İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hayati My.conf ayarları

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar Serverin kifayetli çalışması için bazı My.Conf ayarları var biliyorsunuz. Ama bunların bazılarının tam olarak manasını anlamak gerek ki uygulayabilelim. Şunları bi açıklasak, çok faydali olur :

max_connections=500 --> En fazla 500 kişi mi Servera bağlanabilir demek, yani 501 'nci kişi giremeyecek, ama diğer 500 kişi gezebilecek mi demek bu. Yer boşaldıkça 500'den giriş olacak. Bu bu mu demek?

interactive_timeout=10
wait_timeout=10
connect_timeout=10

Kaç tane Time_out var, bunların bi anlamlarını tek tek açıklasak, amaçlarını ?
Benim Server üzerinde çok ölü Connection yani Time_Wait 'ler oluyormuş ve bu Serveri çok yoruyormuş. Bu Time_out yazan 3 şey bunları önlemiş olacak sanırım. Yani bir kişi 10 saniye durduktan sonra ne oluyor, ne manaya geliyor bunlar acaba, bile biri ayrıntılı açıklarsa bu başlık da asıl o zaman faydalı olur. Bilmeden bişeyleri değiştirmek bi fayda sağlamaz, bilerek yapmak lazım.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
MySQL'de sorgu gonderildikten sonra baglanti kapanir normal baglanti sekliyle. Dolayisiyla 500 iyi bir rakam, cok interaktif bir site degilse zaten bu rakama kolay kolay ulasilmaz. Connect timeout baglanti bekleme, wait timeout bekleme. Wait timeout u 6-7 civari kullaniyordum.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
@seal zaten bunları açıklayan mysql in txt dosyası var neden oradan okumayı denemedin ki

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Caesar' Alıntı:
@seal zaten bunları açıklayan mysql in txt dosyası var neden oradan okumayı denemedin ki
O zaman onu buraya yazıp yardımcı olsan daha iyi olmazmıydı bunu yazmanın yerine. Demek ki bulamamışım ki bunu açmışım.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Angelo' Alıntı:
MySQL'de sorgu gonderildikten sonra baglanti kapanir normal baglanti sekliyle. Dolayisiyla 500 iyi bir rakam, cok interaktif bir site degilse zaten bu rakama kolay kolay ulasilmaz. Connect timeout baglanti bekleme, wait timeout bekleme. Wait timeout u 6-7 civari kullaniyordum.
Teşekkürler Dostum Eywallah saolasın. Bi de şu Time_wait , bekleyen Connections anlamına geliyor ama normal bağlı kalan kişi sanırım bu Time_wait ayarından etkilemez değil mi? Ölü bağlantılar için sanırım bu Time_wait. Eğer bilgin varsa bu konuyu biraz açabilirsen memnun olurum

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5