İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hatalı yazımdan kaynaklanan domainler yasakmı

AspCoder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Örn; sirket.com diye bir domain var ve srket.com domaini bende.

Bu site çok popüler ve adresi yanlış yazan ziyaretçilerden dolayı iyi hit alıyorum.

Bunu sedoya park etsem bi sorun olurmu?Domainle alakalı reklamlar çıkarmı?

Sitenin sahibi şirket benim üzerimden para kazanıyorsun diye sorun çıkarabilirmi?

Biraz araştırdım fakat bulamadım. Bu şekilde kullanan arkadaşlar ve bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
hayır tam aksine bu tür domainleri toplama yarışında olanlar var tam hatırlamasamda typo deniyor bu tür domainlere hit geliyosa iyi bitane yakalamışsın demektir... (Heleki sirket.com un sahibi gelipte benim üzerimden kazanıyo filan diyemez derse zaten gördüğüm en saf blöfcü olur:D)

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bahsettigin tarzdaki domainlerden buyuk miktarlar kazaniliyor. Hicbir sorun olmaz. Hatta yazim hatalarinin kombinasyonunu yapip sonuca gore bir domainin varyasyonu olan yuzlerce domain alanlar var.
sirket.com ornegini vermissin. dirket, airket, srket ..vs

Merlin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
3 arkadas yorum yapmis ne yazikki 3 arkadasta kullaniciyi yanlis bilinclendirmis.
Aslinda arkadaslar bir bakima haklisiniz. srket.com gibi durumlarda bir dava olmaz ama siz kalkarda markalasmis bir domainde bunu uygularsaniz bu yasaktir. Tazminat davasi var.
Bununla ilgili binlerce domain var. TM domainlerine girer.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
3 arkadas yorum yapmis ne yazikki 3 arkadasta kullaniciyi yanlis bilinclendirmis.
Aslinda arkadaslar bir bakima haklisiniz. srket.com gibi durumlarda bir dava olmaz ama siz kalkarda markalasmis bir domainde bunu uygularsaniz bu yasaktir. Tazminat davasi var.

Gggle.com u alıp arama motoru kurmadıktan sonra hiçbirşey yapamazlar.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2

Sen yanlis biliyorsun. trextra dogru ornegi vermis. Tum TM domainlerin typo versiyonlari mevcuttur ve parkindedir. Ve benim bildigim kadariyle tazminat odememistir.

Merlin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bayağı tartışılmış bir konudur. Esas olan, typo hedefindeki sayfanın ana markaya veya kullanıcıya zarar vermemesi, ana markanın bir parçası izlenimi yaratmamasıdır. İlk durum ceza, ikinci durum tazminata konu olur. Typo sadece oogle.com da değildir, httpwwwgoogle.com da bir typo'dur.

Mesela bu arkadaş beni önce banla sonra dava et diyor, bu şekilde kullanırsan canım bakar mısın diye kapıya gelebilirler: www. oogle .com

http://thomas.loc.gov/cgi-bin/query/z?c108:S.800:
http://thomas.loc.gov/cgi-bin/query/z?c106:S.1255.IS:

AspCoder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Teşekkürler.Anlaşılan denemeden öğrenemeyeceğim. Heralde denedim diye hayatımın hatasını yapacak değilim , en fazla domaini alırlar.

Acaba türkiyede bu konu ile ilgili açılmış davalar varmı? Domain sektörüne ait haberleri nerelerden takip edebiliriz?

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eğer typo domaini orjinal site ile alakasız bi işte kullanırsan kimse birşey diyemez..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5