İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hayatımız tekrar eski haline dönsün!

Gamend

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar, zamanla hepimiz aslında sitem ediyoruz. Bazılarımız akşama kadar bilgisayar başında, iki büklüm, site yapıp para kazanmaya bakıyor. Evet, çoğu kişi çalışıyor vs. ama bazıları hep bilgisayarda.

Bende zorunluluktan evde olamıyorum ama evde olduğumda genelde bilgisayardayım. Fakat eskisi kadar sık oturmuyorum monitör karşısında. Sizde kurtulmak, biraz olsun bilgisayardan uzak kalmak ya da daha sağlıklı olmak istiyorsanız birkaç şey yazayım dedim.

İlk önce, saat 05.00'lere kadar oturmak yok! En geç 01.00'de uyumalısınız. Saat 6.00 ile 7.00 arasında ayakta olunki henüz pislenmemiş, o tertemiz havayı soluyabilin. Kalktığınız anda işiniz pencereyi açıp o tertemiz havayı koklamak olsun. Daha sonra tuvalete mi gidiyorsunuz banyoya mı bilmem, o sırada pencere açık kalsın ve odanız hava alsın. Sigara kullanıyorsanız odanızda içmemeye çalışın. Çünkü odanız çok pis kokar ve dışarıdan gelen biri maske takmak zorunda kalabilir. (Tecrübeyle sabittir.)

Arada bir çıkın dolaşın, bu sıralar yapamıyorum ama eskiden saat 05.00 gibi dışarı çıkar, bomboş sokaklarda dolaşırdım. Tabi bunda sorunların, aslında daha çok kızların etkisi çoktur. Neyse, çıkın erken saatlerde dolaşın. Ama gidip de kilolu komplex teyzelerin arasında kalmayın. Zira o saatlerde onlar koşmakla meşgul oluyorlar. Hatta gelip "dal gibisin senin ne işin var bu saatte buralarda" bile diyebiliyorlar. (Bu da tecrübeyle sabittir.)

Erken saatlerde kahvaltı yapın, yapınki güne daha iyi başlayın. Aç aç oturmak, üstüne bir de sigara içmek resmen vücudunuza çin işkencesi.

En önemlisi, sitelerle ilgili sorunları pek fazla kafanıza takmayın. Nasıl olsa çözülür, onun için pek acele edip kendinizi kasmayın. Öncelikle, o sorunların şu anda baktığınız monitörün içinde olduğunu ve ucunda ölüm olmadığını. İçeride sevenlerinizin, sevdiklerinizin oturduğunu ve o kadar üzülecek bir durum olmadığını düşünerek kendinize moral verin.

Aslında pek alakasız gibi gelecek ama, müziği sürekli açık bırakmayın. İşe dalıp saatlerce aynı müziği dinlediğinizi görür gibiyim. O müziği kapatınca kulağınız bir garip olur. Çünkü müziğin çalmasına alışır kulağınız. O sırada kulağınıza da işkence yaparsınız ama farkında olmazsınız.

Tabi akşama kadar bilgisayarda olursanız belinizle ilgili sorunlar da olacaktır. Sandalyede aynı şekilde asla kimse oturamaz. Elbet ikide bir oynayıp duracaksınız yerinizden. O yüzden belinizde gitti..

Bakın, aslında bilgisayar karşısında otururken tüm vücudumuza tek tek nasıl da işkence ediyormuşuz değil mi...

Kendinize bir program yapın ve buna göre hareket edin. Saatlerce bilgisayar karşısında olmak çok kötü. Evet, bu sizin kazanç kaynağınız olabilir. Fakat işçiler bile öğle tatilinde dinleniyor, siz dinlenemiyorsunuz. Arada bir balkona çıkın, oturun, müziği açın balkondan dinleyin. Komşu kızsın, onla kavga edin. İnsan yüzü görün yeterki.. Her şey sanal olmuş hayatımızda, bize çok katkısı oldu internetin ve olmaya da devam ediyor. Lakin hem ruhsal, hem de bedensel olarak çok zararı olduğu da bir gerçek. O yüzden biraz değişiklik şart.

Bu konuda sizinde öneriniz varsa yazın, burada hep birlikte aşalım şu sorunu. :p

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Son günlerde, belki de aylarda açılmış en muhteşem konu. Alkış yolluyorum. Bir kaç zamandır aklımdan geçiyor, sabah 5 de yatıp öğlen 2 de kalkabiliyorum çoğu zaman, hep bir uyuşukluk içindeyim, eskisi gibi sporda yapmıyorum kış olduğu için, kısacası resmi olarak söylediğin işkenceyi uyguluyorum. Bu ekran başında yaşadığımız stres ve sıkıntı zaten hepsinden önemli, bedeni bozduğu gibi ruhu da etkiliyor. Laptop ışığı standart monitorlerden kötü mü bilmiyorum ama laptopa geçtiğimden beri de gözlerimde de sürekli rahatsızlıklar oluyor. Bütün sektörlerde her çalışan artık bilgisayar önünde ama bizim gibi evden çalışanlar için bu iki kat daha fazla oluyor, gözümü açtığımda kahvaltıdan önce e-maillerime bakıyorum. Amerika ile saat farkından dolayı bazen bilgisayarımı açık bırakıp yatıp cep telefonunu gecenin ortasına kuruyorum kalkıp konuşabilmek için. Herşeye üşenir bir hale geldim. Birşey yapıyım hemen yoruluyorum. Aralarda dışarı çıktığımda ne yaptığımı düşünüyorum da, o anların yarısı da trafikte geçiyor, yarısı da dışarıda fast food yeyip, sert kahve içmekle geçiyor. Bütün bunları topladığında çok erken yaşta bir sürü problem gelecektir.

Senin önerdiklerine harfiyen katılıyorum. Aman ne olacak ki dememek, buna çok dikkat etmek lazım. Bugünden itibaren ben de bu mesajı yazdıktan sonra yatacağım. Erken kalkıp yürüyüş yapacağım ve spora başlayacağım. Vücudumuzu sevelim, o her yerde bizimle:)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bende içten bi şekilde bu yazılara katılıyorum. Ben ama uyku işini bi türlü yapamıyorm umarım herkez benim gibi değildir:)

elmasgunes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Laptop ışığı standart monitorlerden kötü mü bilmiyorum ama laptopa geçtiğimden beri de gözlerimde de sürekli rahatsızlıklar oluyor.

Kesinlikle laptop ekranları yani LCD ekranlar göze çok zararlı (bence). Laptopların yapısı gereği çok yakından kullanmak gerektiği için göz sorunları da artıyor. Ekran parlaklığını yarıya kadar indirip kullanmak gözleri biraz olsun dinlendiriyor. Ayrıca karanlık ortamlarda ekrana bakmak gözü daha fazla yorduğu için ortamın aydınlık olmasına dikkat etmelisiniz.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Valla güzel demişsin, benim de her yeri kapatıp odada sadece laptop ışığıyla oturmak gibi bir fantazim de var :) Bu son, saat 01.00. Ben yattım:)

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
gamend yazdıklarına katılmamak elde değil , zaten kendini kaptırırsan bittin demektir , gözün ekranrandan başka bir şey görmek istemiyor sırasında , bu bir hastalık.

kurtulmak için planlı çalışmalıyız , aksi takdirde şişman , gözlüklü , konuşamayıp sadece yazabilen , birer ucube olup çıkacağız.

dışardan bakan için ; oh ne güzel bilgisayar başında kafasına göre iş yapıyor ondan daha rahat kimse yoktur diye düşünenler çok olacaktır.

fakat gerçekler yazdığın gibi acı:(

aşağıda hepimiz için faydalı bir iki link var. kolay gelsin:)

*Bilgisayar gözleri kurutuyor
*Bürolarda bilgisayara bağlı çalışanların yanlış oturma şekilleri, bilgisayar hastalığına neden oluyor
*Bilgisayar kullanırken gözlere dikkat
*Doğru bilgisayar nasıl kullanılmalı?

ErsaT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İleriye dönük olarak bir meslek olarak bakmayın, zevk olsun diye yapın diyeceğim ama zor ihtimal. Fakat böyle düşünülmediği zaman daha acımasız ve zor oluyor. Zevk olsun diye yapanlar için zaten sorun yok.
Bu tür işleri birincil hedefleriniz olarak görmeyin, her zaman diğer elinizde alternatif meslekleriniz olsun. Bu işleri ikincil alternatif olarak yapın.

Bunları ben yapabiliyormuyum hayır. Neden yapamıyorum çünkü alternatifim yok. :(

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Son 1 haftadır çok daha kötüye gitmeye başladım . Daha önce sabaha 6 da yatıp öğlen 4 te uyanırken . Öyle bir bozdumki düzeni bende şaşkınım . 1 haftadır gece 1 de uyanıyorum akşam 6 gibi yatıyorum . kalkınca ilk işim pc açmak , neredeyse uyumadığım anlar başından hiç kalkmıyorum . Kendimi perişan hissetmeye başladım . Aldığım domainlere siteler kurup duruyorum durmadan , her zaman bir eksik var sanki iş hiçbir zaman bitmiyor . Artık gece 3 gibi yatıp 11 de kalkmayı planlıyorum . Uyanık olduğum saatlerdede sadece 8 saat pc başında olmak istiyorum . Resmen hastalık bu , esir olduk pc başında .

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
uzun süre oturmak kuyruk sokumunda kıl dönmesinede sebep olabiliyor. bence lütfen bu konulara dikkat edin. benim alternatif bir işim olması hobi olarak pc başında olmama rağmen kıl dönmesinden ameliyat oldum ve 25 dikiş yiyip 1 ay oturmadan dolaşmak zorunda kaldım. aman dikkat diyorum. arasıra hem kendinizi hem poponuzu bi güzel havalandırın :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Dün gece 01'de yatıp sabah 09'da kalktım ve yürüyüşe çıkarak ilk adımı attım :) Şu anda uykusuzluktan bayılacağım, bir an önce akşam olsun :)

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dün gece 01'de yatıp sabah 09'da kalktım ve yürüyüşe çıkarak ilk adımı attım :) Şu anda uykusuzluktan bayılacağım, bir an önce akşam olsun :)

olur olur akşamda olur ilk zamanlar zorlanıcan ama sonra düzene ayak uydurursun. sağlık en önemlisi iş para herşey zamanla yapılır ama sağlık giderse insan baya zorda kalıyor. bunu popoma 25 dikiş attıklarında daha iyi anladım. hatta kalkıp şimdi bi güzel öğlen turu atayım :)

db.gen.tr

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İkinci öğretim okuyordum ben o zamandan beridir böyleyim sabah 05-06 gibi yatıp öğlen 12-13 gibi uyanıyorum. 7 senedir bu böyle değişen bişey yok şimdi vaktin nasıl geçtiğini hiç anlamıyorum ne zaman uyanıyorum ne zaman gece oluyor...

Bir de yaptıklarıma bakıyorum sanki onca vakit geçmiş (koca bir gün) ve ben hiç bir şey yapamamışım boş boş oturmuşum gibi hissetmek daha acı :)

Gece erken yatıp sabah erken kalkma uygulamasını bi ara çalışırken mecburen yapıyordum o zaman zaten istemezseniz bile erken yatmak durumundasınız çünkü acayip yoruluyorsunuz vucut dinlenmek istiyor.

İş bulun diyemem ama yaptığımız şeyi ev ofisi tarzında görüpte çalışma saatleri belirleyebilirsek daha mutlu mesut olacağımız kesin :)

fan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
işim gereği sabah 9 - akşam 6 kesin pc başındayım akşamlarıda 3 4 saat takılıyoz öyle yani yaklaşık 15 16 saat şu meletin başındayız :(

kurtarınnn biziii :):)

winsock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sigara icen arkadaslarada benden bir tavsiye . sigara + kahve / cay tuketimi arttikca vucut dengesizlesir. 2005 haziranda akciger patlattim bu yuzden tam 6 ay suren cok cileli bir tedavi sonunda cigerlerim normale donme egilimine girdi ( tamamen duzelmesi 6 yil gibi bir zaman alacakmis )

fat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
olmuyor bir türlü

2 aydır uykuyu düzene sokamadım..1 saat önce uyandım (01:12) ...öğlen 5-6 gibi yatıyorumm..ve bu 2.5 senedir devam ediyor...

bakalım bu yazıyla bi gaza gelirim belki...

benimde tavsiyem monitorun tam arkasına 40-60'lık bir ışık kaynağı koyun...çalışma lambası veya dirsekli lambalardan....bu monitorun parlaklığını gözünüz için biraz dengeliyecektir..

Ambilight'a benzer birşey ...

riseofthemachines

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bende feci durumdayım ;şu anda saat 8:45 ben netteyim(gece uyumadım vs sabah 08:45).Tahminim 6 ay sonra tekrar gece uyuyup sabah uyanık kalacam ...Hergun biraz daha gec yatıyorum çünkü ..

Bu arada adını bilmiyorum ama kendime ve netteki mesajlara bakınca bir film aklıma geliyor.Sandra Bullock vardı filmde ..Kadın bilgisayardan para kazanıyordu.Programcı gibi birseydi.Her neyse ,kadın bir sekilde kayıtlardan siliniyordu ..Yaşadığını ve oyle bir insan olduğunu kimseye ispat edemiyordu.Çünkü herşeyi evinden bilgisayar ile yapıyordu.Sonunda kurtuluyordu kadın :D

Sonumuz oyle olmaz inşallah :)

captainzap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gece en erken 2 en geç 5 gibi yatıyorum öğlen 1 gibi kalkıyorum. doğru dürüst çalışamıyorum pek bi kaç aydır, bu döngüde devam ediyor hayat, yat kalk bilgisayar başına

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5