İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hangi Linux İşletim Sistemini Kullanıyorsunuz ?

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhabalar,

Ben birkaç sene önce bir iki Linux işletim sistemi kurup silmiştim.
Fazla ilgilenemedim yani. Hatta son yıllarda Linuxdaki gelişmeler hakkında hiçbir bilgim yok.

Ama Linuxa verilen destek de günden güne artmakta sanırım. Linux ın çekirdeği 1 tane olsa da çok fazla işletim sistemi çıktı piyasaya Linux adı altında.

Siz bunlardan hangisini kullanıyorsunuz acaba ?
Web Server konusunda en iyi Red Hat diye hatırlıyorum.
Ama normal ev kullanıcı için en iyisi sizce hangisidir ?

Ben öğrenmek en azından Linux hakkında bilgi sahibi olabilmek adına kurmak istiyorum makineme. Ama hangisini kurmalıyım bilmiyorum. Web server kesinlikle düşünmüyorum. Çünkü php kullanmıyorum.

En son 1 sene önce sanırım Sun Solaris adında bir Linux duymuştum. Çok fazla bütçe ayırıldığı ve asla bu sistemin çökmediği yazıyordu üstelik bedava deniyordu haberde.

Sizce hangisini kurmalıyım ?
Cevap verirken lütfen yeni başlıyorsan şunu kurmanda fayda var demeyin.
En iyisi hangisiyse onu söylerseniz sevinirim :)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Web ortamı için Linux değil BSD öneririm. FreeBSD veya OpenBSD
Sun Solaris Linux değil Unix'dir.
Evde kullanmak için bence en uygunu Linux olara SuSE olabilir.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Sun Solaris i şu iki haberde baya övmüşler

http://bilisim.milliyet.com.tr/detay.asp?id=1689
http://bilisim.milliyet.com.tr/detay.asp?id=1483

Dünyanın çökmeyen tek işletim sistemiymiş. Linux ya da Unix kelimeleri geçmiyor. Sonuçta Linux da Unix tabanlı.

Selim teşekkürler.
Fakat sunucu olarak kurmak istemediğimi ve staj için kurmak istemediğimi belirtmiştim.

Bahadır Web ortamından kastettiğin şey nedir ? Yani ne gibi avantajlar sağlıyor ki BSD ?

Bir de aslında ne için kullanacağımı da bilmiyorum :)
Ama sunucu olarak kullanmayacağım ve en sağlam en profesyönelce yazılmış olan hangisi ise onu kullanmak istiyorum. BSD ye ise hiç geçmek istemiyorum. Linux ın kullanıcı sayısı yüksek olduğu için o konuda cahil kalmak istemiyorum.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Sunucular için kesinlikle Debian öneriyorum. Eğer çift çekirdekli bir işlemciniz yoksa debian kurun.. çift çekirdeklerde centos daha fazla verimli oluyor. (denedim ,perform ettim, onayladim)

Evde ne kullanabilirim şeklinde sorunuza "windows" diyorum... evde oyun oynanır başka ne yapılırki:p

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkürler. Fakat hiç yardımcı olmadınız :)

Herkes sunucu için şunu kur demiş. Oysa sunuculuk bir işim olmadığını birkaç kere söylemiştim : )

Aynı şeyleri tekrar söyleyim. Belki içinde sunucu kelimesi, windows ve BSD kelimesi geçmeyen bir tavsiyede bulunulur : )

Sunucu kurmayacağım.
Ev kullanıcısından kastettiğim şey de serverlık bir işim olmadığıydı. Notebook a kuracağım evde de kullanırım işyerinde de.

Oyun konusuna gelince 8 senedir hiç oyun oynamıyorum bilgisayarda. Makinemde oyun da kurulu değil zaten.

Linux hakkında fazla bilgim olmadığı için aradığım kriterleri pek belirtemiyorum.
Ama sağlam olmalı. Güvenliği en iyisi olan.. (Belki de birkaç dosya kurulduğunda hepsinin güvenliği aynıdır bilemiyorum)
Komutlardan çok görselliğe önem verilmiş olması. Yani komutlarda boğulmak istemiyorum.

Peki sunucu için kurulacak Linux dışında Linuxların kendi aralarında ne gibi farkları vardır ? Birbirlerine üstünlükleri nelerdir ?

Bir de Linux harici işletim sistemi tavsiye etmezseniz sevinirim. Yukarıda da belirttim. Linux konusunda cahil kalmamak için illa ki Linux kurmam gerekiyor.

Cevap verenlere teşekkürler.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hakanizm' Alıntı:
Sun Solaris i şu iki haberde baya övmüşler
Dünyanın çökmeyen tek işletim sistemiymiş. Linux ya da Unix kelimeleri geçmiyor. Sonuçta Linux da Unix tabanlı.
istemiyorum.
Bu bilgilendirme yanlıştır. Linux Unix tabanlı değildir, Unix tabanlı olan BSD ailesidir ki Unix'ten türetilmiştir. Linux sadece Unix ile benzerdir.

Burada genel bilgilendirme vermek istemiştim, aralarındaki farki ifade etmek için.

Evde SuSE tavsiye ettim çünkü SuSE donamımı yüksek makineler için uygundur ve Masaüstü işlemler için daha iyidir. 10 yıl kadardır da evde SuSE kullanıyorum, Live olara denemek isterseniz Konoppix kullanın. Ben Linux komutlarını ve sistem yapısını öğrenmek istiyorum diyorsanız Slackware kullanın.

Sanırım şimdi biraz açılayıcı olmuştur.

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ben Suse kullandım bir 6 ay kadar. Daha sonra bir arkadaşın tavsiyesi ile Ubuntu yüklemeye karar verdim ve gerçekten windowsun kullanıcı dostu arayüzünü yerle bir edebilecek yapıda olddğunu gördüm.

Şu an çok memenunum ve windowstan boşanacak herkese Ubuntu tavsiye ediyorum.

hakanizm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
2 satır yazdığın 2 adet linux mı ? Yoksa 1 adet linux mı ?

2 adet farklı linux tavsiye ettiysen aralarındaki fark nedir hdogan ?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hdogan' Alıntı:
Slackware
RedHat Enterprise 4

RedHat Enterprise, lisanslı alırsanız normal olarak kullanabilirsiniz. Lisanslı değilse en ufak bir güncellemeyi yapamayacaksınız.

Onun için Paralı Linux dağıtımlarını bunun dışında tutmakta fayda var.

Mask

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Web ortamı için Linux değil BSD öneririm. FreeBSD veya OpenBSD
Sun Solaris Linux değil Unix'dir.
Evde kullanmak için bence en uygunu Linux olara SuSE olabilir.

görüşlerine tümüyle katılıyorum fakat bir çok kişi bsd ayarlarından bihaber oldukları için sorun yaşıyorlar. ama daha stabil çalışıyor.
Ev kullanımı için de Redhat9 oldukça basit ve kullanımı kolaydır
Saygılarımla

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bana da BSD daha kolay gibi geliyor, belki de uzun zamandır kullandığımdandır. Halbu ki komut bakımından Linux'tan bir farkı yok, tek farkı BSD daha güvenlidir çünkü Exploit bakımından en az etkinenen BSD ailesi.

Makroturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadas yeni baslayacagim hayatimda bi kere kurup sildim diyo sizler linux kullanicilari yada linuxa yakin oldugunuzu soluyosunuz ama solaris ve bsd donuyo ortada nasil is anlamadim :)

arkadasim kisisel gorusum wizardlari gelismis olan SuSe ile baslayarak oncelikle yabanciligini atman ve guncel bir cok dokumana kavusabilmen... grafik arayuzu diger dagitimlara nazaran cok gelismis olan SuSe %95 oraninda ev kullanicilari ve ozellikle yeni baslayanlar icindir biraz daha ilerledikten sonra (1 sene kadar belki) Fedora Core 5 onerebilirim rahatca sana herseyi 4/4 luk gordugum kadari ile SuSe nin son versionunda turkce yok hatirladigim kadari ile almanca ve ingilizce var bu sana zorluk cikarabilirmi bilmiyorum ancak Fedora Core 5 te (yeni baslayanlara aslinda onerebilirim sadece sihirbazlari SuSe kadar gelismemis) dil sorunu neredeyse cozulmus herseyden once driver olayini felan cozmusler hersey tamamen kernele gomulu calisiyor sana ilk basta lazim olacak... i945 chipset bir anakart almistim ilk ciktiginda evde kullanmak icin ve 3.0 HT bir islemci archlinux kullaniyordum evde ondan oncede Gentoo ve Redhat'ti sistemim oysa bu sistemlerin 945 ile beni cok ugrastirabilcegini dusunup henuz cikmis olan Fedora Core 5 cektim ve install ettim bide ne goriyim herbiseyimi tanimis etmis tak kullan olmus resmen.. sana tafsiyem linuxu veya mantigini tam olarak kavramadan debian ve turevlerine pek yakin durma (kisisel fikrimdir fanatiklerine karsi saygim sonsuz) bu turevlere ubuntu,slackware gibi ornekler verebilirim basarili dagitimlar olmasina ragmen malesef ilk kullanicilara gore olmadigini dusunuyorum RedHat ve turevlerini her zaman daha sevmisimdir.Bol dokuman esnek kullanilabilirlik gerektiginde Wizard destegi,sunucu uygulamalarinda basi cekmeleri ve BSD lere yakinligi sana Linux yolunda bir isik tutacaktir sanirim.

bu arada linuxu tercih etmeye calistigina sevindim :)
You are welcome

okanari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hocam yeni başlıcaksan su 2 sine goz gezdir derim.

1. Ubuntu (debian tabanlıdır): Bana gore en buyuk avantajı ubuntu-tr diye bi siteleri var. Turkce kaynak bulabiliyorsun. Ayrıca ubuntu grubu cok caliskan surekli guncelleniyor. Ve son kullanıcı icin yapılmıs iyileştirmeler var(mıs). Ben server olarak debian kullanıyorum. Ofiste ise denemelerimi ubuntu ile yapıyorum.

Genel olarak bakarsan aslında server, ev kulancıısı vs ayırmak cok kolay degil. O yuzden birinden baslamak lazım. Ubuntu'nun liveCD'ini cekerek baslayabilirsiniz.

2. Kororaa: Bu benim yeni budugum bi dğıtım. XGL ile 3 boyutlu masaustu destegi veriyor. Ben livecd cekip direk dendim. i855 cipsetli notebookumda sorunsuz calisti. 3 boyut destegi hoş ama bencegereksiz. Sırf meraktan deneyebilirsiniz.

SOnucta ben her zaman ubuntu olsun, gentoo olsun debian tabanli bi sistem oneririm. Zira debian'un beni en ck ceken tarafı apt olayı. APT: isletim sistminize yazılım yukemeye yarayan paket sistemi.
Or: apt-get insall mozilla komutu ile dakiaklar icinde mozillayı sisteminize kuruyorsunuz. Ayar vs yapmadan calisiyor.

Eski redhat olayı bnce bitti. Redhat enterprise zaten paralı oldu, fedora ise bence cok fazla deneme tahtası gibi gorunuyo. Tbi belki de degildir ama ben sevemedim. AYrıca redhat lardaki rpm ve yum olayına hic alısamadım ve ısınamadım.

Siz en iyisi ubuntu deneyin, memenun kalcaksınız.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5