlü bir site bunu yaptı ve domaine mahkeme kararı geldi.

O markadandır.Yazılarda kolay kolay kanıtlanamıyor...

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
chip dergisi bi program vermişti ben kendi yazılarımı orda tescillemiştim eğer böle birşey yoksa fazla birşey yapmazlar.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Zaten marka olmayan adam avukat tutmaz, tutarsa o adamın bilmediğindendir. (marka olarak yazdım herşeyi) :)

dipnot: bugün çok hızlıyım. :D

İçerikten açtık dava demişki :S

Marka derken şirketimi kastediyorsun :S Öleyse farketmez şirket birey olması içeriğin kendinin olduğunu kanıtlaması çok zor.Hele öle güncel haberlerse.

T

trgy

Misafir
İçerikten açtık dava demişki :S

Tamam işte bak şöyle açıklıyayım.

1 adet haber sitesi var markalaşmış ve markası tescillenmiş. sen bunu klonlamaya başlıyorsunuz içinden yazılar kopyalıyorsun herşeyiyle beraber kaynak göstermiyorsun direk suçlu duruma düşersin. İçerik mantık işleyiş aynı olursa isterse site adı tam tersi birşey olsun, içerik kopyalamaktan kapatıyorlar. site adı benzer olupta içeriği de kopyalarsa aynen olduğu gibi zaten o siteyi kendisi kapatsın önüne geçemezsin. :)

ekleme: marka derken tescilli markadan bahsediyorum. örnek: renault, mynet, algida, nike.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
E yani bire bir kopyalarsa eşeğin kulağına su kaçırmak oluyor .Hiç bir savcı yemez aksini.Ama öle veri falan çekiyorsa sorun olmaz.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Metin ya da görseller izin alınmadan kullanıldığı takdirde tamamen suç işlenmiş olur. Bu içeriği yayınlayan firma ya da kişiye göre değişir. Kimi uğraşır kimi uğraşmaz. Bununla alakalı herhangi bir tescilmiş, bilmem neymiş gereksizdir. Birebir kopya edildiği takdirde karşı taraf size istediği her davayı açar. Yeterki sizinle uğraşmak istesin, yeterki sizin davayı kaldıracak maddi yükünüz olsun. Aksi takdirde sadece siteyi kapatırlar.
Bazı tv programlarında, haber sitelerinde, bloglarda ve gazetelerdeki bazı haberlerde dikkat edin sıklıkla -mış -miş kullanılır. Bununda amacı tamda budur. "duydum", "öyle diyorlar" tarzı söylemlerle suçtan yırtmış olursunuz.

Birebir kopya yerine duydugunuz bir haberi yorumlayarak sitenize eklemek, hem özgün içerik için faydalı olur hemde sağlık ve sıhhatiniz için :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi