İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Helikopter 16 da düştü hala bulamadılar ?

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ortadoğu ve balkanların büyük ülkesi türkiyenin 2-3 tane helikopteri var sanırım, arama kurtarma yapacak. yazık koskoca bir tarihten kalanlar ortada :( üzülüyorum....

Mehmedim sevinin başlar yüksekte, ölsekte sevinin eve dönsekte. Sanma bu tekerlek kalır tümsekte, yarın elbet bizim elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış ebet bizimdir. (nfk)
aklıma bu mısralar geldi birden

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bilgisayar Mühendisleri Derneği Başkanı Sönmez Yılmaz NTV'ye yaptığı açıklamada acil durumlarda teknolojiyi ortak kullanma gibi bir çağrı merkezinin yokluğuna dikkat çekti. Sönmez'in olayla ilgili görüşleri şöyle:

Dağ ortamında bir ses yankı yaptığında sesin çıkış noktasını bulamayacağımız gibi burada tek bir baz istasyonu sinyallerin nereden geldiğini yani navigasyon noktası konusunda yanıltıcı nokta verebilir.

Çözüm noktası diğer GSM operatörlerinin baz istasyonlarından da aynı cep telefonunun İEM noktasını tespit ederek ortak İEM noktasını tespit edebiliriz.

Bu şu an Türkiye'de acil bir durum olduğunda Türkiye'deki mevcut üç operatörün birbirleri arasında anlaşma olmadığı için üç baz istasyonunu ortak kullanma gibi bir sıkıntımız söz konusu.

Eğer diğer operatörleri de baz istasyonlarından cep telefonu sinyali yakalalabilmiş olsaydık üç tane baz istasyonunun ortak noktasından sinyalin yankı yapmayan doğru noktası tespit edilebilirdi.

Böyle olaylarda teknik bir olayı kullanabilmemiz için çok iyi bir koordinasyon merkezine ihtiyaç var. Teknoloji bizi dünyanın her hangi bir noktasında anında bulabilir ama Teknolojiyi kullanabilmemiz için acil müdahale teknik mühendis çağrı merkezine ihtiyaç var.

buda başka birinin yorumu

raincu
hava şartlarının düzgün olmadığı bir yere nasıl helikopter yolluyorsunki

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
ortadoğu ve balkanların büyük ülkesi türkiyenin 2-3 tane helikopteri var sanırım, arama kurtarma yapacak. yazık koskoca bir tarihten kalanlar ortada :( üzülüyorum....

Mehmedim sevinin başlar yüksekte, ölsekte sevinin eve dönsekte. Sanma bu tekerlek kalır tümsekte, yarın elbet bizim elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış ebet bizimdir. (nfk)
aklıma bu mısralar geldi birden

6 helikopter 1 uçak tesis edilmiş. Arkadaşım teknolojininde yetmediği durumlar doga dogayı teknoloji ile yenemessiniz.

helikopter diyorsunuz her türlü hava aracının ucması için uygun şartlar vardır bu sadece türkiyedeki araçlar için degil tüm tünyada bu gecerli..

biraz mantıklı konuşalım hep bir şuçlu aramaktan vaç gecelim. o şuçlu deyinde sorunlar çözülmüyor. bilgisizce yorumlar yaparak insanların kafasını bulandımayın derim..

bu gsm sinyali ile bulma olayı bolca baz istasyonu olan yerlerde nokta belirleyişi yapılır baz istasyonları bir birinle yaptıgı sillerleri çakıştırı ve bulunan yerine tam kordinatını veriri ama daglık bölgede şehirlerde oldugu gibi baz istasyonları yoktur en yakın baz istasyonu kim bili kaç kilometre bu sebeblede geniş bir alan belirlenir.

--------istasyon -------------------
-
-
-
- x kaza
-
-
-
-
------------------istasyon ----------

Bu kare içersinde hava şartları uygun degilse sadece insan gücü ile arama yapılır ve o bölgede daglık bir bölge kar ve tipi olayda kaza alanının kar altında kalmış olma ihtimali cok..

Tipiye hiç yakalanan varmı bilmiyorum ama 1 metre önünü görmek imkansız oluyor.

İş medyaya düşüyor sagdan soldan haberleri haber olsun diye yayınlamasın bence cok çekilişki oluyor.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Pardon ama o dediği hava şartları uygun oldugu zaman için kordinatlar belli ama yar yagışı ve kötü hava şartları yüzünden o kordinat bellidir ama sadece insan gücü ile ulaşım olması lazım 1 metre karda bu ne kadar kolay olur.

bence herşeyin altında bir şey aramayalım..

Ben altında birşey aramıyorum, var olan ekipmanlarla yapabileceklerini yapıyorlardır belki ama ben fazlasını yapabileceklerini düşünüyorum,
o kordinatlar üzerinden telefon görüşmesi yapılabiliniyorsa, yerleride saptanır diye düşünüyorum.

Belki flimlerdeki gösterildiği kadar kolay olmasada, yer değiştirilmediği müdeetce bulunabilinir diye düşünüyorum, sonuçta son görüşme orada yapılmış ve 20 dk olarak duydum görüşme süresini ( sürenin doğruluğu hakkında bir bilgim yok ) ...

Edit : O bölgede bir tane baz istasyonun olduğunu haberlerde görevliler söyledi...

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ben altında birşey aramıyorum, var olan ekipmanlarla yapabileceklerini yapıyorlardır belki ama ben fazlasını yapabileceklerini düşünüyorum,
o kordinatlar üzerinden telefon görüşmesi yapılabiliniyorsa, yerleride saptanır diye düşünüyorum.

Belki flimlerdeki gösterildiği kadar kolay olmasada, yer değiştirilmediği müdeetce bulunabilinir diye düşünüyorum, sonuçta son görüşme orada yapılmış ve 20 dk olarak duydum görüşme süresini ( sürenin doğruluğu hakkında bir bilgim yok ) ...

Edit : O bölgede bir tane baz istasyonun olduğunu haberlerde görevliler söyledi...

Arkadaşlar şimdi baz istasyonları farklı çalışır ben öyle biliyorum. Telefonun sinyal yollar ve bu baz istasyonları sinyale cevap verir egerki hattının baz istasyonu ise sinyale cevap verir.

direk sinyal aldın diye yerini tespit etmek mümkün degil sonuçta radyo frekansı bu direk uyduya gitmiyorki direk yer tespitin olsun baz istasyonun ana merkez sonra uydu..

net bir yer tespiti için o muhabirin telefonunda gelen sinyali etraftaki diger operatör baz istasyonlarınında alması digerleri almadıgı için yer tespiti yapılamıyor.

yani her istasyondan alınan sinyalların ortası cıakrtılıp yeri tespit ediliyor ama suan tek operatör sinyal aldıgı için zor..

Bu bahsi gecen yerde düz bir ova degil arkadaş daglık ve yüksek dagların oldugu kesin her helikopter ve insanın gidemecegi yere düştü ise işleri zor.

İnş. sag saglim bulunurlar öldürmeyen allah öldürmez o yüzden ümitleri yitirmemek lazım diyorum.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Arkadaşlar şimdi baz istasyonları farklı çalışır ben öyle biliyorum. Telefonun sinyal yollar ve bu baz istasyonları sinyale cevap verir egerki hattının baz istasyonu ise sinyale cevap verir.

direk sinyal aldın diye yerini tespit etmek mümkün degil sonuçta radyo frekansı bu direk uyduya gitmiyorki direk yer tespitin olsun baz istasyonun ana merkez sonra uydu..

net bir yer tespiti için o muhabirin telefonunda gelen sinyali etraftaki diger operatör baz istasyonlarınında alması digerleri almadıgı için yer tespiti yapılamıyor.

yani her istasyondan alınan sinyalların ortası cıakrtılıp yeri tespit ediliyor ama suan tek operatör sinyal aldıgı için zor..

Bu bahsi gecen yerde düz bir ova degil arkadaş daglık ve yüksek dagların oldugu kesin her helikopter ve insanın gidemecegi yere düştü ise işleri zor.

İnş. sag saglim bulunurlar öldürmeyen allah öldürmez o yüzden ümitleri yitirmemek lazım diyorum.

Benim bildiğim eğer baz istasyonundan sinyali alıp 112 ile irtibata geçebilmişlerse,

Telefon > Baz istasyonu > Uydu > (veya tam tersi) Arama mercileriyle kaza merkezini veya en kötü ihtimaller yakın bölgesine ulaşıabilinir diye düşünüyorum.

Hiç bir şahıs veya kurumu suçlamıyorum hiç bir yazımda yanlış anlaşılmasın

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Benim bildiğim eğer baz istasyonundan sinyali alıp 112 ile irtibata geçebilmişlerse,

Telefon > Baz istasyonu > Uydu > (veya tam tersi) Arama mercileriyle kaza merkezini veya en kötü ihtimaller yakın bölgesine ulaşıabilinir diye düşünüyorum.
Bizim uydu belirttiğin tarzda işlem görecek kapasitede olsaydı helikopterin düştüğü yerdeki iyi çözünürlüklü resimleri şimdi haber sitelerinde foto galeri olurdu.
Baz İstasyonu
İki yönlü bir mobil ağ sisteminde yayın yapan birim. Radyo sistemindeki bir antenden farklı olarak, baz istasyonu hem sinyal alır hem de sinyal gönderir (yani iki antenden oluşur).
baz+istasyonu.jpg

Günümüzde baz istasyonları değişik yönlere doğru değişik güçlerde yayın yapma kabiliyetine sahip olan akıllı antenler kullanır. İnsanların dikkatini çekmemek için, baz istasyonları değişik boy ve şekillerde olabilir.
Bildiğin al gülüm ver gülüm olayı, arada uydu olsa zaten 34 bin 500 baz istasyonu kurulmazdı :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
bide helikopterin uydu direk yardım sinyali yollayabilme özelliği varmış pilot direk etkinleştirebiliyormuş biride çıkıp anlatmamışmı 20 dakkada nasıl açılır diye harbi bişey bilmiyoruz ya...

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Helikopter bu sonuçta ne kadar yüksekten ve ne kadar hızla gidebilir.

Yardım çağrısı vermediklerine veya veremediklerine göre de direk düşmüş.

Helikopterden alınan son sinyalin yerine göre 5km çeperini araştırıp bulmak zor olmasa gerek.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu doğayı teknolojiyle yenemeyiz masalı çeşitli dönemlerde ülkemizde gösterime giriyor zaten. Gişe hasılat rekorları kırıyor. Deprem oluyor binlerce kişi ölüyor, veya uludağda çocuk kaybolup ölüyor, veya başka birşey. Sonra koca koca amcalar televizyonlara çıkıyor, 2-3 gün boyunca saatlerce üzerine konuşuyorlar. Sonra aynı şeyler tekrar başka şekillerde gösterime giriyor. Bazıları film çıkışı durumdan vazife çıkartıp hemen yönetimi suçlamayı tercih ederken, bazıları da doğayı yenemezsiniz teknoloji ile diyor. Mevzu insanların hayatı olunca, olayı bu şekilde tartışmanın anlamsızlığının kimse farkına bir türlü varamıyor. Ölen insanların aileleri için ne teknoloji ne de hükümet zerre kadar önemli değil şu anda. Ama Japonya'da aynı depremden bir kişinin bile burnu kanamıyorsa, ya da uydudan yer tespit etme çalışmaları bu kadar inanılmaz boyutlara ulaşmışken, yok yankı oldu, yok baz çekmedi gibi garip olayları bir türlü kafamız almıyor. Daha önce çocuk öldüğünde savcılıktan yazı geç geldi deniyordu, şimdi baz istasyonu yokmuş. Gayet net bir konuşma var kayıtta, nasıl ulaşılamadığının bilimsel açıklamasını umarım birileri çıkıp yapar. Kahvehanede durum değerlendirmesi değil de, nedir ne değildir biz cahil halkı bu yüksek telekomunikasyon mühendisleri aydınlatır umarım. Bu saatten sonra üstünü zaten kar kaplamıştır. Bunu da bahane/sebep olarak ortaya koyanları anlamak mümkün değil. Zaten tam hazırlıklı bir sivil savunman olsa 1-2 saat içinde bulabilmen lazım. Üstüne 30 saat geçtikten sonra, zaten hava koşulları kötü demek zaten çok komik. Artık olay, cansız beden arama olayıdır.

Benim zavallı küçük cahil beynimle anladığım sadece şu, bu olaydan. Bu ülkede birileri kötü birşeyler olunca, olayın arkasında toplanıp bir daha olmaması için ne gibi şeyler yapılabilir diye kafalarını yormuyorlar. Tekrarlayan benzer olaylar sadece buna delalettir, yoksa partisi, siyaseti, hükümeti beni ilgilendirmiyor.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
bide helikopterin uydu direk yardım sinyali yollayabilme özelliği varmış pilot direk etkinleştirebiliyormuş biride çıkıp anlatmamışmı 20 dakkada nasıl açılır diye harbi bişey bilmiyoruz ya...

kimse helikopter düşecek diye binmezki acil durumda ne yapılır diye sorsun pilota

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Helikopter bu :

Menzili 508 kilometre olan helikopter, saatte en fazla 234 kilometre hıza çıkabiliyor.

Yani bu helikopter litosferde gitmiyor ya arkadaş,arabadan biraz daha hızlı.
Telefonla da aramışlar daha ne olsun.Ara 20 km etrafını bul.
3000 kişi arıyorlarmuş nasıl nerede arıyorlar o kadar adam nasıl bulamıyorlar.
Sanki bana himalayalarda arama yapıyorlarmış gibi hava şartı diyorlar bir de.

İnsan yaşamıyor mu orada ? Mart ayında ne ara kar yağacakta üstü kapanacak.

Cahillikten öleceğiz.

falsealarm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Okuz altinda buzagi aramaktan vazgecip'de biraz ders cikarmaya calissak sunu anlayacagiz:

1. Muhabir, koruma, pilot ve benzeri meslek grubuna ait olan insanlar yil 2009'da GPS fonksiyonu bulundurmayan telefon kullanmamalilar, ozellikle ucak, helikopter, motorlu arac vasitasi ile kis aylarinda dag, tepe asacak iseler.

2. Acil hatlarina madem sadece telefona cevap verip, bilgisayar tarafindan dikte edilecek sorulari yonlendirecek kalitede sahislar oturtuyorsak bu insanlarin yeri geldiginde boyle komplike kazalardan gelecek cagrilarada cevap verecegini unutmayip, on-call yadekte calisacak uzman sahislarda bulundurulmali.

O muhabirin yada heyetteki birinin telefonunda GPS olsa, yada "helikopter kazasindan yarali kurtuldum" diyen sahsin yeri tespit edilemediginde uzman bir pilot konusmaya dahil edilip, helikopterdeki yer bulma cihazi aktif konuma getirilse bu is 20 dakikada cozulurdu.

Ama ne oldu, yarim saat hattaki gorevli "bacagin kaniyor mu" sorusunu tekrarladi, ne detayli olarak yer tespitine yarayacak soru sordu, nede basit "survival/hayatta kalma" tekniklerinden bahsedip yarali muhabire soguktan nasil korunabilecegini, ne onlem alabilecegini anlatti, sordukca "yarali misin, kaniyor mu" diye sordu, sonundada olan oldu, telefonun sarji bitti, 6 hayat sona erdi. Allah hepimizi korusun.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Genel Kurmay açıklama yaptı ve yeterince personelin dikkatli bir şekilde arama yaptığını söyledi kazadan yaklaşık 15 dakika sonra askeri personel harekete geçtiğini söyledi, iklim şartlarına bağlı olarak imkansızlıklarla boğuştuklarından bahsettiler teknoloji malesef ülkemizde o kadar etkin değil askerin bile elindeki teknoloji sınırlı belki yurt dışında yaşayan arkadaşlara komik geliyor olabilir buradaki durumlar, ancak Türkiye' de durum böyle değil. Tıpkı bugün Irak ile Türkiye' yi kıyaslamak gibi oluyor, elimizde ne teknoloji var ne alt yapı, olan teknoloji sınırlı ve sadece amacına hizmet eden seviyede yoksa halk millet için, sosyal yaşam için kolaylaştırıcı bir teknolojimiz malesefki yok. Bugün hala sokakta çöpleri elinde süpürge ile toplayan çöpçüler, şehirler arası yollarımızda aydınlatmasız sadece flaşörler ve daha sayamayacağım birçok eksik var.
Millet vergisini vermiyor, devlet haraç gibi vergi alıyor böyle garip bir millette de bunların başımıza gelmesi doğal.
Bu kazayı ve çalışmaları gözümde canlandırdığımda gerçekten çok zor bir iş yapıyorlar, kimileri falanla filanla konuşsada bölgede durum böyle değil ve gerçekten çok zor. Bugün akut bile aynı şeylerden bahsediyor, elbette yaşananlar kötü. Üzüldüğüm tek nokta başbakanın çıkıp helikopter zayıfmış demesi, madem öyle adamı bindirmeyin ona güçlü helikopter verin altlarına diyeceğim, bu seferde kim ödeyecek olacak. Parası olana bu dünya.

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Akut bölgede 3000 kişinin bulunduğunu ve bunun çığa sebebiyet vereceği hakkında uyarı yapmış.

Helikopter düştükten 2 saat sonra herkes vefat etmiştir. Muhabir zaten üşüyorum diyordu bu saatten sonra kimse iyi haber beklemesin. Cenazelere ulaşmak için aramaları lazım artık. Büyük ihtimal helikopter karın altında kaldı. (Zaten düştüğünde girmiştir karın içine bir de yoğun kar yağışıyla bulunması çok zor). Dün haberlerde izledim bir tane adam 1970-1980 yıllarında bir helikopter düştüğünü ve helikopterin 6 ay sonra bulunduğunu söyledi. Aç susuz hareketsiz en fazla 3 saat dayanabilirler 50 saat oldu sanırım. Allah rahmet eylesin.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu 5 kişiyi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı. CİHAN Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, enkaza ilk ulaşan köy sakinleri, helikopterde bulunan herkesin ölü olduğunu bildirildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan ve önceki gün düşen helikopterin enkazına ulaşıldığını açıkladı.

Helikopterin enkazının Sisne ile Elmadağ arasında Şahinkaya bölgesinde olduğu belirtiliyor. Alınan bilgiye göre enkaz, Kurucaova'nın 4 kilometre kuzeydoğusunda bulundu. Ekipler de o bölgeye yönlendirildi

Bakan Atalay, "Sizlere arama-kurtarma çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi verecektim. Ancak ani bir gelişme oldu. Bu nedenle bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Helikopterin enkazına, şu an bana gelen bilgilere göre ulaşıldı. Döngel köyü Şahinkayası mevkisinde Sisne-Elmalı arasında helikopterin enkazının bulunduğu bilgisi bana geldi" dedi. Bakan Atalay, enkazdakilerin sağlık durumuyla ilgili sorular üzerine, ''Enkazın bulunma bilgisi çok yeni. Bu konuda şu anda birşey söyleyemiyorum'' yanıtını verdi. Atalay ve beraberindekiler, daha sonra enkazın bulunduğu bölgeye doğru gitmek üzere Göksun Kaymakamlığından ayrıldı.

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
1 kişi kayıp. Diğer 5 kişi helikopterin içinde bulunmuş. Enkazı bulan bir köylü helikopter paramparça halde diyor. Habertürkte telefonla bağlantı kurulmuş ve söyledikleri gerçekten göz dolduran cinsten. Diğer kişiyide arıyormusunuz dedi spiker köylü evet dedi elinizde kürek felan varmı neyle arıyorsunuz dedi adam elimizle ve ayaklarımızla karı dağıtarak arıyoruz dedi :( Köylü bu milletin yine efendisi olduğunu gösterdi. Köylü vatandaşlarımıza laf söyleyenler utansın.. Ayrıca adam tipi ve yoğun yağış var üşüyorum dedi umarım en kısa sürede olay yerine profesyonel ekipler intikal eder. Tekrar Allah rahmet eylesin. Ben zaten dünden sonra ümidimi kesmiştim :(

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
hepimizin başı sağolsun. İnşallah bu olaydan çıkarılması gereken dersleri milletçe ve devletçe başarıyla algılarız...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
O zaman siz masalın yeni bölümünü izleyip uyumaya devam edin arkadaşlar. Hadi insan canının kıymeti yok diyelim, bir ülkede bir milletvekilinin rotası belli helikopteri düşer, 40 küsür saat 1000 tane adam bunu bulamaz, bir grup sıradan vatandaş bulursa, o ülkede o an bunun sorumlusu kimse istifa eder. Artık sivil savunma müdürü müdür, iç işleri bakanımıdır, silahlı kuvvetlerdeki sorumlusu mudur kimdir nedir. Adamlar donma tehlikesi geçirerek yürüyerek bulmuşlar. Türkiye, Amerika/İngiltere olmayabilir ama Irak'da değildir. Termal kamerası, gece görüşü, her türlü şartta askeri operasyon yapabilecek teçhizatı vardır.

Bu da unutulur bu da geçer. Beceriksizliğin, beyinsizliğin ismi ne zamandır teknolojik yetersizlik ve doğa felaketi olmuş şaşırıyorum. Ne biçim ülkedir, bir ülkede hiç kimse mi birşeyden ders çıkarmaz, bunu anlamak için uzayda ya da başka ülkede yaşamaya gerek yok.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5