İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

hemenpaylas harddiskleri ?

H

hoppala

Misafir
Merhabalar...
Benim merak ettiğim bir konu var.
Hemenpaylas'ın bir sunucusu kaç gb veri depoluyor acaba ?
tek harddiskmi yoksa 2x400 gb şeklindemi ? Eğer böyleyse nasıl bir raidle ayrılmış ?

Sizinde maksimum kapasite için önerileriniz nedir ? (ekonomik olarak)

saygılar

elmasgunes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,
Bazı sunucularda 2*400GB, bazı sunucularda 400GB harddisk bulunmaktadır. Raid sistemi kullanılmadı. Çünkü Hemen Paylaş için geliştirilen yazılım 2 ayrı harddiskte veri depolama kabiliyetine sahiptir.

H

hoppala

Misafir
peki 2x400gb'dan fazla olmuyomu 1 server için ? yani benim başka bir projem var ve bunun için bayağa bi alan lazım trafik gitmicek fazla ama alan lazım. bir sunucu için mesela 5x400gb taktıramıyomuyuz acaba ?

E

eTre

Misafir
bilmiyorum ben bu normal anakartlarda mümkün diil cünkü 4 slotu var en azından benimki öyle ama sunucularda olabilir 5x400 gb harbi sağlam alan :) film filan yükler indirtirsin başka bişi yapılmaz o alanla :p

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
raid sistemli anakartlarda raid 0+1 için x4 hdd takabiliyosun zaten. 400x4 olmuş oluyo.

S

sinangunay

Misafir
hoppala' Alıntı:
peki 2x400gb'dan fazla olmuyomu 1 server için ? yani benim başka bir projem var ve bunun için bayağa bi alan lazım trafik gitmicek fazla ama alan lazım. bir sunucu için mesela 5x400gb taktıramıyomuyuz acaba ?

Anakart desteklerse takabilirsiniz neden olmasın?

Raid sistemlerde, mantık olarak çoklu hdd oluyor ancak kullanılan hdd yarısı oluyor.
- 2 hdd varsa paralel olarak çalışıyor eğer birinde problem çıkarsa diğeri takır takır çalışıyor :)

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sinangunay' Alıntı:
Anakart desteklerse takabilirsiniz neden olmasın?

Raid sistemlerde, mantık olarak çoklu hdd oluyor ancak kullanılan hdd yarısı oluyor.
- 2 hdd varsa paralel olarak çalışıyor eğer birinde problem çıkarsa diğeri takır takır çalışıyor :)

2 hdd raid sistem şu an işyerinde kullandığımız ve gerçektende memnun kaldığımız bir sistem... çok büyük belalardan kurtardı bizi...

B

Baria

Misafir
elmasgunes' Alıntı:
Merhaba,
Bazı sunucularda 2*400GB, bazı sunucularda 400GB harddisk bulunmaktadır. Raid sistemi kullanılmadı. Çünkü Hemen Paylaş için geliştirilen yazılım 2 ayrı harddiskte veri depolama kabiliyetine sahiptir.

konu açılmışken sorayım :)

- scripti siz mi yaptınız?
- vede teklif geldimi script ti satmak için?

L

LabinaHosting

Misafir
sinangunay' Alıntı:

Merhaba,

Kullandığınız Raid sistemine göre kullanılabilir kapasite değişir.

4 X 100 GB Diskiniz olduğunu düşünelim.

Raid 0 Yaparsanız toplam 400 GB Kullanım alanınız olur.
Raid 1 Yaparsanız toplam 200 GB Kullanım alanınız olur.
Raid 0+1 Yaparsanız toplam 200 GB Kullanım alanınız olur.
Raid 5 Yaparsanız toplam 300 GB Kullanım alanınız olur.

Saygılarımızla

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
elmasgunes' Alıntı:
Merhaba,

peki o kadar dosya ne zamandan sonra hdd den siliyor yanai misal bir dosys en fazla 2 ay veya 3 ay sonra sistemden silinir gibi bir temizlik yapılıyormu yoksa arşiv olsun diye duruyormu

B

Baria

Misafir
buyuk ihtimal 1 ay dosya download edilmedi ise silinir otomatik olarak

ZiRVeDeKiLeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki megaupload gibi hemenpaylas inda TÜRKIYE kullanicisina yasaklanmasi olasiligi varmi? Benim düsünceme göre olabilir, muyap ve telekom TR de girilecek site birakmayacak bu gidisler. Su mahkeme karari ile yazisinada anlam veremiyorum eskiden muyap sitelere uyari yazisi yazardi onuda kaldirdi bana öyle geliyorki artik bir telefonla halledilyior bu isler...

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
LabinaHosting' Alıntı:
Merhaba,

Saygılarımızla
2005 te üye olmuşsunuz, İlk defa gördüm. Epey bir geçte olsa hoşgeldiniz :)

S

sinangunay

Misafir
LabinaHosting' Alıntı:
Merhaba,

Saygılarımızla

Raid 0 yaparsak ne anlamı kalır ki Raid kullanmanın. Paralel çalışma yerine ufak bir hız farkı ile 2 hdd olarak çalışır. Ha çift hdd ha Raid0 :)

Hemenpaylas'ın scripti güzel olmuş gerçekten. elmasgunes sanırım daha önce web programcısıydı geçmişte hostbulforumlarında tanırdım. O zamanlar SMS ile hosting yönetim projemiz vardı belki oda bizi tanır oradan :D

Kolay gelsin..

L

LabinaHosting

Misafir
sinangunay' Alıntı:
Raid 0 yaparsak ne anlamı kalır ki Raid kullanmanın. Paralel çalışma yerine ufak bir hız farkı ile 2 hdd olarak çalışır. Ha çift hdd ha Raid0 :)

Merhaba,

Yüksek okuma ve yazma hızı ihtiyacı olan sistemler için Raid 0 kullanılabiliyor, disklerden herhangi birisinde sorun çıktığında tüm veriyi kaybetme durumu olduğu için çok tehlikelidir. Hız'a ek olarak Veri Güvenliği de isteniyorsa Raid 0+1 kullanılması tavsiye edilir.

Bizim tavsiyemiz çok kritik uygulamalar için minumum 4 disk ile minumum Raid 5 sistemlerin kullanılmasıdır.

ZIPPKIN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
LabinaHosting' Alıntı:
Merhaba,

Yüksek okuma ve yazma hızı ihtiyacı olan sistemler için Raid 0 kullanılabiliyor, disklerden herhangi birisinde sorun çıktığında tüm veriyi kaybetme durumu olduğu için çok tehlikelidir. Hız'a ek olarak Veri Güvenliği de isteniyorsa Raid 0+1 kullanılması tavsiye edilir.

Bizim tavsiyemiz çok kritik uygulamalar için minumum 4 disk ile minumum Raid 5 sistemlerin kullanılmasıdır.
+1 katılıyorum.bence de en uygun şeçenek. sanırım fault tolerance deniliyordu buna

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5