İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hangi Name Server, Hangi IP'de?

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dnsstuff.com diye bir yer ama benim tam olarak istediğim şu. Örneğin biz bir IP'den bir Name Server oluşturuyoruz ya, ben o oluşturduğumuz NS'in çalışıp çalışmadığını, hakkaten benim oluştuğum IP üzerinde olup olmadığını yada IP değişikliği yaptığımda yeni IP'ye geçiğ geçmediğini nasıl anlıycam, böyle bir Whois'a bakabileceğim bi yer var mı?

Ns1.site.com --> şu IP
Ns2.site.com --> şu IP gibi

şimdiden teşekkürler

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dostan ping ns1.site.com yaparak ya da

internic.net/whois.html sitesinden domaini yazdıktan sonra aşağıdan Nameserver seçeneğini seçerek arama yapabilirsin..

İyi çalışmalar

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SLiM_BoY' Alıntı:
Dostan ping ns1.site.com yaparak ya da

internic.net/whois.html sitesinden domaini yazdıktan sonra aşağıdan Nameserver seçeneğini seçerek arama yapabilirsin..

İyi çalışmalar
çok saol, çok makbule geçti. ;) Hay Allah Dostan da hiç denememiştim Name Serveri, Çok saol ;))

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir başlık daha açmayım dedim. Şimdi diyelim 1 IP'miz var ve onunla da Ns1.benimsitem.com diye Nameserver oluşturduk.

Primary olarak Ns1.benimsitem.com
Secondary olarak ne yazalım?

Diyelim ki bizim bir önceki Serverimizde 5 IP'miz vardı ve o zamandan da Ns2.benimsitem.com oluşturmuştuk. Ama şimdi yeni yerde Secondary olarak bunu yazarsak Primary hata verdiğinde bu sefer Secondary'ye yani bizim eski IP'mize gitmez mi, bu da sitenin o anlık tamamen başka yere yönlenmesi değil mi? Ne diyorsunuz, bu Primary Secondary işini nasıl yapıyosunuz? Teşekkürler

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet, Host panelden kendin seçip ayarlayabiliyosun. Bu arada konuyu dağıtmayalım lütfen, cevap verecek olan yazsın

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
NS ip adreslerini test etmek için;
nslookup ns1.domain.com
şeklinde test edebilirsiniz, Linux konsolundan ve XP komut isteminde çalışır.

ns1 ve ns2 içi için mutlaka iki ayrı ip adresi kullanın, aynı ip adresi olursa çok sorun yaşarsınız.

Sorgulamalara ilk olarak ns1 cevap verir ve istenilen yere ulaşılamazsa ns2 devreye girer.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
NS ip adreslerini test etmek için;
nslookup ns1.domain.com
şeklinde test edebilirsiniz, Linux konsolundan ve XP komut isteminde çalışır.

ns1 ve ns2 içi için mutlaka iki ayrı ip adresi kullanın, aynı ip adresi olursa çok sorun yaşarsınız.

Sorgulamalara ilk olarak ns1 cevap verir ve istenilen yere ulaşılamazsa ns2 devreye girer.
Bahadırcım teşekkür ederim cevabın için ama ns sorgulamanın cevabını zaten yukarda almıştım.

Name Server konusunda yazdıklarını zaten ben de biliyorum ve yukarda da yazdım, ilk Primary olanı okur sorun varsa Secondary olur tabi. Ama sen benim sormak istediğim yeri anlamamışsın. :) Ben diyorum ki bir IP'si olan Secondary yerine ne yazıyor yazdım. Düşünün mesela Secondary yerine kullanılmayan bir NS yazdınız, O Ns'e ait index'te de hekİNG yazıyor. Belki çok bi örnek oldu ama heking olmaz ona ait bir index'e yani başka bir Siteye yönlenir. Yani benim bahsettiğim konu çok derin bi konu, çok da önemli. İşin bu tehlikeli boyutunu da düşünmek gerek. Yoksa ben de biliyorum Secondary hata halinde devreye girer, benim sormak istediğim bu bahsettiğim konu.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Seal' Alıntı:
bir başlık daha açmayım dedim. Şimdi diyelim 1 IP'miz var ve onunla da Ns1.benimsitem.com diye Nameserver oluşturduk.

Primary olarak Ns1.benimsitem.com
Secondary olarak ne yazalım?

Diyelim ki bizim bir önceki Serverimizde 5 IP'miz vardı ve o zamandan da Ns2.benimsitem.com oluşturmuştuk. Ama şimdi yeni yerde Secondary olarak bunu yazarsak Primary hata verdiğinde bu sefer Secondary'ye yani bizim eski IP'mize gitmez mi, bu da sitenin o anlık tamamen başka yere yönlenmesi değil mi? Ne diyorsunuz, bu Primary Secondary işini nasıl yapıyosunuz? Teşekkürler

Ben cevabı bu soru içinn yazmıştım ama yinde de bir konuda anlaşalım. İki ns kullanılmasının nedeni birisi ulaşılamaz ise ikincisi devreye girsin.

1. dns sunucuda alanı tanımlarsın ve hostun bulunduğu ip adresini verirsin.
2. dns sunucuda alanı tanımlarsın ve yine hostun bulunduğu aynı ip adresini verirsin.

Bazı durumlarda iki tane ns tanımlamanın zorunlu olduğu yerlerde ikisi de aynı sunucuda tanımlanır ama aynı sunucudaki farklı ip adresleriyle.

Benim dikkat çekmek istediğim yer;
İki dns sunucunuz yokda ns2 tanımlamanın bir anlamı yok.

Not:
Belki benzer şeyleri yazıyoruz ama bu mesajları başkalarınında okuduğunu düşünüyorum ve senin konuyu iyi bildiğin konuyu fazla değiştirmez. Belki ben konuyu iyi bilmiyorum ve öğrenmeye çalışıyorum ve mesjları takip edenlerde diyelim.

Soruyu doğru anlamamış olabilirim, o konuda bir şey diyemem. :)

cepwap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıca nameserver IPleri ile hostunuzun IPlerinin farklı olması ve farklı sunucularda bulunmaları daha sağlıklıdır. Bu yüzden nameserverlara DNS hizmeti veren yerin adresini girmeli, DNS hizmeti veren yerde de kendi sunucunuzun IPsini A ve MX şeklinde kaydetmeli.

İki nameserverda da doğrudan sunucu IPsi girerek kullanılabiliyor fakat bu durumda isim sunucusu ile kendi hostun aynı makina olduğu için hız ve performans kaybı oluşabiliyor.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir' Alıntı:
Benim dikkat çekmek istediğim yer;
İki dns sunucunuz yokda ns2 tanımlamanın bir anlamı yok.
Ama Name Servere yönlendirirken iki adet NS yazılması gerekiyor benim dediğim buydu. Aslında aynı şeylerden bahsediyoruz, ben anladım seni. ;)

cepwap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Seal' Alıntı:
Bahadırcım teşekkür ederim cevabın için ama ns sorgulamanın cevabını zaten yukarda almıştım.

Name Server konusunda yazdıklarını zaten ben de biliyorum ve yukarda da yazdım, ilk Primary olanı okur sorun varsa Secondary olur tabi. Ama sen benim sormak istediğim yeri anlamamışsın. :) Ben diyorum ki bir IP'si olan Secondary yerine ne yazıyor yazdım. Düşünün mesela Secondary yerine kullanılmayan bir NS yazdınız, O Ns'e ait index'te de hekİNG yazıyor. Belki çok bi örnek oldu ama heking olmaz ona ait bir index'e yani başka bir Siteye yönlenir. Yani benim bahsettiğim konu çok derin bi konu, çok da önemli. İşin bu tehlikeli boyutunu da düşünmek gerek. Yoksa ben de biliyorum Secondary hata halinde devreye girer, benim sormak istediğim bu bahsettiğim konu.
Her iki nameserverdaki DNS kayıtları aynı olmalıdır. Bir datacenterdaki bu iki sunucu(daha çok da olabilir) senkronize çalışır. Biri cevap vermezse diğeri vermelidir. Veya bir sunucu olur, 2 IPye sahiptir. Buradaki asıl amaç herhangi birinde bağlantı veya sunucu arızası olursa diğeriyle bu işi görebilmektir.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Seal' Alıntı:
Evet, Host panelden kendin seçip ayarlayabiliyosun. Bu arada konuyu dağıtmayalım lütfen, cevap verecek olan yazsın

Gerçek name server'lar domain kontrol panel'inden ayarlanıyor. Yani hangi paneli kast ettiğini anlamadığım için sormuştum. Neyse cevaplarını almışsın sanırım.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
*siber*' Alıntı:
Gerçek name server'lar domain kontrol panel'inden ayarlanıyor. Yani hangi paneli kast ettiğini anlamadığım için sormuştum. Neyse cevaplarını almışsın sanırım.
Host panelde IP'leri ayarlıyosun, Name Serveri Domain panelden evet. Ama Hosttan da ayar yapman gerekiyor neticede. Kolay gelsin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5