İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Harici Modem

A

Anonymous

Misafir
Arkadaşlar benim modemim linux ile uyumsuz(winmodem).Bir Harici modem almak istiyorum.İki sorum var;
1-Her harici modem linux ile çalışırmı
2-Piyasadaki en iyi harici modem model veya modelleri nelerdir.Kazık yemiyelim

A

Anonymous

Misafir
Merhabalar

1-)http://www.linuxhardware.net/ bu adresten uyumlu olan modemleri kontroledebilirsin.

2-) Piyasadaki en iyi modem su diyebilmek benim acimdan cok uygun gormuyorum. Sonucta dial-up bir baglanti soz konusu bence kesenize uygun bir modem almaniz daha uygun olur.

Kolay Gelsin.

A

Anonymous

Misafir
Hemen aklima gelmisken bildigim cok eski model External modemler haricinde Linux`un piyasadaki mevcut External modemlerin hic biri ile bir sorunu yok. Bu yüzden markasi ne olursa olsun (Dikkat USB modemler haric ama) rahatlik ile herhangi bir external modem alabilirsin.

A

Anonymous

Misafir
Bu sorun cozuldu artik bazi software modemler de Linux la calisabiliyor.Ben kisisel olarak harici modemleri tercih ediyorum.En azindan izleyebiliyorsunuz.Su anda kullandigim Speedcom 56 + hicbir sorun cikmadi.Bunun yaninda apache ile ilgili iyi seyler duydum.Onu da deneyebilirsin.

A

Anonymous

Misafir
Bu sorun cozuldu artik bazi software modemler de Linux la calisabiliyor.Ben kisisel olarak harici modemleri tercih ediyorum.En azindan izleyebiliyorsunuz.Su anda kullandigim Speedcom 56 + hicbir sorun cikmadi.Bunun yaninda apache ile ilgili iyi seyler duydum.Onu da deneyebilirsin.

N

neco83

Misafir
bu software sorunu çözüldü derken neyden bahsettiğni anlayamadım. yani usb modemler artık linux ile kullanılabiliyor mu, yoksa ben mi yanlış anladım? çünki benim modemim usb modem ve daha linux ile kullanamadım.

E

etil

Misafir
linux da artik external modem zorunlulugu yok conexant modemler rahatlikla linux altinda calisabiliyor. ben su anda linux altindan conexant hcf modem ile internete baglanmis durumdayim. kurulumda cok basit sadece dagitima uygun rpm paketini indririp yuklemek yetiyor. hicbir ayar yada uzmanlik isteyen bir isi yok. oldukcada performansli herkese rahatca tavsiye ederim.

E

elektronist

Misafir
:D
Selamlar,

Linux'ta USB modemler kullanılmakta. Benim modemim Creative Modem Blaster USB. Linux dağıtımım
ise Mandrake 8.2. Altı ay kadar önce SuSE7.1 ile Linux dünyasına girdiğimde en çok sevindiğim olay modemimim
SuSE tarafından kullanılabilir olması olmuştu. Daha sonra RedHat7.3'ü denedim ve modemimi çalıştıramamıştım. Bu
belki de acemiliğimdendi, belki şimdi yeniden denesem çalıştırabilirim. En sonunda Mandrake 8.2'yi kurdum.
Bir süre sonra onda da modemimi çalıştırabildim.

USB modemlerde bildiğim kadarıyla ACM denilen modemler Linux tarafından sorunsuz destekleniyor. Ancak
bunun dışında bazı USB modemlerin de sürücüleri yeni yeni çıkmaya başladı. Mandrake 8.2'de ACM
modülü kernel içinde kurulu oluyor ve kullanıma hazır oluyor. Bu modemler Mdk8.2'de

/dev/usb/acm/0 gibi bir character device olarak bulunuyor. Buna

ln -s /dev/usb/acm/0 /dev/modem olarak bir link oluşturularak KPPP ile kullanılabiliyor.

SuSE'de ise hatırladığım kadarıyla bu

/dev/acmtty0 gibi bir character device olarak yast aracılığı ile konfigüre ediliyor.

Yeni modem alacaklara modemimi tavsiye ederim. Ayrıca USB olduğu için kolaylıkla başka
makinalara da bağlanabilir.

İyi çalışmalar.

N

neco83

Misafir
sayın elektronist nickli arkadaşım. beni, senin altı ay önceki halinmiş gibi düşünürsen sevinirim. çünki çok acemiyim linux hakkında. usb modemimi nasıl linux ile kullanacağımı adım adım anlatırsan sevinirim. bu arada redhat7.3 kullanıyorum ve modemim apache usb modem.

E

elektronist

Misafir
:?
neco83, yukarda da anlattığım gibi RedHat7.3'te başarılı olamamıştım. Şu anda da RedHat7.3
kurup deneme fırsatım bulunmuyor. Ama yine de elimden geldiği kadar anlatmaya çalışayım.

USB modemlerin ACM (Sanırım açılımı Abstract Connection Model) tipli olanları USB projesinin belli
bir aşamasından sonra Linux'ta kullanılmaya başlanmış. Bunun için ya kernelde acm.o modülünün derlenmiş
hazır olması gerekiyor veyahut da sonradan yüklenmesi gerekiyor. Öncelikle sizin modeminizin bu sınıfa
girmesi sizin şansınız olacaktır. Aksi taktirde modeminizin Linux ve hatta sizin dağıtımınız için olan sürücüsünün
olması ve bunu bulmanız gerekmektedir.

RedHat7.3'ü denerken bu anlattığım acm modülünü aramış sanırım otomatik olarak kernelde olmadığını görüp
yüklemeye çalışmıştım. Ancak başarılı olamamıştım. RedHat ile ilgili arkadaşlar eğer USB modem de kullananlar
varsa bu konuda yardımcı olabilirler.

Mandrake8.2'ye gelince, yüklenirken acm modülü hazır geliyor ve kurulumdan sonra

/dev/usb/acm/0 isimli character device şeklinde yerleştiriliyor. Ancak bunu internet bağlantısı
için kullanabilecek şekle sokmak, başka bir deyişle internet bağlantısında kullanılan KPPP programının
tanıyacağı hale getirmek gerekiyor. Bunun için de /dev dizininde modem adlı bir dosya veya bu isimde
gerçek cihazı gösteren bir link oluşturmak gerekiyor. Bu da

ln -s /dev/usb/acm/0 /dev/modem komutu ile yapılıyor. Bundan sonra oluşturulan

/dev/modem sizin modeminiz olarak sistemin kulanımına hazır oluyor.

Burada unutulmaması gereken önemli bir durum, bu komutun root olarak kullanılması. Bunun için de
Ctrl + Alt +F1 tuşları ile bir konsol açılır. Bu konsolda login promptu vardır burada
root yazılır entere basılır. Ardından password sorulur. Burada da root için parola girilir ve entere basılır.
Bundan sonra root olarak bu konsoldan sistemi kullanmaya başlarsınız ve yukarda yazdığım komutu
girerseniz /dev/modem olarak bir link oluştuğunu görürsünüz.

Bunun ardından Ctrl + Alt + F7 ile yine grafik ortama kendi kullanıcınız olarak dönbilirsiniz. Burada
KPPP programını çalıştırırsınız. İlk defa çalıştırıldığında size birtakım şeyler soracaktır bunları uygun
şekilde cevaplamanız gerekir. Ardından modem olarak /dev/modem'i seçersiniz. Büyük bir olasılıkla
bu zaten varsayılan seçim olarak gelecektir. Test modem'i seçerek modeminizin çalışıp çalışmadığını
kontrol edebilirsiniz.

Gerekirse KPPP programı ve bir ISS ayarının nasıl yapıldığını sorarsınız.

Umarım yardımcı olabilirim. Bol şanslar.

Ha! Bu arada, ben RedHat'i sevmedim. Mandrake8.2'den çok memnunum.
:wink:

N

neco83

Misafir
dediğiniz gibi acm.o redhat7.3 kernelinde yoksa kerneli güncellesem olur mu? (her ne kadar güncelleme olayını çok ii bilmesem de,dedim ya acemiyim) bi soru daha acm.o modülünü nerden bulup nasıl kernele yükleyebilirim?

E

elektronist

Misafir
:(
Selam neco83,

acm.0 modülü zaten dağıtımınızla gelir. Ancak kernele bağlı, başka bir deyişle kernel içinde derlenmiş
olmayabilir ki sanırım öyle. Bunu eklemenin iki yolu bulunuyor, ya kerneli bu modülle birlikte derlemek
ya da yanlış hatırlamıyorsam modules.conf dosyasına ekleyerek veya bir başka şekilde sistem açılırken
modülü yüklemek.

Bu iyi haberdi. RedHat kurulumda usb desteğini de sağlamayabilir. Bu durumda usb ile ilgili modüllerin de
kernele eklenmesi gerekir. Öyle sanıyorum ki bu da şu anda sizin yapabileceğiniz bir çözüm gibi görünmüyor.
Linux ile ilginiz eğer bu işletim sistemini kurcalaya kurcalaya öğrenmek ise size bol şanslar, ancak
bunun yanında kullanmak için de kurduysanız ben yine size daha az sorun yaşatacak bir dağıtıma
geçmenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.

N

neco83

Misafir
tamam tavsiyesinize uyacam. ve elime mandrake8.2 geçerse yükleyecem. tahmin ettiğim kadarıyla bunu tavsiye ediyorsunuz. ama yine de redhat7.3 te bu usb modemi kullanacam kafaya taktım bi kere. isterse 1 yıl geçsin.(sizin gibi arkadaşların yardımıyla) teşekkürler...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5