İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

hek?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bu konularda çok bilgim yok. Yıllardır başlıkları görürüm ancak çok ilgilenmediğim için bakmazdım bile. Fakat bugün bir arkadaşımın başına gelince aşırı derecede merak ettim ve gibi önlemler alınabilir konusunu incelemek istedim.

Web sitesinin alakasız bir klasörüne klasör adıyla bir dosya yüklenmiş. Bu dosya çalışıtırıldığı zaman fso kullanarak sitenin yayınında kullanılan tüm dosyalara erişim sağlıyor. Hoş üst klasöre çıkma izni olmamasına rağmen o klasörden nasıl ana roota çıkıyor onuda anlamadım ama diğer sitelerin oldugu klasörleri göremiyor tabi.

Bu dosyayı çalışıtırınca istediğini silebilirdi aslında ama silmemiş ve sitenin ana sayfasına ortada çıkacak şekilde bir frame açmış.

Bunu nasıl yapmış olabilir? Hosting deki açık ne olabilir? Çok merak ettim doğrusu. Sistem windows 2008 ve tüm güncellemeleri var. Ftp şifresini alsa bu dosyayı upload etmesine gerek kalmadan istediğini yapardı zaten. Peki o dosya o klasöre nasıl yüklenmiş anlamadım hiç bir şey :)

Yardımcı olursanız sevinirim. Konu nedir ne değildir öğrenmek istedim doğrusu.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
sanırım shell ile ilgili bi konu bu, ya da arkadaşına yedirilen bir keyloggerdan kaynaklı olabilir, şifreleri çalınmış olabilir, bi sürü şeyler var

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bir kaç ay önce bana da çok alakasız bir dosya yüklenmişti. Sunucunun kernelinde olan bir açıktan kaynaklanıyormuş, Centos açığı tespit edilerek güncelleme yapılmıştı. Çok da anladığım bir şey değildi aslında.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Crackli ftp programları kullanıyorsa bazıları içine keylogger gömerek kullanıcıların ftp id ve pass ları ele geçirebiliyor bu şekilde otomatik shell upload ederek istediğini yapabilir.

Eğer c99 ve r57 işlemez diyebilirsiniz bunun için şunu söyliyebilirim artık bu tür kodlar base64 ile şifreleniyor ve doğal olarak güvenlik yazılımıda taratsanız dahi bulamıyor.

Ayrıca shared hosting kullanıyor sanırım arkadaşınız, diğer ftp lerden geçiş olmadığına eminseniz yukarıda ki şekilde eklenmiş olabilir.

Oğuz

2
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Arkadaşlar shellerin bir çok çeşidi var c99 , r57 vs. script açıklarından yararlanarak FTP sunucusuna dosyayı upload edebiliyorlar. Genellikle r57.php dosyası tüm sunucu üzerindeki sitelere erişimi sağlar Safe mod un açık olması durumunda shellerin çalışmasını azda olsa engeller , eğer bu 2 shell i sunucunuzda engellemek istiyorsanız şu makaleye gözatmanızı öneririm.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Sunucu windows. Yüklenen dosyada .asp...Denyo nun revize hali.
Hosting paylaşımlı ancak vps kullanıyor ve kendi 3 sitesi barınıyor sadece. Diğerlerine çıkamamış üst klasörler kapalı diye.
Ftp programıda filezilla kullanıyor. Crack vs gerekmiyor yani. Ancak başka bir yolla keylogger ya da başka bir şey yüklemiş olabilirler sanırım.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bu tür açıkları tespit edebilmek için daha çok log tutmak gerekiyor.. Access loglarından erişim tespit edilebilir..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bu tür açıkları tespit edebilmek için daha çok log tutmak gerekiyor.. Access loglarından erişim tespit edilebilir..

Daha çok log derken neyi demek istedin anlamadım? Sunucu normalde zaten logları tutuyor daha farklı bir şekli var mı bunun?

Birde logları inceleyerek neyi nasıl anlarız oda ayrı bir soru tabi :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi