İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Her anlamsız sandığımız kelime anlamsız değil !

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bu yazı alıntı değildir.

Arkadaşlar bildiğimiz gibi kullandığımız türkçede bazı kalıplar var.Bunların ne anlama geldiğini biraz düşünerek bulmak zor olmadı.Aslında bunlar türkçe değil kökeni islamiyete dayanan arapça kelimelerdir.

Örneğin:
Yeter YAHU!
HAYY ALLAH BELANI VERMESİN.
bunu şöyle kullananlarda var
Hayy Anasını bilmem ne yapayım...
Amaaaaaan bilmem ne yapacam ha!

Ya Hû:
Yahu olarak sıkça kullandığımız kelimenin anlamı aslında Ya Allah demektir.Allahın isimlerinden birisi de "Hû" 'dur.Sık sık Yunus Emrenin şiirlerinde bile geçer.İstiklal Marşımızdada "Hûda" şekline geçer.

Hayy:
Hayy diye kullandığımız ve anlamsız olarak belkide çoğu zaman küfürlerin önünde kullandığımız bu kelime de Allahın güzel isimlerinden birisidir.
Hayy Allah derken "Hayat veren Allah" anlamındadır.
Hay kelimesinin anlamı: Hayat veren,hayat sahibi demektir.

Aman:
Bu kullandığımız ve genellikle sıkıldığımızda kullandığımız kelime bir istektir.
Aman kelimesi Allahtan yardım dilemektir.ve "Aman beee" şeklinde kullandığımızda bana göre küstahça davranmış oluruz.

Sizin için,önceden farkında olmayanlar için böyle bi yazı yazmaya karar verdim.Umarım, bu kelimeleri kullanırken hep beraber dikkat ederiz.
Okuduğunuz için teşekkür ederim
Ruen

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla artık lügatımıza yerleşmiş toplumu bilgilendirmek zor olacaktır herkes bildiği yoldan gidecektir :)

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlamsız sandığımız her kelimenin bir anlamı var :)

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
SaintOne' Alıntı:
Valla artık lügatımıza yerleşmiş toplumu bilgilendirmek zor olacaktır herkes bildiği yoldan gidecektir :)

toplumu bilgilendirmek tüm türkiyeye bu yazıyı yollamakla olmas.Bizler kullanırken özen gösterirken,bizim çocuklarımızda özen gösterir,çevremizde örnek alır ve anlayışla karşılar.

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bunlara ek olarak;
Mübarek ve bereket kelimeleri.

Mübarek ve bereket aynı kökenden gelmektedir.Bereket,bolluk,çokluk ve çok hayır demektir.Mübarek kelimesi ise çok hayırlı demektir.

Yani ne mübarek adam derken ne hayırlı adam diyoruz.
Yanlız bu mübarek kelimesi şu an sadece dindar kesim için kullanılıyor.Kişi dindar olduğu için mübarek olarak sıfatlandırılıyor.Ancak,dindar olmayan insana mübarek denilirse gülünüp "bunun neresi mübarek" gibi tepkiler alabiliyoruz.

Farkında olmadan dini iyi yaşamıyosak kendimizede hayırsız diyoruz :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5